Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Cicko mi drzi firma za obezbeduvanje, so svoj staff na obezbeduvanje i pretezno obezbeduvaat bolnici, supermarketi , sportski nastani od tipot na AO open , moto gp na Phillip Island , barovi , nokjni klubovi itn.. inaku neznam dali bi mi bilo dovolno samo 24 saati bidejki studiram 3 godini i godina mi e okolu 17.000$ podoleno na 3 semestri godisno, a treba sam da si go plakjam skoluvanjeto a na strana pari nemam nitu za pola godina da odplatam..sekako tuka se i sekojdenvni troskovi za prevoz, jadenje, kozmetika itn..mnogu brzo odi parata dokolku nemas stalen prihod, mene od toa najvekje mi e strav. Inaku ti kade zivees?
jas samo spomnav edna od opciite kade sto plakaat solidno bez mnogu teska rabota namesto da se zakacis nekade za mali pari. Vo tvojov slucaj ke ti treba nesto i na cash.

Jas sum vo Sydney.
Автоматски споено мислење:

Isto mozes da se rasprasas naokulu, za cash moze da rabotis kako kelner na svadbi, krstevki i slicno za vikendi.
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
@John Travolta

Абе отвори си ABN, практично се' што е на контракт може да го работиш, и ИТ, и клининг и било што друго. Плус на ABN не може да те контролираат колку саати работиш, ќе ја пратиш фактурата наместо 48 саати x $25 (колку што реално си изработил) да ти биде 24 саати x $50. Сите студенти што ги знам така работат, пишуваат помалку саати, а работат и по 60 неделно.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
@John Travolta

Абе отвори си ABN, практично се' што е на контракт може да го работиш, и ИТ, и клининг и било што друго. Плус на ABN не може да те контролираат колку саати работиш, ќе ја пратиш фактурата наместо 48 саати x $25 (колку што реално си изработил) да ти биде 24 саати x $50. Сите студенти што ги знам така работат, пишуваат помалку саати, а работат и по 60 неделно.
Da, jas zaborjv na ova, ke treba samo da najde nekoj subcontract, ako ne drugo cleaning moze da najde I go resava problemot.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.580
Cicko mi drzi firma za obezbeduvanje, so svoj staff na obezbeduvanje i pretezno obezbeduvaat bolnici, supermarketi , sportski nastani od tipot na AO open , moto gp na Phillip Island , barovi , nokjni klubovi itn.. inaku neznam dali bi mi bilo dovolno samo 24 saati bidejki studiram 3 godini i godina mi e okolu 17.000$ podoleno na 3 semestri godisno, a treba sam da si go plakjam skoluvanjeto a na strana pari nemam nitu za pola godina da odplatam..sekako tuka se i sekojdenvni troskovi za prevoz, jadenje, kozmetika itn..mnogu brzo odi parata dokolku nemas stalen prihod, mene od toa najvekje mi e strav. Inaku ti kade zivees?
1. Kade si smesten vo Melburn, koja naselba?
2. Koj ti e cicko? Blue thunder? Lion Security?
3. Sto bi rabotel? Koga si sloboden da rabotis, koj saati/denovi?
4. So ABN ti objasnija, toa e NAJLESEN NACIN.
5. Dali imas kola/dali znaes da vozis/imas dozvola?
Автоматски споено мислење:

Kolku vreme se ceka za ABN da otvoris?
Online... Obicno odma na lice mesto se dobiva, e sega ne sum 100% siguren za stranski drzavjani ali ne bi trebalo da e podolgo od nekolku dena.

Ako nemozes da se snajdes jas od vtornik bi mozel da ti pomognam (ponedelnik znaes, ovde e praznik)
 
Член од
3 февруари 2021
Мислења
33
Поени од реакции
13
1. Kade si smesten vo Melburn, koja naselba?
2. Koj ti e cicko? Blue thunder? Lion Security?
3. Sto bi rabotel? Koga si sloboden da rabotis, koj saati/denovi?
4. So ABN ti objasnija, toa e NAJLESEN NACIN.
5. Dali imas kola/dali znaes da vozis/imas dozvola?
Автоматски споено мислење:



Online... Obicno odma na lice mesto se dobiva, e sega ne sum 100% siguren za stranski drzavjani ali ne bi trebalo da e podolgo od nekolku dena.

Ako nemozes da se snajdes jas od vtornik bi mozel da ti pomognam (ponedelnik znaes, ovde e praznik)
Vo Skye sum, odma do Cranbourne i Carrum Downs , nema ziv makedonec tuka, inaku cicko mi ja drzi NU Force Security mozebi si slusnal. Sloboden sum da rabotam sekoj den osven vtornik(cel den) i cetvrtok sum sloboden od sabajle do kaj 4-5 negde..kola moja nemam seuste, no mozam da go pritisnam cicko mi da mi kupi, on vekje na grays biduvase i proba da zeme na aukcija nekoja kola no ne uspea, vo VIC roads se javiv se rasprasav mi rekoa deka do 6 meseci so nasata dozvola mozes komotno da si vozis posle ke treba da polagam, za vozenje znam perfektno da vozam sekoj den vozev vo MK 6 godini
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.580
Vo Skye sum, odma do Cranbourne i Carrum Downs , nema ziv makedonec tuka, inaku cicko mi ja drzi NU Force Security mozebi si slusnal. Sloboden sum da rabotam sekoj den osven vtornik(cel den) i cetvrtok sum sloboden od sabajle do kaj 4-5 negde..kola moja nemam seuste, no mozam da go pritisnam cicko mi da mi kupi, on vekje na grays biduvase i proba da zeme na aukcija nekoja kola no ne uspea, vo VIC roads se javiv se rasprasav mi rekoa deka do 6 meseci so nasata dozvola mozes komotno da si vozis posle ke treba da polagam, za vozenje znam perfektno da vozam sekoj den vozev vo MK 6 godini
ti si apla na drugata strana... nasi tamu imas okulu noble park makedonia fudbalskiot klub i crkvata ali veke znaes pretezno sme na zapad i sever. imam nekolku luge so koj bi mozel da te zapoznaam za rabota ama ke nema bas poenta, ke ti treba 2 saati u eden pravec da vozis.

izvadi si ABN, ako zaglavis pisi ovde ili u PVT. Za nekoja nedela preston gostuva na Langwarrin pa ako idam moze da se najdeme na stadion :lolzz:
Автоматски споено мислење:

Zbori so cicko ti, ako drzi obezbeduvanje na supermarketi etc on ke znae menadzeri sto ke moze da mu kazat koja firma gi drzi kontraktite za cistenje. So ABN ke mozes da rabotis kako sub contractor so niv, 99% taka funkcionira toj biznis sekako.
Автоматски споено мислење:

Инаку ме интересира како си ја одбрал професијата? Да, вистина е дека е дефицитарна, но има добра причина, платите се тиња. Да си одберел некоја инженерска струка во првиот работен однос ќе заработуваш колку некој со 5 години искуство во сметководство, исто добри пари се вртат во недвижности, екологии, IT.

Бидејќи си 23, што имаш завршено во Македонија, средно или имаш и факултет?
so smetkovoditelstvo ovde mozes da rabotis mnogu raboti... ne e bas taka, jas bi rekol deka 20% samo rabotat smetkovodstvo drugite ili drzat svoj firmi ili rabotat vo nekoja industrija kako fin menadzeri, bankari itn... slabo plateno e ako zaglavis da rabotis za nekoj u naselba iako toa e obicno neizbezno prvite nekolku god dur da zemes CPA ili CA.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.916
so smetkovoditelstvo ovde mozes da rabotis mnogu raboti... ne e bas taka, jas bi rekol deka 20% samo rabotat smetkovodstvo drugite ili drzat svoj firmi ili rabotat vo nekoja industrija kako fin menadzeri, bankari itn... slabo plateno e ako zaglavis da rabotis za nekoj u naselba iako toa e obicno neizbezno prvite nekolku god dur da zemes CPA ili CA.
Види не зборувам за свои фирми, тоа ќе биде речиси невозможно во првите 5 години откако ќе завршат, а ако не соберат почетен капитал и понатаму.
Сретнав наши македонци кои завршиле сметководство, но ниту еден не работи со тоа, сите се во други области. Одговор беше дека првите 2-3 години тешко се стига и до 80 000 годишна плата (генерално почетни околу 60к) што реално е далеку од добар приход за некој со високо образование.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.580
Види не зборувам за свои фирми, тоа ќе биде речиси невозможно во првите 5 години откако ќе завршат, а ако не соберат почетен капитал и понатаму.
Сретнав наши македонци кои завршиле сметководство, но ниту еден не работи со тоа, сите се во други области. Одговор беше дека првите 2-3 години тешко се стига и до 80 000 годишна плата (генерално почетни околу 60к) што реално е далеку од добар приход за некој со високо образование.
ne e e problem i odma da pocne ke pocne so bookkeeping i ke gradi baza na klienti odma ili ako ima pari moze da kupi firma ili vleze kako partner mada poentata bese ona drugoto...

znaci so smetkovodstvo ti se otvara ODLICNO platena rabotena vo recisi sekoja sredna/golema firma vo finansiskiot oddel i toa e dobro plateno ako dobutkas do menadzment. Plus bankite sekogas baraat i sakaat takov kadar, ako te biva mozes da vlezes u nekoja investment banka i da rasturis. moj skoslki e Head of Investment na CMC Markets baziran u london, so plata od 2M funti + bonusi... vo macquarie imam drugari sto isto tepaat bonusi so koj moze da si kupat kuka kaj tebe gore... ednostavno toa e diploma sto otvara vrati, e sega kolku te biva i sto ke napravis e do tebe.

pocetni plati na takvi struki se sekogas takvi. pocetna plata na advokat e 50K...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.916
ne e e problem i odma da pocne ke pocne so bookkeeping i ke gradi baza na klienti odma ili ako ima pari moze da kupi firma ili vleze kako partner mada poentata bese ona drugoto...

znaci so smetkovodstvo ti se otvara ODLICNO platena rabotena vo recisi sekoja sredna/golema firma vo finansiskiot oddel i toa e dobro plateno ako dobutkas do menadzment. Plus bankite sekogas baraat i sakaat takov kadar, ako te biva mozes da vlezes u nekoja investment banka i da rasturis. moj skoslki e Head of Investment na CMC Markets baziran u london, so plata od 2M funti + bonusi... vo macquarie imam drugari sto isto tepaat bonusi so koj moze da si kupat kuka kaj tebe gore... ednostavno toa e diploma sto otvara vrati, e sega kolku te biva i sto ke napravis e do tebe.

pocetni plati na takvi struki se sekogas takvi. pocetna plata na advokat e 50K...
Зборувам за просечен човек, тој што успеал да догура до плата од 2м ќе прави пари во секоја индустрија, ама не зборуваме за исклучоци, туку за мнозинство. Отвори ги платите на seek, мнозинството огласи во таа индустрија се под 100к.
Инаку тој што е апла бистар нема потреба ни од факултет, познавам луѓе со 8мо одделение што со трговија изградија империи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.580
Зборувам за просечен човек, тој што успеал да догура до плата од 2м ќе прави пари во секоја индустрија, ама не зборуваме за исклучоци, туку за мнозинство. Отвори ги платите на seek, мнозинството огласи во таа индустрија се под 100к.
Инаку тој што е апла бистар нема потреба ни од факултет, познавам луѓе со 8мо одделение што со трговија изградија империи.
jas imam tuka zavrseno ekomija i finansii so majors smetkovodstvo i fin menadzment plus poslednite 20+ godini sum zapoznal i rabotel so 1000ci smetkovoditeli... znaci neznam nekoj sto e pod 100K seedno dali raboti direktno vo strukata ili nekoja rabota povrzana so strukata. imaat 2-3 god na pocetok koga se slabo plateni, koga se doobucuvaat ama posle si gazat. realno prosecen smetkovoditel zarabotuva slicno ili malku pomalku od prosecen inziner i ova e samo u tie prvi desetina god, dobar smetkovoditel zarabotuva nekolku kratno podobro od dobar inziner, odlicen smetkovoditel zarabotuva 10 pati podoboro od dobar inziner... za IT e malku porazlicno mada i sam znaes vo AUS site inzineri se ok plateni ama uglavno e taka. ne gledaj prosek zasto prosek ti dava stritkno kolku e zarabotkata u strukata a ko sto ti kazav dali 20% ostanuvaat da rabotata za smetkovoditelska firma dologorocno, obicno i tie sto rabotat u firma posle nekoe vreme se "headhunted" od firmata za koja rabotele pa gi angaziraat ko CFO... Prosecna plata na CFO ti od 200K +
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Зборувам за просечен човек, тој што успеал да догура до плата од 2м ќе прави пари во секоја индустрија, ама не зборуваме за исклучоци, туку за мнозинство. Отвори ги платите на seek, мнозинството огласи во таа индустрија се под 100к.
Инаку тој што е апла бистар нема потреба ни од факултет, познавам луѓе со 8мо одделение што со трговија изградија империи.
Коментарот ти е во право, пошто има многу мигранти што работат и учат сметководство платите се нереално мали.
Тоа што го кажа е точно, треба да поминат многу години за да стигнеш до 100 илјади, ја би рекол 6-7 е реално.
Инжињери само што ке излезат од факултет со 0 искуство почетна плата им е 80,000. Ако би бирал пак тоа би се запишал.
Автоматски споено мислење:

jas imam tuka zavrseno ekomija i finansii so majors smetkovodstvo i fin menadzment plus poslednite 20+ godini sum zapoznal i rabotel so 1000ci smetkovoditeli... znaci neznam nekoj sto e pod 100K seedno dali raboti direktno vo strukata ili nekoja rabota povrzana so strukata. imaat 2-3 god na pocetok koga se slabo plateni, koga se doobucuvaat ama posle si gazat. realno prosecen smetkovoditel zarabotuva slicno ili malku pomalku od prosecen inziner i ova e samo u tie prvi desetina god, dobar smetkovoditel zarabotuva nekolku kratno podobro od dobar inziner, odlicen smetkovoditel zarabotuva 10 pati podoboro od dobar inziner... za IT e malku porazlicno mada i sam znaes vo AUS site inzineri se ok plateni ama uglavno e taka. ne gledaj prosek zasto prosek ti dava stritkno kolku e zarabotkata u strukata a ko sto ti kazav dali 20% ostanuvaat da rabotata za smetkovoditelska firma dologorocno, obicno i tie sto rabotat u firma posle nekoe vreme se "headhunted" od firmata za koja rabotele pa gi angaziraat ko CFO... Prosecna plata na CFO ti od 200K +
Друже пак сосема извртен и неточен одговор.
Јас работев и учев сметководство. Почетните плати се премали, и треба барем 7-8 години да стигнеш до 100 илјади.
После тоа на менаџерски функции ке земаш 130-150к плус бонус. Значи зборам 15год + менаџирање тим.
Пази ова е за Sydney. Другите градови имаат далеку далеку помали плати. Melbourne, Brisbane, Perth.

Зошто спомнуваш CFO? Кога тоа е само една личност во организацијата. Австралија има 5,000 компании на маркетот на акции.
Што значи 5,000 луѓе се CFO's, на 25 милиони тоа е 0,0002% од народот.
За каква голема плата збориш?

Јас одбив понунда да работам за PWC како ревизор, пошто ми нудеа 36 илјади!!!!!!
Па повеќе како студент заработував него да ме мелат како магаре 10 години и да работам 150 саати неделно.
Во Private сектор платите се поголеми ама треба да менуваш компании + CPA да завршиш.

Сметководителите најмали плати земаат, јас ги правев платите во 2 компании. Највеќе земаат Sales, па инжињерите.
A титулите од секоја гранка се на највисоко. CFO, COO, CEO, CTO. Ама тоа не е 99% од популацијата.
Автоматски споено мислење:

Najdobro vrati se nazad, i ke najdes dosta innformacii za agenti. Koj e dobar ili ne
Автоматски споено мислење:



Zdravo

Strukata ti e super za ostanuvanje na stalno vo Avstralija, i ne bi trebalo da imas problem so barana struka bidejki smetkovoditel e 30 godini na lista na barani. Kako sto znaes a bi trebalo agentot da ti objasni ubavo deka ti sleduva 2+2 godini otvorena rabotna viza po kraj na studiite. Za sponzorstvo ili apliciranje direktno na rezident viza ke mora da brkas po krajot na studiite.

Znaci kako da ja zavrtis rabotata za da uspees vo toa sto sakas ( rezident status) mora da gi zavrsis studiite i najdes rabota kako smetkovoditel. A posle toa imas eden kup vidovi na vizi rabotni i rezident opcii.

Druga opcija (minimalna) e ako veke imas barana struka plus staz vo taa struka od predhodnoto obrazovanie (na primer tehnicko sredno skolo + barem 2 god staz)

Znaci zavrsi go faksot i vratite ti se otvoreni.

E sega kako da zarabotis poveke, imas familija tamu i ke nemas mnogu trosoci. Ke najdes rabota za tie 24 casovi casual work za $28 na saat odnosno $670 nedelno. Za plus cash zemi ja kolata na cickoti i fati vozi uber ili uber eats za uste kolku saati mozes da pomines na negova uber smetka. Samo ne zaboravj da mu dades pari na cickoti za danokot sto ke go plati i benzin sekako.

Ili najdi rabota za cash (obicno pomali firmi za cistenje kancelarii).

So sreka
Погрешен, неточен и бесполезен одговор што на дечкото само му го отежнуваш животот поради недоволно познавање.

Сметководителите се на листа на барани струки пошто државата прави ПАРИ од студентите. Иначе ти требаат најмалку 85 поени за да бидеш во листата на чекање ДОКОЛКУ би те примиле.
Знаеш ли колку е тешко да дојдеш до тоа?

13 пати го паднав тестот за англиски пошто треба да имаш перфектно 9,9,9,9 за да добиеш максимум поени. Мора да има и работно искуство од 1на година за 5 поени, мора и регионално да живее за екстра поени, мора и како преведувач да го помина НААТИ тестот што е тежок.

Ги кажувате работите како да се мастики купени од продавница а не сте ги поминале.
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site..momentalno sum vo Melburn i dojden sum na studentska viza, accounting(сметководство) potocno. Celata rabota pocna vo Septemvri 2022 koga se slusnav so cicko mi preku telefon posle 3-4 godini.Jas imam momentalno 23 godini. On e tuka otiden so majka mu i tatko mu 1971va i nema pojma nitu od imigriranje nitu od nisto slicno povrzano okolu toa. Koga se slusnavme na telefon prviot pat lani vo Septemvri mi kaza kao u fazon ajde dojdi tuka barem ke imas pokriv nad glava, nema da plakas smetki..pocnav da se rasprasuvam kako i na koj nacin mozam da dojdam tuka i preku druga osoba dojdov do kontakt od Dejan ( AMO ), otidov kaj nego i mi go kaza istoto sto i na 95% od lugeto im go kazuva, na studentska viza..niti znaev niti imav procitano do vcera ( vekje sum 2 nedeli vo Melburn i pocnav vekje so predavanja na fakultet) deka doagjaneto na studentska viza blago receno e koshmar za ostanuvanje i stalno emigriranje vo Avstralija. Proveriv deka accountants( smetkovoditeli) e na listata na barani profesii tuka no iskreno ne znam sto ponatamu, procitav samo negativni mislenja i iskustva od lugje sto se dojdeni na studentska viza tuka. Pred dva dena mi stigna TFN brojot ( Tax file number ) i so 24 casovi nedelno jas nema kako da uspeam da si go otplatam skoluvanjeto do kraj tuka a nitu jas nitu moite nemame dovolno sredstva da doguram do kraj osven ako ne rabotam na ABN a i preku ABN doznav deka u globala mozes samo cistac ili nekoja slicna “prljava” rabota da rabotis. Prasanjeto mi e, dali ima nekoj sto poznava nekoj makedonec ili nemora da e makedonec sto nudi neogranicena i fleksibilna rabota( dali bilo toa vo kes ili preku ABN) , bilo sto kolku da egzistiram i da go doturkam fakultetot koj mi e 3 godini i koi mi se opciite odposle dokolku go zavrsam fakultetot za ostanuvanje, dali ke moze nekako cicko mi da me sponzorira na X nacin( ima negova firma za obezbeduvanje) ili nekoj drug proces na ponatamosno ostanuvanje, kontakt od imigracionen agent isto, bilo koj sovet bi bil dobrodejden..blagodaram odnapred
Ако сакаш преку сметководство да одиш за државјанство спреми се на многу мака што ке треба да ја претрпиш. Али доколку се решиш да одиш до крај како мене почни од СЕГА:
- Додека работиш било каква работа и учиш, плус ке мора да волонтираш негде за да имаш искуство во сметководство што може во иднина да ти даде поени
- Учи граматика за да можеш перфектно да го поминеш тестот
- ке мора да бараш начин за екстра поени, живеење на село/remote неколку години, тест за преведување, партнер итн итн
- Згора на тоа треба да се надеваш дека поените ке останат 85.

Јас кога дојдов пред 13 години беше 65, па рипаше нагоре секои 6 месеци.

Мој совет е збори со некој агент во Австралија, избери струка што треба малку поени 65 на пример и смени го школувањето. Тогаш нема ни да мора да бараш поени од други места ниту пак да го поминеш тестот перфектно 9,9,9,9 што е тешко.
 
Последно уредено:

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Ne tvrdam 100% ama mislam deka ne moze da raboti obezbeduvanje so studentska viza, mislam mozese porano ama mislam se smena zakonot za toa, barem taka e vo NSW, ne znam kako e vo VIC. Spored ona sto kazuva najdobra opcija mu e na cash nekade po cleaning ili gradeznistvo, ili ugostitelstvo .
Знам едно време летаа луѓе до Brisbane да ја земат лиценцата, па се враќаа во NSW. Мислам на таква шема можеше. Ама пред 7 години беше тоа нез дали уште може.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Коментарот ти е во право, пошто има многу мигранти што работат и учат сметководство платите се нереално мали.
Тоа што го кажа е точно, треба да поминат многу години за да стигнеш до 100 илјади, ја би рекол 6-7 е реално.
Инжињери само што ке излезат од факултет со 0 искуство почетна плата им е 80,000. Ако би бирал пак тоа би се запишал.
Автоматски споено мислење:


Друже пак сосема извртен и неточен одговор.
Јас работев и учев сметководство. Почетните плати се премали, и треба барем 7-8 години да стигнеш до 100 илјади.
После тоа на менаџерски функции ке земаш 130-150к плус бонус. Значи зборам 15год + менаџирање тим.
Пази ова е за Sydney. Другите градови имаат далеку далеку помали плати. Melbourne, Brisbane, Perth.

Зошто спомнуваш CFO? Кога тоа е само една личност во организацијата. Австралија има 5,000 компании на маркетот на акции.
Што значи 5,000 луѓе се CFO's, на 25 милиони тоа е 0,0002% од народот.
За каква голема плата збориш?

Јас одбив понунда да работам за PWC како ревизор, пошто ми нудеа 36 илјади!!!!!!
Па повеќе како студент заработував него да ме мелат како магаре 10 години и да работам 150 саати неделно.
Во Private сектор платите се поголеми ама треба да менуваш компании + CPA да завршиш.

Сметководителите најмали плати земаат, јас ги правев платите во 2 компании. Највеќе земаат Sales, па инжињерите.
A титулите од секоја гранка се на највисоко. CFO, COO, CEO, CTO. Ама тоа не е 99% од популацијата.
Автоматски споено мислење:


Погрешен, неточен и бесполезен одговор што на дечкото само му го отежнуваш животот поради недоволно познавање.

Сметководителите се на листа на барани струки пошто државата прави ПАРИ од студентите. Иначе ти требаат најмалку 85 поени за да бидеш во листата на чекање ДОКОЛКУ би те примиле.
Знаеш ли колку е тешко да дојдеш до тоа?

13 пати го паднав тестот за англиски пошто треба да имаш перфектно 9,9,9,9 за да добиеш максимум поени. Мора да има и работно искуство од 1на година за 5 поени, мора и регионално да живее за екстра поени, мора и како преведувач да го помина НААТИ тестот што е тежок.

Ги кажувате работите како да се мастики купени од продавница а не сте ги поминале.
Автоматски споено мислење:



Ако сакаш преку сметководство да одиш за државјанство спреми се на многу мака што ке треба да ја претрпиш. Али доколку се решиш да одиш до крај како мене почни од СЕГА:
- Додека работиш било каква работа и учиш, плус ке мора да волонтираш негде за да имаш искуство во сметководство што може во иднина да ти даде поени
- Учи граматика за да можеш перфектно да го поминеш тестот
- ке мора да бараш начин за екстра поени, живеење на село/remote неколку години, тест за преведување, партнер итн итн
- Згора на тоа треба да се надеваш дека поените ке останат 85.

Јас кога дојдов пред 13 години беше 65, па рипаше нагоре секои 6 месеци.

Мој совет е збори со некој агент во Австралија, избери струка што треба малку поени 65 на пример и смени го школувањето. Тогаш нема ни да мора да бараш поени од други места ниту пак да го поминеш тестот перфектно 9,9,9,9 што е тешко.
Dobro dojde na ovoj podforum.

Imas nekolku mli greski pisano. Za maksimum poeni ti treba 4 osmici (vidi slika dole). Druga greska jas licno znam eden kup emigranti koi dobile rezident vizi 189 i 190 so 65 poeni. Dobro znaes deka ne se tolku bitni poenite tuku vo koja struka apliciras. Denes nekoj vo medicinska struka so 65 poeni ke dobies 189 rezident viza za nedela dena dodeka nekoj smetkovoditel so 90 poeni ke ceka dve godini za istata viza.

Drugite infomacii ti drzat voda do nekade.

Mozebi jas kako licnost sum optimista i sve e mozno duri i rezident viza vo Avstralija bidejki nemav tolku tezok pat do viza (polagav angliski samo 2 pati a cekav viza nekolku meseci), dodeka ti mislis deka epten e tesko bidejki od sopstveno iskustvo si polagal 13 pati i si se zaebaval dolgi godini.

Sekoj pat e razlicen, tuka na forumot e da davame informacii i se pomagame a ne da se napagame i so ironija vrakame.

Pozdrav


Screenshot 2023-07-21 020853.png
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Знам едно време летаа луѓе до Brisbane да ја земат лиценцата, па се враќаа во NSW. Мислам на таква шема можеше. Ама пред 7 години беше тоа нез дали уште може.
Toa go pravea, mnogu nikade ne odea samo plakaa pod raka I zemaa, rabotite se smenaa. Kako i da e, vo konkretniov slucaj prajme muabet za luge so studentska viza, porano mozese so studentska viza da zemes dozvola, ama ne i vo denesno vreme.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom