Камери во кафани

Член од
11 март 2023
Мислења
6
Поени од реакции
7
Дали е забрането поставување камери во угостителски објети и што може да се направи да се спречи?
Лично мене мн. ми пречи и ги бојкотирам таквите "угостители" бидејки ме загрижува потенцјалот за злоупотрба во моментов а уште повеке за во иднина.
Што велат законите? Како да се избориме да ги нема камерите?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
Дали е забрането поставување камери во угостителски објети и што може да се направи да се спречи?
Лично мене мн. ми пречи и ги бојкотирам таквите "угостители" бидејки ме загрижува потенцјалот за злоупотрба во моментов а уште повеке за во иднина.
Што велат законите? Како да се избориме да ги нема камерите?
otvori si tvoja kafana i pravi sto sakas.

koga vleguvas u tug privaten objekt kade svasta moze da se sluci togas gazdata odlucuva sto i kako ke bide vo objektot a ti odlucuvas dali ke ides ili ne.
 
Член од
11 март 2023
Мислења
6
Поени од реакции
7
otvori si tvoja kafana i pravi sto sakas.

koga vleguvas u tug privaten objekt kade svasta moze da se sluci togas gazdata odlucuva sto i kako ke bide vo objektot a ti odlucuvas dali ke ides ili ne.
Објектот може е приватен но гостите не се инвентар или персонал и нема право да ги снима. Сеед
otvori si tvoja kafana i pravi sto sakas.

koga vleguvas u tug privaten objekt kade svasta moze da se sluci togas gazdata odlucuva sto i kako ke bide vo objektot a ti odlucuvas dali ke ides ili ne.
Објектот е приватен но кафана е јавно место и не смее да те снима.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.275
Поени од реакции
27.648
Објектот може е приватен но гостите не се инвентар или персонал и нема право да ги снима. Сеед

Објектот е приватен но кафана е јавно место и не смее да те снима.
А камерите низ цел град што се поставени, на какво место се, приватно или јавно?

Камери смее да има, она што е забрането е аудио на самите камери.
 
Член од
11 март 2023
Мислења
6
Поени од реакции
7
А камерите низ цел град што се поставени, на какво место се, приватно или јавно?

Камери смее да има, она што е забрането е аудио на самите камери.
Кафана и раскрсница не е исто. И без аудио може да се добијат мн. информации што може да се злоупотребува.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.709
Поени од реакции
18.830
Член од
11 март 2023
Мислења
6
Поени од реакции
7
Kako na primer?
Sto pijas so salatata ili sto?
Ти си знаеш што правиш, каде и со кого се движиш и што зборуваш но не знаеш кој се има пристап до снимениот материјал.
Размисли сам што може да се злоупотреби.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.275
Поени од реакции
27.648
Со кого се гледаш и што зборуваш.
Аудиото е забрането со закон, камерите не се. Забрането е да имаш камера на пример пред објектот да снимаш јавна површина, ама се додека камерата снима внатре во твојот објект, дозволено е.
Пред 3 месеци ми монтираа камери и ова беше законското решение.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.709
Поени од реакции
18.830
Ти си знаеш што правиш, каде и со кого се движиш и што зборуваш но не знаеш кој се има пристап до снимениот материјал.
Размисли сам што може да се злоупотреби.
Druze ljugeto sami ke postavat eden milion sliki i videa od kafani, kako si pominale, atmosverata itn itn i nikoj posebno ne se zamara za toa oti otisle tamu ubavo da si pominat.Ti od druga strana gospod te znaj sto baras tamu i vo koj film si vlezen :toe:.
Автоматски споено мислење:

Као на пример швалерка
Neka ne se ebi ko ne krepi :toe:.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.647
Поени од реакции
4.336
Објектот може е приватен но гостите не се инвентар или персонал и нема право да ги снима. Сеед

Објектот е приватен но кафана е јавно место и не смее да те снима.
Кафана е јавно место секој може да влезе. Снимањето е дозволено со закон се додека е јасно назначено дека објекотот се снима. Аудио е забрането значи само слика, така да може да те снимаат со швалерката или швалерот ама не може да знаат за што се зборувале.

Опции имаш да си отвориш своја кафана или да идеш на места кај што нема камери. Реално во Македонија имаш еден куп кафани без камери.

П.С Можам слободно да ти кажам дека луѓето со кафани се премногу зафатени да се замараат што се снимало на камерите(освен ако нема кражба) со исклучок ако идеш кај некој роднина/познаник па он те видел со швалерка/швалер.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
16.709
Поени од реакции
18.830
Кафана е јавно место секој може да влезе. Снимањето е дозволено со закон се додека е јасно назначено дека објекотот се снима. Аудио е забрането значи само слика, така да може да те снимаат со швалерката или швалерот ама не може да знаат за што се зборувале.

Опции имаш да си отвориш своја кафана или да идеш на места кај што нема камери. Реално во Македонија имаш еден куп кафани без камери.
Uste porealno e sto sekoj gostin nosi mobilen koj najcesto ima mnogu podobra rezolucija od nadzornata kamera , so audio so se :cautious: .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom