Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
zdravo momci! Da ne ja tupam mnogu, aplicirav za turisticka viza vo Avstralija za letovo, i sabajle mi se javija od ambasada da mi postavat nekoi standard prasanja. Pa sakav da prasam dali e toa voobicaena praxa ili ne i dali moze da bide toa negativno po aplikacijata?
Mnogu zavisi od slucaj vo slucaj, no se slucuvaat i mnogu polosi raboti od da ti se javi nekoj na telefon sto e nisto problematicno. Vo najlosi slucaevi imam cueno za odbivanje na davanje viza za baratelot i cela bliska familija, baranje na paricna garancija od $10.000, dobivanje viza od samo nekolku nedeli itn itn. Ako pomines so samo telefonsko javuvanje a dobies viza kakva si baral racunaj se mnogu sreken.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
zdravo momci! Da ne ja tupam mnogu, aplicirav za turisticka viza vo Avstralija za letovo, i sabajle mi se javija od ambasada da mi postavat nekoi standard prasanja. Pa sakav da prasam dali e toa voobicaena praxa ili ne i dali moze da bide toa negativno po aplikacijata?
Moze da spodelis sto te prasuvaa?
 
Член од
14 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите,
може ли мало појаснување околу туристичка виза за NZ или AUS со BG пасош?
Како се добива, дали треба негде да се аплицира негде , дали се плаќа и какви документи треба да се обезбедат однапред.
Ве молам доколку некој ја поминал процедурава, дали би сакал да го сподели искуството...
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво на сите,
може ли мало појаснување околу туристичка виза за NZ или AUS со BG пасош?
Како се добива, дали треба негде да се аплицира негде , дали се плаќа и какви документи треба да се обезбедат однапред.
Ве молам доколку некој ја поминал процедурава, дали би сакал да го сподели искуството...
Turisticka 3 mesecna viza se vadi online i e besplatna, se procesuira za 1 do 3 dena. Za AU linkot e tuka

https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/651-
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
34
Поени од реакции
20
здраво, онака информативно ме интересира.
дали со Бг пасош е полесно да се оди австралија да се работи, односно имам роднини таму и имаат фирма молерска,
какви се шансите само за работа во таа фирма на почеток без семејството или крај краева емигрирање комплет за веднаш или има опција после некој период да се повлече семејството.
поентата ми е дали е полесно со Бг пасош или исто се условите како со Мк за работна виза или туристичка.

или има опција туриста па после таму да земам работна ??



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Се е исто со Бг пасош, само полесно као турист можеш да отидеш, ама од турист таму до државајнство мало морген, друго е америка кај што мине таа фора..
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
34
Поени од реакции
20
Се е исто со Бг пасош, само полесно као турист можеш да отидеш, ама од турист таму до државајнство мало морген, друго е америка кај што мине таа фора..
не е морално државјанството туку работата, дали веќе ако отидеп како турист можеш да земеш работна виза или опција 2 како може да ме повлечат да одам таму да работам кај нив во фирма дали било со Мк или Бг пасош.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
34
Поени од реакции
20
епа какви би биле процедурите за тие да ме повлечат кај нив да работам ваљда ќе треба некој си гаранции, или ако имам бг пасош не требаат гаранции ???


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
епа какви би биле процедурите за тие да ме повлечат кај нив да работам ваљда ќе треба некој си гаранции
Ова отиди кај овластен агент и ќе ти објасни дали и како може.
Како што кажаа погоре, БГ пасош нема никаква улога за работна виза, ист е како Мк пасош.

ПС. Со тој занает барај работа во Норвешка, ист стандард како Аус, само полоша клима. Мој совет.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Никако не можат да те повлечат, може да ти помогнат да добиеш спонзорирана виза од нив меѓутоа многу фактори зависат, најпрво треба да се од одредени специфични места (да не се Сиднеј и сл.) , да си со одредена возраст, да знаеш англиски солидно и уште некои други параметри.
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
34
Поени од реакции
20
Никако не можат да те повлечат, може да ти помогнат да добиеш спонзорирана виза од нив меѓутоа многу фактори зависат, најпрво треба да се од одредени специфични места (да не се Сиднеј и сл.) , да си со одредена возраст, да знаеш англиски солидно и уште некои други параметри.
од брисбен се, ама испаѓа работава и да имаш роднини пак со агент ти е најдобра опција ама и кошта :)
прво туристички и ќе де поработи може нема да ми прија ќе видам како е
ај ваљда ќе олабават за со Бг-еу документи во наредниов период за да не лапаат толку агентиве.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Сум бил туристички и знам како е, и исто имам роднини, и постојат две опции како Skilled migrant visa или student visa, па да бараш виза за работа таму додека имаш 4 годишен престој, за првта негде околу 5000 $ е ако успееш да добиеш после карти и све остало, а втората малу поќе. Не олабавува Ау, имат кинези колку сакаш нит имат нешто мака со Еу па да олеснуваат.
 
Член од
26 јули 2017
Мислења
34
Поени од реакции
20
Сум бил туристички и знам како е, и исто имам роднини, и постојат две опции како Skilled migrant visa или student visa, па да бараш виза за работа таму додека имаш 4 годишен престој, за првта негде околу 5000 $ е ако успееш да добиеш после карти и све остало, а втората малу поќе. Не олабавува Ау, имат кинези колку сакаш нит имат нешто мака со Еу па да олеснуваат.
имам јас на фб една србинка што е агент ама во австралија работи и гледам парче праи Мк, срби се преку нејзе се, ама врши работа.
како и да е ондак бугарските ќе ги искористам за туристичка цел па ќе им поработам малце ако ми е ок ќе биде друг муабет ќе бркам преку агентов Даниела што е.нормално и роднините ако сакаат да помогнат како што кажуваат :) тоа ми е најбитното не си сам за старт. ваљда ќе има голема улога и помош од нив за работна виза околу средувањето со агентов.
битно е има опции


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom