Како до Луксембург ?

Член од
6 јануари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, ме интересира дали некој знае за директен превоз со автобус Македонија-Луксембург.
Пребарував али никаде не најдов автобус кој вози директно, за авион знам дека има.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.530
одиш до германија па вртиш лево.

не верувам дека автобуски линии има до таму. не е некоја за нас популарна дестинација.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
3.922
Поени од реакции
9.628
А која е причината поради која мора да е со автобус? Бидејќи со авион ќе стигнеш побрзо и ќе те фати поефтино. Евентуално да имаш ептен стравови од авион, ама па и тогаш ти советувам да ги пребродиш дека не вреди малтретирањево два дена да патуваш.

Мој предлог:
Одиш со WizzAir до Берлин, ако нема добра понуда ефтина во денот кој сакаш, или пак ако немаш воопшто понуда, тогаш види од Софија преку RyanAir, билет до Софија со бус ако немаш превоз за до таму, во два правци ти е триесет евра, во една насока 17,18 беше. Евентуално и да видиш од Солун со EasyJet имаш ефтини летови до Берлин, околу 15 евра во еден правец ти се летовите. Од Берлин до Луксембург easyjet имаат летови и за десет евра. Значи направи си математика како ти е најисплатливо да отидеш, а секако да имаш за денот кој ти одговара и да не треба многу да чекаш во смената на двата аеродрома. Би поминал од 60 до 120 евра според мене груба проценка за повратна, што е поефтино од било кој автобуски превозник.

Внимавај: Во Берлин имаш два аеродрома, ние сме поврзани само со Schoenefeld, од таму имаш до Луксембург преку easyjet.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.938
Провери у шпедиција. Камион некој мора да иде натаму
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.376
Поени од реакции
36.423
Најубаво е со авион до Дортмунд, Франкфурт или Келн.

Имаш и автобус или комбе до неколку градови во тој дел на Германија.
Автобус до Виена или Линц, па после имаш воз до Луксембург.

Наместо со авион да се возиш 3-4 саата ти вози се најмалку 24 саата со автобус, камион или воз.

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
9.639
Поени од реакции
10.360
Скопје-Франкфурт Хан со WizzAir, и има Flixbus што иде директно од тој аеродром до Луксембург, само треба да видиш како е со распоредот, дали би ти одговарало.
 
На врв Bottom