Како го разбирате светото тројство?

Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Znam prethodno sto ke mi napises,sum polemiziral okolu toa.Bujrum,stavi gi citatite,ili,otvori nova tema,da ne gi rasipuvame temive... ke mi bide zadovolstvo da ti odgovoram.Taka ke se osvedocis deka Kur'anot e CIST i nema kontradikcii.

Pisuvaj gi citatite so "razlicitite odgovori'.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.687
Поени од реакции
43.736
Abraham/Jacob. : The same did Abraham enjoin upon his sons, and also Jacob, (saying): O my sons! Lo! Allah hath chosen for you the (true) religion; therefore die not save as men who have surrendered (unto Him). 2:132

Moses.: And Moses fell down senseless. And when he woke he said: Glory unto Thee! I turn unto Thee repentant, and I am the first of (true) believers. 7:143

Muhammad. : And I [Muhammad] am commanded to be the first of those who are muslims (surrender unto Him). 39:12
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.901
Vinston,neznam zosto so Halid se raspravate. Kazi mu ednostavno deka se slozuvas so nego.
Te.Kazi mu deka Isus bil samo Bozji pratenik,kako sto i Islamot uci.
Нема гајле, одма ќе му каже, веднаш штом ти ќе ми кажеш мене дека Исус Христос е Господ Бог и дека како што кажал - после него нема да има повеќе пророци.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Vinston,neznam zosto so Halid se raspravate. Kazi mu ednostavno deka se slozuvas so nego.
Te.Kazi mu deka Isus bil samo Bozji pratenik,kako sto i Islamot uci.
Pa on go poistovetuva Isus so sinot i zatoa ne mu e jasno svetoto trojstvo ...

I ne se slozuvam jas so nego, posto on provocira... i ismeva i iskreno on e nikakov Musliman bidejki nametnuva

A svetoto trojstvo moze d se osoznae samo preku osoznavanje na svetata tajna i td itd

Ja uste mislam deka u stvari teba da bide sveto cetvorstvo kade mora da bide i zenata ( zivotot koja go dava ) ama taa e isfrlena od biblijata od nekoi tupavi pricini. I ne e ova od Den Braun nego od siguren izvor blizok do Vladata ...

Koga se krstime pravime cetri pokreta ne tri gore dole , desno levo ... po mene e isfrlena zenata a toa go znael Juda koj naprail evangelie za koe malkumina znaat .

Btw Juda ne go izdal Isus i ne se samoubil nego ja zapisal VISTINATA koja ja iskrivokolcil KOnstantin od politicki pricini

ete toa e toa ...

Mada po mene TAO e patot po koj idele ponatamu site ovie proroci ama vie vrska si nemate :smir:

A za gusterite drug put ke vi zboram :helou:
 
Член од
30 август 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
Ај кажи ми кој бил првиот Муслиман зашто во Куранот 3 различни одговори добивам . .
Nema nisto kontradiktorno vo tvoeto prasane.

Adam a.s. bil prviot covek, a isto vremeno i prviot vernik t.e. pokoren na Allah dz.s., sto se podrazbira bil musliman

Avram (Ibrahim a.s.) bil prviot koj se narekol so imeto musliman, a sledbenicite na negovoto ucenje muslimani.

Muhammed a.s. e posledniot pejkamber ( pratenik) i prviot musliman od poslednata Bozja objava, prviot musliman od sovrseniot Islam.:smir:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
E kako be sea Adam musliman ???? koga ne postoelo muslimanstvo togas ???

znaci sekoj koj e pokoren na Gospod= e musliman taka po logika ???

Nemalo nikakva kniga na propisi toas kako moze da bide musliman ?

Abe more ve grabnam so edna motka ... musliman smusliman , hristijan bla bla...BOG e vo srceto , vo dobrite dela vo ljubovta i milosta ...bog e energija i vrska si nemate :smir:
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
2.132. I Ibrahim ostavi u amanet sinovima svojim a i Jakub: "Sinovi moji, Allah vam je odabrao pravu vjeru, i niposto ne umirite drugacije nego kao muslimani!"​

7.143. I kad Nam Musa dodje u odredjeno vrijeme, i kada mu Gospodar njegov progovori, on rece: "Gospodaru moj, ukazi mi se da Te vidim!" - "Ne mozes Me vidjeti" - rece -, "ali pogledaj u ono brdo, pa ako ono ostane na svom mjestu, vidjeces Me!" I kad se Gospodar njegov onom brdu otkri, On ga sa zemljom sravni, a Musa se onesvijescen strovali. Cim se osvijesti, rece: "Hvaljen neka si! Kajem Ti se, ja sam vjernik prvi!"​

39.12. i naredjuje mi se da budem prvi musliman."​

Iako objasni i Bratot "Pustinski Lav" pogore + ti kaza deka i Adam inaku go nabrojuvaat vo ovaa "kontradikcija",kako sto i sam gledas,nisto nema kontradiktorno.
Vo Nivniot narod,sekoj za niv bil prv Musliman,Prav Vernik. Inaku,ima razlika,mozebi ke ti olesni,pomegju VERNIK I MUSLIMAN.
Vo Islamot ima Islamski sartovi i Imanski sartovi.
Eden Aet veli,koga beduinite poveruvale,rekle: Nie Veruvame. Na toa Allah im veli NE,vie samo postanavte Muslimani,no Verata,uste ne slegla vo vasite srca.​
 
Член од
30 август 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
Adam a.s. bil musliman bidejki se pokoraval na Allah dz.s., samiot termin musliman vo bukvalna smisla na zborot oznacuva "onoj koj se pokorava na Allah dz.s."

Kniga nemal mozebi, no vospostavuval poinakva vrska so Gospod (direktno komuniciral)


P.S. Muslimanstvo ne postoelo i ne postoi,, religijata e Islam
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.687
Поени од реакции
43.736
Што било креирано прво , Рајот или Земјата .

Рајот : Are ye the harder to create, or is the heaven that He built? He raised the height thereof and ordered it; And He made dark the night thereof, and He brought forth the morn thereof. And after that He spread the earth.... 79:27-30

Земјата : He it is Who created for you all that is in the earth. Then turned He to the heaven, and fashioned it as seven heavens. 2 : 29

Say (O Muhammad, unto the idolaters): Disbelieve ye verily in Him Who created the earth in two Days ... Then turned He to the heaven ... Then He ordained them seven heavens in two Days .... 41:9 - 12
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Добро бе до коа ќе се замарате со таа глупава религија и ќе земете нешто паметно да направите во животот? Еби религија, Еби ја жената да не ти иде со друг,и глеај она што ти лежи на срце. Религијата ти е политичка пропаганда и е стара исто колку организираната крими политика. Кој кур више се гњавите дали некој веруе у алах,малах господ, и сл.
Коа толку го поштуете исус, и сите вие христијаните, зашо не идете по неговите стапки? Исус никад не рекол да се палат свеќи у храмови никад не рекол да се клањате пари да оставате.Тоа он што го правел е истото што денес се вика, Јога.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Abe tup ... ne e isus eden od trojstvoto ... nego otecot sinot i svetiot duh metafora e toa abdalovich

Isus e prorokot ama voedno e toj bog kako sto i ja i ti i site sme bog bidejki toj e vo nashite dushi , del od svetiot duh e vo nas i vo nego se krie tvorecot aman ..aj git :uvo:

Ako bas sakas da znaes pa tvojot od Kuranot pa ich pa ne e vistinskiot prorok pa ja ne ti palamudam ...
Ej, pojasni pak kako toa Isus ne e eden od trojstvoto a istovremeno e Bog, a bog go socinuva i edeniot agol od triagolnikot... kurle si madlevci... na kraj izleze rabotata...
E Isus Bog ili ne e?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
i bog i sin na sebe svakas visa matematika, toa ni popojte ne znaat kako ama ke gi ucat decata veronauka.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
epa sea taka pisue u simvolot na pravoslavnata vera, kako od kaj ja da znam.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Ej, pojasni pak kako toa Isus ne e eden od trojstvoto a istovremeno e Bog, a bog go socinuva i edeniot agol od triagolnikot... kurle si madlevci... na kraj izleze rabotata...
E Isus Bog ili ne e?

Ne e Isus Bog ( u smisla stvoritel ) , Bog e Isus gledas razlika ?

Bog e i Pikaso , i petko i stanko ...

trgni od toa deka Bog e se i e vo sekogo i ke ti stane pojasno

u hristijasnka varijanta e vaka u nekoja druga onaka ama praosnovata e ista...

kako sto e vo mikrokosmosot taka e vo makrokosmosot i obratno

Otec ( tvorec )

Sin ( site nie )

sveti duh ( spojkata megu niv energijata )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom