Како да објавам книга?

Член од
6 септември 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Bi sakala da objavam kniga..ne denes ili utre, tuku opsto, a mozi vo bliska idnina
Jas nemam ni najmala idea KAKO se pocnuva, ni kako se dvizi ovaa rabota
Nekoj da znae??
Ako znae, neka poveli
Sekoj detal e dobrodojden..podrazbira i cena..
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Па најверојатно книжарниците ги печатат и ги објавуваат, само претпоставувам сето тоа ќе биде на твој трошок :)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Ти требаат спонзори, луѓе кои би ти помогнале да ја истераш работата и контакт со издавачка куќа што ќе се согласи да ја издаде книгата откако ќе видат дали им одговара на критериумите.
Најдобро ти е да прошеташ по издавачките куќи и да разговараш со луѓе што се компетентни за тоа.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Во принцип, ако е добро делото издавачката куќа ги покрива сите трошоци бидејќи и ним би им се исплатело да ја објават. Сепак реалноста е дека може да се случи во одредени издавачки куќи воопшто и да не ти го погледнат делото и да те исфрлат. Најчесто се оди со препорака, а и тогаш, ќе мора сам/а да се снајдеш со материјални сретства кои ќе помогнат при сите ситници.

Но, ти напиши ја, па потоа мисли како да ја издадеш. :wink:
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Ти требаат спонзори, луѓе кои би ти помогнале да ја истераш работата и контакт со издавачка куќа што ќе се согласи да ја издаде книгата откако ќе видат дали им одговара на критериумите.
Најдобро ти е да прошеташ по издавачките куќи и да разговараш со луѓе што се компетентни за тоа.
Odi vo univerziteska biblioteka i konsultiraj se za moznosta samata na sebe da si bides izdavac. Moze i nekoja izdavacka kuca da ti ja izdade, no dokolku ne gledaat profit od seto toa, mnogu ne se nadevaj.
Ako mislis deka knigata ke ti bide interesna i ako imas pari, najdobro e samata da si ja izdades. Jas taka napraviv i ne se kaam. Dokolku nekoja izdavacka kniga ti ja izdade ke imas minimalen profit ili ke ti dadat odredena kolicina knigi i tolku.
No, sevo ova sto ti go kazuvam za da dobie na realitet, mora prvo da ja napises knigata. Duri potoa mozes da razmisluvas za samoizdavanje i izdavacki kuki. Bez da go napravis toa, sevo ova sto go posakuvas, ke ti bide samo eden ubav leten son.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Odi vo univerziteska biblioteka i konsultiraj se za moznosta samata na sebe da si bides izdavac. Moze i nekoja izdavacka kuca da ti ja izdade, no dokolku ne gledaat profit od seto toa, mnogu ne se nadevaj.
Ako mislis deka knigata ke ti bide interesna i ako imas pari, najdobro e samata da si ja izdades. Jas taka napraviv i ne se kaam. Dokolku nekoja izdavacka kniga ti ja izdade ke imas minimalen profit ili ke ti dadat odredena kolicina knigi i tolku.
No, sevo ova sto ti go kazuvam za da dobie na realitet, mora prvo da ja napises knigata. Duri potoa mozes da razmisluvas za samoizdavanje i izdavacki kuki. Bez da go napravis toa, sevo ova sto go posakuvas, ke ti bide samo eden ubav leten son.

Не знам зошто мене ме цитираше, девојката што ја отвори темата прашуваше, а јас само и одговорив. Инаку и јас имав и сè уште имам таква идеја ама моментално ми е во мирување тоа што го пишувам па ќе планирам понатаму кога ќе имам повеќе амбиции и можности.
Макар што мислам дека треба лично да се разговара со сопственици на издавачки куќи за од прилика да се знае како стојат работите, ако го оценат делото како добро ќе те финансираат, ако не сè си сносиш на сопствен трошок или бараш спонзори што би ти помогнале.

Само мислам дека би било повеќе лична сатисфакција, отколку што би профитирале од издадена книга. :)
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Имам две другарки што издале книга. Мислам дека двете ги финансираа издавачките куќи со тоа што едната имаше романче и се продаваше, покрај промоцијата, во книжариве, а другата имаше поезија и само тие сто примероци од промоцијата беа пуштени и толку. Колку што јас разбрав дефинитивно треба некој да те прогура или да нудиш нешто ептен квалитетно па да ја издадат. И мора многу да се пази пошто мислам дека додека да си го земе профитот другарка ми имаше проблеми пошто не сакаа да и го исплатат приходот од втората тура што беше печатена. Али ова не се сто посто информации, кажувам како што јас разбрав, можда сум у заблуда.:)
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
Колку што јас разбрав дефинитивно треба некој да те прогура или да нудиш нешто ептен квалитетно па да ја издадат. И мора многу да се пази пошто мислам дека додека да си го земе профитот другарка ми имаше проблеми пошто не сакаа да и го исплатат приходот од втората тура што беше печатена. Али ова не се сто посто информации, кажувам како што јас разбрав, можда сум у заблуда.:)
Vo pravo si za toa, zasto navistina postojat izdavacki kuki koi gledaat edinstveno da profitiraat i da ne gi ispolnuvaat obvrskite od dogovorot. Mora mnogu da se ceka na isplatata, duri i za knigite koi se ostaveni na konsignacija. Vo toa prednaci edna demek renomirana izdavacka kuka koja ima svoja (i samo taa) knizarnica vo centarot na gradot, a se zanimava i so izdavanje na ucebnici. Za mene Matica se pokazaa za najprofesionalni, a vo taa nasoka zasega se dvizat i Kultura.
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
e ako sakam samata da si ja izdadam ima dolga i teska procedura ili nisto tesko?
i kako so cenata?
kolku karti ke mi trebaat??:kesa:

i fala za ova dosega..nemav pojma za nisto:wink:
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
e ako sakam samata da si ja izdadam ima dolga i teska procedura ili nisto tesko?
i kako so cenata?
kolku karti ke mi trebaat??:kesa:

i fala za ova dosega..nemav pojma za nisto:wink:
Voopsto ne e problem samata da si ja izdades. Koga ke resis mozam da ti preporacam edna super profesionalna i eftina pecatnica, koja ja ispecati mojata kniga. Prvo ke mora da odis vo univerzitetska da izvadis CIP -Katalogizacija vo publikacija i da ti dadat ISBN broj. Toa se plakase 300 denari. Za najmalku 1 mesec ke odam povtorno po ISBN broj vo univerzitetska za mojata nova kniga, pa ke bidam so posvezi informacii, koi so zadovolstvo ke ti gi prenesam.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
knigata e dobra ako se prodava a ustvari ako se prodava togas ne cini, bidejki toa sto vredi ne se cita, toa sto se cita, ne vredi.(Sopenhauer)
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
knigata e dobra ako se prodava a ustvari ako se prodava togas ne cini, bidejki toa sto vredi ne se cita, toa sto se cita, ne vredi.(Sopenhauer)
Zatoa kaj nas najmnogu se citaat sund romanite od instant pisateli i kvazi popularnata psihologija, cii avtori si nalikuvaat kako jajce na jajce i forsiraat slicni idei demek za pothranuvanje na samodoverbata i pozitivnoto mislenje.
Nekoj da sedne i da procita nesto od oblasta na filozofijata, sociologijata ili psihologijata, retko se slucuva.
Poentata e ili prisposobi se na pazarot i ponudi go toa sto kaj prosecnite citateli ke predizvika interes ili pisuvaj dela so visok stil i vrednost, koi ke ti stojat vo raftovite i retko koj ke gi cita.
Vprocem, zatoa na edna od temite koi gi otvoriv na forumot posvetena na makedonskite filozofi, mnogumina ne ni znaea deka postojat relevantni nasi filozofi (so isklucok na nekoi od niv sto im se poznati na posirokata javnost, no ne tolku po svoite dela, tuku po nastapite vo mediumite) koi imaat napisani dela koi vredi da se citaat.
Mozebi zatoa edinstvenata knizarnica koja e specijalizirana za knigi od oblasta na filozofijata, skoro i da propadna, a ne i veke propadna.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Интересна тема...и мене ме интересираше вакво нешто.Само мене ме интересира дали е иста постапката и за речник?Или мора да си проф.д-р или слично.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom