Како може да се најде изгубен DSLR апарат

Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Се работи за Canon 600D, дали е можно и дали некој од вас знае како може да се најде. Благодарам.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.362
Поени од реакции
31.304
Се работи за Canon 600D, дали е можно и дали некој од вас знае како може да се најде. Благодарам.
Исто како да изгубиш клуч, паричник или 100 евра.

Ако изгубиш предмет кој не користи некаков систем за гео-лоцирање, нема шанса да го пронајдеш користејќи технологија.
Ќе почнеш да го бараш во зависност од ситуацијата и локацијата на која си го изгубил. Патем, како и каде успеа да го изгубиш апаратот?
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Исто како да изгубиш клуч, паричник или 100 евра.

Ако изгубиш предмет кој не користи некаков систем за гео-лоцирање, нема шанса да го пронајдеш користејќи технологија.
Ќе почнеш да го бараш во зависност од ситуацијата и локацијата на која си го изгубил. Патем, како и каде успеа да го изгубиш апаратот?
Фала ти, не е мој, на мој близок е, изгубен е пред 3 дена. Добро шо е тоа е фала ти уште еднаш.
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
119

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.042
Поени од реакции
3.268
види, можеби има начин да го најдеш ама не знам дал има начин да го повратиш кај тебе затоа што искрено не го украл човекот, можеби само добра воља или да си го откупиш некако ако случајно се пронајде а дека тој би имал обврска да ти го врати тоа не верувам дека има неој таков закон... инаку...

http://www.stolencamerafinder.com/

ти е сајт кој влегува во базата на податоци кои фотографијата прикачена на нет ги содржи. Значи ако имаш фотогравија од апаратот, или имаш документи од апаратот каде што го има серискиот број негов го оставаш на сајтов и тој проверува низ нет дал има некоја фотографија која тој апарат ја наравил а некој ја прикачил. Значи постои можност ете случајно некој да се сликал самиот себе или својата фамилија па ете ти ги препознаеш па ги најдеш и појдиш да си го побараш апаратот. Тој 600д го има на листата на подржани како “по професионален“ па со среќа :)
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Фала ви многу за помошта, ако се најде ќе пишам.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.362
Поени од реакции
31.304
а дека тој би имал обврска да ти го врати тоа не верувам дека има неој таков закон...
Всушност, има. Ќе го пријави во полиција и готово.
Јас ако сум го оставил на некое место, а некој друг го земал - тоа не му дава право да го задржи. Не дека јас сум му го препуштил апаратот на следниот човек што ќе налета на него... Негова обврска е да го пријави за пронајден во полиција.

Ова за Camerа Finder не сум го знаел, баш ќе видам со серискиот од мојот апарат што резултати ќе извади (и на кои сајтови ќе ги пронајде моите фотки).
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.946
А што ќе те врзе тебе со апаратот?

Супер, еве ќе го најде - како и на кого ќе му докаже дека е негов?
 
Член од
6 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
294
А што ќе те врзе тебе со апаратот?

Супер, еве ќе го најде - како и на кого ќе му докаже дека е негов?
На гарантниот лист пишува сериски број и други информации кои ќе потврдат дали е твој ;) Е сега ако нема гаранција, јебига. :)
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.946
А информацијава од сајтов МВР ќе ја земе како клучен доказ и ќе иде да го бара Перо у Свирипичино што става слики на фликр?.....сепак за Македонија зборуваме, треба малку пореално....на луѓе коли, мотори им крадат, па ни Господ не може да им ги најде...
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.042
Поени од реакции
3.268
Всушност, има. Ќе го пријави во полиција и готово.
Јас ако сум го оставил на некое место, а некој друг го земал - тоа не му дава право да го задржи. Не дека јас сум му го препуштил апаратот на следниот човек што ќе налета на него... Негова обврска е да го пријави за пронајден во полиција.

Ова за Camerа Finder не сум го знаел, баш ќе видам со серискиот од мојот апарат што резултати ќе извади (и на кои сајтови ќе ги пронајде моите фотки).
па да , верувма дека има закон за пријавување на најдено ама не сме Норвешка/Данска или слично :) Овде ако не му го земат не верувма дека некој ќе појде во полиција и ќе го остави таму за да некој што пријавил изгубено да си го подигне... исто како за сите пронајдени украдени предмети што најчесто верувам завршуваат кај лица кои немаат врска со вистинските сопственици на предметите :)
 
Член од
6 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
294
А информацијава од сајтов МВР ќе ја земе како клучен доказ и ќе иде да го бара Перо у Свирипичино што става слики на фликр?.....сепак за Македонија зборуваме, треба малку пореално....на луѓе коли, мотори им крадат, па ни Господ не може да им ги најде...
Брат се работи за апарат вреден 400 евра, ако тоа за тебе е ништо, за некој вреди.. Инаку џабе е дискусијата 99% апаратот е украден и веќе продаден...
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.946
Брат се работи за апарат вреден 400 евра, ако тоа за тебе е ништо, за некој вреди.. Инаку џабе е дискусијата 99% апаратот е украден и веќе продаден...
Никаде не реков дека за мене не вреди, туку полицијата е таа што е, државава е таа што е.....штета, а тоа да дојде некој чесен да го врати е уште помала веројатноста, затоа што и ако нема име, презиме на торбицата - наоѓачот и да е чесен на кого ќе му го врати? Потполно ја сфаќам, лоша ситуација е...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom