Како до визи и легална работа во странство без да си го продадеш достоинството?

Статус
Затворена за нови мислења.

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Bravo be tonchi konecno eden konstruktiven predlog fala

BTW ja ne sum Trpe ne daj boze , posto sum ja od aristokratska familija nikogas ne mi ne trebalo da rabotam pa so simpatii gledam kon ostanatiot plebs i sakam da im pomognam so sovet


SWEDEN, машко, шо те гледам чуден, тебе изглеа не ти се работи, само ти се мрчи по нетов.
Викаш Трпе има машински факс. И викаш Трпе сака да иде у странство да печали ко човек.

Од сите луѓе што ја посетиле Чешка иам слушано убаи зборови, почнувајќи од дедо ми којшто работеше пред 20 и кусур години како ѕидар 2-3 години па до еден другар камионџија којшто само има минувано низ Чешка.

Еве ти сајт преку кој мој колега до пред месец дена успеа да најде 2 работни места во Чешка со својата диплома од машински факс. Поминаа 2 месеца мислам од аплицирањето до добивањето на првата работа. А потоа откако веќе почна да средува документација за бирократските процедури најде уште една работа, во некое мало гратче за кое му е малку поедноставна таа бирократска процедура. Сепак колегата мој бифши се реши да ја истера до крај процедурата за првата работа што ја најде преку тој сајт. Деноиве мислам дека му беше закажано во амбасада. Така да за највеќе месец дена ќе замине за Чешка.
Значи ако веќе се има добра воља, и ако се труди да се направи нешто, тоа кога тогаш ќе се случи.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
A za Trn u oko ...alal ti vera ako si uspeal da zastedis od 500 denari od istovar utovar i si otvoril toa sto si otvoril bez zaem od tvoite , ako e taka te proglasuem za bolji biznismen od Dale Troter svaka cast... mada nema logika fizicki e nevozmozno da zastedis 5000 evra da otvoris firma so 500 denari dnevnica aj izracunaj kolku vreme treba samo da stedis , a za toa vreme sto ke meditira i ke visi Trpe sirotiot u vazduh ko ljiljak li ?

Koj ke platii smetki , ke jade li toj , ke mu se skinat li cevli ? Kako uspea ti da zastedis od dnevnica 500 denari i da otvoris dukan bez zaem od tvoite ili ako ne si prodal niva od dedo ti ... bas iskreno me interesira
Ќе шверцаш облека од Солун, ќе носиш крадени телефони од Србија за да ги шиткаш тука поскапо, ќе правиш и понекад работи кои не се за кажување на јавно место(како форумов), ќе почнеш да дилаш работи што си ги засадил, ќе почнеш дури и со книги на плоштад(ма да сеа тоа веќе изумре), таман додека да собереш доволно за да земеш семенски материјали и да се пробиваш кај неукиот земјоделец кој го гледаш насекаде околу тебе(и да продаваш од подрумот, пошто дуќан и фискална уште немаш)...Е кога тоа ќе ти успее, од утро до вечер да си излезен, да го згрееш газот и да бркаш луѓе примопредаја и тн. ќе го имаш својот дуќан...По првиот, ќе отвориш и втор, по вториот, и трет, кај четвртиот веќе осеќаш дека вработените те поткрадуваат и внесуваш систем на контрола...Почнуваат нагли приливи на пари(тоа што претходно те краделе), во тек си со сите ситуации, што оваа година иде, што не, каде е извозот, репорти и предвидувања за идната година, ќе отвориш цел ланец на дуќани и бизнисот ќе ти иде(Фала Боже) добро....

Е тек тогаш ќе можеш да си го ладиш по форуми...
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ova za bacilus i kreditite poso mislam ne procital pa bi bas sakal da se proiznese


vikas krediti za mali biznisi

interesno a znaes li kolkava e kamata i koi se uslovi da se dobie takov kredit

prvo treba da imas firma neli registrirana so site adeti , pa posle garancija od tip na ziranti hipoteka i slicno

Abe Trpe nema leb da jade koj ke mu dade nego kredit za mal biznis daj be malce spustete se na zemja ...

Ko prvo za da zemes kredit treba firmata da raboti izvesno vreme , pa da ti se plateni danoci i pridonesi pa uste trista peripetii za koi prethodno treba kesh a toa prosecniot Makedonec go nema , dodusa prosecniot nema ni internet pa ne moze da go potkrepi moeto mislenje.

Lesno e da se zbori od daleku od safety spot ... i da se kaze abe da abe Trpe e glup ne moze se snajde i da istovara kamioni u fershped ... abe daj molim te i za istovar u fershped treba da znaesh luge da te stavat tamu da argatish ko majmun dur ne ti ispadnat ochi i race dur ne ti visnat do zemja ... zasteda od 500 denari i napraen biznis abe ajde Neverojatno

Probelem so Makedonskata svest e sto nikogas ne ja gleda vistinata vo ochi se naogaat kvazi patrioti koi velicaat situacijata koja e polosa i od Bi H , za sramota i kao sve e rozovo ostanete tuka bidete patrioti do povtoren meckin kamen

Uste cekam da mi se objasni kako e mozno da se zastedi od istovar i da se naprai uspesna firma
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ama molim te citaj poubavo mojot Trpe ne nitu svercer nitu diler znaci ne e kriminalec ete zar za da otovris biznis u RM treba prvo da pocnes kako kriminalec ???

Al ok fala sto mi objasni kako bil tvojot zivoten pat ... znaci rizik kriminal sverc i taka nataka sigurno ne e kako sto proizleguva od tvojata zivotna storija od cesnata argatska rabota vo fershped ...

Ova e veke porealno posteno




Ќе шверцаш облека од Солун, ќе носиш крадени телефони од Србија за да ги шиткаш тука поскапо, ќе правиш и понекад работи кои не се за кажување на јавно место(како форумов), ќе почнеш да дилаш работи што си ги засадил, ќе почнеш дури и со книги на плоштад(ма да сеа тоа веќе изумре), таман додека да собереш доволно за да земеш семенски материјали и да се пробиваш кај неукиот земјоделец кој го гледаш насекаде околу тебе(и да продаваш од подрумот, пошто дуќан и фискална уште немаш)...Е кога тоа ќе ти успее, од утро до вечер да си излезен, да го згрееш газот и да бркаш луѓе примопредаја и тн. ќе го имаш својот дуќан...По првиот, ќе отвориш и втор, по вториот, и трет, кај четвртиот веќе осеќаш дека вработените те поткрадуваат и внесуваш систем на контрола...Почнуваат нагли приливи на пари(тоа што претходно те краделе), во тек си со сите ситуации, што оваа година иде, што не, каде е извозот, репорти и предвидувања за идната година, ќе отвориш цел ланец на дуќани и бизнисот ќе ти иде(Фала Боже) добро....

Е тек тогаш ќе можеш да си го ладиш по форуми...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Sweden ти кажа дека си пробал се, а под тоа се подразбирам и сите можности за надвор за работа, , туп ти одеднаш кажуваш убав пост от тончи во смисла еј убаво во чешка има работа за понискоквалификувани работници, епа брат ако мислиш дека се си пробал, а не знаеш за чешка , тогаш си за никаде и ништо не си направил односно не си го мрднал мрзливиот гз.
Можности за работа и во Македонија и во странство за сите нивоа на квалификација има еден куп само треба да ги најдеш, за да ги најдеш треба малку да го загрееш гзот и да бараш, а не тука да ми продаваш Муда за бубрези, кога од ова:

BTW ja ne sum Trpe ne daj boze , posto sum ja od aristokratska familija nikogas ne mi ne trebalo da rabotam pa so simpatii gledam kon ostanatiot plebs i sakam da im pomognam so sovet
се гледа дека си далеку од реалноста на Трпе и затоа појама немаш како е да си во таква ситуација па најде да оправаш криви дрини дека неможело да се најде работа.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Тоа ти се вика амбиција бе море... :) Ај замисли се ти на мое место, и згора на се` плус факултет да учиш и да завршиш....
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Coek jas sum vo EU i si go ladam u mojot bazen ... ama sakam i drugite da si go ladat dali me razbiras . MOze sum tup ama nekako se snajdov, baska Cheska nikogas ne mi bila dobra destinacija
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Baska ovaa opcija za cheska e od neodamna i ne e bas mnogu profitabilna bidejki ceskiot standard ne e pogolem od 800 evra mesecno zarabotuvacka... ako ne e taka neka demantira nekoj sto bil i sto rabotel prosecna rabota
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
ha ha

verry funny

Koa nemate smisol za shala i za aristokratska familija crtkajte slikicki ama bazenot postoi bidejki jas si go najdov izlezot na vreme...

E taka ne sum jas temata temata e Trpe i Ve molam dajte nekoj predlog kako toj da zamine so viza u djep a da ne vadi pasos bugarski

Ili sto vo nedostatok na argumenti ke se seljachime sea i ke prakame nevkusni slikicki pa toa moze sekoj seljak da go naprai , da bides covek i da imas argumenti e teskoto , a lesno e da izigravas budala i nedorasnat moj dragi trn u oko , zar sea treba jas da ti pastiram sliki od supermarketi kao ej videte me koj sum otvoriv lanec biznisi i si go ladam ...ako ne sfati toa e parodija na tvojata pompezna izjava za tvoite supermarketi i ladenje..

Dakle pobijte me so fakti ili da nastavime vo potragata kon legalnata viza za Trpe

Blagodaram na vnimanieto
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
SWEDEN НЕ СЕ ФОЛИРАЈ НЕ СИ ИНТЕРЕСЕН, со твојот настап покажуваш големо непочитување кои немаат доволно средства да живеат просечен живот во Македонија, па уште се прави паметен дека стандардот не бил добар во чешка, во споредба со македонија стандардот во чешка е далеку подобар. Со твојот настап делуваш навредливо и на големо ги навредуваш со товојот исказ „јас ум аристократија вие сте плебс, поради добра воља еве отварам тема за да им помогнам на тие што немаат„ сите тие што немаат работа. А тие што немаат мил SWEDEN немаат ни интернет за да ја прочитаат ова твоја ко демек „добротворна“ тема. Од твојот однос се гледа дека си некој кој немал пари па сега му дошле многу пари па удрил со носот во таван.
Можам да ти кажам само дека ако сакаш биди и милијардер, ама тоа не го менува фактот дека ти си се докажа дека не си вреден човек ни да те тангира.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Не се супермаркети :wink:

Следствено на тоа, човек кој што не го мрзи да бара, да работи, не го мрзи да просперира, го наоѓа своето место во општеството во кое се родил и живеел, бидејќи ако не е способен да се адаптира во родената околина, џабе му се и базени и „брм брм со каро по стрито“....Наместо како слеп за стап очајно да бара излез во надворешноста каде ќе амалува, нека истапи храбро и нека ја бара работата која ја сака или нека ја создаде, ако мисли дека ќе успее...Пуста ти била мајко...таа печалба...

Како прво, кога некој сака да работи НЕКА СЕ СВРТИ ОКОЛУ НЕГО И НЕКА НЕКА ПРОВЕРИ ШТО МОЖЕ ДА РАБОТИ! А не да се вади со тоа „нема леб у оваа држава“ а не ни отворил оглас да провери дали се бара ресурс што ќе одговара на неговите квалификации!

Како второ, доколу сака да оди на долгорочен план во странство, КАНАДА и АВСТРАЛИЈА се секогаш отворени порти за квалификувани луѓе! А не за мрморци кои само мрчат и од дома не излегуваат од што ги мрзи, а се сметаат себеси а пууу член на шмекерског друштва...

Уствари шо се замарам па ја...Ќе им објаснувам на копиљана тука што ги уживаат благодетите кои се креирани благодарение на мама и тато...бљувотини едни...ајт.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ajoj ... ok se izvinuvam kon plebsot ( se zezav )

inaku ok e eve za mene nikogas LICNO ne bila interesna Cheska bidejki tie pari gore dole moze se zarabotat u Makedonija , povtaram za mene LICNO.

Mene me interesiraat nacinite kako da se dobie viza za prosecniot Makedonec , eve javno se izvinuvam sto veke ne spagam ( materijalno ) vo taa grupa

Inaku dobrotvorna tema e pak zaebancija i ako nekoj sum navredil neka mi prosti bidejki sum nemal takva namera.

Se ova sto go zboram e od licno iskustvo i znam deka e pakleno tesko da se izvadi viza ako si prosecen MAkedonec i baram od Vas da me demantirate deka ne e taka ... ako pak e navredlivo sorry ja poblago od ova ne znam da komuniciram

Moze na nekoj ke mu se pomogne so ova , moze ne , ama ke se otvorat oci i za drugi opcii osven za bugarski pasosi sto e i moja intencija...

Daklem pomognete mu na Trpe
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Trn

za kakva australija i kanada ti zboris znaes li kolku trae procedurata za toa ?

Minimum 3 godini osven za astronauti ( eptem kompujterdjii, neurohirurzi i slicni ) po tvoja definicija site ostanati se mrmotci ili kako veke so prezir gi nareche ...

Ja vikam vaka stojat rabotive so tie kanadski vizi i ako ne e taka demantirajte me so linkovi proceduri ili slicno ama ne e bas taka .

Sto ke prai Trpe tri godini dur dobie viza a plus mu trebaat i pari za taa viza i procedura nad 3000 dolari ?

Ko tebe li da prodava droga svercue ...ili pak ideme na pricata fershped i rastovaranje dodeka ne se zastedi za viza aplikacija
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Trn

za kakva australija i kanada ti zboris znaes li kolku trae procedurata za toa ?

Minimum 3 godini osven za astronauti ( eptem kompujterdjii, neurohirurzi i slicni ) po tvoja definicija site ostanati se mrmotci ili kako veke so prezir gi nareche ...

Ja vikam vaka stojat rabotive so tie kanadski vizi i ako ne e taka demantirajte me so linkovi proceduri ili slicno ama ne e bas taka .

Sto ke prai Trpe tri godini dur dobie viza a plus mu trebaat i pari za taa viza i procedura nad 3000 dolari ?

Ko tebe li da prodava droga svercue ...ili pak ideme na pricata fershped i rastovaranje dodeka ne se zastedi za viza aplikacija
За Канада пред некоја година отидоа мои роднини со иселеничка (или како и да се вика виза). Колку пари потрошија незнам, ама процедурата не беше подолга од 6-7 месеци.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom