Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Сериозно зошто не разгледате за Велика Британија со БГ пасоши? Од она што овде го имаш напишано за вас ќе биде претешко да идете во прекуокеанските земји меѓутоа со БГ пасош, ЕУ ви е добра опција. Маж ти претпоставувам знае задоволителен англиски пошто бил во АУС, има струка што со малку среќа и би можел да најде некоја работа во британија па и да се дошколува ако треба. Ако толку сакате да дојдете во АУС тоа ви е впрочем и најдобра опција, прво во Британија (таму стекнете искуство за виза) па кон АУС. Британија не е само Лондон ако тоа е проблемот, јас би ти препорачал да разгледаш за Единбора, според мене најубавиот град во европа а и доста поевтин и полесен за живеење него Лондон.
Британија е изгор за живот. Огромни даноци и на крај ништо не ти останува.
А бугарите не се добредојдени таму.
 
Член од
8 мај 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo lion888. sakam zaedno so mojata zena da apliciram za imigracija vo nov zeland pa bi te zamolil za nekoi informacii. Jas sum diplomiran ekonomist so 2 godini rabotno iskustvo (i pri kraj sum so master) dodeka zenami e diplomiran profesor po italijanski jazik so edno godisno rabotno iskustvo kako marketing manager vo hotel so 5 zvezdi vo MK. Jas imam 26 a zenami 24 godini. Dopolnitelno sega zemav sertifikat za gipser i stolar bidejki gledam deka vo Nov zeland osobeno se baraat vakvi zanaeti. Bi sakal da te prasam kolkavi se trosocite za assesment na diplomite i sertificatite vo NZQA i kolkavi se sansite da dobieme nekoj pozitiven odgovor vo vrska so sertifikatite i diplomite. Dopolnitelno polagavme IELTS sega vo april i dvajcata imame overal score band 6.5. Dali bi imale nekakvi sansi za da dobieme nekoj tip na viza za nov zeland. Odnapred blagodaram
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo lion888. sakam zaedno so mojata zena da apliciram za imigracija vo nov zeland pa bi te zamolil za nekoi informacii. Jas sum diplomiran ekonomist so 2 godini rabotno iskustvo (i pri kraj sum so master) dodeka zenami e diplomiran profesor po italijanski jazik so edno godisno rabotno iskustvo kako marketing manager vo hotel so 5 zvezdi vo MK. Jas imam 26 a zenami 24 godini. Dopolnitelno sega zemav sertifikat za gipser i stolar bidejki gledam deka vo Nov zeland osobeno se baraat vakvi zanaeti. Bi sakal da te prasam kolkavi se trosocite za assesment na diplomite i sertificatite vo NZQA i kolkavi se sansite da dobieme nekoj pozitiven odgovor vo vrska so sertifikatite i diplomite. Dopolnitelno polagavme IELTS sega vo april i dvajcata imame overal score band 6.5. Dali bi imale nekakvi sansi za da dobieme nekoj tip na viza za nov zeland. Odnapred blagodaram
Ne znam dali imas rabotno iskustvo kako stolar ili gipsar bidejki ti treba minimum 2 godini, no ako go imas togas imas mnogu dobri sansi za NZ.

Strukata stolar ili carpenter po angliski se naoga na lista na potrebni struki vo Cantenbury ili po naski Christchurch. Tamu posle zemjotresot pred 3 godini e vo ekspanzija na gradenje skroz nov grad I ima eden kup rabotni mesta vo tvoite struki.

Celata procedura za emigracija ke fati okolu 2500 evra so se sertifikacija vo NZQA I site proceduri I polaganja. So toa sto imas nad 6.5 IELTS toa ti zavrsilo golema rabota I realno ako imas staz vo strukite ili mozes da go pokazes sansite ti se nad 90% za uspeh vo aplikacija.

I NZQA ti e 746$NZD po covek sekako.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.325
Поени од реакции
22.628
Британија е изгор за живот. Огромни даноци и на крај ништо не ти останува.
А бугарите не се добредојдени таму.
Единбург ти е 40% поевтин од Лондон и едно 25-30% поевтин од Сиднеј, Мелбурн, Перт и Бризбен каде живее 85% од македонската заедница во АУС.

Британија е супер, скапа земја е ама и можеш да заработиш и живееш каде каде подобро него многу места во светот.

Бугари и пољаци има углавно во Лондон, на север многу послабо.
 
Член од
23 мај 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки!

Сериозно сум заинтересиран за емигрирање во Нов Зеланд. Јас сум дипломиран земјоделски инженер и мојата струка се наоѓа на струките од кои имаат потреба во Нов Зеланд. Имам 24 години и имам големо познавање од англискиот јазик и мислам дека не би ми било проблем да извадам добри оценки на тестот. Има еден проблем а тоа е дека немам минимум 2 години работно искуство на струката па сакам да ве прашам околу тоа? Не сум запознаен многу околу целата процедура за емигрирање и ме интересира на кој начин се докажува искуството? Сум работел до сега на неколку проекти на универзитетот и вклучително и со летните пракси би можело да се собере некаде пред 2 години искуство, но за тоа имам само неколку работни договори од по неколку месеци и имам работено само хонорарно за универзитетот што значи дека не сум бил пријавен под бирото за вработување, дали од бирото од таму се зема потврда за искуството? Ме интересира дали има некои шанси да ги исполнам условите за емиграција во мојот случај за да знам дали да идам да го полагам IELTS тестот, да не ми е се за џабе. :) Поздрав
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво дечки!

Сериозно сум заинтересиран за емигрирање во Нов Зеланд. Јас сум дипломиран земјоделски инженер и мојата струка се наоѓа на струките од кои имаат потреба во Нов Зеланд. Имам 24 години и имам големо познавање од англискиот јазик и мислам дека не би ми било проблем да извадам добри оценки на тестот. Има еден проблем а тоа е дека немам минимум 2 години работно искуство на струката па сакам да ве прашам околу тоа? Не сум запознаен многу околу целата процедура за емигрирање и ме интересира на кој начин се докажува искуството? Сум работел до сега на неколку проекти на универзитетот и вклучително и со летните пракси би можело да се собере некаде пред 2 години искуство, но за тоа имам само неколку работни договори од по неколку месеци и имам работено само хонорарно за универзитетот што значи дека не сум бил пријавен под бирото за вработување, дали од бирото од таму се зема потврда за искуството? Ме интересира дали има некои шанси да ги исполнам условите за емиграција во мојот случај за да знам дали да идам да го полагам IELTS тестот, да не ми е се за џабе. :) Поздрав

Za zal tvojata struka momentalno ne se naoga na listata na potrebni vo NZ. Mozas sam da gi proveris site tri listi na web sajtot

http://skillshortages.immigration.govt.nz

Ima nekoi slicni struki vo Agro sektorot I razgledaj gi detalno, no zal za sekoja od niv ke treba da imas rabotno iskustvo od minimum 2 godini vo niv.

Na tvoeto prasanje kako se dokazuva toa rabotno iskustvo na standarden nacin m1/m2, dogovori za rabota, memorandum od rabotodavci itn itn.

............................................................................................

Ja proveriv I listata na potrebni vo Avstralija na https://www.immi.gov.au/Work/Pages/skilled-occupations-lists/sol.aspx

I tuka ima
Agricultural Consultant
Agricultural Scientist

na listata taka da ako go imase stazot ke mozese da apliciras za AU. Za zal go nemas minimum stazot za uspeh vo aplikacija. Se nadevam deka momentalno rabotis za da go ispolnis minimum stazot dogodina.
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
Разгледувам опции за Нов Зеланд, го читам форумов, но не најдов некакво инфо за медицински сестри на пример. Сопругата ми е мед. сестра вработена над 7год во државно здравство (болница), има положено државен испит но овде мед.сестри се со средна школа, знам дека не го признаваат школото таму, но од согледувањата сваќам дека треба да се полага тест пошто е нели регулирана професија (како и многу други), е сега не ми е јасно, треба во Нов Зеланд да се заврши школо за мед.сестра и да се полага таму, или може да се оди директно на полагање од овде, некако се ми изгледа да платиш и да полагаш а нема објаснето каде и што да имаш завршено за да полагаш во (ANZSCO -као агенција што ги регулира здравствените професии ), ако уплатам (има онлине уплата) од Македонија за полагање и со туристичка виза се дотерам таму за да се полага, ќе се признае тоа ? ова го прашувам затоа што сопругата моја има 6.5 иелтс, огромно и докажано искуство на повеќе одделениа во болничко работење, обука за анестетичар и 7+год искуство и е 37год. и воља за спремање за такво тестирање, финансиски можеме тоа да го издржиме само ни остануваат нејаснотиите околу можноста. Ако знае некој инфо за оваков случај нека напише искуство сигурно ќе му биде од корист и на друг член на форумов затоа што у принцип 90% од бараните професии се регулирани, а од овде школото не ни го признаваат (освен за добивање поени за визата) но не и за работа таму, тие двосмислености не ми се јасни.Ви благодарам
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Разгледувам опции за Нов Зеланд, го читам форумов, но не најдов некакво инфо за медицински сестри на пример. Сопругата ми е мед. сестра вработена над 7год во државно здравство (болница), има положено државен испит но овде мед.сестри се со средна школа, знам дека не го признаваат школото таму, но од согледувањата сваќам дека треба да се полага тест пошто е нели регулирана професија (како и многу други), е сега не ми е јасно, треба во Нов Зеланд да се заврши школо за мед.сестра и да се полага таму, или може да се оди директно на полагање од овде, некако се ми изгледа да платиш и да полагаш а нема објаснето каде и што да имаш завршено за да полагаш во (ANZSCO -као агенција што ги регулира здравствените професии ), ако уплатам (има онлине уплата) од Македонија за полагање и со туристичка виза се дотерам таму за да се полага, ќе се признае тоа ? ова го прашувам затоа што сопругата моја има 6.5 иелтс, огромно и докажано искуство на повеќе одделениа во болничко работење, обука за анестетичар и 7+год искуство и е 37год. и воља за спремање за такво тестирање, финансиски можеме тоа да го издржиме само ни остануваат нејаснотиите околу можноста. Ако знае некој инфо за оваков случај нека напише искуство сигурно ќе му биде од корист и на друг член на форумов затоа што у принцип 90% од бараните професии се регулирани, а од овде школото не ни го признаваат (освен за добивање поени за визата) но не и за работа таму, тие двосмислености не ми се јасни.Ви благодарам
Ke probam da ti odgovoram sto najdobro mozam bidejki slucajov ti e specificen. Pod prvo imate sreka bidejki medicinski sestri se barani I se naogaat na listata na potrebni struki vo NZ. Za da vi se prifati aplikacijata ke treba da napravite international assessment vo Nursing council of NZ

http://www.nursingcouncil.org.nz/Nurses/International-registration

I kolku sto gledam cenata e okolu 1000$NZ. Plus ke treba da pravite sertifikacija na diplomite vo NZQA no toa e moralno za site.

Koga ke imate napraveno assessment verojatno ke treba da pravite polaganje na odredeni ispiti no toa ke go pravis posle dobivanje na resident ili work to resident viza I ke dojdete vo NZ.

Znaci so toa sto imate napraveno assessment imate pravo da aplicirate za resident viza I bidejki imate dovolno staz vo struka I nad 6.5 ielts za nositelot I se nadevam nad 5.0 za pomosniot kandidat togas sansite bi vi rekol vi se nad 95% so uspeh.

Cenata za celosno apliciranje racunajki gi site trosoci za polaganje I sertificiranje I prevodi I aplikacija ke ve fati negde 3000 evra za cela familija.

Znaci nema potreba od nikakvi turisticki ili studentsk vizi i nepotrebni trosoci od patuvanje od 2 dena vo edna nasoka za polaganje ispiti za taa licenca.

Ako treba bilo sto pisi a mozes mnogu raboti da procitas na forumot http://www.enz.org/forum/forumdisplay.php?f=3
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
@lion888 и јас сум мед. сестра само без раб. искуство и со напреден степен на англиски(планирам да полагам иелтс) го знам како мајчин, англискиот, е сега ме интересира без раб. искуство кои ми се шансите за емиграција во Н.З. ?? Сопругот ми е дипломиран економист,(исто со напреден степен анг.) и без раб. искуство исто така. позз
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.325
Поени од реакции
22.628
@lion888 и јас сум мед. сестра само без раб. искуство и со напреден степен на англиски(планирам да полагам иелтс) го знам како мајчин, англискиот, е сега ме интересира без раб. искуство кои ми се шансите за емиграција во Н.З. сопругот ми е дипломиран економист, и без раб. искуство исто така. позз
Мора да имаш искуство, без искуство џабе струката.
 
Член од
21 јуни 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Znaci taka, familiarno sakame da emigrirame vo Avstralija, tatkomi ima prv bratuced tamu koj ke garantira za nego. Sakam da znam koja e procedurata...ve molam za brz odgovor
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Znaci taka, familiarno sakame da emigrirame vo Avstralija, tatkomi ima prv bratuced tamu koj ke garantira za nego. Sakam da znam koja e procedurata...ve molam za brz odgovor
Спакувајте се уште сега и тргнете, брзиот одговор ќе ви стигне по меил таму директно:D:D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: k3b
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Znaci taka, familiarno sakame da emigrirame vo Avstralija, tatkomi ima prv bratuced tamu koj ke garantira za nego. Sakam da znam koja e procedurata...ve molam za brz odgovor
Apliciranje na baza na familijarno sponzorstvo e mnogu komplicirano I bi ti preporacal da napravite konsultacija so agent. Na forumov edno desetina strani nazad moze da najdete nekolku broevi I adresi od registrirani agenti.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom