Како се составува тужба?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од xf91, 9 април 2009.

 1. xf91

  xf91

  Член од:
  11 март 2009
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  4
  Ако може некој од правниците да ги објасни подетално чекорите за составување на една регуларна тужба.

  Однапред Благодарам
   
 2. Pravnice

  Pravnice The Don

  Член од:
  15 ноември 2007
  Мислења:
  2.462
  Допаѓања:
  1.430
  Најправнички совет...ако не си правник дај му на некој што е правник да ти ја напише тужбата! Не е само да ти ги кажам составните делови, треба да знаеш и правна техника, да знаеш да есе изразуваш, да цитираш членови од закон и многу многу други работи.
   
 3. xf91

  xf91

  Член од:
  11 март 2009
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  4
  Да те разбирам но сепак би сакал да ги знам чекорите на составување на една тужба. Ако не му е мака и ако има желба некој правник нека напише што знае.
  Фала
   
 4. najdovska_tnt

  najdovska_tnt

  Член од:
  26 февруари 2009
  Мислења:
  47
  Допаѓања:
  1
  Kazi otprilika za sto se raboti, kakov e pravniot spor i ce se potrudime da ti pomogneme.
   
 5. xf91

  xf91

  Член од:
  11 март 2009
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  4
  Немам специфичен случај или така нешто.
  Едноставно сакам да ги знам основите и елементите на составување тужба.Толку
  Поздрав
   
 6. kpbKENGUR

  kpbKENGUR Devil's Advocate

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  5.132
  Допаѓања:
  197
  еве ти содржина на тужбата, ако тоа ти помага:
  1.тужбата мора да содржи определено барање
  2.тужбата да ги содржи фактите врз кои тужителот го засновува своето барање
  3.во тужбата се наведуваат доказите со кои се утврдуваат фактите
  4.тужбата ги содржи сите други податоци кои ги содржи еден поднесок(ознака на судот, името, занимање, живеалиште, законски застапници, предмет на спорот, потпис)
  5.кога надлежноста на судот или првото изјавување на ревизија зависат од износот на предметот на парницата, тужителот мора да ја назначи истата во тужбата.
  6. кај некои тужби чие поднесување не е предвидено со закон, мора да биде во тужбата наведен и правниот интерес за поднесувањето.

  овие се т.н. основни елементи и доколку фали некој елемент, тужбата е нецелосна!
  факултативните елементи можат но не мораат да бидат наведени во неа.
   
 7. devojcence

  devojcence Гостин

  dopolnuvanje na prethodnikot: imas povekje vidovi tuzbi pa vo zavisnost od toa za sto ti treba. 1.stvarna tuzba -se zastituvaat apsolutnite subjektivni prava
  2.licni tuzbi -se zastituvaat relativnite subjektivni prava
  3.deklaratorna tuzba-celta e utvrduvanje na postoenje ili nepostoenje na nekoe pravo ili odnos.4.konstitutivna tuzba-celta e sozdavanje na pravni odnosi koi dotogas ne postoele ,kako i izmenuvanje na postoeckite.5.kondemnatorna tuzba-pravnata zastita se ostvaruva so osuda na tuzeniot vo korist na tuzeniot nesto da stori ,trpi ili da propusti. kostitutivnata.pr.za razvod na brak :)
   
 8. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.660
  И имаш совет да не се занимаваш со вакви срања... туку да не ти треба никогаш вакво нешто.
   
 9. devojcence

  devojcence Гостин

  pr.kondemnatorna-nadomest na steta :))
   
 10. Neemo

  Neemo

  Член од:
  24 ноември 2008
  Мислења:
  1.036
  Допаѓања:
  44
  ова ми личи на она сам свој доктор,:toe: ама може да се поебеш вакааааааааа:pos2:
   
 11. Jakov

  Jakov Тато

  Член од:
  24 јули 2005
  Мислења:
  2.359
  Допаѓања:
  56
  Makedonska rabota, sam svoj majstor od tuzbi do popravanje na bojler.
  :uvo:
   
 12. Igor™

  Igor™

  Член од:
  21 ноември 2008
  Мислења:
  617
  Допаѓања:
  63
  Незнам дали на право место постирам али ке ми простите ако грешам...

  Вака сеа: Се имам степано со возрасен човек околу 35 год(он ме мавна и му вратив машки) и играа и боксирачи и сл...
  Ама ми го повредив коленото и правев операција и муабетот ми е дали да го дадам на суд за повреда или Не?
   
 13. zanasne

  zanasne

  Член од:
  1 јуни 2014
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  2
  Ve molam za POMOS.. Imeno mi treba urnek za TUZBA ZA SPORAZUMEN RAZVOD NA BRAK. I Dogovor za zakup na stan.. Ve molam i posocete me kade moze da se najde istoto. ODnapred Blagodaram
   
 14. baramrabota1

  baramrabota1

  Член од:
  26 септември 2017
  Мислења:
  68
  Допаѓања:
  6
  Ееее здраво другар.... Сметам дека Вие може да ми објасните нешто.
  Може ли поднесен ПРЕДЛОГ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ ОД 2002.г кој никогаш не е доставен до должникот и истиот не поднел ПРИГОВОР да се смета како навремна поднесена тужба од страна на ДОВЕРИТЕЛОТ ?!?!
   
 15. Forca

  Forca

  Член од:
  2 март 2016
  Мислења:
  138
  Допаѓања:
  57
  Доверителот може да поднесе тужба кога тој ќе посака, судот не внимава на застареноста по службена должност.
  Во 2002 година постапката за платен налог се водеше пред судот.
  Од судот не може да направат пропуст при доставување затоа што решението за издавање на платен налог го доставуваат преку судски доставувач, ако биде неуспешно го доставуваат преку пошта па на крај истото го објавуваат на огласна табла, и невозможно е да било не уредна доставата.
  Штом не сте поднеле приговор решението станува правосилно и извршно.

  Да појаснам на самата доставница го има одговорот на Вашето прашање.
  Видете дали тогаш некој ја потпишал доставницата или причината што ја навел доставувачот, но повторно потенцирам не е возможно да била неуредна доставата, а воедно решението за платен налог да стане правосилно.
   

Сподели преку: