Калина Велевска и Александар Миновски, членови на планинарскиот клуб ,,Трансверзалец“

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.954
Поени од реакции
5.515
Според првата страна од документот, А би требало да е Калина, Б Александар. Што им значи ова „пронајдена полугола“ не знам, ама за Калина има информација од текстот на Телма дека била потрупана со метар ипол снег.
Претпоставувам грешка во преводот. Ова е лудо упм.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368
Као ивона денеска шо „одговараше“...дали воопшто има истрага од наша или од грчка страна?
Од грчка страна имало истрага, од наша ништо. Бар така кажаа вчера на ,,КОД''.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Сега го пуштив пак тоа видеото што е од извлекувањето на телата се гледа тоа полуголо тело, одговара на личност со помала висина, значи Калина, а претходно кога беше објавено видеото тоа никој го забележи.

Сега наместо да се разјаснува случајот се повеќе се заплеткува.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.478
Поени од реакции
20.372
По логика на нештата :
Да биле соодветно облечени сигурно немало да измрзнат за толку краткок период, што од тука произлегува дека не биле подготвени за предизвикот. Имале безброј опции за засолнување они ја избрале најлошата и најопасна вартијанта, да се засолниле во црквата можеби шансите би им биле поголеми за разлика од некоја карпа која покрај тоа што шибал ветер врнело и снег. Фактот дека девојката ја нашле полугола ми асоцира дека истата починала и дека можеби дечкото пробал да се затопли дополнително со нејзината јакна и слично, бар по логика на нештата.
p.s. на видеото од инстаграм ако забележите кој каков ранец носи ќе прочитате дека има еден/една што носи AVON ранче.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Како бе полугола на минус 30? Се повеќе се усложнува ова. Ви го отвора линкот на Бафра или мене не ми е во ред нетот нешто?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.550
По логика на нештата :
Да биле соодветно облечени сигурно немало да измрзнат за толку краткок период, што од тука произлегува дека не биле подготвени за предизвикот. Имале безброј опции за засолнување они ја избрале најлошата и најопасна вартијанта, да се засолниле во црквата можеби шансите би им биле поголеми за разлика од некоја карпа која покрај тоа што шибал ветер врнело и снег. Фактот дека девојката ја нашле полугола ми асоцира дека истата починала и дека можеби дечкото пробал да се затопли дополнително со нејзината јакна и слично, бар по логика на нештата.
p.s. на видеото од инстаграм ако забележите кој каков ранец носи ќе прочитате дека има еден/една што носи AVON ранче.
Тие со Авон ранче и сите останати не соодветно облечени одма се вратиле назад. Инаку иам читано дека при премрзнување се случувало да ги соблакаат алиштата, сетилото за топлина се пореметува. Можда затоа била полугола.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Надолу е гола, јакната е на нејзе исто и панталоните само соблечени. А зошто е така не знаеме, може да претпоставиме дека имала потреба за вц, кога полека умираш се јавува такво нешто.

Еве какво е местото за искачување и симнување. Не знам што барале накај пострмната страна.

19022018162637_main_04.jpg
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
При хипотермија се случува нешто што се вика paradoxical undressing.

Затоа на пример бездомниците што умираат од хипотермија често ги наоѓаат голи.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
ништо нема да се разјасни,тек сега когаќе се испојават нашиве "eksperti" по телевизииве со нивните теории ..... отидна случајов
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Тие со Авон ранче и сите останати не соодветно облечени одма се вратиле назад. Инаку иам читано дека при премрзнување се случувало да ги соблакаат алиштата, сетилото за топлина се пореметува. Можда затоа била полугола.
При хипотермија се случува нешто што се вика paradoxical undressing.

Затоа на пример бездомниците што умираат од хипотермија често ги наоѓаат голи.
Да, прави сте, при гангрени и тешки стадиуми на хипотермија се јавува оштетување на нервите и затоа настанува тој феномен, ми штракна откако постирав. :)
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368
Screenshot_37.png
Гола била поради хипотермијата. Тоа е последната фаза на хипотермијата каде наеднаш ти станува жешко, т.е мозокот мисли дека му е топло многу и затоа најверојатно се соблекла.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.478
Поени од реакции
20.372
При хипотермија се случува нешто што се вика paradoxical undressing.

Затоа на пример бездомниците што умираат од хипотермија често ги наоѓаат голи.
Интересно :
The reason for this paradoxical behaviour seems to be the effect of a cold-induced paralysis of the nerves in the vessel walls, which leads to a vasodilatation, giving a feeling of warmth. Another theory proposes that the reflex vasoconstriction, which happens in the first stage of hypothermia leads to paralysis of the vasomotor center giving rise to the sensation that the body temperature is higher than it really is and in a paradox reaction the person undresses.
In 20% of our cases of death due to hypothermia the bodies were found in a position, which at first induced the suspicion of an attempt to hide the body. But after all our examinations together with the police investigations it was clear that no other person was involved. Obviously the strange positions in which the bodies had been found, were the result of a (pre-)terminal behaviour, which - for lack of comparable descriptions in the literature - we have called "terminal burrowing behaviour". The discovery positions always gave the impression of a protective burrow-like or cave-like situation, as the bodies were found under the bed, behind the wardrobe, in a shelf etc.. The clothes of the bodies were always strewn on the ground in front of the final position, sometimes forming a trail. In every case the paradoxical undressing had obviously happened before this self-protective "burrowing behaviour". This is sustained by the fact that the removed clothing was never found at the final position where the body was found, and some of the victims due to cooling had obviously been crawling around. In most cases the final position in which the bodies were found could only be reached by crawling on all fours or flat on the body, resulting in abrasions to the knees, elbows, etc. This crawling to the final position seems to have happened after undressing as there were abrasions to the skin but no damage to the corresponding parts of the removed clothing.
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2008
Мислења
100
Поени од реакции
234
Не е возможно од Трансферзалец да не знаеле дека Александар и Калина биле пронајдени уште вечерта во 10 часот и дека Александар тогаш бил се’ уште жив и свесен. Калина наводно не била, но не знам како би можеле и Грциве да утврдат дека немала „знаци на чувствителност“ кога физички не дошле до неа. Зошто тоа не е ставено во нивниот извештај и зошто се молчело за ова и не биле известени фамилиите? Случајов место да се расветлува, со секоја нова информација само се доплеткува. И како побогу се откажале спасувачиве туку-така откако се откачил ременот на Александар? Па човекот го виделе дека е жив, нели можеле да спуштат со ремен некој од нив и да го извлечат така. Вака излегува као ај ќе го оставиме да умре, тоа е.

Во текстот на Точка има информација дека кога им ги предавале личните предмети од загинатите на семејствата, не е предаден телефонот на Александар, наводно не бил пронајден. Делува многу згодно за заташкување што баш телефонот од кој е направен повикот кон 112 не е пронајден, а на Калина телефонот е најден. Голема е веројатноста разговорот на Александар со итната служба да даде одговор што точно се случувало откако се изгубиле од останатите на врвот.
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368
Ја не верувам дека и она била мртва тогаш у 10 вечерта кога ги нашле. Најверојатно била премрзната, можеби можело да биде спасена. Александар ваљда имал поголеми шанси. Но зошто ги оставиле така 12 саати не знам. Има војска, има спремни луѓе што би можеле да ги спасат. Штета!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom