Камера во кола?

И

Име И Презиме

Гостин
Малце оф топик, да знаете тек какви измени (ке) се направат во врска со безбедноста и видео надзорот.Сите камерчиња има да ги исповадат што им ги ставал ојле дојле.Ке мора да се направи проект да се наведе колку и какви камери ке се користат и дали имаат излез на интернет.Ако имаат излез ке мора да се даде привилегија и они да може да ги гледаат.Доколку во некој објект се наместат карикирам 10 камери а они одобрат 5 тоа е тоа толку ке ставиш и онаму каде што они ке одобрат ( од елаборатот).Европски закони се инаку, малце се претера со поставување камери насекаде, но и ова што го прават ке сноси големи трошоци на фирмите и граганите што имаат потреба од видео надзор.Дојде живот !
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
5.974
Поени од реакции
4.769
Закониве ни се незнам како да ги наречам... дали да се смееш, дали да плачеш :/

Во Русија е секаде дозволено снимање на јавно место и тоа можеш и полицијата како пишува казни и све да снимаш.

И јас имав ваков план за камера у кола, но џабе... и сами веќе рековте како стојат работиве овде. И затоа се откажав, само проблеми ќе си направиш ако те застане полиција и ја виде камерата. А казниве доста соленки, 400 евра.

Сепак, видео запис си е видео запис... подобар доказ од тоа нема, нека биде казниво ако објавуваш јавно.
во Русија така е затоа што премногу се фрлаа пред кола за да земат оштета
исто и со коли се местат да ги потчукнеш за да лапаат пари
има многу видеа на ју тјуб од неуспешни намештаљки

https://youtu.be/pt7-pJPw5t4
Sent from my iPhone using Tapatalk
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
125
Поени од реакции
8
Постои УСТАВЕН СУД , може да се покрене ИНИЦИЈАТИВА ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА УСТАВНОСТА И ЗАКОНИТОСТА НА НЕКОЈ ЗАКОН
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.672
Постои УСТАВЕН СУД , може да се покрене ИНИЦИЈАТИВА ЗА ОЦЕНУВАЊЕ НА УСТАВНОСТА И ЗАКОНИТОСТА НА НЕКОЈ ЗАКОН
Аха сега!
Нели во јуропа ќе ојме? Она е баагимити рестриктивна во однос на снимања и воопшто нарушување на приватност.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
125
Поени од реакции
8
Приватност ?!? Да направиш кривично дело и никој да не те види. Е тоа се вика " ПРИВАТНО КРИВИЧНО ДЕЛО " ДА НЕ МУ СЕ НАРУШИ ПРИВАТНОСТА НА СТОРИТЕЛОТ . БРАВООООООООООООО
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.509
Поени од реакции
14.936
Политичарите што ги носат законите се СТОРИТЕЛИ НА КРИВИЧНИ ДЕЛА.
Како може уште да не ви е јасно дека у приватен затвор живеете. Никогаш нема да ви донесат закон у ваша полза. Моментално нема ниедна сфера од живеењето во која ниту законски, ниту фактички, обичниот човек е заштитен. Мислам на даночен обврзник, плаќач на даноци, комуналии, неосудуван граѓанин со помирени обврски кон секого. Секој шо ќе реши да краде или прави било каков друг криминал, ако дава соодветен арач кај што треба - нема зима за него.
Во „демократски“ земји како Јуесеј, застрелување на натрапник на сопствен имот најчесто е неказниво и сосема легитимно. Овде да го снимиш гомното, ќе наебеш многу поише отколку да си и ебал мајката на цела држава у сите сегменти, како власт, цели 11 години.
За ова сами сме си криви....си ќутиме, си трпиме, кога идат избори си се делиме...се мрзиме меѓусебно...
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.849
Поени од реакции
2.194
Постои УСТАВЕН СУД
Точно. Постои.
Ама не работи по уставот, туку по политички налог.

Инаку, во сопствен имот можете слободно да користите камера. Никој не може да го забрани тоа (барем засега). Само внимавајте камерата да не покрива повеќе од сопственоста (пат, улица...). Тогаш подлежите на одговорност. А камера во кола ќе покрива надвор од сопственоста (колата).
Снимките од овие камери не се признаваат на суд ако не е видливо означено дека имотот е под видео надзор.
Не знам дали камерите мора да бидат инсталирани од овластен сервис или може и во лична изведба (за да бидат признаени на суд).
 
Последно уредено:

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
125
Поени од реакции
8
Пријателе.... Има една поговорка : ЦЕЛТА ГИ ОПРАВДУВА СРЕДСТВАТА. Читав во законот за ЗКП дека : Видео и аудио запис во интерес на урврдување на вистината да се приложи како доказ, и не е казниво снимање се додека не го објавиш јавно. Па гледај на ФБ какви не снимки не се објавуваат, скриени камери , репоетерски екипи од ТВ куки, митинзи, ЈСП со своите камери....... И т.н
 
На врв Bottom