Како да инсталирам Windows XP & Windows Vista (објаснето со слики)

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
OMFG....Хакер на форумоввв аууу
Друже, темава е јадење гомна или "Како на инсталиам XP" ? Не ми е јасно што толку имате мерак само да јадете гомна за некој кој се труди да помогне и што е уште потрагично ни самиот незнаеш што уствари сакаш да кажеш, а и незнаеш што уствари точно значи зборот хакер.

П.С. Потруди се да не пишуваш оф топик, што значи да се воздржиш од реплицирање на мојов пост.

П.П.С. Објасни му ти на човек што треба да направи ако толку знаеш.

Благодарам на (не)разбирањето.
 
D

drle

Гостин
Вака сега да прашам. Имам Vista Ultimate сакам да инсталирам XP за да имам dualboot. Е сега прочитав по интернетов дека boot на XP ќе го збришел онај на вистата и нема да можам да пристапам до вистата. Дали е ова точно? Ако е точно дали со repair од вистата можам да го вратам boot на vistata?
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
!!!!!!!!!!!!POOMOOSS!!!!!!!!!!!

Ko ke ja startam XP-eto nemoza da go kliknam ''Install windows Xp'' A zasto vaka ??
Koristam vista home premium:)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
!!!!!!!!!!!!POOMOOSS!!!!!!!!!!!

Ko ke ja startam XP-eto nemoza da go kliknam ''Install windows Xp'' A zasto vaka ??
Koristam vista home premium:)
Па не се инсталира вака Windows XP бре... сврти ја првата страна од оваа тема и види се убаво по ред што и како.
П.С. Кажи пто точно сакаш да направиш да не направиш некоја глупост ?

Вака сега да прашам. Имам Vista Ultimate сакам да инсталирам XP за да имам dualboot. Е сега прочитав по интернетов дека boot на XP ќе го збришел онај на вистата и нема да можам да пристапам до вистата. Дали е ова точно? Ако е точно дали со repair од вистата можам да го вратам boot на vistata?
Хмм... не сум инсталирал до сега така, ама мислам дека не би требало да го избрише boot менито.. на нет ѕирнав ама не најдов ништо конкретно околу тоа :toe:
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Sakam vistava od Laptop da ja izbrisam,,Sakam xp da instaliram!!!

Driveri iam za Xp..

Jas probav dago restartiram komp. ama nemise startuva programata isto taka otidov vo Boot go stavivi Cd/dvd najgore i pak nejcii:S neznam zastoo
e sega ako mozis pomogniiii
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Sakam vistava od Laptop da ja izbrisam,,Sakam xp da instaliram!!!

Driveri iam za Xp..

Jas probav dago restartiram komp. ama nemise startuva programata isto taka otidov vo Boot go stavivi Cd/dvd najgore i pak nejcii:S neznam zastoo
e sega ako mozis pomognii
Значи вака, во BIOS кога ќе отидеш за Boot опциите имаш да сетираш неколку работи... ти ќе наместиш подигањето на оперативниот систем да го изврши преку CD/DVD Rom и најверојатно имаш едно (не ми текнува како се вика) да наместиш Yes or No (мислам дека е оваа опција е најдоле)... тоа ќе го наместиш NO. После тоа ќе ги зачуваш промените и ќе направиш рестарт и би требало да ти се појави Press any key to boot CD... ќе стиснеш било што од тастатурата и ќе го бутира CD-то...
 
D

drle

Гостин
Вака сега да прашам. Имам Vista Ultimate сакам да инсталирам XP за да имам dualboot. Е сега прочитав по интернетов дека boot на XP ќе го збришел онај на вистата и нема да можам да пристапам до вистата. Дали е ова точно? Ако е точно дали со repair од вистата можам да го вратам boot на vistata?
Хмм... не сум инсталирал до сега така, ама мислам дека не би требало да го избрише boot менито.. на нет ѕирнав ама не најдов ништо конкретно околу тоа :toe:
Најдено, ова еден од начините како можи. Ако имам време ке го преведам туториалов, ако не нека го преведи некој друг.
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Значи вака, во BIOS кога ќе отидеш за Boot опциите имаш да сетираш неколку работи... ти ќе наместиш подигањето на оперативниот систем да го изврши преку CD/DVD Rom и најверојатно имаш едно (не ми текнува како се вика) да наместиш Yes or No (мислам дека е оваа опција е најдоле)... тоа ќе го наместиш NO. После тоа ќе ги зачуваш промените и ќе направиш рестарт и би требало да ти се појави Press any key to boot CD... ќе стиснеш било што од тастатурата и ќе го бутира CD-то...

Abe brat pak neso nejci i nejci nisto nemi pisuva vo startot da steznam nekoja tasta...nekoj Drugo resenije ima??
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Abe brat pak neso nejci i nejci nisto nemi pisuva vo startot da steznam nekoja tasta...nekoj Drugo resenije ima??
На повеќе компјутери доколку има било какво CD во CD/DVD Rom-от при рестарт те прашува дали сакаш да го бутира CD-то, а кај тие што не е автоматско бутирањето треба во BIOS да наместиш да ги бутира CD-ињата. Е сеа некаде треба да наместиш само подигањето на оперативниот систем да го изврши преку CD/DVD Rom, а некаде треба да го промениш и тоа што ти кажав (Yes/No опцијата). Е сеа доколку ни така, ни така несака тогаш 99% е до CD-то. Е сеа, ако до сега со истото CD си правел формат (значи доколку е исправно) тогаш 99% ти грешиш во подесувањата во BIOS, а доколку до сега не си правел формат со тоа CD (доколку не е тестирано дали работи), тогаш 99% е до CD-то. Друго незнам што би можело да биде. Ако некој не најде решение, иди кај другар, пробај дали таму ќе успееш да го бутираш CD, ако успееш таму да го бутираш тогаш проблемот е до тебе т.е. грешиш при местење на сетинзите во BIOS, а доколку ни таму не успееш да го бутираш тогаш проблемот е до самото CD. Ако не е ни едно ни друго... тогаш незнам...
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Vo Boot kategorijata nema be drugar Yes i No od kako go staviv najgore cd/dvd i pritisnav F10 dago snimi i restart mu naprajv ,, i toa a ta yes i no ne vidov nigde da pisuva
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Vo Boot kategorijata nema be drugar Yes i No od kako go staviv najgore cd/dvd i pritisnav F10 dago snimi i restart mu naprajv ,, i toa a ta yes i no ne vidov nigde da pisuva
На повеќе компјутери доколку има било какво CD во CD/DVD Rom-от при рестарт те прашува дали сакаш да го бутира CD-то, а кај тие што не е автоматско бутирањето треба во BIOS да наместиш да ги бутира CD-ињата. Е сеа некаде треба да наместиш само подигањето на оперативниот систем да го изврши преку CD/DVD Rom, а некаде треба да го промениш и тоа што ти кажав (Yes/No опцијата). Е сеа доколку ни така, ни така несака тогаш 99% е до CD-то. Е сеа, ако до сега со истото CD си правел формат (значи доколку е исправно) тогаш 99% ти грешиш во подесувањата во BIOS, а доколку до сега не си правел формат со тоа CD (доколку не е тестирано дали работи), тогаш 99% е до CD-то. Друго незнам што би можело да биде. Ако некој не најде решение, иди кај другар, пробај дали таму ќе успееш да го бутираш CD, ако успееш таму да го бутираш тогаш проблемот е до тебе т.е. грешиш при местење на сетинзите во BIOS, а доколку ни таму не успееш да го бутираш тогаш проблемот е до самото CD. Ако не е ни едно ни друго... тогаш незнам...
Некаде треба, а некаде не... зависи каков BIOS имаш.
Е сеа чим некало таква опција, а чим си наместил подигањето на оперативниот систем да го изврши преку CD/DVD Rom, ондак најверојатно CD-то не е исправно. Друго незнам што би можело да биде :toe:
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14



ete slika ko ke pritisnam F12 ,,, a inace nemi pisuva da stisnam nekoja tasta probav na mnoguu nacini ama nistooo
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238



ete slika ko ke pritisnam F12 ,,, a inace nemi pisuva da stisnam nekoja tasta probav na mnoguu nacini ama nistooo
од кај ти е ЦДто бе? треба кога ке го ставеш ЦДто ако е бутабилно напраано да писува Press any key to boot from CD....ако си направил у БИОС како што викаш до ЦДто ке да е:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom