Како го разбирате светото тројство?

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ne e Isus Bog ( u smisla stvoritel ) , Bog e Isus gledas razlika ?

Bog e i Pikaso , i petko i stanko ...

trgni od toa deka Bog e se i e vo sekogo i ke ti stane pojasno

u hristijasnka varijanta e vaka u nekoja druga onaka ama praosnovata e ista...

kako sto e vo mikrokosmosot taka e vo makrokosmosot i obratno

Otec ( tvorec )

Sin ( site nie )

sveti duh ( spojkata megu niv energijata )
Ne zbori ovaka, gledam pocnaa da voskresnuvaat od mrtvite starite hristijanski apologeti, pa moze da izedeme i kjotek...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.901
Ne zbori ovaka, gledam pocnaa da voskresnuvaat od mrtvite starite hristijanski apologeti, pa moze da izedeme i kjotek...
...или тоа или ќе не каменуваат на плоштад.

Угоре - високо, удолу - длабоко.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Vistina Vi velam , ama nedostiga tuka nesto ZENATA koja go dava zivotot , vo starite pra religii bil matrijahat ne za djabe . Od nesto se mora da pocne na ovoj svet spojkata megu neboto i zemjata ama ne duhovnata spojka tuku drugata svrznica taa sto raga od koja se pocnuva na ovoj MATERIJALEN Svet ...

i ne za djabe se zbori megu zenskite noze e vlezot vo RAJOT... se ti e toa cista dijalektika i e 100 % true !

Sea bi se rasprikazal za kosmickite energii koi se proizveduvaat so vodenjeto ljubov i kako togas se osekame pobliski do Boga ama toa e veke druga storija , koja ke Vi ja raskazam posle epizodata so gusterite za koaj seuste ne ste spremni :smir:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
BTW ja nikad ne sum ja cital Biblijata ni Koranot ova Vi go zboram od tepka cista logika
 
Член од
31 август 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
:>

KUL HUVALLAHU EHAD.
ALLAHUS-SAMED.
LEM JELID VE LEM JULED.
VE LEM JEKULLEHU KUFUVEN EHAD.

PREVOD:
Kazi:Allah e eden.
Allah e utociste na sekoj.
Ne rodil nitu e roden.
i nikoj raven ne Mu e.

Svetoto trojstvo e postoi i Isus a.s ne moze da e Bog on e covek kako i nie.. Toj jadel piel i sve pravel ko covekot, a stom jadel i piel moral da odi po mala i golema nuzda. I sega mozete da zamislete Bog da odi u wc??
Trojstvoto go objansuvaat kako maz i zena sto imaat dete,eden maz edna zena edno dete tie se tri ali se edno semejstvo.. Moze taka da se svati od prva alii, sto ako imaat uste edno dete? sto ako se razvedat.... ne ide nikako. Nikoj nemoze da go objasni Svetoto trojstvo bidejki nemoze i ne postoi, ona gore navedenoto e del od Kuranot Islamskata kniga i nasata vera za tao e cista Bog e eden i tocka.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Што било креирано прво , Рајот или Земјата .

Рајот : Are ye the harder to create, or is the heaven that He built? He raised the height thereof and ordered it; And He made dark the night thereof, and He brought forth the morn thereof. And after that He spread the earth.... 79:27-30


Земјата : He it is Who created for you all that is in the earth. Then turned He to the heaven, and fashioned it as seven heavens. 2 : 29

Say (O Muhammad, unto the idolaters): Disbelieve ye verily in Him Who created the earth in two Days ... Then turned He to the heaven ... Then He ordained them seven heavens in two Days .... 41:9 - 12
Kolku e ocigledna greskata i zelbata za baranje mani na Bezgresnoto.


79.29. noci njegove mracnim, a dane svjetlim ucinio
79.30. Poslije toga je Zemlju poravnao,

I

41.9. Reci: "Zar, zaista, necete da vjerujete u Onoga koji je u dva vremenska razdoblja Zemlju stvorio - i jos Mu druge ravnim smatrate? To je Gospodar svjetova!"

41.10. On je nepomicna brda po njoj stvorio i blagoslovljenom je ucinio i proizvode njezine na njoj odredio, sve to u cetiri vremenska razdoblja, - ovo je objasnjenje za one koji pitaju,

41.11. zatim se nebeskim visinama uputio dok je nebo jos maglina bilo, pa njemu i Zemlji rekao: "Pojavite se milom ili silom!" - "Pojavljujemo se drage volje!' - odgovorili su,

41.12. pa ih u dva vremenska razdoblja, kao sedam nebesa, stvorio, i odredio sta ce se u svakom nebu nalaziti. A nebo najblize sjajnim zvijezdama smo ukrasilii nad njim Mi bdijemo. To je odredba Silnoga i Sveznaloga.
--------------------------------
Objasnuvanje.

Prvo ja stvoril Zemjata:

On je nepomicna brda po njoj stvorio i blagoslovljenom je ucinio i proizvode njezine na njoj odredio, sve to u cetiri vremenska razdoblja, - ovo je objasnjenje za one koji pitaju,,,,

A potoa NEBESATA:

zatim se nebeskim visinama uputio dok je nebo jos maglina bilo, pa njemu i Zemlji rekao: "Pojavite se milom ili silom!" - "Pojavljujemo se drage volje!' - odgovorili su,

Otkako ja stvoril nebesata,eve ja "kontradikcijata"

79.30. Poslije toga je Zemlju poravnao,

Znaci,Zemjata veke stvorena bila,no,otkako ja stvoril Nebesata,togas se vratil na Zemjata pa ja poravnil,veke Stvorena.
---------------------------------------------------------


Za Temava...
Navistina nema covek koj bi mozel da go objasni trojstvoto.
Bog e EDEN. Isus e Bozji pratenik,koj dosol da gi priblizi lugeto kon praviot pat,pat do Boga. Ne bil nitu Bog nitu Bozji sin nitu pak sveti duh,nitu pak tie bile Isus. Sozdatelot ne ni dal da veruvame vo nesto sto ne go razbirame.
Nepravilno e ucitelot da ni stavi kec zaradi toa sto nemozeme da mu nacrtame Kruzen Cetiriagolen Triagolnik. Isto ne pravilno bi bilo i Bog da me povika na odgovornost,zatoa sto ne veruvam vo ona sto samiot Toj ne mi dal da go svatam.

Vistinata za Isus e sosema jasna.
Otkako se iskrivilo ucenjeto na Isus,Sozdatelot pratil drug pratenik,koj ke ja kaze Vistinata za Isus,kako sto i toj veli,deka,posle nego ke dojde Branitel (Paraklit),sto vo prevod na Arapski znaci AHMED,koj ke vi kaze SE' ZA MENE.
Kako sto posle iskrivuvanjeto na Torata,Bog go prati Isus,da ja dopolni objavata i da ja kaze pravata vistina za Mojsie.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
KUL HUVALLAHU EHAD.
ALLAHUS-SAMED.
LEM JELID VE LEM JULED.
VE LEM JEKULLEHU KUFUVEN EHAD.

PREVOD:
Kazi:Allah e eden.
Allah e utociste na sekoj.
Ne rodil nitu e roden.
i nikoj raven ne Mu e.

Svetoto trojstvo e postoi i Isus a.s ne moze da e Bog on e covek kako i nie.. Toj jadel piel i sve pravel ko covekot, a stom jadel i piel moral da odi po mala i golema nuzda. I sega mozete da zamislete Bog da odi u wc??
Trojstvoto go objansuvaat kako maz i zena sto imaat dete,eden maz edna zena edno dete tie se tri ali se edno semejstvo.. Moze taka da se svati od prva alii, sto ako imaat uste edno dete? sto ako se razvedat.... ne ide nikako. Nikoj nemoze da go objasni Svetoto trojstvo bidejki nemoze i ne postoi, ona gore navedenoto e del od Kuranot Islamskata kniga i nasata vera za tao e cista Bog e eden i tocka.
Ајде море...
Јадел, пиел, одел по нужда...та Исус е отелотворен БОГ-факт кој вие не смеете да го разберете,
А со чија помош ако не со силата на св. дух Бог создавал? Нели прво земјата “беше празна и духот божји лебдеше над неа“? Значи постоел Божјиот Дух а Исус е испратен подоцна.

А сега не греши душа, оди накркај се, оти утре ти почнува Рамазан...греота е вакви работи пред 3празник“ да...овај...испушташ. Тој ќе зборел за мала и голема нужда, еј мореееееееее:pos2:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
aj dosta se raspravate za gluposti, koj sto saka neka si veruva, gledajte da ne zaboravite deka sustinata ne e vo dogmite i ritualite, tuku vo etikata i moralot, vo pravilnoto odnesuvanje megu lugeto.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Светото тројство е нешто како оние ... Јакобс кафиња три во едно. Едно паковање а има и кафе и млеко во прав и шеќер. Значи три посебни супстанци кои секоја сама по себе може да се конзумира а смешани заедно даваат божанствен вкус и арома.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
svetoto trojstvo e uste edna stvar za da se kaze e ova e tocno a ne toa drugoto a u stvari jas mislam deka toa nema logika i dekla bog e EDEN a ne vo tri lica posto togas e TROEDEN, a toa e non sens posto bog e apsolutno bitie i nuzno e eden. greskata nastanala sto Isus velel ja sum sin bozji u smisla a vie site ste deca bozji, usmisla on ne stvoril site, negova volja sme, inaku bog ne moze da e i sin na sam sebe.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Светото тројство е нешто како оние ... Јакобс кафиња три во едно. Едно паковање а има и кафе и млеко во прав и шеќер. Значи три посебни супстанци кои секоја сама по себе може да се конзумира а смешани заедно даваат божанствен вкус и арома.
Dobar primer.
svetoto trojstvo e uste edna stvar za da se kaze e ova e tocno a ne toa drugoto a u stvari jas mislam deka toa nema logika i dekla bog e EDEN a ne vo tri lica posto togas e TROEDEN, a toa e non sens posto bog e apsolutno bitie i nuzno e eden. greskata nastanala sto Isus velel ja sum sin bozji u smisla a vie site ste deca bozji, usmisla on ne stvoril site, negova volja sme, inaku bog ne moze da e i sin na sam sebe.
Abe kako moze da sme site deca bozji? Koga odi vo sinagogata Isus i koga ke go najdat Marija i Josif sto im kazuva? Im kazuva deka e vo domot na negoviot tatko. E sega ne mozam jas da odam vo crkva i da kazam ova e domot na mojot tatko. Ke me mislat cuknat da ne sum. Ajde be razmisluvajte malku trezveno, ne taka se treskajte.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Neo koa kazues u crkva jas sum kaj svojot tatko ...

se misli na DUHOVEN TATKO ne e bukvalno... da e na tatkoti crkvata

mada diskutabilno e dali uopste u crkva treba da se ide posto Isus rekol

ne mi gradete hramovi ( idoli ) , tuku gradete go mojot hram vo SEBE
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Neo koa kazues u crkva jas sum kaj svojot tatko ...

se misli na DUHOVEN TATKO ne e bukvalno... da e na tatkoti crkvata

mada diskutabilno e dali uopste u crkva treba da se ide posto Isus rekol

ne mi gradete hramovi ( idoli ) , tuku gradete go mojot hram vo SEBE
Zatoa jas vo crkva i retko odam. Samo za pricest koga treba.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Prvite hristijani ne veruvale vo sveto trojstvo, tuku vo eden bog i bozjiot pratenik koj vo toa vreme bil Isus.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom