Како се справувате со пораз?

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Сите во животот доживуваме победи и порази ако може така буквално да се каже,,и нормално дека во првиот случај се гордееме со постигнатиот успех..Но,,како се однесувате кога нештата нема да излезат онака како што сте очекувале и посакувале? Можеби станувало збор за нешто што ви било многу важно во животот и не сте успеале да го постигнете...Или пак сте биле поразени при освојување на некој/а дечко/девојка....Го прифаќате ли поразот или не се откажувате и одите до крај ако е тоа можно?
Како се однесувате кога едноставно ќе почувствувате дека сте немоќни да ги поправите работите?
Што ако другпат нема да ви се пружи таа шанса?
Доколку имало 'противници' како се однесувате спрема нив? Дали достоинствено го прифаќате резултатот или пак сте нервозни и можеби агресивни?
Ова сфатете го преку лични примери,,не во буквална смисла на зборот пораз...но во смисол на тоа дека во животот сите имаме подеми и падови така да тука спаѓа се што може да се поистоветува со чувството на поразеност...........повелете:smir:
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Обично си имам правило и си викам следен пат. Но има моменти кога знам да се изнервирам ако некој неферски тепал е тогаш би се изнервирал ама секогаш подавам рака. За мене поразот не е крај на светот иако сакам да тепам само и никогаш да не изгубам во било што ама тоа теоретски не е можно.
 

Sk girl

Not Perfect
Член од
6 јули 2008
Мислења
431
Поени од реакции
15
Pa so znam koga ke izgubam nesto, znaci koga ke doziveam poraz ednostavno se pomiruvam so toa.So znam obicno sum taka razocarana dokolku toa so sum go izgubila premnogu mi znacelo.A inace dokolku doziveam poraz no ne poradi moja vina e togas se boram za toa sto go sakam, no dokolku sama sum si kriva i znam deka ne moze nisto da se napravi epa togas ednsotavno ke se povlecam i ke se pomiram so seto toa.Dokolku imam protivnici i zasluzeno pobedile ili nz so ednostavno ke im podadam raka i ke im posakam se najdobro.Sepak ke mi bide krivo ne vikam ne so sum dozevela poraz no nema smisla da se lutam, da bidam nervozna ili pak agresivna za neso so ne moze da go bide.Se desilo i gotovo...zivotot odi ponatamu, pa zdravje moze nekogas jas ke bidam taa so ke se raduva poradi uspehot...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
се справувам со поразите како што се справува секој нормален човек...подавам рака, викам браво супер али сакам реванш...ако втор пат губам барам втор реванш...е ако изгубам и третиот пат, со откажувам од тоа во што сум се натпреварувал:helou:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Јас се справувам многу тешко..Ептен тешко..затоа гледам и помалку да ги имам...:pipi:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Го слушам Еко1 како ми се качува на глава и ја пуштам девојка ми прва да фрла... :toe:
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
епа зависи каков е и од кој е ама најчесто со реванш :bip:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Erm, дечаци, мислам дека девојчето прашува за пораз во животни ситуации, како:
Можеби станувало збор за нешто што ви било многу важно во животот и не сте успеале да го постигнете...Или пак сте биле поразени при освојување на некој/а дечко/девојка...
а не за фудбал. :icon_lol:

Kaко и да е... Па зависи од јачината на поразот и од тоа колку ми значела „победата“... Ама во принцип, тешко поднесувам пораз. Ако не сум го постигнала тоа што толку сум го посакувала и на кое толку сум се надевала, пораз е, и тешко е, без оглед на тоа дали сум имала противник или сум играла на "single player". :)

Ништо, длабоко воздивнувам и идам напред. Некогаш и превентивно немам големи очекувања за да не се разочарам доколку исходот е пораз... И тоа до некаде помага. :)
 
С

Сатори

Гостин
Го слушам Еко1 како ми се качува на глава и ја пуштам девојка ми прва да фрла... :toe:
И погодува во центар за да те бутне на нула.:pipi:

Не се справувам со порази, се борам се додека не победам, иако веројатно ако сум доволно слаба во областа, ќе ми бидат потребни 20 порази додека воопшто да се појави можноста да победам, ама ќе се случи и тоа, кога тогаш.
Потоа, веќе не ми е битна играта.Сакам да си докажувам себе си дека можам, ништо друго не е толку битно.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
И погодува во центар за да те бутне на нула.:pipi:

Не се справувам со порази, се борам се додека не победам, иако веројатно ако сум доволно слаба во областа, ќе ми бидат потребни 20 порази додека воопшто да се појави можноста да победам, ама ќе се случи и тоа, кога тогаш.
Потоа, веќе не ми е битна играта.Сакам да си докажувам себе си дека можам, ништо друго не е толку битно.
Како што кажале мудреците си изгубил кога веќе си се откажал, се додека се бориш да се докажеш и слично ти си победник:helou:
 
Член од
1 јануари 2008
Мислења
85
Поени од реакции
1
Како дефинираш пораз?

Најдобро ќе ти оди во животот ако пораз го дефинираш како = воопшто да не се обидам.

Ако се обидам и успеам супер. Ако се обидам и не испадне како што сум очекувала исто е супер ? Што лекција научив? Како можам да сменам за да ...следниот пат ми се остварат плановите?

Кондиционирани сме да прифаќаме пораз како нешто што нема да ни излезе во план кога тоа не е вистина пораз туку само научена лекција. Најголемите луѓе на светот доживуваат според твојата дефиниција порази бидејќи највеќе се обидуваат.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
:helou:Живевме во влае и за да доградиме требаше да се спогодиме со соседите да им отстапиме шупа што влегуваше во нивни дел ,а тие да ни дадат да влеземе во нивно ,околу 1,5 м.по сите напори не успеавме да се договориме, а ни беше многу важно бидејки бараката во која живеевме имаше 28,0 м2,а имавме веке едно дете и др, беше на пат .бев многу разочарана се чуствував како светот да ми се сруши,набргу потоа директорот на градежна фирма каде работеше мажот ми ни даде кредит и ние уплативме стан во градски зид. Бараката ја проширивме помалку отколку што сакавме и се појде на убаво .Имам уште многу примери кога не сме успеале да оствариме нешто, но многу често се свртуваа работите на подобро . Да не ве замарам повеке, ама секогаш кога нешто сакаме да направиме,правам се да го постигнам саканото, но ако не се оствари не се разочарувам. Пред тоа се помолувам на бога да ни го отвори патот кој за нас е најдобар бидејки тој знае подобро од нас што за нас е најдобро . Многу често сакаме нешто а не сме свесни дека тоа не е нашиот пат.:smir:
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
Животот е полн со подеми и падови
полн со успеси и порази
денес победуваш утре губиш битно е да се дешава нешто да не не убие монотонија
иначе кога победувам=уништувам
кога губам подавам рака за добро одржана лекција
 

Kajgana Shop

На врв Bottom