Како да направиме да го снема антагонизмот помеѓу атеистите и теистите

Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
Зошто атеистите се возбудуваат ? Па според вашето мислење не постои ни Бог, ни Библија, а ни Црква.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Зошто атеистите се возбудуваат ? Па според вашето мислење не постои ни Бог, ни Библија, а ни Црква.
:pos2:
Kako spored nas ne postoi Biblija pa ni Crkva? Ateistite ne priznavaat postoenje na Bog, opisan so denesnive religii, no koj kaza deka ne priznavame ni Crkva ni Biblija.
Spored mene Biblijata e kniga so poucni raboti, no samo toa. znaci Biblijata e kniga, toa nikoj ne go spori xD isto i Crkvata, institucija za bogatenje i nisto povekje. I nea ja priznavame i sekoj moze kapa da i simni koga se raboti za bogatenje. No da ne bidam tolku los, ke priznaam deka i den denes postojat iskreni religiozni lica koi stvarno ja sakaat verata i se vodat spored toa sto im go nalaga Biblijata, no tie lica se epten malku, zatoa na denesnicava mislenjeto za Crkvata e tolku negativno.

--- надополнето ---

Не се работи за никаков тврдоглав став, туку се работи за вистинтата-атеистите и верните имаат различно поимање на категоријата „вистина„. За атеистите, вистината секогаш ќе остане недостигната категорија, оти самите атеисти немаат ни груба претстава како би требало да „изгледа„ вистината. За верните, Христос Е самооткриената Вистина и за верните, Вистината веќе е позната и конечна категорија. За атеистите, вистината секогаш ќе биде надворешна категорија, а за верните, вистината не се состои во „најновите„ откритија, туку вистината е категорија на духот.
Vo pravo ke bese so ova ako postoese edna religija, pa ajde mozebi i stvarno vie ja znaete vistinata, no vo ova vreme na desetici religii, kako objektivno covek da znae na sto da veruva? Ne mi filozofiraj za Isus kako toj e vistinata i site tie raboti koi se kazuvaat celo vreme, zasto kaj vas e Isus, kaj muslimanite e Allah, kaj tretite e drug i toa e denesnata realnost. Zatoa dobro e kriticki da gledas na rabotite. Ti zivees samo vo tvojot svet koj e mnogu razlicen od realniot. Izlezi od nego i uvidi ja denesnata situacija pa mozebi i ke poglednes kriticki na rabotite. Ne se bara od tebe da se otkazis od verata, samo sogledaj gi drugite mislenja (drugite religii). Jas kako ateist mozam da gi sogleduvam site vasi gledista, no edna rabota od start me pravi da bidam skepticen za Bog, a toa e postoenjeto na povekje religii. Dali imas hrabrost da se posomnevas vo Bog? Vo tvojata vistina?
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Не се работи за никаков тврдоглав став, туку се работи за вистинтата-атеистите и верните имаат различно поимање на категоријата „вистина„. За атеистите, вистината секогаш ќе остане недостигната категорија, оти самите атеисти немаат ни груба претстава како би требало да „изгледа„ вистината. За верните, Христос Е самооткриената Вистина и за верните, Вистината веќе е позната и конечна категорија. За атеистите, вистината секогаш ќе биде надворешна категорија, а за верните, вистината не се состои во „најновите„ откритија, туку вистината е категорија на духот.
Зашто продолжуваш ТВРДОГЛАВО да го браниш својот став и на оваа тема?
Атеистите глупи се па незнаат што е вистина? Само ти си паметен? Ти го знаеш патот, “најпаметниот“, следејќи го Исус?
Зашто не почитуваш туѓо мислење кое не е во склад со твоето? И ако не почитуваш, што бараш на форумов?

Темата е отворена да се смират страстите меѓу таквите како тебе (од едната и другата страна), а ти пак продолжуваш.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не се работи за никаков тврдоглав став, туку се работи за вистинтата-атеистите и верните имаат различно поимање на категоријата „вистина„. За атеистите, вистината секогаш ќе остане недостигната категорија, оти самите атеисти немаат ни груба претстава како би требало да „изгледа„ вистината. За верните, Христос Е самооткриената Вистина и за верните, Вистината веќе е позната и конечна категорија. За атеистите, вистината секогаш ќе биде надворешна категорија, а за верните, вистината не се состои во „најновите„ откритија, туку вистината е категорија на духот.
Ако не се работи за тврдоглав став туку за вистината, зошто си толку сигурен дека твојата вистина е единствена, вистинска и исправна? Велиш дека не се работи за тврдоглавост, но сепак тврдиш дека за атеистите вистината секогаш ќе била недостигната категорија!:uvo:
Убаво ти порача еден член предходно дека живееш во некој свој свет и дека треба да излезеш малку од него.
 
Член од
22 август 2010
Мислења
27
Поени од реакции
5
A kako da go snema antagonizmot megu vernicite od edna i vernicite od druga religija?
Изгледа или ми се предолги постовите, или се толку досадни што никој не ги чита. :) Ќе се цитирам самиот (баш да видам дали ќе ми стигне нотификација на ЛП :) ), поточно ќе цитирам неколку мои реченици од тој долгиот досадниот пост:
Јас имам многу блиски пријатели кои се атеисти, како и верници на други религии. Зошто мене не ми пречи да се дружам со „безбожници“ и „неверници“? Зошто на нив не им пречи да се дружат со мене? За едните би требало да сум „испран мозок“, за другите „неверник“, „ѓаур“ и сл. Но тие ме прифаќаат исто онака како што јас ги прифаќам нив. Значи, не е проблемот до атеизмот или до религијата, проблемот е до луѓето.
Секој од нас си има своја причина зошто верува во она во што верува. Најмалку што можеме да направиме за да го надминеме антагонизмот е да го почитуваме мислењето на другиот, колку и да не се сложуваме со него.
Инаку, јас до пред неколку години живеев во Гостивар, така да работите што ги пишувам се од лично искуство, не од научена теорија со која би ви се правел паметен. Цел живот имам контакти со припадници на Исламот, како вистински така и номинални верници, па и атеисти од Муслимански семејства, и со никого немам проблем да комуницирам, па дури ни да разговарам за религиски прашања. Во една прилика со еден пријател и комшија разврзавме религиска дебата, слична како овие на форумов (во ниедно време, како последица на инсомнија предизвикана од претерани количества на чај! :) ). Се испрепиравме, почнавме и тон да подигаме, малку фалеше комшиите да не гаѓаат со компири и саксии... но фала Богу ниту еднаш не се навредивме ниту се испцувме. На крајот дебатата заврши со општа констатација дека - Ерџан (еден од моите комшии) ќе треба да тркне до дома по уште една тура чај. :) Што друго би решиле? Ниту ние очекувавме или имавме намера Ерџан да го покрстиме, ниту тој имал намера или очекувал нас да не исламизира. Само станавме побогати со по некоја информација.
Слични „дебати“ сум имал и со моите пријатели атеисти, па пак сме пријатели. Еве еден од нив со денови ме мавта дека ќе помине да се видиме (многу неверен сој тоа атеистите! :) ).
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Не би било лошо да се стават и некои цитати од библијата за тоа како треба верникот да се однесува према “неверните“...
Има интересни работи...во стариот завет има препораки за уништување на “неверниците“...

Тоа значи дека еден верник треба да ги отфрли библиските записи за да може да живее со атеисти, бидејќи библијата е децидна...

Езекиел: 14:13 ”Човечки сине, ако згреши некоја земја против Мене со невера, и Јас ја кренам раката против неа, та и ја уништам и последната поткрепа во леб, и ако пуштам глад на неа за да ги сотрам во неа сите луѓе и добитокот;
18:24 Ако ли праведникот се одврати од својата праведност и почне да прави неправда и сите гадости што ги работи безбожникот - дали ќе живее? Сите праведни дела што ги правел ќе бидат заборавени, а заради својата невера со која што изневери и заради гревовите што ги направил, ќе умре.

2 Коринтјани: 6:14 Не впрегнувајте се во нееднаков јарем со неверниците! Зашто, што има правдата заедничко со беззаконието? Или какво заедништво има светлината со темнината?

Сепак, за да човечко битие функционира,работи и живее во 21-ви век мора да ги прекрши повеќето библиски закони, што доведува до незгодно прашање какви верници се оние кои не го исполнуваат божјето слово онака како што е пратено во објавата небесна т.е. преку светите списи и пророците, и на крај секако - Месијата...
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Атеистите и верниците се приврзани кон диjаметрално спротивни разбирања за едни исти проблеми. Никој нема право да суди која теорија е вистинита, а која лажна бидејќи математички е невозможно да се определи веројатност за нешто кое физички не ни е познато! Ние можеме да се убедуваме меѓу себе кој е во право, но додека не се изнесе цврст доказ за една страна, нема да има победници.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Во мултиетничките општества како нашево Религијата има дезинтегративна функција затоа што секој етникум се затвора кон својата религија, а самата религија како таква се заснова на она што ги разликува религиите едни од други (имено на догмите и ритуалите) а не она што на нив им е заедничко а тоа е етиката. Затоа антагонизмот постои повеќе меѓу самите верници од разните религии или верувања отколку меѓу атеистите и верниците, бидејќи ако атеистите сакаат да ги покажат заблудите на религијата исто тоа го прават верниците од една религија кон друга, на пример основата на една религија е најголем грев за друга и обратно, во Исламот најголем грев е да се крши Тевхидот то ест Единството и Едноста на Бог да се спори со воведување термини како Син Бог, Свети Дух Бог а во христијанството хулата на Светиот Дух...
 
Член од
22 август 2010
Мислења
27
Поени од реакции
5
Toecutter,
Не би било лошо да се стават и некои цитати од библијата за тоа како треба верникот да се однесува према “неверните“...
Има интересни работи...во стариот завет има препораки за уништување на “неверниците“...

Тоа значи дека еден верник треба да ги отфрли библиските записи за да може да живее со атеисти, бидејќи библијата е децидна...

Езекиел: 14:13 ”Човечки сине, ако згреши некоја земја против Мене со невера, и Јас ја кренам раката против неа, та и ја уништам и последната поткрепа во леб, и ако пуштам глад на неа за да ги сотрам во неа сите луѓе и добитокот;
18:24 Ако ли праведникот се одврати од својата праведност и почне да прави неправда и сите гадости што ги работи безбожникот - дали ќе живее? Сите праведни дела што ги правел ќе бидат заборавени, а заради својата невера со која што изневери и заради гревовите што ги направил, ќе умре.

2 Коринтјани: 6:14 Не впрегнувајте се во нееднаков јарем со неверниците! Зашто, што има правдата заедничко со беззаконието? Или какво заедништво има светлината со темнината?

Сепак, за да човечко битие функционира,работи и живее во 21-ви век мора да ги прекрши повеќето библиски закони, што доведува до незгодно прашање какви верници се оние кои не го исполнуваат божјето слово онака како што е пратено во објавата небесна т.е. преку светите списи и пророците, и на крај секако - Месијата...
Месијата никаде не пропагирал нетолеранција. Напротив, покажувал љубов и кон Римјаните, кои биле пагани, и кон сите останати. Дури и прекршувал одредени востановени правила, на пример кога побарал од Самарјанката да се напие вода од нејзините садови (Евреите и Самарјаните се сметале меѓусебно за „нечисти“ и не користеле исти садови за јадење или пиење).
Основа на Христијанството е Новиот Завет, каде што нема да најдете „повик за уништување“ на неверниците. Дури и во Стариот Завет ќе наидете на ситуации каде што Бог ги користи токму иноверните народи за да ги казни Евреите во моменти кога отстапуваат од Него.
Што се однесува до твојот цитат од Посланието до Коринтјаните, секој човек си ја има слободата да протолкува што значи „впрегнување во ист јарем“.
Православните прописи стриктно забрануваат молење на места кои се Свети за друговерците, како и молење заедно со нив. Посета на таквите места (храмови на пример) без учество во нивните обреди и молитви е дозволено. Ова е само еден пример.


Во мултиетничките општества како нашево Религијата има дезинтегративна функција затоа што секој етникум се затвора кон својата религија
Ете ти го мултиетничните и мултиконфесионалните САД за пример... или еден куп западноевропски земји каде што половина од жителите се Римокатолици а другата половина Протестанти. Ти личат на „дезинтегрирани“ на верска основа?
Од друга страна, ете ти ја Босна и Херцеговина, која што добар временски период живееше (заедно со нас) во државен атеизам кој се обидуваше да ги анулира меѓуверските разлики и конфликти преку анулирање на самата религија. И самите видовме колку успејаа во тоа.
Или земи ја како пример Албанија, во која имаше комунизам кој имаше многу порадикален став кон религијата од нашиот комунизам, и кој и фактички успеа од најголемиот дел од жителите да направи атеисти. Верата ја снема, антагонизмот остана. Албанците кои потекнуваат од муслимански семејства и оние кои потекнуваат од римокатолички пак се дистанцираат едни од други, иако практично не знаат што значи да бидеш Муслиман или Католик.

Не врши религијата поделби, поделбите ги вршат луѓето.

... а самата религија како таква се заснова на она што ги разликува религиите едни од други (имено на догмите и ритуалите) а не она што на нив им е заедничко а тоа е етиката.
Истиот случај. Религијата како појава не е личност која одлучува дали ќе ги фаворизира сличностите или разликите. Пак: луѓето го прават тоа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Бидејќи верните не се верни од пелени, тоа значи дека и верните го имале својот атеистички период од животот. Искуствено земено, штом атеистите поверуваат (во Христа Бога), тоа значи дека атеистите автоматски го надминале посочениот антагонизам.
A за што служат крштевањаа на бебињата?
Таткото верник сака да го турне со сила атеистичкото бебе во религија?

Прво треба црквата и попот да речат, “не не е тоа исправно, нека порасне нека самото стане верник по своја воља па после нек се крсти“
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.041
Поени од реакции
80.893
"Бебето ми е атеист" :pos2:
 
С

сашенко

Гостин
A за што служат крштевањаа на бебињата?
Таткото верник сака да го турне со сила атеистичкото бебе во религија?

Прво треба црквата и попот да речат, “не не е тоа исправно, нека порасне нека самото стане верник по своја воља па после нек се крсти“
Ти крстен си? Ме интересира дали може некој кој е крстен да се одкрсти ако на пример не верува.Јас верувам и не прашувам за мене хехе ама ме интересира дали е можно тоа?Да се одкрстиш и да не бидеш во ниедни....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ти крстен си? Ме интересира дали може некој кој е крстен да се одкрсти ако на пример не верува.Јас верувам и не прашувам за мене хехе ама ме интересира дали е можно тоа?Да се одкрстиш и да не бидеш во ниедни....
Се е можно во религијата. И промени и измени и надоградби и укинувања.... Атеизмот е еден, нема разни видови на атеизми но религии имало многу и се уште ги има, од монотеизам од анимизам, политеизам, тук си се менуваат измислуваат нови се расправаат па се разделуваат.... на пример порано Македонците сите д еден биле пагани, верувале во многу богови и како такви станале најголемата сила во свет, империја која обединувала разни народи на огрони пространства. И така со векови и векови... после дошло време да се верува во еврејски крал кого римјаните ради бунт го распнале во Јудеја. Дека ете тој ќе слезел некој ден на земја и ќе ги спасел да не одат во пеколта. Па и тука не биле сложни дал е еден или тројца дал е човек или бог па почнале да се отцепуваат делат и разлагаат. Ние сме овде во дел од светот каде преовладува христијанството и верниците се традиционало претежно христијанси од разни фракции (католици, протестанти, адвентисти, православци...) Да беше роден некој таков верник во Индија ќе беше хиндуист затоа што е тоа доминантна вера, да беше роден во Иран или Саудиска Арабија најверојатнбо ќе си се клањаше на Алах и ќе ги сметаше христијаните за неверници, да се испилеше во јапонијја ќе беше будист или шинтист да се родеше на пацифичките острови или џунглите во Амазон ќе бше некој анимист или паган.....


Али за разлика одтолкава разновидност на верници атеист е атеист секаде каде и да се родил и во Бомбај и во Исламабад и во Париз и во Амазон и на некој атол во Пацифи и на северен пол... тој е атеист.

--- надополнето ---

Ти крстен си?
Фала богу не сум крстен
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
И атеистите се верници. Не е правилно да се каже: „теистите и верниците“, ниту „атеистите и верниците“, туку „теистите и атеистите“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom