Како до трајна емиграција во Австралија?

Член од
22 март 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Се размислував да емигрирам во Австралија,имам роднини таму,и читав насекаде за различните начини за добивање на виза,најисплатливо е да отидам таму со туристичка виза и веднаш да се оженам...И тука е проблемот :) Пребарував и се трудев да најдам девојка со австралиско државјанство која би се сложила да се омажи за документи,па ако ни тргне може и вистински :) Каде би можел да најдам таква,или ако вие познавате,да стапиме во контакт :)
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
По форуми тражеш девојка со австралиско државјанство?
Најдобро ќе ти биде да не размислуваш на миграција а исто и ќе биде малку тешко да најдеш таква девојка како што бараш.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Најлесниот начин на планирање на иднината на секој втор македонец. Ќе се женам во Австралија и ќе им одам домазет, ќе работам, ќе прам пари, ќе одам на одмори, и среќно ќе си живееме. Не е се така црно има и малку розево.
Јас познавам девојки што идат за мажење во Охрид но се +30, а за таков контакт и посредување примам евра, денари, долари, кондурите на некој друг посредник ќе ги дадеш.
 
Член од
22 март 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
По форуми тражеш девојка со австралиско државјанство?
Најдобро ќе ти биде да не размислуваш на миграција а исто и ќе биде малку тешко да најдеш таква девојка како што бараш.

Имам роднини кои имаат ресторант,кај нив ќе живеам и работам,само они се многу зафатени за да се замараат да ми бараат девојка. А зошто да не? Не мора да значи дека ќе најдам,ама зошто да не се проба?
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Имам роднини кои имаат ресторант,кај нив ќе живеам и работам,само они се многу зафатени за да се замараат да ми бараат девојка. А зошто да не? Не мора да значи дека ќе најдам,ама зошто да не се проба?
Епа тогај можно е, а зошто сакаш да ти најдат девојка?
а нели можеш сам да си најдеш во Австралија, сигурен сам дека има убави девојки во Австралија.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
507
Поени од реакции
526
Abe citam i se cudam, sto ne si fatite kako luge da si ucite angliski, polozete IELTS i aplicirajte kako luge za iselenicka viza. Ne tuka ke brkate avstralijanki za zenenje. Ne se zaebavajte. Fatite da ucite nekoja od strukite koi se baraat vo AU plus angliskiot i nemate gajle. Samo treba trud, pot, ucenje i pari. Nikoj vo zivotot nema da vi dade nesto za jabe, mozebi ako si roden pod sreken kamen, no 99.9% od lugeto ne se rodeni pod toj kamen. Samo trud mu e rabotata.

Eve go web sajtot http://www.immi.gov.au/

I ne zboram na pamet, toa sto go pisav gore go ispolniv pred dve godini.

So sreka neka vi e. Samo sami si ja pravime srekata da znaete.....
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Abe citam i se cudam, sto ne si fatite kako luge da si ucite angliski, polozete IELTS i aplicirajte kako luge za iselenicka viza. Ne tuka ke brkate avstralijanki za zenenje. Ne se zaebavajte. Fatite da ucite nekoja od strukite koi se baraat vo AU plus angliskiot i nemate gajle. Samo treba trud, pot, ucenje i pari. Nikoj vo zivotot nema da vi dade nesto za jabe, mozebi ako si roden pod sreken kamen, no 99.9% od lugeto ne se rodeni pod toj kamen. Samo trud mu e rabotata.

Eve go web sajtot http://www.immi.gov.au/

I ne zboram na pamet, toa sto go pisav gore go ispolniv pred dve godini.

So sreka neka vi e. Samo sami si ja pravime srekata da znaete.....
Ќе те мрзе ли набрзина да ми кажеш се шо треба за да добиеш АУС државјанство. Англиски сум одличен , имам завршено медицина факс.
Треба некој тестови да полагаш или шо како ? Како иде од почеток процедурата ?

Запознаен сум со АУС култура , лани работев ко quality agent за Telstra.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.561
Поени од реакции
6.699
Ќе те мрзе ли набрзина да ми кажеш се шо треба за да добиеш АУС државјанство. Англиски сум одличен , имам завршено медицина факс.
Треба некој тестови да полагаш или шо како ? Како иде од почеток процедурата ?

Запознаен сум со АУС култура , лани работев ко quality agent за Telstra.

jas mozam da ti dadam informacii, znaes kade mozes da me najdes
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
201
Поени од реакции
32
Здраво ,ме интересира дали има во мк.некој посредници за аплицирање на австралиска виза иселеничка, имам тетка во австралија која е многу год.таму и ќе ми прати гарантно писмо за да отидам кај неа да работам.Некакви информации да ми кажете каде да се обратам, знам дека австралиската амбасада е во Белград па дали таму мора да се оди или има нешто во Скопје што може да аплицираш преку нет или сл.поздрав
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
Здраво ,ме интересира дали има во мк.некој посредници за аплицирање на австралиска виза иселеничка, имам тетка во австралија која е многу год.таму и ќе ми прати гарантно писмо за да отидам кај неа да работам.Некакви информации да ми кажете каде да се обратам, знам дека австралиската амбасада е во Белград па дали таму мора да се оди или има нешто во Скопје што може да аплицираш преку нет или сл.поздрав
na drugata tema imas informacii od 2 agenta pa prolistaj malku
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
13
Поени од реакции
9
Вака би изгледал новиот македонски пасош доколку го изгласаат новиот грб со лав. fb passport MK new.jpg
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
311
Член од
8 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
За постојана емиграција во Австралија потребно е твојата професија да се наоѓа на SOL листата, и да имаш 3 год. работно искуство во истата професија. Тоа е основно, доколку немаш професија што моментално се бара таму, џабе е се останато. Има и други опции за одење во Австралија,но ова е најсигурно, и секако МОРА да имаш положено IELDS, потоа ја бараш организацијата одговорна за "препознавање" на твојата диплома, писмо од роднина кој би гарантил за тебе (до 1 брадучед)....итн. Се подготвувам за полагање IELDS наскоро, доколку ја добијам потребната оценка (во мојот случај 7 во сите 4 компоненти ) , продолжувам со следниот чекор ;)
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2012
Мислења
507
Поени од реакции
526
За постојана емиграција во Австралија потребно е твојата професија да се наоѓа на SOL листата, и да имаш 3 год. работно искуство во истата професија. Тоа е основно, доколку немаш професија што моментално се бара таму, џабе е се останато. Има и други опции за одење во Австралија,но ова е најсигурно, и секако МОРА да имаш положено IELDS, потоа ја бараш организацијата одговорна за "препознавање" на твојата диплома, писмо од роднина кој би гарантил за тебе (до 1 брадучед)....итн. Се подготвувам за полагање IELDS наскоро, доколку ја добијам потребната оценка (во мојот случај 7 во сите 4 компоненти ) , продолжувам со следниот чекор ;)
Planot ti e korekten. IELTS se polaga vo britanski sovet e kosta okolu 9000 denari. So sreka, se nadevam deka za nekolku meseci ke uspees so procesot.
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
21
Поени од реакции
6
Planot ti e korekten. IELTS se polaga vo britanski sovet e kosta okolu 9000 denari. So sreka, se nadevam deka za nekolku meseci ke uspees so procesot.
Благодарам, 9500 е IELDS ќе полагам во октомври, се надевам на добри резултати па ќе видиме кој ќе биде исходот... Се надевам дека се ќе биде ОК (y)[DOUBLEPOST=1440599108][/DOUBLEPOST]lion888 би сакала да се консултирам нешто со тебе, гледам дека си доста упатен во процесот за емиграција во Австралија. :) Значи вака, јас сум дипл. мед сестра имам работно искуство во струката значи со дипломата од високата школа како инструктор по практична настава во средно мед. училиште и јас ќе бидам носител на визата, имам чичко таму којшто ќе биде family sponsor, мојот сопруг е готвач по професија со 8 годишно раб. искуство од коешто 3 год. во ЕУ-Словенија. Тој има таму пријател Македонец со свој ресторант и доколку му испрати писмо дека веднаш ќе го вработи таму како готвач дали тоа би носело плус поени, или во овој случај сум важна само јас како носител на визата? :toe:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom