Како заработуваат пари нашите од дијаспората?

Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Во кој дел на Сиднеј е поприфатливо со цени за кирија и живеење? Дали во Рокдејл и Арнклиф?
Rockdale i Arcnilffe prosecna cena za rent $450ednosoben $500 dvosoben stan nedelno rent ...moze da najdes za 50$ dolairi poeftino nedelno no ne dostojno mesto za zivot
 
F

FARANG

Гостин
Izvoli prosetaj se do tamu pa ke vidis kako e.
BTW za site sto mu ja mislite nakaj Avstraliija po muabetov so rodninite najveke se isplakalo da odis na selo,normalno koj saka znae i moze da raboti na farma. Jadenje i spienje gabe,plati normalno pomali ama sve turas vo gep i nemas nikakvi reziski troskovi. Znaci ova mi e kazano od rodnini na stariot sto ziveat vo Melburn.


На нафтена платформа е уште по исплатливо :facepalm:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Во кој дел на Сиднеј е поприфатливо со цени за кирија и живеење? Дали во Рокдејл и Арнклиф?
Нема разлика меѓу двете населби зашто се доста блиску. Верувам ви биле посочени од некои роднини и пријатели зашто Рокдејл е всушност македонска населба. Сигурно има повеќе Македонци таму него во места како Кратово и сличните гратчиња.

Како што ви спомнаа погоре, Сиднеј не е зафрканција. Ако не го сфатите сериозно ќе си имате длабоки финансиски потешкотии. Заборавете на фантазиите дека ќе слезете од авион и ќе си појдете во станот со поглед кон Опера Хаус. Доселениците обично се населуваат во западните предградија поради тоа што само таму можат да си дозволат. Колку се движите поистично толку поскапо станува. Треба да си испланирате убаво со финансиите за да видите каде ќе можете да живеете.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.079
Поени од реакции
8.345
Jas licno ne go preporacuvam Sydney za novodojdeni, koj saka kako saka neka kaze ama kako novojdojden vo Sydney posebno ako e so edna plata nema da vide nikakva razlika nego vo MKD, So nedelni primanja pod 1200 -1300 dolari si bankrot.
 
F

FARANG

Гостин
Jas licno ne go preporacuvam Sydney za novodojdeni, koj saka kako saka neka kaze ama kako novojdojden vo Sydney posebno ako e so edna plata nema da vide nikakva razlika nego vo MKD, So nedelni primanja pod 1200 -1300 dolari si bankrot.
100% се сложувам со ова. Иди на друго место првин, стекни ЛОКАЛНО, АВСТРАЛИСКО искуство па ако сакаш пресели се во Сиднеј. За прва дестинација Сиднеј е преголем ризик.Перт, Аделаид, Дарвин и Бризбен се подобри опции. Мелбурн е исто многу подобра опција иако ни Мелбурн не би го препорачал за прва дестинација.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Значи имам договор за работа за Саудиска, и после една година таму седење во изолирани услови можи да се префрлам или USA или Австралија(Мелбурн) . Иако имам уште една година за конечната одлука, сакам да прашам што мислите каде е подобро. Америка сум бил но Австралија никогаш но по тоа што читам и ми кажуваат е многу подобро.
Особено за фамилијарен живот.
 
F

FARANG

Гостин
Значи имам договор за работа за Саудиска, и после една година таму седење во изолирани услови можи да се префрлам или USA или Австралија(Мелбурн) . Иако имам уште една година за конечната одлука, сакам да прашам што мислите каде е подобро. Америка сум бил но Австралија никогаш но по тоа што читам и ми кажуваат е многу подобро.
Особено за фамилијарен живот.


Каде во Америка? Што би работел во Мелбурн? Знаеш ли што пари? Жена ти ќе работи во АУС? Прашај за Мелбурн што те интересира вака е невозможно да се каже. Што уствари сакаш?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Каде во Америка? Што би работел во Мелбурн? Знаеш ли што пари? Жена ти ќе работи во АУС? Прашај за Мелбурн што те интересира вака е невозможно да се каже. Што уствари сакаш?

Значи IT Security Specialist/ Network Security Engineer . Би требало да продолжам да работам за Dell , по тоа што гледав просечна плата би требало да е околу 90 -100 k на година. Дали е ова доволно за почеток. И колку би ме коштало на почеток за наем и месечни трошоци . Сопругата работи како Финансиски Аналитичар така да мислам не би било проблем со 3-4 години искуство во интернационални компании да најди нешто барем и на половина од она кое што ми го нудат мене.

За САД понудата е за Austin , TX или Washington DC area, зависи после една година каде би имало слободна позиција.
 
F

FARANG

Гостин
Значи IT Security Specialist/ Network Security Engineer . Би требало да продолжам да работам за Dell , по тоа што гледав просечна плата би требало да е околу 90 -100 k на година. Дали е ова доволно за почеток. И колку би ме коштало на почеток за наем и месечни трошоци . Сопругата работи како Финансиски Аналитичар така да мислам не би било проблем со 3-4 години искуство во интернационални компании да најди нешто барем и на половина од она кое што ми го нудат мене.

За САД понудата е за Austin , TX или Washington DC area, зависи после една година каде би имало слободна позиција.


Имам еден клиент што го работи баш истото само за Телстра (најголемата аус телекомуникациска компанија) и зима 180 000 годишно. Типот има бааги искуство.

Со 90-100К во Мелбурн сте ОК.

Трошоци, стан во центар или куќа во населба со се сметки макс 2000 месечно. Храна и други трошоци 1000-1500 месечно минимум. На 100 000 плата би ти останувале барем 2000 чисти месечно.

Dell мислам дека има канцеларии на St Kilda Rd еден од најубавите делови на Мелбурн.

Сопругата како финансиски аналитичар би имала минимум 60-70 000 плата. Зависи што искуство има и дали ќе бара работа во банка или во некоја друга индустрија. Има и такви што заработуваат и по 150 -200 000 со нејнава струка во банките. За неа ќе биде малку потешко да најде работа без ЛОКАЛНО искуство. Истото важи и за тебе, за тебе дури и повеќе. МОРАШ да оствариш трансфер, да дојдеш да поработиш и да се докажеш во АУС некоја година пред да можеш лесно да смениш работа во твојата струка.

Смешна е споредба на Мелбурн со Остин или Вашингтон. Како прво каде каде поголем е Мелбурн. За разлика од УСА овде е мирно за да гледаш фамилија. Вашингтон дневно има повеќе убиства него Мелбурн за цела година. За разлика од УСА овде имаме добра храна, можеш ко во МКД да си купиш што сакаш од пазар и тоа свежо, во УСА барем моето искуствно не е така (зборам за ЛА, Сан Франциско и Вегас). После Њујорк, Мелбурн е најинтернационален град во светот и редовно гласан за најдобро место за живеење (со ова не се слагам, Перт и Сиднеј за мене се подобра опција ама еве на анкети испага Мелбурн). Имаш бааги Македонци така да нема да имаш толку носталгија, после СК може и најмакедоски град е. Од струмка, тга за југ, мастика до вегета и ресана се ќе најдеш. За децата има играорни друштва, црковни групи, фудбалски клубови, дури школо каде може да следат настава пола на МАК пола на АНГ ако сакате тоа.

Искрено неможам да кажам една работа што Остин или Вашингтон може да ти ги понудат повеќе или подобро од Мелбурн...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Имам еден клиент што го работи баш истото само за Телстра (најголемата аус телекомуникациска компанија) и зима 180 000 годишно. Типот има бааги искуство.

Со 90-100К во Мелбурн сте ОК.

Трошоци, стан во центар или куќа во населба со се сметки макс 2000 месечно. Храна и други трошоци 1000-1500 месечно минимум. На 100 000 плата би ти останувале барем 2000 чисти месечно.

Dell мислам дека има канцеларии на St Kilda Rd еден од најубавите делови на Мелбурн.

Сопругата како финансиски аналитичар би имала минимум 60-70 000 плата. Зависи што искуство има и дали ќе бара работа во банка или во некоја друга индустрија. Има и такви што заработуваат и по 150 -200 000 со нејнава струка во банките. За неа ќе биде малку потешко да најде работа без ЛОКАЛНО искуство. Истото важи и за тебе, за тебе дури и повеќе. МОРАШ да оствариш трансфер, да дојдеш да поработиш и да се докажеш во АУС некоја година пред да можеш лесно да смениш работа во твојата струка.

Смешна е споредба на Мелбурн со Остин или Вашингтон. Како прво каде каде поголем е Мелбурн. За разлика од УСА овде е мирно за да гледаш фамилија. Вашингтон дневно има повеќе убиства него Мелбурн за цела година. За разлика од УСА овде имаме добра храна, можеш ко во МКД да си купиш што сакаш од пазар и тоа свежо, во УСА барем моето искуствно не е така (зборам за ЛА, Сан Франциско и Вегас). После Њујорк, Мелбурн е најинтернационален град во светот и редовно гласан за најдобро место за живеење (со ова не се слагам, Перт и Сиднеј за мене се подобра опција ама еве на анкети испага Мелбурн). Имаш бааги Македонци така да нема да имаш толку носталгија, после СК може и најмакедоски град е. Од струмка, тга за југ, мастика до вегета и ресана се ќе најдеш. За децата има играорни друштва, црковни групи, фудбалски клубови, дури школо каде може да следат настава пола на МАК пола на АНГ ако сакате тоа.

Искрено неможам да кажам една работа што Остин или Вашингтон може да ти ги понудат повеќе или подобро од Мелбурн...


Фала многу за деталното инфо. Според тоа штоми кажуваш и што читав насекаде по нет многу подобар е Мелбурн , а и имам роднини таму :) така да би помогнале ако треба нешто. Па доколку се би одело според планираното би избрал да продолжам со работа таму.Се надевам околу 20 000 долари ќе е доволно за првите два месеци додека се стабилизираме.
Исто незнам каков ќе е трансфер пакетот се надевам дека ќе ми понудат барем сместување 2-3 месеци или welcome бонус.
Исто така не би планирам да менвам позиција барем не првите 2-3 години додека не се стабилизирам солидно.

Исто сакав да те прашам ако знаеш за визите како оди, значи најверојатно јас ќе имам некој тип на работна виза за 1-2 години, и ако сакам да останам таму треба да аплицирам за иселеничка или има некој тип како во европа да живееш како странец на подолг престој 4-5 години ?
Во смисла која е процедурата за да добијам постојан престој ?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Што не си студирав информатика, мајке ми? :tapp:
 
F

FARANG

Гостин
Фала многу за деталното инфо. Според тоа штоми кажуваш и што читав насекаде по нет многу подобар е Мелбурн , а и имам роднини таму :) така да би помогнале ако треба нешто. Па доколку се би одело според планираното би избрал да продолжам со работа таму.Се надевам околу 20 000 долари ќе е доволно за првите два месеци додека се стабилизираме.
Исто незнам каков ќе е трансфер пакетот се надевам дека ќе ми понудат барем сместување 2-3 месеци или welcome бонус.
Исто така не би планирам да менвам позиција барем не првите 2-3 години додека не се стабилизирам солидно.

Исто сакав да те прашам ако знаеш за визите како оди, значи најверојатно јас ќе имам некој тип на работна виза за 1-2 години, и ако сакам да останам таму треба да аплицирам за иселеничка или има некој тип како во европа да живееш како странец на подолг престој 4-5 години ?
Во смисла која е процедурата за да добијам постојан престој ?


20 000 плус плата одма ти се таман. Гледај ако можеш заштеди уште 10тина и ОДМА штом дојдеш уплати си за стан/куќа. Барај ме овде, ќе те врзам со некој брокер/банкар ако не сум повеќе во Мелбурн кога ќе дојдеш. Ова има да ти помогне за поната и да останеш овде, на тебе АУС ќе гледа како одговорен човек, полесно е за да останеш, бар така ми збореле.

За виза ќе бараш да те спонзорира Дел. На тој начин би дошол на работна а после некоја година мислам автоматски добиваш резидентски статус. Во нишката како да емиграрате за АУС праша го Лајон или еве некој од дечкиве овде може ќе знае. Јас не ги знам премногу правилата, овде сум од дете, не го проагав тој процес јас.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Што не си студирав информатика, мајке ми? :tapp:

Во секој сектор е таму така за жал... Научени сме да немаме тука па кога ќе појдеш на такво тло можеш да пркнеш ненормално... Знам толку многу македонци што имаат толку големи компании и вртат убави парички а тука биле никој и ништо...

Само работа и учење и можеш да станеш што ти душа сака :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom