Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
154
Така ти личи бидејќи јас кога велам Албанец не мислам на некој нормален човек од Саранда, туку на муслиманите Албанци од тука и од Косово.

А тоа дали ги мрази светот муслиманите, колку ги мрази и зошто ги мрази, тоа верувам дека и на тебе ти е јасно.

Пак ќе кажам, ние пред да се справиме со сето она кое ни го правите, најпрвин треба да ги исечеме трулите гранки кај нас. После све што сте ни направиле, не може мене да ми излета некое гомно*, намерно да се праи на удрен за све и да ми кажува како тоа не е ништо и дека нема гајле.

* Тенеке, кулирис, чолисимо, профаундли ступид, говинда, топол поздрав, анон и слични гниди.
Nemuslimanot sekogas go mrazel muslimanot, toa sekogas bilo taka ja ke se cudev da ne bese taka, inaku zosto se slucija Krstonosnite vojni uste pred stotici godini, jasno mi e toa odamna, omraza Ima megju evreite I xristijanite, megju katolici I pravoslavni, megju Shia I suniti, site megjusebno se mrazat zatoasto vistinata e samo edna I prirodno e da I.a omraza koga poveke religii sekoj se povikuva na vistinata no vistinata ostanuva samo edna a nase e da istrazuvame za da dojdeme do taa vistina, nase e da gi sogledame faktite za toa koj e Gospod, zosto ne stvori I sto saka od covekot.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.570
Берик... па нели ти се извинив?
За што?
Јас не побарав извинување за ништо.
Автоматски споено мислење:

Nemuslimanot sekogas go mrazel muslimanot, toa sekogas bilo taka ja ke se cudev da ne bese taka, inaku zosto se slucija Krstonosnite vojni uste pred stotici godini, jasno mi e toa odamna, omraza Ima megju evreite I xristijanite, megju katolici I pravoslavni, megju Shia I suniti, site megjusebno se mrazat zatoasto vistinata e samo edna I prirodno e da I.a omraza koga poveke religii sekoj se povikuva na vistinata no vistinata ostanuva samo edna a nase e da istrazuvame za da dojdeme do taa vistina, nase e da gi sogledame faktite za toa koj e Gospod, zosto ne stvori I sto saka od covekot.
апсолутно неповрзано со тоа што го пишав
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
За што?
Јас не побарав извинување за ништо.
Автоматски споено мислење:


апсолутно неповрзано со тоа што го пишав
На страна тогаш извинувањето, да бидеме прагматични и фокус на темата...

Како ќе се справиш со мене, дали имаш акционен план со изготвени чекори како почеток на решавање на албанското прашање?

Љ.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.570
На страна тогаш извинувањето, да бидеме прагматични и фокус на темата...

Како ќе се справиш со мене, дали имаш акционен план со изготвени чекори како почеток на решавање на албанското прашање?

Љ.
да

(не читам што си пишал, само одговарам со да)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.820
Поени од реакции
26.393
Пред да се појави ковид19, немаше вакцина за истата болест. Па така е и со модерниот исламизам. Прашањето е дали вакцината ќе се најде на време или ќе се навратиме во мрачниот период на историјата.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
да

(не читам што си пишал, само одговарам со да)
Дали и ти ко сусаро ќе си одиш од државава и ќе го решаваш албанското прашање из даљине, а пред да си отидеш ќе поминеш откај мене на пиво?

Љ.
:coffee:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.338
Поени од реакции
18.210
Дали и ти ко сусаро ќе си одиш од државава и ќе го решаваш албанското прашање из даљине, а пред да си отидеш ќе поминеш откај мене на пиво?

Љ.
:coffee:
Мислам дека ќе треба да се припазиме следниот викенд, ко ќе игра кантер.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.570
Воскреснувањето на Илирида е згоден мал поттик за ЕУ да ја притисне Бугарија, овој месец.
На некој би му личело ова совпаѓање сомнително.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.188
Поени од реакции
8.523
Воскреснувањето на Илирида е згоден мал поттик за ЕУ да ја притисне Бугарија, овој месец.
На некој би му личело ова совпаѓање сомнително.
ништо ново, повторно закани и уцени од рамковниве браќа, "прифатете се што бара Бугарија да влеземе во ЕУ, ако не ќе има дестабилизација", веќе видено одамна, после ќе дојде овај Ченг и ќе ти каже "ама ние тоа го направивме за да влеземе во ЕУ", а овие нашиве будали ќе ти кажат, "ние сме криви бла бла".
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Мислам дека ќе треба да се припазиме следниот викенд, ко ќе игра кантер.
Тоа шо он не замишља у кантер не е страшно, мене ми е да не му текне кај некоја баба да отиде магии да ни прави.... како најреална опција да се отараси новиот револуционерен бран од нас? Ама па нема ни име ни слика....

А замисли... имам чуено еден оџа прај вакви маџии за неколко к еури, слика не треба.... од јака мржња кон нас ќе отиде кај него и така несвесен ќе финансира он самио голема албаниа.

Туку... не ја пратам темава со внимание.... дадоа ли некој конкретен предлог патриотиве или уште само ги работат националниве чувства еден двајца овде... пошто идат локални избори...?

Љубофффф
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.338
Поени од реакции
18.210
Тоа шо он не замишља у кантер не е страшно, мене ми е да не му текне кај некоја баба да отиде магии да ни прави.... како најреална опција да се отараси новиот револуционерен бран од нас? Ама па нема ни име ни слика....

А замисли... имам чуено еден оџа прај вакви маџии за неколко к еури, слика не треба.... од јака мржња кон нас ќе отиде кај него и така несвесен ќе финансира он самио голема албаниа.

Туку... не ја пратам темава со внимание.... дадоа ли некој конкретен предлог патриотиве или уште само ги работат националниве чувства еден двајца овде... пошто идат локални избори...?

Љубофффф
Сега засега твојот предлог е најдобар, без разлика колку е научно фантастичен :D
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Ми се повраќа од источњачкиве сељандури, понекогаш се мислам кои се поголем проблем албанците или сељаците од истокот и да бидам искрен секој ден албанците ми стануваат помили од овие, можда дека кај нив е пустелија, немаат дрва и шуми па сите се со прегреани мозоци таму затоа имаат многу вакви нус-појави ко "богов" самопрогласен.

А убаво и мило беше Скопје пред 1990-2000та кога беше само со наши луѓе...

Автоматски споено мислење:

Па уште се насликал сам у црква и не само он цела фамилија ја бапнал, каков нарцисоиден ментиш човече, цела раја таму е комплексаш до комплексаш. И после јадеме гомна за албанците, вакви петарди ко овој се најголем проблем во државата, пре со албанци би живеел него со овие.
194444412_10223542293359346_3435227331826105292_n.jpg
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.225
Поени од реакции
16.751
Aj da ne ispadne deka ne te esapam koga veke si opsednat so moite linkovi eve ti tri linka za pocetok kako dnevna doza za da razberesh deka inspiratorite na tvojata slepa patoloska omraza veke se vratija vo nivnata prirodna matrica islamot a toa mi dava nadez deka eden den i ti ke pocnes da mislis i analiziras so sopstvena glava, so ladna glava kako so vikat za tvoe licno individualno dobro daleku od predrasudi.


Zamisli Far-Right AfD politicar zestok anti-islamist ( ti voda mozi da mu nosis nego. think)
EXCLUSIVE INTERVIEW with Anti-Islam Politician Arthur Wagner | I Accepted  Islam! - YouTube



Zamisli desna raka na Wilders stanuva Musliman ( ti ke mrazis poveke od nego? think)
Van Klaveren with Geert Wilders




Zamisli zestok islamophob od partijata FN na Le Pen ( tvojot mentor na slepa omraza. think)

Les miracles du Coran par Maxence Buttey, l'élu FN converti à l'islam -  YouTube'élu FN converti à l'islam -  YouTube



This is the tip of the iceberg my friend, life has purpose and its not a joke, your time to save yourself starts now, life is extremely short and you've got one chance, the choice is entirely yours no one will be able to help you on the day of judgment, YOU only can help yourself.

As a Muslim I'm obliged to convey this message to you and God is witness that I've done my part. May Allah guide us all. Amen
Смејем се грохотом. После постов очекувам рапидно скокање на бројот на конвертити во ислам меѓу членовите на кајгана :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Луѓе што имаат проблем да си најдат жена како и да се справат со жени...........се повеќе такви ги има што значи затоа се шири исламот. Од друга страна све аздисало. Верувам некој добро ги разбира сите овие случувања и си ја врти водата таму кај му одговара....мислам на владетелите со светот, а се по убеден сум дека најдобра религија за нив е исламот.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Nikakva zakana drugar tuku pokana, namesto da kultivirate omraza protiv sve sto e albansko ili islamsko da si istrazite malku da citate, pokazav primeri od lugje sto go nadminale egoto i arogantnosta. Globalen problem za covestvoto e rasnata i verskata omraza. Nas ne ni treba soglasnot od nekogo kako da se cuvstvuvame i vo sto da veruvame, ti si sloboden da gi gledash rabotite kako sakas no realnosta na teren e sosema druga. Prikaznite deka ete imas problem so islamot ama ne so nacionalniot identitet na albancite ne samo sto ne se vistiniti tuku i otfrleni od samite clenovi ovde koi javno povikuvaat na lincuvanje na albancite kako reshenie neli.
Време е малку вие да обратите внимание на вашите нови генерации.Да не плукаат по се шо е каурско,пошто вашите предци биле каури.Манастирот Свеи Наум за време на празникот е преполн со албанци од Поградец и околината.Мислев дека се православни ама тие да ти бидат муслимани.Прашав еден од нив зошто и покрај тоа шо се муслимани сепак идат во православн манастир.Неговиот одговор беше дека не е попаметен од неговите предци кои со генерации идале во манастирот.Кога ќе го сватите ова и не се страмите и не сеете омраза против вашето минато, гарант ќе бидиме на добар пат за соживот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom