Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
lion888 gledam deka se razbiras okolu celava rabota za migracija, zatoa baram mislenje od tebe.
Jas seushte sum student na fakultetot za dizajn na mebel i enterier, slednata godina ke zavrsham. Sakam da migriram so majka mi. Taa ima zavrsheno Filoloshki fakultet i e profesorka po makedonski jazik. Imam dalechni rodnini vo Avstralija. Sega prashanjeto mi e: dali imame shansa da zememe viza i koja e procedurata? Jas barav na internet informacii, no sepak ima tolku razlicni migracioni vizi sto vise se zbuniv..
Za zal vie dvajcata nemate struka koja se bara vo Avstralija, a bidejki ti si uste student nemas nikakov staz. (momentalno se bara barem 2 godini staz).

Listata sam mozes da ja proveris na stranava. Moze jas gresam.

https://www.immi.gov.au/Work/Pages/skilled-occupations-lists/sol.aspx

Imas nekoja sansa vo teorija so studentska viza no taa opcija e mnogu skupa za makedonski uslovi.

No ako se odlucis na taa opcija jas bi ti preporacal da odis so registriran agent za AU vo https://www.mara.gov.au/

Ako agentot ne e registriran vo toj drzaven sajt togas ne e avtoriziran I golemi se sansite da bide nekoj izmamnik. Toj nekoj Alex sto pisal reklama za sebe ne go znam I dodeka ne podnese informacija na sertifikacija vo MARA go zamoluvam da ne se samoreklamira.[DOUBLEPOST=1430138311][/DOUBLEPOST]
А колку чини студирањето англиски јазик? и дали после тоа се наоѓа работа? зашто ако не најде работа ќе мора да се врати назад во мкд, без пари. и мене ме интересира ова
Za da dobies prava informacija mora da se informiras od registriran agent bidejki toj Alex ne go znaeme koj e I od kade pisuva. Golemi se sansite da e nekoj izmamnik. Mozebi ke dade broj na licenca no do togas sve sto ke pise zemajte go so rezerva.

Ako nekoj saka da ostane vo AU so studentska viza mora da odi na dodiplomski ili postdiplomski studii koi cinat okolu 15000$ od godina.

Ako se odi na nekoj kurs po angliski sansite se skoro nikakvi bidejki tie studentski vizi traat kolku trae I skoloto odnosno ako odis na kurs od 3 meseci nedela dena posle krajot na kursot ke mora da si odis vo MK. Baska posle kurs ne vi sleduva rabotna viza I da najdete rabotodavec ili drzava vo AU da ve sponzorira da mozete da se prebacite na stalna resident viza.

Eve ja vizata http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/485.aspx
I vo nea jasno pisuva deka ti treba minimum 2 godini studii na dodiplomski ili postdiplomski studii.
 
Последно уредено:
Z

ziko bt

Гостин
Чисто информативно за да аплицираш за иселеничка виза, можеш да аплицираш исклучиво само како брачен пар, или може и како шо прашаа погоре родител со полнолетен син/ќерка, или пак да аплицираш заедно со твојот брат или сестра?
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Чисто информативно за да аплицираш за иселеничка виза, можеш да аплицираш исклучиво само како брачен пар, или може и како шо прашаа погоре родител со полнолетен син/ќерка, или пак да аплицираш заедно со твојот брат или сестра?
Проблемот е што не постои виза со номенклатура 'иселеничка виза'. Тој термин е создаден од луѓе што немаат мигрирано никогаш и не го разбрале процесот на иселување некаде што е разбирливо до некој степен. Има еден куп начини на добивање виза за трајна миграција во Австралија и сето тоа зависи до тоа на кој начин можеш да се квалификуваш (доколку ги исполниш сите услови се разбира). Еден начин е како професионалец во професија што е барана тука, друг е преку фамилијарна миграција (брак или де факто врска со австралијански државјанин) а има и многу други што не го знам во детал. Исто има и многу визи со краток рок на траење што можат да ти донесат трајна виза на крај но не мора да значи. Тука спаѓаат, студентската воза, работничката и тн. Доколку аплицираш сам и добиеш виза ќе имаш прилика да си го донесеш семејството со тебе.
 
Z

ziko bt

Гостин
Проблемот е што не постои виза со номенклатура 'иселеничка виза'. Тој термин е создаден од луѓе што немаат мигрирано никогаш и не го разбрале процесот на иселување некаде што е разбирливо до некој степен. Има еден куп начини на добивање виза за трајна миграција во Австралија и сето тоа зависи до тоа на кој начин можеш да се квалификуваш (доколку ги исполниш сите услови се разбира). Еден начин е како професионалец во професија што е барана тука, друг е преку фамилијарна миграција (брак или де факто врска со австралијански државјанин) а има и многу други што не го знам во детал. Исто има и многу визи со краток рок на траење што можат да ти донесат трајна виза на крај но не мора да значи. Тука спаѓаат, студентската воза, работничката и тн. Доколку аплицираш сам и добиеш виза ќе имаш прилика да си го донесеш семејството со тебе.
:) Можи погрешно се изразив со називот иселеничка, од поодамна ја имам прочитано темата па мање више ми е познато како можиш да емигрираш. Алудирав за професионалец по професија т.е каде што имаат потреба од кадри, пример брат ми со медицински факултет(претпоставка дека таков кадар е баран)(неженет),дали би можеле заедничка апликација да пуштиме, нормално без родители. :) Ама се разбравме во случај тој да земи виза, да се вработи, некое време да живее во Австралија па дури тогаш би можел да тера процедура да ме земи мене. :)
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Ах, тешко тоа. Единствен случај тоа да се случи е доколку пример брат ти, двајца други браќа во семејството (хипотетички да речеме постојат) и родителите ваши живеат во Австралија, дури тогаш би имал шанси (барем така јас мислам што не значи дека е точно сто посто) да добиеш ти виза затоа што скоро цело семејство ти живее таму. Ако брат ти добие виза и е неженет никој друг не би имал шанса да живее виза со него како носител. Доколку аплицираш посебно и добиеш виза тогаш тоа е друг случај.
 
Член од
3 јули 2012
Мислења
22
Поени од реакции
12
А колку чини студирањето англиски јазик? и дали после тоа се наоѓа работа? зашто ако не најде работа ќе мора да се врати назад во мкд, без пари. и мене ме интересира ова
vi dadov info jas sakam megutoa nemozam da vi odgovoram na vasite prasanja dokolku stvarno ve interesira ke go kontaktirate Alex toj se ke vi objasni i pojasni a nazad vo mkd mnogu se vratile i bez i so pari megutoa isto taka mnogu i ostanale i pocnale da sozdavaat zivot i kariera se zavisi od vas i od okolnostite. Nikoj nemoze da ti garantira deka ti ke bides milioner ili tn
sekoe dobro[DOUBLEPOST=1430219529][/DOUBLEPOST]
Za zal vie dvajcata nemate struka koja se bara vo Avstralija, a bidejki ti si uste student nemas nikakov staz. (momentalno se bara barem 2 godini staz).

Listata sam mozes da ja proveris na stranava. Moze jas gresam.

https://www.immi.gov.au/Work/Pages/skilled-occupations-lists/sol.aspx

Imas nekoja sansa vo teorija so studentska viza no taa opcija e mnogu skupa za makedonski uslovi.

No ako se odlucis na taa opcija jas bi ti preporacal da odis so registriran agent za AU vo https://www.mara.gov.au/

Ako agentot ne e registriran vo toj drzaven sajt togas ne e avtoriziran I golemi se sansite da bide nekoj izmamnik. Toj nekoj Alex sto pisal reklama za sebe ne go znam I dodeka ne podnese informacija na sertifikacija vo MARA go zamoluvam da ne se samoreklamira.[DOUBLEPOST=1430138311][/DOUBLEPOST]

Za da dobies prava informacija mora da se informiras od registriran agent bidejki toj Alex ne go znaeme koj e I od kade pisuva. Golemi se sansite da e nekoj izmamnik. Mozebi ke dade broj na licenca no do togas sve sto ke pise zemajte go so rezerva.

Ako nekoj saka da ostane vo AU so studentska viza mora da odi na dodiplomski ili postdiplomski studii koi cinat okolu 15000$ od godina.

Ako se odi na nekoj kurs po angliski sansite se skoro nikakvi bidejki tie studentski vizi traat kolku trae I skoloto odnosno ako odis na kurs od 3 meseci nedela dena posle krajot na kursot ke mora da si odis vo MK. Baska posle kurs ne vi sleduva rabotna viza I da najdete rabotodavec ili drzava vo AU da ve sponzorira da mozete da se prebacite na stalna resident viza.

Eve ja vizata http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/485.aspx
I vo nea jasno pisuva deka ti treba minimum 2 godini studii na dodiplomski ili postdiplomski studii.
kako za pocetok jas i alex sme dvajca razlicni licnosti i kako drugo potpolno si vo pravo da ne vervas se so ke procitas na internet megutoa da prates eden emai kolku mozi da skodi i se ke vi stani jasno deka nebarat pari kako tuka ovie agencite nasi za da ja ,,butkale'' rabotata ali izborot e vas
 
Член од
29 април 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo lion888,
Jas i maz mi bevme zavchera na konsultacija za emigraciska iselenichka viza kaj Dejan Trajkovski. Se obidov da go najdam chovekot na MARA ama mi vika stranicata deka nema registrirani agenti vo Skopje voopshto. Ima nekoj iskustvo so chovekov? Legalen agent e?
Isto taka ni kaza deka po novo apliciranjeto mora so kreditna kartica da se napravi, a sumata e dosta golema vo nashiot sluchaj i mora parite nego da mu gi dademe pa on da plati so kartica - pri shto kje ni dade kasa primi i ne znam kakva potvrda...ama mene mie malce somnitelna celata rabota.
Inaku jas sum pravnik, maz mi e ekonomist. Ekonomisti bile na vtorata lista, no imam blizok rodnina vo Avstralija koj kje prati garantno pismo taka shto ni reche deka shansite ni se ok ako maz mi e nositel na vizata.

Shto mislish? Fala ti odnapred na vremeto izdvoeno :)
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Zdravo lion888,
Jas i maz mi bevme zavchera na konsultacija za emigraciska iselenichka viza kaj Dejan Trajkovski. Se obidov da go najdam chovekot na MARA ama mi vika stranicata deka nema registrirani agenti vo Skopje voopshto. Ima nekoj iskustvo so chovekov? Legalen agent e?
Isto taka ni kaza deka po novo apliciranjeto mora so kreditna kartica da se napravi, a sumata e dosta golema vo nashiot sluchaj i mora parite nego da mu gi dademe pa on da plati so kartica - pri shto kje ni dade kasa primi i ne znam kakva potvrda...ama mene mie malce somnitelna celata rabota.
Inaku jas sum pravnik, maz mi e ekonomist. Ekonomisti bile na vtorata lista, no imam blizok rodnina vo Avstralija koj kje prati garantno pismo taka shto ni reche deka shansite ni se ok ako maz mi e nositel na vizata.

Shto mislish? Fala ti odnapred na vremeto izdvoeno :)
Covekot e registriran

https://www.mara.gov.au/search-the-register-of-migration-agents/registered-migration-agent-details/?id=904c2078-a152-e311-9402-005056ab0eca

greskata e sto Trajkovski se stava na pozicija na ime ne na prezime vo opcijata za baranje agent. Toa e normalna greska za nekoj vo AU sto ne prepoznava stoe e ime a sto prezime vo MK.

Bidejki e registriran agent I toj vi dal informacija deka mozete da dobiete nekoja viza za AU jas bi mu veruval, a toa dali se mnogu ili malku pari toa e do tebe da si odlucis.
 
Последно уредено:
Член од
18 февруари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
1
prv pat na forumov posle dolgo listanje
zdravo na site :)
@lion888 i ostanatite sekoja cest za odgovorite na site ovie prasanja
Znaci posle poveke vreme citanje i razgleduvanje za emigriranje vo Canada,Svedska,Germanija i uste nekolku sto mi padnale na pamet dodeka bev vo MKD sega konecno rabotam na planot i ja izbrav AUS kako najprikladna,momentalno sum vo Norveska i uste edno pola godina treba da se obezbedam dovolno finansiski za da moze da se misli za AUS.Od uslovi vo avstralija gi ispolnuvam skoro site(mislam tie sto imaat poveke poeni), vo odnos na rabotata spored obrazovanie mi e na skilled migration list(procenitel na nedviznosti) rabotno iskustvo imam 4 god. vo MKD ama malce e ponastrana od profesijava ja imam raboteno vo geodetska firma.
Me interesira sto proveruvaat vo vrska so rabotnoto iskustvo dali treba prevod od M1,M2 ili samo so recommendation od rabotodavecot prevedena na angliski?
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
prv pat na forumov posle dolgo listanje
zdravo na site :)
@lion888 i ostanatite sekoja cest za odgovorite na site ovie prasanja
Znaci posle poveke vreme citanje i razgleduvanje za emigriranje vo Canada,Svedska,Germanija i uste nekolku sto mi padnale na pamet dodeka bev vo MKD sega konecno rabotam na planot i ja izbrav AUS kako najprikladna,momentalno sum vo Norveska i uste edno pola godina treba da se obezbedam dovolno finansiski za da moze da se misli za AUS.Od uslovi vo avstralija gi ispolnuvam skoro site(mislam tie sto imaat poveke poeni), vo odnos na rabotata spored obrazovanie mi e na skilled migration list(procenitel na nedviznosti) rabotno iskustvo imam 4 god. vo MKD ama malce e ponastrana od profesijava ja imam raboteno vo geodetska firma.
Me interesira sto proveruvaat vo vrska so rabotnoto iskustvo dali treba prevod od M1,M2 ili samo so recommendation od rabotodavecot prevedena na angliski?
Mozam samo da zboram za moeto iskustvo so emigracija za NZ I tamu mi baraa m1/m2 I dogovorot za rabota za da go dokazam stazot. Nemam iskustvo so emigracija za AU pa se nadevam nekoj ke pise na forumov.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
26
Поени од реакции
3
Dali so bugarski pasos bimozelo da se zamine vo Australija i Nov Zeland Kanada?Posto e tesko vidov deka treba viza i kakva tip na viza nekoj sto e Avstralija ako znae od forumov da mi odgovori?Ima lista ne nisto detalno objasnato..fala odnapred.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Dali so bugarski pasos bimozelo da se zamine vo Australija i Nov Zeland Kanada?Posto e tesko vidov deka treba viza i kakva tip na viza nekoj sto e Avstralija ako znae od forumov da mi odgovori?Ima lista ne nisto detalno objasnato..fala odnapred.
За Нов Зеланд не ти треба виза. Е да ако успееш од Индијци и азијци да се пробиеш. Сепак они имаат поголеми привилегии и дипломите им се признати.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Dali so bugarski pasos bimozelo da se zamine vo Australija i Nov Zeland Kanada?Posto e tesko vidov deka treba viza i kakva tip na viza nekoj sto e Avstralija ako znae od forumov da mi odgovori?Ima lista ne nisto detalno objasnato..fala odnapred.
So bugarski pasos moze da se otide vo poseta na ovie zemji, sprema sajtov

https://embassy-finder.com/travel-with_bulgaria_passport

Ova zborime za turisticka poseta bidejki ovie zemji vo gorniot post ne se clenki na EU I so toa nemaat pravo na rabotna ili bilo kakva viza po avtomatizam tuku treba da se aplicira naknadno. Znaci na isto ramniste so MK pasos. Edinstena razlika e so MK pasos treba da apliciras I plus za turisticka.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Dali so bugarski pasos bimozelo da se zamine vo Australija i Nov Zeland Kanada?Posto e tesko vidov deka treba viza i kakva tip na viza nekoj sto e Avstralija ako znae od forumov da mi odgovori?Ima lista ne nisto detalno objasnato..fala odnapred.

Сериозно зошто не разгледате за Велика Британија со БГ пасоши? Од она што овде го имаш напишано за вас ќе биде претешко да идете во прекуокеанските земји меѓутоа со БГ пасош, ЕУ ви е добра опција. Маж ти претпоставувам знае задоволителен англиски пошто бил во АУС, има струка што со малку среќа и би можел да најде некоја работа во британија па и да се дошколува ако треба. Ако толку сакате да дојдете во АУС тоа ви е впрочем и најдобра опција, прво во Британија (таму стекнете искуство за виза) па кон АУС. Британија не е само Лондон ако тоа е проблемот, јас би ти препорачал да разгледаш за Единбора, според мене најубавиот град во европа а и доста поевтин и полесен за живеење него Лондон.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
26
Поени од реакции
3
edinburg mislis..ili nekoj drug grad vo Britanija?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom