Како напреднуваа “Житисе“ и “Мкинфо“, го оправдувате ли тоа?

Член од
13 јуни 2012
Мислења
29
Поени од реакции
8
Се почесто сме сведоци дека на Фејсбук лесно се собираат кликови на смешни портали, со смешни содржини. Но, факт е дека тоа вродува со плод. По принципот на ГРИД, сега 90% од моите пријатели на Фејсбук читаат “Жити се“ или пак „Мк инфо“, кога прочитате информација од овие протали, таа автоматски се објавува на вашиот ѕид и пишува во ваше име, како “Неверојатно, спиела со 140564 мажи“, па сите кликаат и сајтот ем собира лајкови на фејсбук, ем има читаност. Најпрво, што мислите за овој начин (знам дека не е добар), дали е ефективно ова, и доколку имате веб-сајт, знаете како се средува тоа, дали би го направиле истото. Ме интересираат сите одговори, истите се добредојдени.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Се почесто сме сведоци дека на Фејсбук лесно се собираат кликови на смешни портали, со смешни содржини. Но, факт е дека тоа вродува со плод. По принципот на ГРИД, сега 90% од моите пријатели на Фејсбук читаат “Жити се“ или пак „Мк инфо“, кога прочитате информација од овие протали, таа автоматски се објавува на вашиот ѕид и пишува во ваше име, како “Неверојатно, спиела со 140564 мажи“, па сите кликаат и сајтот ем собира лајкови на фејсбук, ем има читаност. Најпрво, што мислите за овој начин (знам дека не е добар), дали е ефективно ова, и доколку имате веб-сајт, знаете како се средува тоа, дали би го направиле истото. Ме интересираат сите одговори, истите се добредојдени.
идиотска работа, краткотраен ефект дури не се научат сите да ги избегнуваат таквите
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
29
Поени од реакции
8
Така е, во право сте. Ама до тогаш на Фејсбук би собрале над 60000 фанови, подоцна ваквата апликација би јаповлекле и само би споделувале таму, ако се знае дека барем 10% ќе ја видат објавата (6000), значи сепак добар бизнис
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Посетители се привлекува со квалитет, не со сила...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
И што ако сум му кликнал лајк, кога не го читам, ќе го отворам само ако видам клип како коњ вози БМВ и толку... Што вика членот погоре, не се придобиваат фанови на сила.
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
29
Поени од реакции
8
Ама за жал, малкумина се тие кои така постапуваат. Повеќемината кликнуваат, пред се поради “интересните“ стории
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.345
Поени од реакции
7.467
После дузина години онлајн, имам малку превисоки критериуми за тоа што ќе читам на интернет, но за жал малцинство се тие како мене. Доминираат де4иња и roditeli кои сеа имаат конечно интернет па кликаат и кај треба и кај не треба.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Исто е и со press24mk, ама ако те интересира статијата кликаш like, од која ќе ја прочиташ кликаш unlike. Има многу такви fan страници што се купени од овие so-called медиуми и спамираат, едно unlike и ќе завршиш работа. Like не е за век и векова :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Не ви текнало ако толку ве интересира статијата да направите copy на насловот и paste на google?
Страшно дебилни ми се тие сајтови, подебилни статии немам видено, баш ниеден наслов од овие новите не ме заинтересирал да кликнам.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Мене ми се смешни, па барем поинтересни реченици за да се појавуваат со веста да измислеа. А не, наслов “Температурата ќе биде -19“ и ако го кликнеш излага “леле мајко ќе измрзнеме“. :pos:

Спамери прва класа, не ми доаѓа на памет ниту да ги кликнам, ниту ништо, напротив, кога ќе видам via жити се или другово, знам дека НЕ треба да отворам, што значи дека предизвикале контра-ефект.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Чим видам дека треба да притиснам „ми се допаѓа“ за да прочитам нешто, веднаш го губам интересот за истото.
А дали постои некоја можност да се блокираат овие апликации да не ги гледам воопшто? Секој ден сум бомбардиран со веста за смртта на нашата позната пејачка!
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Кур да му никни на тој шо го измислил :D
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
29
Поени од реакции
8
И доколку сакате да ми одговорите, ако започнете со сајт сега, немате доволно кеш за добра реклама. Дали би го сториле истото? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom