Како живеат сега Бугарите во Европска унија?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
Ние Македонците нокти искршивне за да влеземе во европска унија и НАТО. Таму ние местото,тоа ни го кажуваат скоро до еден нашите политичари. А еве нашите комшии веќе се таму,па сега да побараме од нив мислење,како се живее во таа толку посакувана заедница на европските народи? По форумов гледам многу форумѓии од Бугарија па нека го споделат нивното исуство со нас,нека кажат за нивните благодети одкако станаа членки во ЕУ и НАТО.
 
Член од
20 март 2005
Мислења
163
Поени од реакции
1
ползи од еу-1.еу натиска нашите корумпирани политичари да приемат закони кои се близки до законите во еу,без тоја натиск никои нема да го прави. 2.-користене на фондовете на еу,3.-по- голема стабилност от което следва и по- големи странски инвестиции и по- мала безработица.

негативи-затваране на блокове от аец козлодуи,повишаване на цените на стоки и услуги.

пс. като цјало позитивните страни са повече от негативните.
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
Ползите са повеке от негативите. јаз примерно си ода на риба секоја недела на Бутковскио гьол(Керкини) сано с лична карта. На граница само ја покажувам. Балканските политичари ако некој не ја им стави вилата на вратот си прават шо сакат. Бриксек дава пари, ама следи да не се крадат. Сакат законите да са како техните. Дават пари за патишта, земеделие и др. Гледам за неколко години около солун какви магистрали и виадукти са направиле малјаците. Можеш своите производи да ги продаваш во Европа без царина. Знам много земеделци от Струмица. Вашата стока е много убава и влезот у ЕУ ке е ного убаво за неја. Друга полза е дека можеш да шеташ во Европа, децата да студират там, ако имаш пари, да работиш. Некој идвал ли е во Благоевград, Софија. Строи се постојанно. Това са пари заработени тук и Европа. А Банско, Боровец, Пампорово и Ц'рно море? Има полза. Виж НАТО не е чак толкова важно, ако нема от кој да те брани. Даваш војска за мисии, трошиш пари за американско оружие. Според мен от ЕУ има повеке полза отколкото от НАТО. Лошо што за да влезеш у ЕУ, требе да си и во НАТО. Аз сакам по-скоро Македонија да влезе, за да може со моите близки там да си одиме на гости кога ни текне.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Значи Бугарите практично немаат никаква корист ни од НАТО ни од ЕУ освен либерализацијата на визниот режим која беше и пред да влезат таму.Накратко речено тоа е она за што јас одамна се залагам ама од некои “дрндачи“ овде во Македонија не може да се дојде до збор па така да цело време во уста им е Европа,Европа,Европа или пак НАТО,НАТО,НАТО ти си мое злато.
Токму затоа велиме дека целосно укинување на визниот режим за Македонија е “Излезот од Безизлез“,нам не ни треба ни ЕУ ни НАТО туку ние им требаме ним.Нам ни треба единствено слобода на движење што е основно човеково право барем во современиот свет.
Доколку ние располагаме со тоа основно човеково право како до пред 17 години,чарето ќе си го најдеме сами и без Гвујо и без Бранко и без Радмила или Бучко,Мучко,Сучко..............
Токму тоа се случува во Бугарија или Романија каде политичарите полека но сигурно стануваат маргиналци кој не се способни да обезбедат егзистенција на друг начин освен да му продаваат лаги со опашки на сопствениот народ,иако рака на срце,далеку помалку одколку овде во Македонија каде народот мора да ги слуша затоа што е приклештен во едно современо ГЕТО на НАТО и ЕУ.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.622
Поени од реакции
10.895
Баш пред недела или така нешто си дојдов од бугарија, од семинар, леле луѓе, па нема ништо различно што би ме водело кон тоа да се осеќам дека сум во еу, па тие се бе позаостанати од нас бе! Сеуште се водат по некои нивни претпознатливи цигански политики на живеење да не набројувам, ама ајде изгледа една година им е малце за да сменат многу ствари и навики итн.. И не ми се свиѓа што сите сеа не корнат за името па и татариве мораше, мацедонија жити се?
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
...нам не ни треба ни ЕУ ни НАТО туку ние им требаме ним...
ABC, ја ми објасни, зашто им требате вие? Шо имате?

А за ползата от ЕУ отидете и видете грците. До влезот беа наи сиромашните на Балканот. Сега са ного пред назе и вазе. Има ного пари, кои се сипат во новите земи. За една година шо ке стане, ништо. А кога не може да го стигнеш гроздето е кисело, нели? А визи не се укинуват така. Докато не отговориш на некои стандарти. По 10 (за жал) години може и вие да сте без визи.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
...нам не ни треба ни ЕУ ни НАТО туку ние им требаме ним...
ABC, ја ми објасни, зашто им требате вие? Шо имате?
Точно... вие им требате повеќе... Романкине веќе кренаа тарифа... па им требаат ефтини пичиња... :helou:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
...нам не ни треба ни ЕУ ни НАТО туку ние им требаме ним...
ABC, ја ми објасни, зашто им требате вие? Шо имате?

А за ползата от ЕУ отидете и видете грците. До влезот беа наи сиромашните на Балканот. Сега са ного пред назе и вазе. Има ного пари, кои се сипат во новите земи. За една година шо ке стане, ништо. А кога не може да го стигнеш гроздето е кисело, нели?
А визи не се укинуват така. Докато не отговориш на некои стандарти. По 10 (за жал) години може и вие да сте без визи.
Па им требаме токму за тоа за што им требавте и вие.Си размислил ли каква корист имаш лично ти од НАТО и ЕУ,освен либерален визен режим што Македонија го имаше пред 17 години.
Само немој да речеш дека можеш многу побрзо да најдеш поубава и поплатена работа.Сето тоа е придобивка од слободната транзиција на трудот.Поплатена работа во Бугарија има затоа што 50% од Бугарите способни за работа заминаа на печалба во странство.:toe:
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
АBC, не е само визовијат режим. Има карта со фондови. Милиарди евра. Ако политичарите са читави и ги изкористат се е на фајда. За жал нашите са стари комунисти. Опитаа се да крадат и ги удариа по раките. Сега имат едно наум. Та освен фондовите се сголемуват и инвестициите. За да се влезе во ЕУ се водат преговори додека не направиш законите како техните. Затова они сакат да имат гаранција за парите и фирмите дела инвестират. Ние за да влезем затворихме половина реактори на атомната централа Козлодуј. Сега ке строиме друга - Белене. А којто е добар работник си намира работа во Европа. А и в БГ се намира. Абе има полза. Еве, до Букурешт Nokia строат голем завод. Браво на романците.

Не станува вака. Влезнуваш во ЕУ, дават ти 10-15 милиарди и троши, купувај возила и станови. Парите се дават за проекти. Правим магистрала Софија-Кулата. Проект, конкурс, договор. До последнија цент. За една година не става. А којто сака да печели може и тука. ја сум програмер и сум доволен от платата тук. Не с'м на 30 години да ода на Запад. Ода командировки таму. Којто е млад, знае език и има квалификација без проблем си намира работа в ЕУ. И нема лошо да одат тамо. Повекето се враштат и трошат пари овде. Даже се дискутира прашането за увоз на работници. От дека да е, от Виетнам, Кина? Во некои сектори има недостиг на работници. Абе нема лошо. Не се откажувајте от името, не се откажувајте и от влез во ЕУ.:smir:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АBC, не е само визовијат режим. Има карта со фондови. Милиарди евра. Ако политичарите са читави и ги изкористат се е на фајда. За жал нашите са стари комунисти. Опитаа се да крадат и ги удариа по раките. Сега имат едно наум. Та освен фондовите се сголемуват и инвестициите. За да се влезе во ЕУ се водат преговори додека не направиш законите како техните. Затова они сакат да имат гаранција за парите и фирмите дела инвестират. Ние за да влезем затворихме половина реактори на атомната централа Козлодуј. Сега ке строиме друга - Белене. А којто е добар работник си намира работа во Европа. А и в БГ се намира. Абе има полза. Еве, до Букурешт Nokia строат голем завод. Браво на романците.
Пак никаков ефект за тебе лично,освен слободата на движење која ја имаше и пред да бидеш граѓанин на ЕУ.Она што Nokia го прави во Романија е само тактика пред ЕУ.Главните инвестиции на Финците се насочени кон Кина и Малезија,она со фабриката на Nokia во Романија е само да ги залаже ЕУ дека Финците го префрлаат својот капацитет од Германија во Романија а не во Кина,што е малку забрането доколку си членка на ЕУ.Инаку ни една будала не би правела фабрика каде работниците кој треба да бидат вработени прв пат во животот гледаат машина.Па ќе им треба најмалку 10 години да едуцираат кадар за кое време Кинезите ќе произведат по 2 мобилни за секој жител на планетава.Nokia затоа инвестира многу повеќе во Кина но на мала врата и без многу “џева“,инвестициите во Романија или евентуално во Бугарија се само фарса со пресметана загуба од 100тина милиони евра но затоа добивка од милјарди евра со тајната инвестиција во Кина.:toe:
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
АBC, за мене е факт дека работам во печеливша фирма, која има пазар. Факт е дека дават субсидии на земеделците. Абе шо ке спориме. Ако е лошо, никој нема да сака да оди таму. Примерот е Грција. Дедо ми има 2 братја. Единиот в Солун, другиот во Велес. До влегуването во ЕУ малјаците беа нај сиромашката земја на балканот. Сега са ного, ама ного напред пред нас и вас. Со парите на ЕУ. А са много м'рзеливи тија византијци мамка им.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Toa sto ti go kazuvas, tie ne go razbiraat......( inaku se izvinuvam na normalnite Bugari, ako nekoj procita vakvo nesto......, no tie ne se muvaat na Makedonski forumi i ne si CESAAT KOMPEKSLITE IM... :)
...toa e stoka odrasnata vo edni uslovi i tolku...nesto sto e nadvor od toa e nadvor i od nivnata svest....
...inaku potpolno se slagam deka nasiot problem e VIZNIOT REZIM i zatvaranjeto vo GETO , baska na narod roden i odrasnat vo SLOBODA....
Toa e zlocinot koj se prakticira vrz nasiot narod i samo tamu treba da se nasocat naporite...
....drugoto ke se naredi samo od sebe....bez ojlevci i dojlevci, bez olesnuvaci i mativodi...
Ostanuva problemot so aramiite,kvazi politicarite i nivnite podlizurkovci koi veke drugiot den posle OSLOBODUVANJETO stanuvaat nikoj i nisto...od prosta pricina sto ne ni znaat da bidat NESTO...:)
...normalno i stravot na EU pedofilite zaradi ovoj genocid, bidejki nekoi ke moraat na "kurs za gotvenje" , ako pred toa ne im ovozmozime da omastat nekoja ortoma :)
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Значи кога не знаете за Бугарија како напредува од кога е во ЕУ не зборете.
Значи од кога влезе БГ во ЕУ и цените летат со 100 на саат но и платите одат со 100 на саат.
Еве неколку примери ако возач на Автобус во градсик собраќај во Софија земаше 500 лева сега зема над 1000.Рабодник во продавница ако земаше 350 сега зема 800.Значи платите им скокат со над 30% годишно а во некои сектори и 100%
Бугарите напредуваат а ние тапкаме во место ја намалија невработеноста од 8 на 4% имат суфицит од над 1 милијарда евра.
Бугарите беа многу назад но сега се развиваат многу брзо.
Од инат да не збориме.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC ostavi glupi bugari, ne trosi vreme da educiras volovi....
Toa sto ti go kazuvas, tie ne go razbiraat......( inaku se izvinuvam na normalnite Bugari, ako nekoj procita vakvo nesto......, no tie ne se muvaat na Makedonski forumi i ne si CESAAT KOMPEKSLITE IM... :)
...toa e stoka odrasnata vo edni uslovi i tolku...nesto sto e nadvor od toa e nadvor i od nivnata svest....
...inaku potpolno se slagam deka nasiot problem e VIZNIOT REZIM i zatvaranjeto vo GETO , baska na narod roden i odrasnat vo SLOBODA....
Toa e zlocinot koj se prakticira vrz nasiot narod i samo tamu treba da se nasocat naporite...
....drugoto ke se naredi samo od sebe....bez ojlevci i dojlevci, bez olesnuvaci i mativodi...
Ostanuva problemot so aramiite,kvazi politicarite i nivnite podlizurkovci koi veke drugiot den posle OSLOBODUVANJETO stanuvaat nikoj i nisto...od prosta pricina sto ne ni znaat da bidat NESTO...:)
...normalno i stravot na EU pedofilite zaradi ovoj genocid, bidejki nekoi ke moraat na "kurs za gotvenje" , ako pred toa ne im ovozmozime da omastat nekoja ortoma :)
Хехехехе,абе ни во микробранова неможат да не сварат ова педофиливе,а па камо ли со некаков геноцид ќе не истребеле.:vozbud:
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
Батка, ова, дека хо пишеш важи десеторно за вас. Додека светот се отвара, кине граници и решава проблемите вие се затварате. Се некој сака да ви уништи, се некој сака да ви земе земјата. Бугарите са глупи татари, грците цигани, ЕУ педофили. Сички са лоши. Немојте вака. ја се радувам што повечето македонци со кои обштувам не са такива като некои во форумите. И поради такива лјуге, позитивни и реални Македонија рано или касно ке влезе дека и е местото. Хора които мразјат сите, нема да помогнат.
А да ти кажам, политичарите имат корист да плашат со нешто народот. Вниманието да е некаде другаде, а не во главнио проблем. Докато ве плашат дека бугарите јадат маленки деца за ручок, они ке си направат пари, децата им ке учат надвор и потоа они ке одат надвот. Верувај ми. И ние си имаме доста вакви при нас. Се извинувам ако сам нагрубил обичните македонци, за кои ја сум б'лгарин, а за мен са македонци от Р. Македонија. Лек ден на всички.:smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom