Како да се подобри македонскиот фудбал?

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.010
Поени од реакции
7.721
Апсолутно грешиш, клубовите многу подобро би функционирале во Југословенски систем.
Секако дека клубовите од поголемите градови би биле попопуларни меѓутоа си влечи и кај целиот систем да фунционира попрофесионално.
Рачунај дека тогаш на пример Ѕвезда беше на сегашен ранг на Реал и на Барса, Вардар беше на ниво на просечен Шпански прволигаш на пример.
Денес Ѕвезда тешко би играла со просечен Шпански прволигаш а Вардар тешко би имал место во првата Шпанска лига.
Само груб пример зедов. Во македонија се изгубени сите вредности, сите клубови од поголемите градови се распаднаа за сметка на локални богаташи кои од ќеиф си финансираат клубови.
И да не си правиме филмови, помалце од 2 милиони Македонци не може да имаат 11 врвни фудбалери, може да има 1 или 2.
 
Член од
25 декември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
7
Kako gresam ? Vo Jugoslovenski sistem nema Makedonska reprezentacija taka ? 22 Makedonci nemaat pravo da igraat za Makedonska reprezentacija protiv Evropskite reprezentacii taka? Makedonskite klubovi nemaat pravo na nastap vo Evropa taka? Vo Skopje ne doaga ni edna reprezentacija i ni eden Evropski klub taka? Koe nivo koga nemas nisto, a Makedonskata liga ke bide 4 rang bez 5-6 najdobri ,znaci si ja oslabuvas svojata liga za da im bides sparing parnter za forma na Srbski i Hrvatski klubovi i ke ti gi zemaat najdobrite igraci ,samo ke te koristat. Ke se raduvas na Zvezda Partizan i Hajduk ? zar podobro e da nemame reprezentacija a nasite najdobri igraci da igraat protiv Zvezda Partizan ili protiv Shpanija (svetski i evropski shampion) ? Da gi brojam Holandija Shkotska Angija Danska itn . Zar Liverpul Shalke Roma Lazio se ponekvalitetni ov Velez Sloboda Tuzla ili Zeleznicar ? Za koe nivo zboruvas ti sega ? Vardar za vreme Jugoslavija bese prosecna ekipa koja ima osvoeno samo eden kup vo 1961 a najgolem uspeh mu e 5 mesto dva tri pati, igrase 2-3 sezoni vo Evrokupovi vo period od 45 godini. A vo Makedonska liga osvoi 7 shampionati i 5 kupa a vo Evrokupovi nastapi 14 sezoni od mozni 19 sezoni od kako dobivme pravo za nastap vo Evrokupovi vo 1995.. Vardar vo Jugoslavija igrase na krsh stadion za potsmev bese a vo Makedonska liga igra na Arena Filip Vtori supermoderen stadion.Da ne zborime za omalovazuvanje vreganje na nacionalna osnova ismevanje na Makedonija i sto sve ne ni pravea tie Jugoslovenite na vremeto.Mu ja odzemaa titulata od 1987 tokmu na Vardar , ne davaa Makedonski klub da osvoi prvenstvo ,zar ova e poubavo ili povisoko nivo ?
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2009
Мислења
1.964
Поени од реакции
1.866
Абе друже, Грујо да не те прати на форумов? Во Југословенскиот систем нема ни српска,хрватска,босанска,словенска,црногорска репрезентација, имало само југословенска и во неа играле најдобрите играчи без разлика на националноста. Македоските клубови имале право да играат во европските натпреварувања исто како и сите други клубови во Југославија, под услов да завршат на првите места. И да, подобро е нашите клубови да играт против клубови како Тузла,Жељо или Марибор секој викенд отколку два натпревари на секоја трета-четврта година против Ливерпул или Рома. Друга работа, тие две титули во 1961 и 1987 на Вардар имаат поголема тежина него 12те после осамостојувањето во крш лигава која ја имаме моментално во која секој финансиски стабилен клуб може да биде претендент за титула.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.010
Поени од реакции
7.721
Да те чита вака некој од страна да си мислиш којзнај колку угнетени да сме биле. Никој ниту бил оштетен ниту ништо. Ете Вардар беше шампион му беше дадена шанса да игра и во тогашниот Куп на шампиони, имал и други учества во европските купови.. Тетекс кога влезе во прва лига доби нов стадион.
За репрезентацијата ако зборуваме не знам која е поентата на денешната наша репрезентација, демек доаѓаат јаки репрезентации па таа нова арена се полни, една голема катастрофа со максимален број на играчи колку што можат да најдат натурализирани на некој начин, играчи што не го збоуваат ни нашиот јазик.
Не знам како го добивате овај впечаток кога тогаш сите клубови беа попоуларни, стадионите пополни и повеќе подобри играчи се произведуваја. И сега најдобрите ни бегаат.
Сигурен сум дека ако останеше тој систем, клубовите ќе беа во европските гиганти. Лигата ќе беше во топ 5 во европа, од тој колач и Вардар или кој и да е клуб би имал дел. Немаше да знаеме само за странски клубови, немаше да ти се сервира само странско зато шо твоето е крш. Ќе имаше воља да одиш и на второлигашка утакмица, како на пример во тогашната лига Победа како второлигаш на пример имаше по 10 илјади посета.
Не знам како може некој и нешто да ве залажи, сами сме премали да функционираме.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Да те чита вака некој од страна да си мислиш којзнај колку угнетени да сме биле. Никој ниту бил оштетен ниту ништо. Ете Вардар беше шампион му беше дадена шанса да игра и во тогашниот Куп на шампиони, имал и други учества во европските купови.. Тетекс кога влезе во прва лига доби нов стадион.
За репрезентацијата ако зборуваме не знам која е поентата на денешната наша репрезентација, демек доаѓаат јаки репрезентации па таа нова арена се полни, една голема катастрофа со максимален број на играчи колку што можат да најдат натурализирани на некој начин, играчи што не го збоуваат ни нашиот јазик.
Не знам како го добивате овај впечаток кога тогаш сите клубови беа попоуларни, стадионите пополни и повеќе подобри играчи се произведуваја. И сега најдобрите ни бегаат.
Сигурен сум дека ако останеше тој систем, клубовите ќе беа во европските гиганти. Лигата ќе беше во топ 5 во европа, од тој колач и Вардар или кој и да е клуб би имал дел. Немаше да знаеме само за странски клубови, немаше да ти се сервира само странско зато шо твоето е крш. Ќе имаше воља да одиш и на второлигашка утакмица, како на пример во тогашната лига Победа како второлигаш на пример имаше по 10 илјади посета.
Не знам како може некој и нешто да ве залажи, сами сме премали да функционираме.


Jugoslovenskata liga pogotovo vo 80ite bila Top4 liga vo Evropa i proizvoduvala vrvni Fudbaleri kako Stojkovic, Savicevic, Mihajlovic, Mijatovic, Jugovic, Jarni, Prosinecki, Boban, Suker, Boksic, Zahovic, Pancev i red drugi. Makedonskite klubovi i Makedonija kako del od taa liga edvaj uspeale da se nosat so drugite Jugoslovenski timovi bidejki drugizr bea poorganizirani i pogolemi od nas. Sepak Konkurencijata si go pravi svojto i ako si del od jaka liga se podobruvas so tek na vremeto. Posle ukinuvanjeto na YU-ligata Fudbalot otide napred vo Evropa samo kaj nas na Balkanot ostana zaglaven. Niti togas a uste pomalku sega "Jugoslovenskite" timovi ne mozea finansiski da im parirat na zapadnjacive edina razlika bese togas uste vazi i denes deka Jugoslavija bese recisi ogromen nezapirliv izvor na talentirani sportisti vo ovaj slucaj fudbaleri koj nesmeele da ja napustat drzavata pred da napravat 28g. i taka ne im trebase na togasnite klubovi vo YU da kupuvat skapi stranci tuku so svojata mladina igrale uspesno vo Evropa. Toa bese sistem koj funcionirase. Zosto Makedonija nemase korist? Jas bi rekol imase ogromna korist samo treba da vi stane jasno so koj si imavme rabota togas. Hrvatska i Srbija vo 80- 90ite imale Igraci za da osvojat Svetsko ili Evropsko i pokraj toa nie ne nazaduvavme mnogu od niv i so toa bevme blisko do samiot svetski vrv sto denes svuci kako science fiction togas bese realnost. Sto me vrakja na edna rabota koja me machi podolgo a toa e deka so podobra organiziranost i povekje srekja koga ja pocnavme da ja gradime nasata drzava vo 91, Makedonija ke mozese da ucestvuva na kvalifikaciite za SP 94 za koj spored mene bi se kvalifikuvale bidejki togas imavme edna generacija koja bese izvonredna so Brakjata Gjurovski, Pancev, Najdovski, Saveski, Ciric, Setinov, Mitko Stojkovski i drugi. Tie igraci bea proizvod na YU a nie mozevme so niv pred 20g. komotno na SP da otidime iako togas se igraese samo so 24 timovi. Za zal duri vo 96 imavme sansa i togas golem del od ovie vise bea prestari a nasata federacija sinonim za neorganiziranost uste tolku ja upropasti generacijata. Se sto se sluci posle toa e kontinuiran pad i unistuvanje na nekoj strukturi koj funkcionirale trebase da se odi so vremeto i da se izgradat novi igralista i stadioni ali strukturata i skolite bea tie. Kaj nas otide se vo obraten pravec. Sega 20godini pokasno sme vo situacija da treba da pocneme od nula i satoa ke cekame uste tolku godini.
 
Член од
25 декември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
7
Ama tie ne se Makedonci i toa ne e Makedonska liga ,tuku Jugoslovenska( Srbska i Hrvatska) . Jas sum Makedonec mene me interesira Makedonija. Vie tuka zboruvate za drugi zemji i drugi nacii a ne za Makedonija. Makedonskata liga od 1945 do 1991 bila na livadi i na nisko nivo. Makedoncite ne igraa na Evropska scena i nemase reprezentacija, zar e toa ubavo i kvalitetno? Kako koja e poentata pa poentata e Makedonija , vo Evropa se gleda Makedonija a Evropa doaga vo Makedonija toa e afirmacija na nacijata i nagrada za gledacite. Na svoj stadion vo svoja zemja da dojde Svetskiot i Evropskiot shampion i Makedoncite da igraat portiv Shampionot Shpanija ,vrven fudbal. Zar se raduvate na tugi uspesi i tugi reprezentacii zemji ?Ic ne mi gajle ni za Hrvatska ni za Srbija ni za ninvite uspesi toa si se nivni neka si se raduvaat tie i neka si sledat niven sport. Kako ne bile oshteteni ? pa nemale pravo na nastap vo Evropa nemale pravo na svoja reprezentacija ,ligata bila krsh , zboruvam za Makedonskata ne za HrvatskoSrbskata tie ne se nashi zar ne svakate ? Sega 4 tima od Makedonska liga igraat vo Evrokupovi sekoja godina , ne samo Vardar. Zar ima pogolema satisfakcija za eden klub od osvojuvanje na shampionati i kupovi ? Vo YU ligata nemashe nikakov uspeh Vardar za 45 godini eden Makedonski klub nastapil 2-3 pati vo Evropa. Od 1994 navaka 15 setina Makedonski klubovi nastapija vo Evropa sekoja sezona ,doaga Evropskiot klubski krem vo Makedonija. Navistina nema sporedba i nikoj ziv normalen covek ne bi mozel da ja razbere ova so go pisuvate. Vie sakate da nema Makedonski fudbal na megjunarodna scena, da se limitira ne podaleku od Hrvatska i da ne se cue za Makedonija nadvor isto kako da ne postoi ,za vas toa e fantasticen uspeh i kvalitet. Bravo[DOUBLEPOST=1419705924][/DOUBLEPOST]A da uste edna rabota , imate podatoci na posetenost na stadioni na internet. Vo period 1945 do 1992 ,imalo 2-3 najveke 4 mecha na koj imalo 20 do 25000 gledaci , drugite imale posetenost po 5-6000 vo prosek od 7 do 10000 po sezona. Sega imate najmalce 3-4 Reprezentacii godisno preku 20 000 ,Reprezentacii ! svetski igraci svetot vo Makedonija. Imate 4 kluba vo Evrokupovi uste 3-4 meca najmalce so preku 10 000 gledaci. Mene ni edna Jugoslovenska titula ne mi vredi nisto zatoa sto ne e moja tuga e , ne e Makednska ,a vo 45 sezoni samo Vardar osvoil edna ,pa koja e taa satisfakcija? Sega imate 7 tituli i 5 kupa za 20 godini vo Makedonska liga svoja sopstvena,a mnogu drugi Makedonski klubovi osvoija tituli i kupovi i osetija uspeh ,izlegoa vo Evropa . Makedonija ne e samo Skopje . So da vi kazam drugo ako ne ve interesira Makedonija i Makedonski fudbal ste ja utnale temata. Raduvajte se i navivajte za tugi zemji i klubovi ,so da vi se kaze drugo terajte kako sakate nikoj ne vi brani.
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Ama tie ne se Makedonci i toa ne e Makedonska liga ,tuku Jugoslovenska( Srbska i Hrvatska) . Jas sum Makedonec mene me interesira Makedonija. Vie tuka zboruvate za drugi zemji i drugi nacii a ne za Makedonija. Makedonskata liga od 1945 do 1991 bila na livadi i na nisko nivo. Makedoncite ne igraa na Evropska scena i nemase reprezentacija, zar e toa ubavo i kvalitetno? Kako koja e poentata pa poentata e Makedonija , vo Evropa se gleda Makedonija a Evropa doaga vo Makedonija toa e afirmacija na nacijata i nagrada za gledacite. Na svoj stadion vo svoja zemja da dojde Svetskiot i Evropskiot shampion i Makedoncite da igraat portiv Shampionot Shpanija ,vrven fudbal. Zar se raduvate na tugi uspesi i tugi reprezentacii zemji ?Ic ne mi gajle ni za Hrvatska ni za Srbija ni za ninvite uspesi toa si se nivni neka si se raduvaat tie i neka si sledat niven sport. Kako ne bile oshteteni ? pa nemale pravo na nastap vo Evropa nemale pravo na svoja reprezentacija ,ligata bila krsh , zboruvam za Makedonskata ne za HrvatskoSrbskata tie ne se nashi zar ne svakate ? Sega 4 tima od Makedonska liga igraat vo Evrokupovi sekoja godina , ne samo Vardar. Zar ima pogolema satisfakcija za eden klub od osvojuvanje na shampionati i kupovi ? Vo YU ligata nemashe nikakov uspeh Vardar za 45 godini eden Makedonski klub nastapil 2-3 pati vo Evropa. Od 1994 navaka 15 setina Makedonski klubovi nastapija vo Evropa sekoja sezona ,doaga Evropskiot klubski krem vo Makedonija. Navistina nema sporedba i nikoj ziv normalen covek ne bi mozel da ja razbere ova so go pisuvate. Vie sakate da nema Makedonski fudbal na megjunarodna scena, da se limitira ne podaleku od Hrvatska i da ne se cue za Makedonija nadvor isto kako da ne postoi ,za vas toa e fantasticen uspeh i kvalitet. Bravo
Okey, Ne znam dali si go cital mojot tekst i ako si go cital se pitam dali si go razbral. Nikoj ne naviva za drugi reprezentacii Sekako deka sakam Makedonski klubovi da igrat vo Evropa kade sum napisal deka ne sakam? mene iskreno ne me boli nit za Hrvatite, Srbite ili bilo koj. Ubavo mislam kazav deka radi poslab kvalitet neuspeavme da igrame povekje pati na evrokupovite od 46-91 Zatoa sto konkurencijata od drugite YU-zemji bea podobri i tie se izborile za nastap vo evropa pred nas. Vardar, Pelister, Pobeda, Belasica i site drugi mozea preku YU-ligata da izborat mesto vo evropa.
Ti tuka sboris deka ne bilo bili uopste mozno deka nemale pravo? kako be nemale pravo. Sekako deka imale pravo vo ramkite na YU-ligata da se izborat za mesto koj vode vo Evrokupovite. Kako Makedonija da ima pravo na svoja Reprezentacija koga togas bese del od Jugoslavija i Makedoncite igrale za Jugoslavija? Se razbira odkoga Makedonija stana samostalna sekoja godina imame po 4 tima vo evrokupovite i toa site ispagjame vo prvo kolo, Kolku e toa afirmacija sam proceni. Sam sporedi go makedonskiot Fudbal od 90ite i ovaj denes pa ke ti stanat jasni mnogu raboti. Jas sum za Makedonski Fudbal i uopste neznam kaj zabega so muabeto deka nekoj tuka e protiv. Kazav jasno i uste ednas ke kazam. Koga se osamostali makedonija imavme gotovi Fudbalski strukturi koj se raboteni 45godini namesto vrz niv da ja gradevme togas nasata samostojna fudbalska idnina da se izgradat odma novi igralista i stadioni vo cela makedonija nie toa sto go imavme togas kako prednost vo sporedba so zemji kako Estonija, Latvija, Island, Albanija i Slovenija ne go izkoristivme naprotiv go zapustivme go unistivme i mnogu generacii do den denes propadnale. Makedonija da imase moznost da ucestvuva vo kvalifikaciite za SP 94 ke se plasirase tamu vo toa sum siguren i togas nikoj ovde nemase da go vode ovaj razgovor. Nesrekjni okolnosti, nasata vina i neorganiziranost ne dovedoa do tuka.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.010
Поени од реакции
7.721
Појма немаш ти друже којзнај шо си гледал, на тие ниви до 1991 се играше 16 пати подобар фудбал од сега. Сега никој не гледа ниту таа лига на твојата Македонија ниту таа твоја репрезентација. Твојата нова арена зјае празна. Во европа играат клубови села и локални малски кои дури ни ебачиците на играчите не доаѓаат да ги гледаат. Македонија после Пандев нема произведено добар играч. Со еден збор во Македонија нема добар терен за да изиграш утакмица а не па да тренираш.
Не си свесен колку поволности сами по себе би дошле ако имаше таков систем овие 20 години.
Јас немам пропуштено домашна утакмица на Пелистер со години, меѓутоа вака не оди.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.964
Поени од реакции
1.866
Друже, муабетов ти е скроз во погрешна насока, врска нема ова што го пишуваш. Кој ебани еврокупови, секоа година македонските клубови испаѓаат во прво или второ квалификациско коло, еднаш стигна Вардар до трето коло и испадна од Спарта Прага(ако добро се сеќавам), значи ниту еден македонски клуб сеуште не заиграв во било кој европски куп. И не знам за каква афирмација зборуваш, кога никогаш нашата репрезентација не била фактор во европскиот и светскиот фудбал, со 20 и кусур годишното постоење најголеми успеси ни се нерешените со Холаднија и Англија. И овие бројкиве на крајов не знам од кој ракав ги истаде, ама врска немаат со реалноста. Просечна посетеност во Прва Македонска Лига сигурно не е повеќе од 500-600 души, на репрезентацијата скоро никогаш нема повеќе од 5-6000 луѓе, освен кога играме со репрезентација од самиот врв. Ние можиме да се лажиме и да се претвараме дека е се розево во фудбалов, но не е. Во многу работи заостануваме и факт е дека во Југославија фудбалот и воопшто спортот бил на повисоко ниво него денес.
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
Da ima uste 3-4 ekipi kako Shkendija,Vardar,Rabotnicki. Samo so silni sponzori i finansiski stabilni moze da imame napredok, ne gledam nekoja druga opcija kako bi se podobrilo ovoj sampionat.

Ligata da ima 10 timovi i toa;

1.Shkendija
2.Vardar
3.Rabotnicki
4.Pobeda
5.Belasica
6.Shkupi
7.Pelister
8.Teteks
9.Bregalnica Stip
10.Ekipa od Veles/Kumanovo

Ako 8 od ovie ekipi sto sum gi pisal stojat dobro finansiski vo dolg period ke gledame napredok, ama nevozmozna misija momentalno e.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Da ima uste 3-4 ekipi kako Shkendija,Vardar,Rabotnicki. Samo so silni sponzori i finansiski stabilni moze da imame napredok, ne gledam nekoja druga opcija kako bi se podobrilo ovoj sampionat.

Ligata da ima 10 timovi i toa;

1.Shkendija
2.Vardar
3.Rabotnicki
4.Pobeda
5.Belasica
6.Shkupi
7.Pelister
8.Teteks
9.Bregalnica Stip
10.Ekipa od Veles/Kumanovo

Ako 8 od ovie ekipi sto sum gi pisal stojat dobro finansiski vo dolg period ke gledame napredok, ama nevozmozna misija momentalno e.
Ne mora bas 8 da se za pocetok neka bidat 4 ekipi i toa kako sto e momentalno Vardar, Shkendija, Rabotnicki i se nadevam Pelister so Cermat konecno ke ispadne od kal'ta. Zosto bas 4? satoa sto imame tocno 4mesta vo evrokupovite i drugite bi bile prenudeni na nekoj nacin da investirat vo svojte klubovi za da mozat da se nosat so spomnatite 4ekipi. E togas ke se vide kako od ednas Prilep, Stip, Kumanovo, Veles, Strumica, Gostivar i red drugi ke si najdat asolen sponzor bidejki ke ima pak natprevaruvacki karakter i ke mora da se investira ako saka da se igra vo Evrokupovite. Eden vid na Kataklisma koja moze da se napravi za nekolku godini. Vardar momentalno pravi novi standardi za Fudbalot vo MK so Skoli, Igralista so Vestacka treva, Trening centar i red drugi raboti. Strumicanite od druga strana ke imat moderen Kompeks od Pandev izgraden koj ke ima super uslovi. Takov eden vo sekoj grad ni treba.
 
Член од
25 декември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
7
Kako ja vo sprotivna nasoka , jas za Makedonija i Makedonska liga zboruvam i za Makedonska reprezentacija. Makedonskata liga od 1945 do 1992 bila mizerna. Bila oslabena ne igral Vardar kako prvo a i 5,6 drugi ekipi igrale vo HrvatskoSrbska liga za tugi interesi. Kako imale shansa da zaigraat vo Evrokupovi a ne igrale a bile kvalitetni ??? Shampionot i kup osvojuvacot na Makedonija nemale pravo na nastap vo Evropa ,morale da igraat vo treta liga omalovazuvani bile. Za vtora mnogu tesko imaa shansa Srbskite i Crnogorskite klubovi si popustaa megu sebe mestea sve nivni klubovi da vleguvaat. Za vtora liga pa da ne zborime tamu 10 kluba bea Srbski ,zatoa i vo Prvata sojuzna liga imaa 7,8 Srbski ,5.6 Hrvatski i sve oni osvojuvaa tituli vo namesteni shampionati. Vardar morase da igra vo taa liga, im bese odlicen sparing partner za forma , najdobrite igraci od Makedonija po direktiva gi nosea vo Vardar. I ne davaa da osvoi titula niti da se plasira vo Kup. Znaci na nisko nivo e toa slab fudbal mizerija. Isto ne znam kako ne razbirate deka toa e tuga liga i deka tie ne se Makedonci, nie nasata liga si ja gledame, kade bila togas ? Kazi mi ti dali znaes koj bea shampioni na Makedonija vo 80setite dali znaes nekoj Makedonski igrac ? Vo koj Evrokup igraa kvalifikacii sho gi vikas ti ? Kazi reprezentacija na Makedonija so kogo igrase ? Vardar bese reprezentacija i bese osakaten vo HvratskoSrbska liga da go omalovazuvaat i vregaat i parite da mu gi molzat ,eden stadion da ne se napravi vo Skopje ,igracite so sila da mu gi zimaat da igraat za Srbski i Hrvatski klubovi za tugi interesi? Vo YU bese zabraneto igrac pomlad od 28 godini da odi vo stranstvo ,a na TV ne davaa stranski ligi ne davaa ni domasna liga na TV. Na TV samo reprezentacija i evrokupovi pustaa .Ti koa zboruvas za makedonski fudbal kazi za Makedonskata liga od 1945 do 92 i za Makedonskite klubovi vo Makedonskata liga. Ti zboruvas za Hrvatski i Srbski i gi velicas kako vrednost a Makedonskite gi omalovazuvas. Kazi ti dali eden Makedonski shampion ili Osvojuvac na kup igral vo Evropa od 1945 do 91 ? I kazi protiv koi reprezentacii igrala Makedonija od 1945 do 1992 ? I kazi ni tuka na nas koe bilo nivoto na Makedonskiot fudbal ? Za toa e temava tuka , za Makedonskiot fudbal , od livadi i anonimusi do 1992 ,stignavme do Reprezentacija i Evrokupovi. Ligata stana Prva , od 4ta tri ranga porasna se zasili so Vardar,Teteks, Pelister i uste 3,4 ne mi teknuvaat sega. Makedonskite klubovi osetija kako e da se bide shampion i osvojuvac na kup. Osetija sto e pobeda sto e sloboda nikoj da ne te ugentuva ,izlegoa vo Evropa se promoviraa naprednaa . Za poseteneost na natprevari brojkite ne se od rakav si ima oficijalni brojki , stadionot e poln koga gostuvaat Evropskite giganti koj imas cest da gi vidis vo zivo vo tvojata zemja. Vo Evrokupovi imas poln stadion koga gostuvaat Evropskite giganti. Vo Makedonska liga mali se stadionite ,so 1000 gledaci kapacitet ,taka da ne e losa posetenosta. Samo sega ima 7,8 vrvni meca godisno ,dodeka vo period 1945-92 imalo 2,3 meca i tolku. Mnogu e podobro sega i vo kontinuitet se podobruva ,i ke se podobruva vo idnina. Mozese i podobro i normalno moze podobro i site sakame da se plasira Makedonija na Svetsko ili Evropsko.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.964
Поени од реакции
1.866
Абе сите сакаме јака македонска лига, но во моментов сме далеку од ова. И која проклета афирмација кога во 25 години сме немале никаков посериозен успех ниту на клубско, ни репрезентативно ниво. Сите стадиони во Македонија се направени за времето на Југославија, од тогаш повеќето не се воопшто реновирани, освен Филип 2. И ај те молам кажими кој се тие 7-8 врвни меча годинава? Престани малку сител да гледаш, согледај ги реално работиве во државава, фудбалот во државава тоне од година во година. До пред 10тина години нашата репрезентација завршуваше 3-4 во квалификациите, за последнава година да заврши 5та. Репрезентации кои сме ги победувале без проблем и сме биле далеку пред нив, селекции ко Ерменија,Естонија,Исланд,Албанија сега се пред нас. Повеќето од клубовите испаѓаат во прво квалификациско коло. Македонскиот фудбал оди во надолна линија веќе 25 години, негирањето нема да поправи ништо, треба да се соочиме со реалноста и како народ да почниме да работиме на подобрување.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.010
Поени од реакции
7.721
Замислете комбинација на штрајкер и вори..
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.533
Ama tie ne se Makedonci i toa ne e Makedonska liga ,tuku Jugoslovenska( Srbska i Hrvatska) . Jas sum Makedonec mene me interesira Makedonija. Vie tuka zboruvate za drugi zemji i drugi nacii a ne za Makedonija. Makedonskata liga od 1945 do 1991 bila na livadi i na nisko nivo. Makedoncite ne igraa na Evropska scena i nemase reprezentacija, zar e toa ubavo i kvalitetno? Kako koja e poentata pa poentata e Makedonija , vo Evropa se gleda Makedonija a Evropa doaga vo Makedonija toa e afirmacija na nacijata i nagrada za gledacite. Na svoj stadion vo svoja zemja da dojde Svetskiot i Evropskiot shampion i Makedoncite da igraat portiv Shampionot Shpanija ,vrven fudbal. Zar se raduvate na tugi uspesi i tugi reprezentacii zemji ?Ic ne mi gajle ni za Hrvatska ni za Srbija ni za ninvite uspesi toa si se nivni neka si se raduvaat tie i neka si sledat niven sport. Kako ne bile oshteteni ? pa nemale pravo na nastap vo Evropa nemale pravo na svoja reprezentacija ,ligata bila krsh , zboruvam za Makedonskata ne za HrvatskoSrbskata tie ne se nashi zar ne svakate ? Sega 4 tima od Makedonska liga igraat vo Evrokupovi sekoja godina , ne samo Vardar. Zar ima pogolema satisfakcija za eden klub od osvojuvanje na shampionati i kupovi ? Vo YU ligata nemashe nikakov uspeh Vardar za 45 godini eden Makedonski klub nastapil 2-3 pati vo Evropa. Od 1994 navaka 15 setina Makedonski klubovi nastapija vo Evropa sekoja sezona ,doaga Evropskiot klubski krem vo Makedonija. Navistina nema sporedba i nikoj ziv normalen covek ne bi mozel da ja razbere ova so go pisuvate. Vie sakate da nema Makedonski fudbal na megjunarodna scena, da se limitira ne podaleku od Hrvatska i da ne se cue za Makedonija nadvor isto kako da ne postoi ,za vas toa e fantasticen uspeh i kvalitet. Bravo[DOUBLEPOST=1419705924][/DOUBLEPOST]A da uste edna rabota , imate podatoci na posetenost na stadioni na internet. Vo period 1945 do 1992 ,imalo 2-3 najveke 4 mecha na koj imalo 20 do 25000 gledaci , drugite imale posetenost po 5-6000 vo prosek od 7 do 10000 po sezona. Sega imate najmalce 3-4 Reprezentacii godisno preku 20 000 ,Reprezentacii ! svetski igraci svetot vo Makedonija. Imate 4 kluba vo Evrokupovi uste 3-4 meca najmalce so preku 10 000 gledaci. Mene ni edna Jugoslovenska titula ne mi vredi nisto zatoa sto ne e moja tuga e , ne e Makednska ,a vo 45 sezoni samo Vardar osvoil edna ,pa koja e taa satisfakcija? Sega imate 7 tituli i 5 kupa za 20 godini vo Makedonska liga svoja sopstvena,a mnogu drugi Makedonski klubovi osvoija tituli i kupovi i osetija uspeh ,izlegoa vo Evropa . Makedonija ne e samo Skopje . So da vi kazam drugo ako ne ve interesira Makedonija i Makedonski fudbal ste ja utnale temata. Raduvajte se i navivajte za tugi zemji i klubovi ,so da vi se kaze drugo terajte kako sakate nikoj ne vi brani.
Премногу си глуп за да се дискутира со тебе. Освен Вардар и во многу куси периоди Тетекс, Победа, Пелистер, Силекс, Балкан и Работнички во Македонија не ни имало асални клубови. Сите живуркаа од ден за ден ама важно преживуваа. На времето една Југококта Ѓорче Петров (денешна Македонија ЃП имала 3-4000 публика во македонска лига а денес толку немаат цела полусезона. Пелистер пред распаѓање на југа имал буџет 2-3 пати поголем од овој, а пази овој им е најверојатно и најголем од осамостојувањето и може да се каже дека истото важи за сите екипи. Во овие 20 години ги снема или се тркалаат во регионална/трета лига клубови како валндовска победа, победа прилеп, саса од македонска каменица, беласица, вардарски, балкан, куманово, охрид, караорман, кожув, питу гули и ред други кој на времето биле стандардни македонски лигаши и произведувале играчи. Денес имаме „инстант“ екипи шпонски партиски екипи кој повеќе ги интересираат други работи место фудбал. Во тој период по кој плукаш имај на ум дека беа изградени СИТЕ стадиони во државата - какви такви, денес едино што е направено е реновацијата на градски (да им ебам матер за тоа, ни го зедоа стадионот за една саката рамкова репрезентација да игра 3 утакмици годишно и а 3 месеци да менуваат трева) и милано арената во куманово (оваа ја изградија шип+ари со пари од криминал).

Колку побрзо повторно има балканска лига толку подобро за сите. И сега не гледам никаква и можност за напредок на Вардар со играње утакмици по ниви каде дури ризик е и да ти се повреди некој играч.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom