Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Оваа приказна сум ја кажувал неколку пати. Дедо ми уште пред почеток на WW2 бил на албанска граница и имал некој пријател албанец, а знаел албански бајаги и дедо ми. Еден ден албанецов му рекол, затоа што го поштуел многу....да не доаѓа у берберница, затоа што му доаѓале нагони да го заколе.
Нагонот е тоа колективната поврзаност, затоа што они колективно не мразат нас. Не дека сме ние покуси, ама нивното спрема нашето е 100:1. Колективна свест...тука се крие зајакот за сите што мислат дека може да постои заеднички живот. Стварта е што е билдана омраза по џамии и на седенки со години.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
154
Наравоучение, сите ќе станеме муслимани? Ова е закана или?

Јас дефинитивно мислам дека ќе имаше помалку проблеми помеѓу Албанци и Македонци доколку не бевте муслимани т.е бевте било што освен муслимани. Дури и мислам ќе имаше вистински соживот, колку и да звучи тоа неверојатно.
Да не ме сфатиш погрешно, немам јас толку проблеми со вас, колку што имам проблем со исламот, кој прераснува во глобален проблем за човештвото.
Nikakva zakana drugar tuku pokana, namesto da kultivirate omraza protiv sve sto e albansko ili islamsko da si istrazite malku da citate, pokazav primeri od lugje sto go nadminale egoto i arogantnosta. Globalen problem za covestvoto e rasnata i verskata omraza. Nas ne ni treba soglasnot od nekogo kako da se cuvstvuvame i vo sto da veruvame, ti si sloboden da gi gledash rabotite kako sakas no realnosta na teren e sosema druga. Prikaznite deka ete imas problem so islamot ama ne so nacionalniot identitet na albancite ne samo sto ne se vistiniti tuku i otfrleni od samite clenovi ovde koi javno povikuvaat na lincuvanje na albancite kako reshenie neli.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.832
Поени од реакции
18.522
Nikakva zakana drugar tuku pokana, namesto da kultivirate omraza protiv sve sto e albansko ili islamsko da si istrazite malku da citate, pokazav primeri od lugje sto go nadminale egoto i arogantnosta. Globalen problem za covestvoto e rasnata i verskata omraza. Nas ne ni treba soglasnot od nekogo kako da se cuvstvuvame i vo sto da veruvame, ti si sloboden da gi gledash rabotite kako sakas no realnosta na teren e sosema druga. Prikaznite deka ete imas problem so islamot ama ne so nacionalniot identitet na albancite ne samo sto ne se vistiniti tuku i otfrleni od samite clenovi odve koi javno povikuvaat na lincuvanje na albancite kako reshenie neli.
Секогаш треба да се бара коренот на проблемот, и зошто сте такви ко што сте, а тоа е исламот. Не негирам дека има омраза, само што тоа не е ни омраза во самодобрана, туку е повеќе омраза од немоќ, нема никаде демонстрирање на омраза од македонска страна, освен ако под тоа не разбираш пишување на форум/фејсбук. Вие сте тие што линчувате и убивате, освојувате територии и се грижите за тоа сите комшии да ве мразат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.570
Prikaznite deka ete imas problem so islamot ama ne so nacionalniot identitet na albancite ne samo sto ne se vistiniti tuku i otfrleni od samite clenovi odve koi javno povikuvaat na lincuvanje na albancite kako reshenie neli.
Верувај ми, кога ти велам дека проблемот е со исламот.
Всушност знаеш и самиот, само што се залажуваш. На сите луѓе во светот исламот им е проблем, затаради однесувањето на муслиманите.
Јас сум рекол и пак ќе кажам и ќерка ми би ја дал за Албанец. Ама нормален човек, не муслиман.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Нема потреба да објаснувам, веќе еднаш укажав на овој проблем што не мачи веќе 15 години. Секоја година не јаде се повеќе и повеќе. Доколку продолжи вака нема надеж. Никогаш не биле они криви. Кривицата барајте ја во нас.
Прегледај го приврзокот 296454
Ко шо гледам на табелава и бројот на новородни кај албанците опаѓа.
Автоматски споено мислење:

Што е проблемот некој да го научи македонскиот јазик? Двојазичноста или повеќејазичноста во една унитарна држава е обична глупост.
Реално и нема потреба таблите на институциите да бидат напишани на било кој јазик, сем македонскиот. Ако не знаеш да читаш (и зборуваш) македонски, остани во село. :)

Гледам и овие кои имаат проблем со државјанството не знаат македонски! Сите изјави им се на албански.
Во Австралија ако не знаеш англиски не можиш ни да добијаш државјанство.Траба да се донеси и кај нас таков закон.Државјанство само за тие шо го знаат македонскиот јазик.За сите останати кои се прават дека не го знаат одземање на истото.Само така се гради држава.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Верувај ми, кога ти велам дека проблемот е со исламот.
Всушност знаеш и самиот, само што се залажуваш. На сите луѓе во светот исламот им е проблем, затаради однесувањето на муслиманите.
Јас сум рекол и пак ќе кажам и ќерка ми би ја дал за Албанец. Ама нормален човек, не муслиман.
Ја би ја затворил у подрум да проба такво нешто...како куче ќе ја чувам.
 
Член од
22 април 2021
Мислења
131
Поени од реакции
459
Ќе се разбудиме едно утро, во многу блиската иднина, и како демек неочекувано, на тв ќе следиме пренос од конститутивна седница на Република Илирида, како федерална единка на Северна, по што ќе следат вклучувања од сите градови на кантонот, каде градоначалници и кметови ќе читаат изјави дека тоа село или општина од тој ден припаѓа на тој кантон.

За разлика од идејата за размена на територии и население од 2001, овој пат нема да има размена, а и територијата ќе е значително поголема.

И така, додека шмркаме од утринското кафе и револтирано прашуваме по социјалните мрежи зошто полицијата и војската не преземаат ништо, ќе почне да ни станува јасно дека Македонија одамна нема вооружени сили со капацитети да се справат со таква ситуација, дека безбедносниот систем е сито-решето компромитиран од внатре, а дека оние малкумина кои се одлучни да направат нешто, реално не можат да сменат ништо, зошто НАТО (заради кои си ја осакативме армијата и го направивме населението воено неспособно) е на големоалбанската страна.

До тогаш, процесот на приватизација на државно земјиште ќе биде целосно завршен и преку соопштение ќе ни биде речено дека они сеуште се дел од федерацијата, од што се многу обзирни спрема Македонците, а дека да сакале, ќе си прогласеле целосна независност, оти и онака на тапија имаат потврда дека со пари ја откупиле целата територија и дека другата страна нема повеќе што да бара таму.

Македонските политичари ќе не убедуваат дека нас Албанците само не уназадувале и уценувале, и дека со ова нашиот влез во ЕУ ќе биде осигуран, а и дека сега ќе ни биде дозволено да ја пееме “Денес над Македонија“ и да го употребуваме осумкракото сонце за знаме. Што нели, ќе биде претставено како голема победа за македонската национална кауза.

 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
154
Верувај ми, кога ти велам дека проблемот е со исламот.
Всушност знаеш и самиот, само што се залажуваш. На сите луѓе во светот исламот им е проблем, затаради однесувањето на муслиманите.
Јас сум рекол и пак ќе кажам и ќерка ми би ја дал за Албанец. Ама нормален човек, не муслиман.
Nee tocno deka na site lugje islamot im e problem toa ti go izjavuvas, ajde kazi sto imaat storeno muslimanite vo kina na primer za da bidat tretirani taka necovecki moze da kazes?
sto imaat storeno vo Burma za da bidat zivi zapaleni moze da mi kazes?
jas ti posociv primeri kako i naj zestoki islamofobi duri i politicari i duri od desni anti islamski partii stanuvaat muslimani a ti mi vikas islamot e problem. Sto e so odnesuvanjeto na muslimaite? sosema normalno odnesuvanje sekade po svetot, ako vie ne ja sakate vasata religija, ako vie ne ja praktikuvate vasata religija ne im zamarajte na muslimanite zosto odat vo xhamia i zoshto veruvaat. Toa na kogo ke ja daes kerkata e tvoja odluka iako sum skepticen deka ti bi mu ja dal na albanec pa makar i ateist zemajki gi vo predvid tvoite opsti anti albanski stavovi, pogrdni zborovi ili navredi.
 
Последно уредено:

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
154
Секогаш треба да се бара коренот на проблемот, и зошто сте такви ко што сте, а тоа е исламот. Не негирам дека има омраза, само што тоа не е ни омраза во самодобрана, туку е повеќе омраза од немоќ, нема никаде демонстрирање на омраза од македонска страна, освен ако под тоа не разбираш пишување на форум/фејсбук. Вие сте тие што линчувате и убивате, освојувате територии и се грижите за тоа сите комшии да ве мразат.
Koi komsii ne mrazat so ne kazes? sramota e clen od 2009 da kaze: "нема никаде демонстрирање на омраза од македонска страна" i toa vo forum kade omrazata e bread&butter. Bugarite ne se muslimani ama i niv gi nazivate tatari i gi opisuvate kako necivilizirani sto e korenot spored tebe?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.832
Поени од реакции
18.522
Koi komsii ne mrazat so ne kazes? sramota e clen od 2009 da kaze: "нема никаде демонстрирање на омраза од македонска страна" i toa vo forum kade omrazata e bread&butter. Bugarite ne se muslimani ama i niv gi nazivate tatari i gi opisuvate kako necivilizirani sto e korenot spored tebe?
Пробај да кажеш кои ве сакаат?

Што подразбираш под омраза ти? Пцуење на форум е омраза, ама терање агенди за етничко чистење, бодење со ножеви и пукање со пиштоли не е омраза?

Остај ги ти Бугарите. Со нив имаме love&hate relationship. Да, се пцуеме/вреѓаме, можеби еден ден ќе еволуираме на ниво на просечен Европеец и нема да има типични балкански кавги за проблеми стари над 100 години, но во никој случај не тргнавме или тие не тргнаа во војна против нас. Еден ден може и вие ќе еволуирате па нема секој проблем со ножеви, пиштоли, боксови и закани да го решавате.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
154
Пробај да кажеш кои ве сакаат?

Што подразбираш под омраза ти? Пцуење на форум е омраза, ама терање агенди за етничко чистење, бодење со ножеви и пукање со пиштоли не е омраза?

Остај ги ти Бугарите. Со нив имаме love&hate relationship. Да, се пцуеме/вреѓаме, можеби еден ден ќе еволуираме на ниво на просечен Европеец и нема да има типични балкански кавги за проблеми стари над 100 години, но во никој случај не тргнавме или тие не тргнаа во војна против нас. Еден ден може и вие ќе еволуирате па нема секој проблем со ножеви, пиштоли, боксови и закани да го решавате.
Bravo, vikas site komsii ne mrazele, te prasuvam koi se tie ti odgovaras so prasanje.
maestralno:bravobe:
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.878
Поени од реакции
23.771
Aj da ne ispadne deka ne te esapam koga veke si opsednat so moite linkovi eve ti tri linka za pocetok kako dnevna doza za da razberesh deka inspiratorite na tvojata slepa patoloska omraza veke se vratija vo nivnata prirodna matrica islamot a toa mi dava nadez deka eden den i ti ke pocnes da mislis i analiziras so sopstvena glava, so ladna glava kako so vikat za tvoe licno individualno dobro daleku od predrasudi.


Zamisli Far-Right AfD politicar zestok anti-islamist ( ti voda mozi da mu nosis nego. think)
EXCLUSIVE INTERVIEW with Anti-Islam Politician Arthur Wagner | I Accepted  Islam! - YouTube



Zamisli desna raka na Wilders stanuva Musliman ( ti ke mrazis poveke od nego? think)
Van Klaveren with Geert Wilders




Zamisli zestok islamophob od partijata FN na Le Pen ( tvojot mentor na slepa omraza. think)

Les miracles du Coran par Maxence Buttey, l'élu FN converti à l'islam -  YouTube'élu FN converti à l'islam -  YouTube



This is the tip of the iceberg my friend, life has purpose and its not a joke, your time to save yourself starts now, life is extremely short and you've got one chance, the choice is entirely yours no one will be able to help you on the day of judgment, YOU only can help yourself.

As a Muslim I'm obliged to convey this message to you and God is witness that I've done my part. May Allah guide us all. Amen
Бисмилахир рахманир рахим ас саламу алејкум ва рахматулахи ва баракату.

9 гег овие линкови и мислата на англиски за ајзбергот валахи допреа до моето срце. Како мумин твоја света должност е да даваш дава. Субханала среќен сум што таа дава е насочена кон мене па би сакал да ти поставам неколку прашања.

-Ако имаш ќерка дали би ја оженил на 6 години со маж од 53 години кој ќе ќе ја дефлорира кога таа ќе има 9 години следејќи го примерот на расол аллах мухамед (piss be upon him)?

-Дали пуно како поранешен муслиман треба да биде обесен или каменуван како апостат според наративот на расолот содржан во светата суна на сахих ал бухари?

-Која од 4-те школи ја следиш ти и зошто според тебе баш таа треба?

-Колку рекети се пропишани за ифтар?

-План ми е да се преселам на крајниот север во кафирска Канада. Доколку ја изрецитирам шехерезадата и се одлучам за патот на расолот, дали треба да се помирам со тешки здравствени последици и потенцијална смрт затоа што за Рамазан ќе имам 2 саата прозор за јадење и пиење вода?

-Што треба да направам со роднините и пријателите што се христијани? Сура ал маидах од светлиот Кур ан вика оти треба да ги откачам, ама не дава временски интервал. Имам ли време да се поздравам или време тече сад? Ти имаш ли христијани другари?

-Како да го практикувам правото дадено од расолот на 4 жени кога кафирска Канада не дозвољава полигамија?

-За барелвите си или за деобандите?

-Дали според препораките на расолот пиеш мочка од камила и колку тоа ти помага?

-Според светата суна од двете списи и по сахих ал бухари и по сахих ал муслим јадење на седум аџва урми на сабајле штити од сите отрови тој ден. Како посветен мумин и доследен давач на дава би му верувал на расолот? Јас од сабјле ќе ти дадам седум аџва урми а после ќе ти турам малце керозин за аперитив. Алхамдулила ништо нема да ти биде, џелешануху е со тебе, расолот гарантира за тоа.

Шум фаљеминдерит, шукрам аллаху.

И за крај. CAN I GET A TAK BEER?

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.326
Поени од реакции
81.570
Toa na kogo ke ja daes kerkata e tvoja odluka iako sum skepticen deka ti bi mu ja dal na albanec pa makar i ateist zemajki gi vo predvid tvoite opsti anti albanski stavovi, pogrdni zborovi ili navredi.
Така ти личи бидејќи јас кога велам Албанец не мислам на некој нормален човек од Саранда, туку на муслиманите Албанци од тука и од Косово.

А тоа дали ги мрази светот муслиманите, колку ги мрази и зошто ги мрази, тоа верувам дека и на тебе ти е јасно.

Пак ќе кажам, ние пред да се справиме со сето она кое ни го правите, најпрвин треба да ги исечеме трулите гранки кај нас. После све што сте ни направиле, не може мене да ми излета некое гомно*, намерно да се праи на удрен за све и да ми кажува како тоа не е ништо и дека нема гајле.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
* тенеке, кулирис, чолисимо, профаундли ступид, говинда, топол поздрав, анон и слични гниди.
Берик... па нели ти се извинив? Не отидов у темата за втора светска.... и онаа психоанализа на форумџии... пошто Ботко ме убеди дека вредиш и разбуди во мене христијанска љубоффф.... иако почнав да мислам дека ти и Ставре му имате позајмено пари.

Туку чим така љубиш, кажи ми... дали имаш план, механизми како да се справиш со мене пример? Како почеток за решавање на албанското прашање....

Љ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom