Како да ги вмрежам компјутерите дома?

Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Значи,како да си го поврзам лаптопот со десктоп пцто дома преку мрежните картици со кабелче??
Како да направам конекција??
Пред се ми треба да пренесувам фајлови
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Значи,како да си го поврзам лаптопот со десктоп пцто дома преку мрежните картици со кабелче??
Како да направам конекција??
Пред се ми треба да пренесувам фајлови
Еве еден од најлесните начини:

(Истово направи го на двата компјутери)

Оди на пропертис на My Computer, па во табот Computer Name кликни на копчето Cnange. Кај Computer Name си пишуваш името на компјутерот (нека се различни на двата РС), а од доле одбираш Workgroup и таму пишуваш како ќе ти се вика мрежата, пример: DOMA (ова МОРА на двата РС да е исто)

После правиш рестарт на двата РС, си идеш на кој сакаш фолдер или партиција, десен клик, одбери Sharing and security, таму кликни го линкот If you understand the........ па од доле одбираш Share this computer on the network и ако сакаш Allow users to change my files.

Ќе почекаш малку да се заврши тоа лоадингот, и толку треба да е....

Пробај вака, ако нејќе, има уште финти :helou:
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
ФАЛА МНООООООООГУ

10 зеленки би ти дал..да можев

у свакоме случају ти си life saver
 

Tanes

Ништо Море!
Член од
23 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
6
Значи,како да си го поврзам лаптопот со десктоп пцто дома преку мрежните картици со кабелче??
Како да направам конекција??
Пред се ми треба да пренесувам фајлови
Ако ги поврзвиш преку рутер Пинчињава требит вака да ги напрајш.

Ако го поврзвиш пц ту пц вака требит !!!


Бај Да Веј овие пинчињава стоет на крајојне од каблено .... за секој случај дан си плавуша
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ако ги поврзвиш преку рутер Пинчињава требит вака да ги напрајш.

Ако го поврзвиш пц ту пц вака требит !!!


Бај Да Веј овие пинчињава стоет на крајојне од каблено .... за секој случај дан си плавуша
Немора
 

Tanes

Ништо Море!
Член од
23 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
6
Шо неморат бе лол ??? ЕЕЕ море корун море абер немаш !!!!!

Пробај да ги побрзиш пц ту пц со овај начинов рутер то пц па ќе видиш дека не работат !!
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ако врзуваш директно компјутер со компјутер, без ништо измеѓу (свичови, хабови... ) мораш со cross-cable ...
Кај ниеден жив човек што го знам и не го знам, го прават ова без cross-cable.

2 компјутери, лан (наjобичен кабел), толку. Све си е безпрекорно, без ниеден проблем.

Мене вака ми се поврзани дома компјутерите веќе 7 год.

Шо неморат бе лол ??? ЕЕЕ море корун море абер немаш !!!!!
Пробај да ги побрзиш пц ту пц со овај начинов рутер то пц па ќе видиш дека не работат !!
Рутер? Некој спомна негде рутер? Од каде рутер???
Види:

Значи,како да си го поврзам лаптопот со десктоп пцто дома преку мрежните картици со кабелче??
Како да направам конекција??
Пред се ми треба да пренесувам фајлови
ФАЛА МНООООООООГУ

10 зеленки би ти дал..да можев

у свакоме случају ти си life saver
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Кај ниеден жив човек што го знам и не го знам, го прават ова без cross-cable.

2 компјутери, лан (наобичен кабел), толку. Све си е безпрекорно, без ниеден проблем.

Види:
Имаш мрежни карти кои автомаски препознаваат cross over mode.

Новите се во главно сите такви, ама не беше така до пред некое време.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имаш мрежни карти кои автомаски препознаваат cross over mode.

Новите се во главно сите такви, ама не беше така до пред некое време.
Од кога постојат компјутерите, јас вака поврзувам 2 компјутери меѓу себе. Зимаш кабел, едниот крај во едниот РС, другиот крај во другиот. Праиш конекција, и опааа, мрежа :)
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
374
Поени од реакции
9
Од кога постојат компјутерите, јас вака поврзувам 2 компјутери меѓу себе. Зимаш кабел, едниот крај во едниот РС, другиот крај во другиот. Праиш конекција, и опааа, мрежа :)

..... и се оди како подмачкано.Брз трансвер-закон.Бај д веј..А како да ги поврзам за мрежно играње
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Од кога постојат компјутерите, јас вака поврзувам 2 компјутери меѓу себе. Зимаш кабел, едниот крај во едниот РС, другиот крај во другиот. Праиш конекција, и опааа, мрежа :)
Дефинирај 'Од кога постојат компјутерите'.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Дефинирај 'Од кога постојат компјутерите'.
Епа ја се занимавам со компјутери од 95-96 година, и од тогаш до сега, се на ист начин, секаде, на секого им ги поврзувам вака компјутерите, кабелче најнормално (не cross...) и све си е безпрекорно. Никогаш не сум имал проблем ниту потреба да мењам нешто во жиците или да купувам посебен кабел...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Е па не се сеќаваш добро или претеруваш сега, затоа што порано не функционираше ако не е кросовер, и рутерите мораше да бидат поврзани меѓу себа со крос овер.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Е па не се сеќаваш добро или претеруваш сега, затоа што порано не функционираше ако не е кросовер, и рутерите мораше да бидат поврзани меѓу себа со крос овер.
Најточни, од времето кога имаше 5-6 играчници во цело скопје, со пентиум 2 или 3, кога се играа:
Warcraft 1 и 2
Half-Life
Age of Empires
StarCraft

Тоа ќе е негде, еве, 98 год.

Во локалната играчница, јас им ги поврзував сите компјутери, без никаков cross-cable, а и не ни знаев за такво нешто...



..... и се оди како подмачкано.Брз трансвер-закон.Бај д веј..А како да ги поврзам за мрежно играње
Веќе ти се поврзани, тоа е тоа :):):)
Креирај нешто (пример Кантер) од едниот РС, и од другиот иди у LAN и ќе најде дека си креирал, дај му JOIN и почни да се пукаш сам на 2 РС :):):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom