Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво, аплицирав за туристичка виза(Австралија) на почеток на јули, дали некој знае, има искуство за колку време треба да ми одговорат? Помина скоро 1 месец.
Ako nekoj ne im e somnitelen deka ke raboti vo AU viza se dobiva za 2 do 5 dena, no ako nekoj im e na zemen na zab togas procedurata e dolga so pogolema moznost za odbivanje ili baranje paricni garancii.
 
Член од
18 октомври 2015
Мислења
12
Поени од реакции
2
Мене ми вратија одговор за една недела,зависи што документи и каква гаранција имаш дека ке се вратиш назад,со среќа :)
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Јас чекав скоро 2 месеци за мулти виза, со доста добри документи дела ќе се вратам.
 
Член од
9 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
21
Мене ми вратија одговор за една недела,зависи што документи и каква гаранција имаш дека ке се вратиш назад,со среќа :)
a preku posrednik apliciravte za turisticka viza ili sami?[DOUBLEPOST=1501793799][/DOUBLEPOST]
Ako nekoj ne im e somnitelen deka ke raboti vo AU viza se dobiva za 2 do 5 dena, no ako nekoj im e na zemen na zab togas procedurata e dolga so pogolema moznost za odbivanje ili baranje paricni garancii.
Ja cekam okolu 30 dena, ama sho somnitelna, studiram a i sum bila veke nekolku pati turicticki i sum se vratila na vreme. :([DOUBLEPOST=1501793895][/DOUBLEPOST]
Јас чекав скоро 2 месеци за мулти виза, со доста добри документи дела ќе се вратам.
kolku trae ovaa multi viza? Ovaa ustvari e za imas pravo na poveke vlezovi i izlezi?
Sam aplicirase ili posrednik?
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Прв пат вадев со еден влез, и ми излезе за околу месец и некој ден, вториот мули виза иако сум и вработен и постдипломец, скоро два месеци, инаку важи 1 година, и имаш право на 3 месеци престој од првиот влез, со негораничен број на влезови и излези, јас 2 пати го искористив влезот.
 
Член од
18 октомври 2015
Мислења
12
Поени од реакции
2
Заедно со агент ги напрајвме документите,моите немаа врска од Австралија само ми пратија писмо и платени сметки и основни податоци . Преку Белград одеше процедурата и не им побараа пари за некаква гаранција како што се имат десено, или да се јават на работно место да прашаат дали вистина работам како што на моја пријателка така и направија.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
од брисбен се, ама испаѓа работава и да имаш роднини пак со агент ти е најдобра опција ама и кошта :)
прво туристички и ќе де поработи може нема да ми прија ќе видам како е
ај ваљда ќе олабават за со Бг-еу документи во наредниов период за да не лапаат толку агентиве.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ако не си упатен во процедурата, тогаш агент ти е најдобра и најсигурна опција дека постапката ќе ти тече без проблеми и застои.
Агентите не "лапаат" ништо, туку чесно си заработуваат од професијата што ја работат! А за БГ документи нема да олабават, туку напротив е постегнато од пред некое време затоа што Бугарија беше во assessment level 1, а сега се во assessment level 2, што значи дека работите се покомплицирани од претходно, а Македонија е во assessment level 3. Разликата со МК и БГ пасош е во тоа што со БГ пасош можеш директно од Австралија да аплицираш за промена на визата, пример од туристичка во работна, додека со МК пасош не можеш, туку мораш да се вратиш во МК па да аплицираш за работна виза од тука.

Нормално дека се си има цена, ако мислиш дека е едноставно и дека имаш таму роднини и готово, тебе те чека Австралија за работа и за миграција, во голема грешка си. Сфати си ја сериозно работата ако сакаш да заминеш на подобро, наместо само да се пробаш и да видиш дали ќе ти "прија", па и да "лапне" нешто некој агент, не е ништо страшно, сепак се работи за твоја подобра иднина!
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Здраво, ме интересира дали може со fixed assets да се прикаже како гаранција за студентска виза во Аус?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво, ме интересира дали може со fixed assets да се прикаже како гаранција за студентска виза во Аус?
Za da dobie studentka viza mora celo studiranje da bide plateno 100% cel semestar barem. Garancija obicno se bara vo likvidni sredstva za zivotni trosoci vo AU i obicno izvod od bankarska smetka, ako nekoj znae poveke neka pise.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Здраво, ме интересира дали може со fixed assets да се прикаже како гаранција за студентска виза во Аус?
Треба да прикажеш извод од банка со средствата кои што треба да бидат на таа сметка подолго од 3 месеци. А треба да имаш околу 20.000 АУД за живеење за првата година (ако одиш со партнер +8-9.000). Плус ти требаат пари за здравствено осигурување, авионска карта, и средства за првиот семестар.
 
Член од
7 септември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
1
Ве молам да ме упатите како да почнам процедура за туристичка виза. Би сакала со сопругот и ќерлкичката да ја посетам Австралија туристички околу Нова година.Би престојувале кај роднини и престојот би бил околу месец дена. Дали има агенти во МК кои посредуваат, колку наплаќаат за посредување
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Ве молам да ме упатите како да почнам процедура за туристичка виза. Би сакала со сопругот и ќерлкичката да ја посетам Австралија туристички околу Нова година.Би престојувале кај роднини и престојот би бил околу месец дена. Дали има агенти во МК кои посредуваат, колку наплаќаат за посредување
Turisticka viza se vadi online na border.gov.au i kosta okolu 150$ a ako odis na agent ke platis od 300 do 500 evra od covek. Na forumov ako odis nanazad ima adresi i telefonski broevi od nekolku agenti, no ako znaes dobro angliski ne bi bilo problem i sami da zavrsite rabota na internet i zastedite nekoja para. Za uspeh vi preporacuvam ako mozete da dobiete i pokana/garancija od rodninite vo AU.
 
Член од
7 септември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
1
Turisticka viza se vadi online na border.gov.au i kosta okolu 150$ a ako odis na agent ke platis od 300 do 500 evra od covek. Na forumov ako odis nanazad ima adresi i telefonski broevi od nekolku agenti, no ako znaes dobro angliski ne bi bilo problem i sami da zavrsite rabota na internet i zastedite nekoja para. Za uspeh vi preporacuvam ako mozete da dobiete i pokana/garancija od rodninite vo AU.
Vi blagodaram. Stapiv vo kontakt so dvajca od agentite edniot mi bara 220 evra po covek drugiot 275. Vo ovaa cena vleguva vizata i kompleten prevod na dokumentacijata potrebna za apliciranje. Pokana i garancija sekako ke imame. Mislam deka ke mi go skrati trckanjeto po dokumenti i prevodi . Vo sekoj slucaj Vi blagodaram na brziot odgovor
 
Член од
2 јануари 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo na site! edno prasanje do onie sto se veke vo Avstralija.
Prijateli ni kazaa deka preku Centerlink, moze da se pobaara nadmest za decata i za kirija vo prvo vreme, bidejki odime vo Noemvri,so dve deca i bez mnogu finansii pa bilo kakva pomos bi ni bila dobredojdena...dodeka ne najdeme rabota. Fala odnapred.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom