Како заработуваат пари нашите од дијаспората?

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
одлив на мозоци од Македонија имало а според официјалните резултати и се зголемува бројот на оние коишто сакаат да работат и живеат во странство. Мене ме интересира кои се најбараните земји??? има ли некој таков податок?
Обично со такви податоци треба да располага Заводот за статистика, а веројатно и македонското МНР има претстава колкав е бројот на Македонци кои живеат по странство, па според тоа би можел да се изведе бројот на најпосакувани дестинации. Јас лично мислам дека Америка и Канада се најбарани...ама како што оди работата, ми изгледа дека сите сакаме да излеземе БИЛО КАДЕ само да не останеме таму во МК!
Е шо да праам...не звучи патриотски, ама вистината е таа!!!
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Обично со такви податоци треба да располага Заводот за статистика, а веројатно и македонското МНР има претстава колкав е бројот на Македонци кои живеат по странство, па според тоа би можел да се изведе бројот на најпосакувани дестинации. Јас лично мислам дека Америка и Канада се најбарани...ама како што оди работата, ми изгледа дека сите сакаме да излеземе БИЛО КАДЕ само да не останеме таму во МК!
Е шо да праам...не звучи патриотски, ама вистината е таа!!!

Да беа точни податоците на заводот за статистика немаше да имаме вакви утки во бројките... Баш провери статистика на иселени македонци годишно... А спореди колку македонци има во градовите во странство.. :D Смешна е разликата...
Иначе да Америка,Канада и Австралија се во топ 3...
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
vo italia se golemi nacisti ne se odi tamu.
 
Член од
31 август 2013
Мислења
149
Поени од реакции
338
Ако има некој во Сиднеј или со искуство од таму, може ли да ми каже колку се потребни за месечен нормален (да не речам скромен) живот? Имам шанси реални за одење во АУ, ама конкретно за Сиднеј, којшто за белја, пред некое време беше прогласен за најскап град во светот. Ми кажуваат некои цифри од минимум 6000 долари месечно, а мене тоа ми изгледа нереално. Сепак, стан нормален, просечен гледав дека е околу 2000-2200 долари месечно, ајде и други трошоци (школување на децата, превоз, храна, од време на време облека..) ама зарем треба 4000 $ месечно за тоа?! Цените ги гледав по маркети, не се толку огромни, дури некои се како во МК, а за ресторани (кои реално се скапи) не би имала ни време ни можности... Има некој искуство?
 
F

FARANG

Гостин
Ако има некој во Сиднеј или со искуство од таму, може ли да ми каже колку се потребни за месечен нормален (да не речам скромен) живот? Имам шанси реални за одење во АУ, ама конкретно за Сиднеј, којшто за белја, пред некое време беше прогласен за најскап град во светот. Ми кажуваат некои цифри од минимум 6000 долари месечно, а мене тоа ми изгледа нереално. Сепак, стан нормален, просечен гледав дека е околу 2000-2200 долари месечно, ајде и други трошоци (школување на децата, превоз, храна, од време на време облека..) ама зарем треба 4000 $ месечно за тоа?! Цените ги гледав по маркети, не се толку огромни, дури некои се како во МК, а за ресторани (кои реално се скапи) не би имала ни време ни можности... Има некој искуство?


Zavisi kade vo sidnej i zavisi sto podrazbiras pod normalen zivot i dali zborime za 1 ili za familija i kolkava.... Kolku da imas prestava TEGLA AJVAR vo nekoj naslebi e $13.
 
Член од
31 август 2013
Мислења
149
Поени од реакции
338
Зборувам за East Ryde, мислам дека тоа е North Sydney? Инаку, јас и две деца, значи само јас би заработувала... Имам обезбедено сместување за почеток (ми нудат на неопределено време, колку имам потреба, толку да бидам таму :)) , меѓутоа, секако дека сакам да бидеме самостални подоцна.
 
F

FARANG

Гостин
Зборувам за East Ryde, мислам дека тоа е North Sydney? Инаку, јас и две деца, значи само јас би заработувала... Имам обезбедено сместување за почеток (ми нудат на неопределено време, колку имам потреба, толку да бидам таму :)) , меѓутоа, секако дека сакам да бидеме самостални подоцна.


pod 5000 mesecno ne proagas i ova e smetki, kirija na mal 2soben stan i jadenje, pienje + benzin. $6000 e realna cifra. Vo toj del na sidnej mal dvosoben stan ti e pola milion evra+ da go kupis. Neznam sto rabota ti se nudi ama za da preziveete treba da zarabotuvas bruto negde $80 000+. Sidnej ne e zaebancija na novodojdeni. Razmisli ubavo zasto sve sto si zarabotila moze da ti otide za nekolku meseci. Od druga strana AKO uspees togas ke zivees vo eden od najubavite gradovi na svetot vo drzava sto ke prosperira i raste nenormalno narednive 100 god. Imaj na um ides vo del na sidnej kaj sto nema mnogu makedonci
 
Член од
31 август 2013
Мислења
149
Поени од реакции
338
Мене ми беше малку too much сумата, ама сепак е најскапиот град на светот, така што... :(. За жал 80К P/A за мене се недостижни, она што јас можам да го работам таму е просечно платено од 40К до некаде 60 К P/A. Сепак, да работат 2 во семејството, дури и таму може ОК да се живее, и покрај тоа што сѐ е поскапо дури и од другите градови во АУ. Имам пријатели во Перт и во Мелбурн, велат дека сосема ОК се живее со една плата во семејство (за кирија и редовни трошоци), а немаат некоја атрактивна професија, нешто да е посебно барано или платено.
Инаку, за недвижностите во Сиднеј, посебно во тој дел, знам дека се отидени Х3 во последниве години, во улицава каде што би живеела (на гости нели) просечна цена на куќа е 1 милион долари, па и Австралијанци со живот и кариера таму велат дека е премногу дури и за нив.
Благодарам многу за одговорите, треба сериозно да си размислам, зашто може да испадне една многу скапа авантура сето тоа.
 
F

FARANG

Гостин
Мене ми беше малку too much сумата, ама сепак е најскапиот град на светот, така што... :(. За жал 80К P/A за мене се недостижни, она што јас можам да го работам таму е просечно платено од 40К до некаде 60 К P/A. Сепак, да работат 2 во семејството, дури и таму може ОК да се живее, и покрај тоа што сѐ е поскапо дури и од другите градови во АУ. Имам пријатели во Перт и во Мелбурн, велат дека сосема ОК се живее со една плата во семејство (за кирија и редовни трошоци), а немаат некоја атрактивна професија, нешто да е посебно барано или платено.
Инаку, за недвижностите во Сиднеј, посебно во тој дел, знам дека се отидени Х3 во последниве години, во улицава каде што би живеела (на гости нели) просечна цена на куќа е 1 милион долари, па и Австралијанци со живот и кариера таму велат дека е премногу дури и за нив.
Благодарам многу за одговорите, треба сериозно да си размислам, зашто може да испадне една многу скапа авантура сето тоа.


Друго се Мелбурн и Перт друго е Сиднеј. Ако имаш можност дојди па понатака барај си чаре во некој друг дел на АУС. Немора да останеш во Сиднеј. Зависи што струка имаш и што сакаш да работиш разгледај за други места за понатака.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
pod 5000 mesecno ne proagas i ova e smetki, kirija na mal 2soben stan i jadenje, pienje + benzin. $6000 e realna cifra. Vo toj del na sidnej mal dvosoben stan ti e pola milion evra+ da go kupis. Neznam sto rabota ti se nudi ama za da preziveete treba da zarabotuvas bruto negde $80 000+. Sidnej ne e zaebancija na novodojdeni. Razmisli ubavo zasto sve sto si zarabotila moze da ti otide za nekolku meseci. Od druga strana AKO uspees togas ke zivees vo eden od najubavite gradovi na svetot vo drzava sto ke prosperira i raste nenormalno narednive 100 god. Imaj na um ides vo del na sidnej kaj sto nema mnogu makedonci
Во кој дел на Сиднеј е поприфатливо со цени за кирија и живеење? Дали во Рокдејл и Арнклиф?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Друго се Мелбурн и Перт друго е Сиднеј. Ако имаш можност дојди па понатака барај си чаре во некој друг дел на АУС. Немора да останеш во Сиднеј. Зависи што струка имаш и што сакаш да работиш разгледај за други места за понатака.
Da ama kako i kaj nas so Skopjevo vo drugite gradovi platite se na pola od tie vo Sidnej. Melburn e isto strasno skap. Imam rodnini nekoe koleno od tatko mi bas vo Melburn se i ne se falat bas kojznae kolku. Krpen zivot od mesec vo mesec.
--- надополнето: 3 ноември 2013 во 12:39 ---
15-20 godini se tamu i uste ziveat pod kirija i ne ni pomisluvaat da kupuvaat zatoa sto nekretninite se ogin.
 
M

mordekaj

Гостин
Da ama kako i kaj nas so Skopjevo vo drugite gradovi platite se na pola od tie vo Sidnej. Melburn e isto strasno skap. Imam rodnini nekoe koleno od tatko mi bas vo Melburn se i ne se falat bas kojznae kolku. Krpen zivot od mesec vo mesec.
--- надополнето: 3 ноември 2013 во 12:39 ---
15-20 godini se tamu i uste ziveat pod kirija i ne ni pomisluvaat da kupuvaat zatoa sto nekretninite se ogin.
Абе ти си бил стручњак за цел свет...браво(y)
:facepalm:
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Абе ти си бил стручњак за цел свет...браво(y)
:facepalm:
Izvoli prosetaj se do tamu pa ke vidis kako e.
BTW za site sto mu ja mislite nakaj Avstraliija po muabetov so rodninite najveke se isplakalo da odis na selo,normalno koj saka znae i moze da raboti na farma. Jadenje i spienje gabe,plati normalno pomali ama sve turas vo gep i nemas nikakvi reziski troskovi. Znaci ova mi e kazano od rodnini na stariot sto ziveat vo Melburn.
 
F

FARANG

Гостин
Da ama kako i kaj nas so Skopjevo vo drugite gradovi platite se na pola od tie vo Sidnej. Melburn e isto strasno skap. Imam rodnini nekoe koleno od tatko mi bas vo Melburn se i ne se falat bas kojznae kolku. Krpen zivot od mesec vo mesec.
--- надополнето: 3 ноември 2013 во 12:39 ---
15-20 godini se tamu i uste ziveat pod kirija i ne ni pomisluvaat da kupuvaat zatoa sto nekretninite se ogin.


Не е така во АУС. Платите се горе доле слични дури на многу места се повисоки него во Сиднеј.

Крпен живот во АУС? Мора да се некој клошари или мрзливи. Македонците овде живеат релативно добро.

15-20 год овде НИКОЈ не живее под кирија освен ако не сака така или е апла мрзлив. За толку год и со примања на чистач ќе исплатиш куќа макар на перифирија и би имал капитал од некој 300-400 000 долари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom