Како да постирам фотографија на Кајгана форум

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
Едно од проблемите на неучествување на Фото натрпевар на Кајгана форум е „закачување“ на сопствена фотографија која е со голема резолуција или пак било каков проблем со прикачување на фотографија на било која тема, па да споделиме сопствени искуства, еве јас ќе споделам еден начин на олеснување :

IMG_20210524_103156068.jpg

- еве да ја земам фотографијата на @shutrak :)

ice_screenshot_20211105-191136.jpeg

ако го погледнеме инфото на фотката има резолуција 1836 x 3264 px што е доста голема, па ќе мораме да ја намалиме, ако ја „отвориме“ фотката не се гледа ништо освен небо и десно некој облак, значи ептен е голема резолуцијата, па мора да ја едитираме да можеме да ја поставиме на форумов, па ако на фотката во фолдерот на ПЦ, кликнам со десен клик од маусот, ми се отвараат повеќе опции за податоци на самата фотографија, па ја одбирам втората „edit“ да ја „изменам“ фотографијата и се отвара вакво нешто:

ice_screenshot_20211105-191136.jpg

да ги намалам тие пиксели доле, кликам во горниот дел на опција „resize“

ice_screenshot_20211105-191159.jpg

се отвара можност на „намалување“ на фотографијата и хоризонтално, автоматски и вертикално од 100 ќе избришам 10 и ќе пишам 6, што се добива конечно 60 (со втората нула што не ја избришав),

ice_screenshot_20211105-191227.jpeg

фотографијата се намали 1469 х 2612, десно се забележуваат облаците, но пак не е доволно намалена, па пак одам со ист начин,

ice_screenshot_20211105-192046.jpg

па на тие покажани нови 100 намалам на 50 на ист начин,

ice_screenshot_20211105-191328.jpg

и добијам многу помала резолуција на фотографијата со 441 х 784 пиксели, што ете се гледа целсоно фотографијата, ако сум задоволна од големината притискам горе лево опцијата со „save as“ и фотографијата е веќе намалена и може лесно да се аплаудира на форумов без проблем да ти напише „не може да се аплаудира поради големината на фотографијата“ и нема нервози,

А понекогаш кога че забележи и бјонс помага. @bijons кај ги намалуваш сликите? Предпоследниот натпрева, ако се сеќавам добро, ја суреди мојата слика...
а од фото натпреварот ми должите едно кафе :kafence:
 
Последно уредено:

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
За што треба да користите paint

1636144385735.png



За што не треба да користите paint

1636144453696.png




Не користете едитори со лоша компресија. Paint остава видливи траги!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
За што треба да користите paint

Прегледај го приврзокот 312434

За што не треба да користите paint

Прегледај го приврзокот 312435

Не користете едитори со лоша компресија. Paint остава видливи траги!
...замисли да имаш лаици или ученици пред тебе, ако вака им дадеш пример и само толку напишеш, како скаманијак ќе ти лајкнат, а појма нема што си напишал- сигурно!
... проблемот е како да постират членовите фотографија која има голема резолуција, повели објасни, не ме контрирај мене, не сум јас тема, мене ме замолија како постирам, еве се потрудив да споделам без трунка завист дека некој ќе научи, ама твоето некако „сакам кажам, не сакам да научиш“ или само да ми ја расипеш темата, наместо да ја дополниш или барем да се истакнеш со помагање!
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.267
Едно од проблемите на неучествување на Фото натрпевар на Кајгана форум е „закачување“ на сопствена фотографија која е со голема резолуција или пак било каков проблем со прикачување на фотографија на било која тема, па да споделиме сопствени искуства, еве јас ќе споделам еден начин на олеснување :

Прегледај го приврзокот 312401

- еве да ја земам фотографијата на @shutrak :)

Прегледај го приврзокот 312403

ако го погледнеме инфото на фотката има резолуција 1836 x 3264 px што е доста голема, па ќе мораме да ја намалиме, ако ја „отвориме“ фотката не се гледа ништо освен небо и десно некој облак, значи ептен е голема резолуцијата, па мора да ја едитираме да можеме да ја поставиме на форумов, па ако на фотката во фолдерот на ПЦ, кликнам со десен клик од маусот, ми се отвараат повеќе опции за податоци на самата фотографија, па ја одбирам втората „edit“ да ја „изменам“ фотографијата и се отвара вакво нешто:

Прегледај го приврзокот 312405

да ги намалам тие пиксели доле, кликам во горниот дел на опција „resize“

Прегледај го приврзокот 312406

се отвара можност на „намалување“ на фотографијата и хоризонтално, автоматски и вертикално од 100 ќе избришам 10 и ќе пишам 6, што се добива конечно 60 (со втората нула што не ја избришав),

Прегледај го приврзокот 312407

фотографијата се намали 1469 х 2612, десно се забележуваат облаците, но пак не е доволно намалена, па пак одам со ист начин,

Прегледај го приврзокот 312409

па на тие покажани нови 100 намалам на 50 на ист начин,

Прегледај го приврзокот 312410

и добијам многу помала резолуција на фотографијата со 441 х 784 пиксели, што ете се гледа целсоно фотографијата, ако сум задоволна од големината притискам горе лево опцијата со „save as“ и фотографијата е веќе намалена и може лесно да се аплаудира на форумов без проблем да ти напише „не може да се аплаудира поради големината на фотографијата“ и нема нервози,


а од фото натпреварот ми должите едно кафе :kafence:
,,,?,,,
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
990
Поени од реакции
3.953
Се надевам дека си свесна дека со намалување на резолуцијата губиш едно 70% од квалитетот на сликата? А за промена да ја прикачиш сликата на image hosting site, од кога ќе се прикачи ---> десен клик - open image in new tab ---> го копираш линкот и се враќаш на форумот ---> insert image by URL. Не а?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
Се надевам дека си свесна дека со намалување на резолуцијата губиш едно 70% од квалитетот на сликата? А за промена да ја прикачиш сликата на image hosting site, од кога ќе се прикачи ---> десен клик - open image in new tab ---> го копираш линкот и се враќаш на форумот ---> insert image by URL. Не а?
...многу приметувате вие квалитет кога намалувам рисајз на членката Петра на фотографијата немаше воопшто разлика, таа не можеше да ја постира, а јас и' помогнав,
....конкретно овде за форумов, намалување на резолуција на фотографија не се приметува губење квалитет, туку само во зголемување на резолуцијата како што направи во горниот пример Дени опнал зголемување на резолуција 6000 х 5000 pl, нормално дека ќе добие такво заматување и оштетување на фотографијата,
...велиш, преку ,,insert image by URL,, ај молим те пробај со пример да видиме како иде тоа, а не вака само текст да пишеш на непробано, а?
...и уште нешто, прикачување преку ,,image hosting site,, или било кој (најчесто фотобукет) или било кој ако не партиципираш таму, по извесен период ти ја брише поставената фотографија, иди малку во архива на Кајгана форум и погледни дали се уште се гледаат поставените фотографии на таков начин?

1636188882967.png 1636189382410.png

или се само празни правоаголници кои го нагрдуваат форумот и ја губи смислата на текстот без фотографијата или натпреварот!
...погледни го тука примерот
 
Последно уредено:
Член од
29 ноември 2014
Мислења
990
Поени од реакции
3.953
Прво пробав, па дури тогаш го пишав мислењето.
На imgbb не се бришат сликите автоматски, втора опција ти е Google Photos. Преку апликацијата ја прикачуваш сликата на својот гугл акаунт и после преку пребарувач на Google Photos ја отвораш во нов таб и го копираш URL-то. А еве ти и доказ.
Сликата е со резолуција 4160 x 3120, скимни ја па увери се сама.

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
...јас не треба да се уверам, туку темава е другите кои не знаат и имаат проблем да се научат, ако веќе доаѓаш во подфорумов Фото зашто не се истакна да помогнеш каде има пишани коментари за проблем во аплаудирање на фотка поради голема резолуција, зошто молчеше, а сега од петни жили ,,мене,, да ми докажеш?
...нели на крај на постот што ја отворив темата го прикачив цитатот на членката Петра со цел да ,,те однесе,, кај коментарите со проблематиката на членовите во постирање на сопствени фотографии, зошто не им помагаш ако толку знаеш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom