Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Логиката која треба да ве води во животот е дека скоро се е неутрално а човекот му дава позитивна или негативна карактеристика. Го знаете верувам сите примерот со динамитот и Алфред Нобел, исто како и секоја друга технологија може да се користи за добро или да се употреби во деструктивни цели. Ако си играте со оган ќе се изгорите ама затоа ако го користите правилно и тоа како може да ви биде од корист. Истото важи за парите, човештвото може да функционира и со монетарен систем ако е доволно развиено, во спротивно парите од идеја за изобилство и слобода истите се претвараат во средство за владеење над другите.
Ако прифаќате идеи од трул и корумпиран до срж систем кој систематски ве убива а не сте способни да размислите со своја глава ќе патите и понатаму без основни разбирања кои сте и што сте и како треба навистина да изгледа едно човечко општество.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
:pos:
Ти ако не познаваш,не значи дека ги нема.Ах бре,стереотипи.
Тачно, не се сите џанаци лузери. Мојов хирург е џанак со тапија и успешен лекар. Дува ганџа уше од копиљ и шмрка бело. И шо му фали? Пун е пациенти. Е сеа, пред операција намалуе, по два три пафа, нема цел бонг да го мавне или три линии да ушмрка, ебате беља. Си припазуе чоекот. Значи дрогирање, да, али со усул. Исто е и со хероин. Ако имаш некоја одговорна работа или проект, нема да се упукаш ко сељак -- ќе си се боцнеш онака колку да ти напраи филм, да те повози малце. Ај добро, хероинот е малце нехигиенски, вени страдаат, ово-оно. Али коката е супер дрога, културна. Плус, клошари не шмркаат кока.
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
А зошто коа ролаат трева, сите ги одделуваат тоа семките? Јас и нив ги виткам во ризлата, па ништо не ми било до сега.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
А зошто коа ролаат трева, сите ги одделуваат тоа семките? Јас и нив ги виткам во ризлата, па ништо не ми било до сега.
е па ќе ти биде ко не ќе можеш да правиш деца...
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
еве ја ти кажувам, се останувало неплоден од нив. колку и дали ова се муабети, јас не знам, ама така сум чула...
посебно за машки...
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
еве ја ти кажувам, се останувало неплоден од нив. колку и дали ова се муабети, јас не знам, ама така сум чула...
посебно за машки...
Не се муабети. Ја со години дував ганџа со семки (а у криза и со сончоглед) и еве сеа не можам деца да иам. Се мислам да посвојам некое.
 
M

Muranyi

Гостин
Тачно, не се сите џанаци лузери. Мојов хирург е џанак со тапија и успешен лекар. Дува ганџа уше од копиљ и шмрка бело. И шо му фали? Пун е пациенти. Е сеа, пред операција намалуе, по два три пафа, нема цел бонг да го мавне или три линии да ушмрка, ебате беља. Си припазуе чоекот. Значи дрогирање, да, али со усул. Исто е и со хероин. Ако имаш некоја одговорна работа или проект, нема да се упукаш ко сељак -- ќе си се боцнеш онака колку да ти напраи филм, да те повози малце. Ај добро, хероинот е малце нехигиенски, вени страдаат, ово-оно. Али коката е супер дрога, културна. Плус, клошари не шмркаат кока.
Па и ја тоа викам,а не ова сељациве запнале дека дрогата била штетна.Е сеа шо има бараби што не знаат за доста и влечат ко да му е последно,ја нив не ги жалам.Ко на пример твојот хирург,може си има граница чоекот ама да му кажеш дека не смее да меша дроги,сфашта може да му биде.Еден другар мешаше хероин со ЛСД и никад не се врати од трипот.Ja сум поише само за кокс,не се замараш да виткаш и бараш место за пушење ко травана.А башка што ти побољшава перцепција и те прави поинтелигентен,ја одамна му велам на луѓето дека сите професори,доктори,научници шмркаат.Само шо е ногу скап,не е за секој ден.
Зе хероин не знам шо да ти пишам,знам дека само мајстори се пукале у вена.
Али ај иди објасни му на народов,ќе те обесат да му спомнеш хероин.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Не се муабети. Ја со години дував ганџа со семки (а у криза и со сончоглед) и еве сеа не можам деца да иам. Се мислам да посвојам некое.
а да си посвоиш ти две... некако мислам едно ќе ти е малку...
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Не се муабети. Ја со години дував ганџа со семки (а у криза и со сончоглед) и еве сеа не можам деца да иам. Се мислам да посвојам некое.
Да, и јас сега почнав да размислувам околу таа тема.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
"Now we must explain how to acquire what you need to produce the medicine and to use it properly. It is to use the system´s word “marijuana” that you will need to produce this medication. But I prefer to call it what it really is – hemp. Male plants are not used to produce the medicine, you need the buds from the female plant. Leaves will produce oil, but of a lower quality.

The buds are what is needed to produce the best medicine. The female buds of high grade strains are covered in resin that can appear to be clear, opaque or amber. The resin is the medicine. All you are doing is dissolving it from the plant material with a solvent. The solvent is then boiled off. But just before the solvent is completely gone, a few drops of water are added. This allows the solvent residue to boil off the oil more easily, leaving the oil much more pure.

I produce the oil from strong indica strains that make you go lay down after you smoke it. I always look for that heavy sedative effect in the material I produce the oil from. Sleep and rest are an important part of the healing process. Good heavy indica strains produce this desirable effect in a patient, but some strains with sativa in their genetics are too energizing to use as a medication.

If you are going to buy the bud material from a grower, take someone with you to sample the bud by smoking a little, if you do not smoke hemp yourself. Then you can tell if it is the right material. Don’t be afraid to see what different growers may have available. The quality and price may vary a great deal from grower to grower.
It would also be a good idea to tell the grower or dealer that you are purchasing this material to produce a medical or cancer treatment. Often, when a grower or dealer knows that someone´s life hangs in the balance, they will see to it that you get the best hemp that is available. A lot of growers know who has the best hemp around and they can make finding high quality material much easier." Rick Simpson
--- надополнето: 26 март 2013 во 01:13 ---
https://www.greenpassion.org/
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Се што е претерано е лошо, во мали количини пример една цигара месечно, нема никаква штета дури можеби корист има. По една цигара дневно тоа е веќе штетно. Од тоа растение во иднина многу битни лекови ке се прават, и многу битни прехрамбени производи ке излезат кои ке бидат здрави за човекот, ке видите. Се уште е страшно да се збори за легализација бидејки тоа ни е ставено од медиумите во главата, но реалноста е друга. Тоа е природно растение исто како и сите други растенија кои постојат во природата и доа растение има свои лековити својства. Човекот со пушењето го злоупотребува растението, доколку се започне лабараториски да се испитува и истражува, ке се пронајдат многу важни состојки за здравјето на човекот. Веке започнуваат лабараториите да го испитуваат, дури и еден човек од америка тврди дека маста која самиот ја произвел од ова растение лечи рак. Во вид на паста за заби е, само што е црна и многу мала количина дневно се нанесува на јазикот се лиже и се голта, и по некое време ракот исчезнува, според тоа што тие го тврдат.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Од тоа растение во иднина многу битни лекови ке се прават, и многу битни прехрамбени производи ке излезат кои ке бидат здрави за човекот, ке видите.
И сега може да се направат но ке пропаднат или изгубат профит големите компании за прехрамбени производи,фармација па дури и нафтените компании,може да се направи hemp fuel но премногу ефтино е за разлика од нафта и нафтата ке изгуби вредност.
Од коноп може да се нахрани цела африка од прехрамбените производи што може да се произведат од него,но не им се исплати на светските компании.
За фармација ич муабет да не правам колку лекови може да излезат.
 
Член од
6 март 2013
Мислења
59
Поени од реакции
41
marihuanata ti go zela umot devojce, gledam uste imas halucinacii, marihuanata se smrka toa e fakt, i moze da se zarazis. Odrekuvanjeto e toa od kaj sto se pocnuva :(
Си бил зависен за да знаеш ? Не ми е јасно дали не разбираш или така се правеш ? Инаку за трева што се пушит се мислит и какво влиание има. Онака те прашувам за себе да не дојде до недоразбирање.
--- надополнето: 26 март 2013 во 11:43 ---
Сега сериозно,

Јас сметам дека марихуаната стварно не е за лица кои не постигнале емоционална зрелост. Претпоставувам дека сте на тие години, пошто ми се чини дека немате многу книги прочитано во животов.
Да имавте, барем во еден од моите последни, два-три поста некој од вас ќе детектираше сарказам.


ти исто:
Да, не сме во тие години и не би било реално да не споредуваш со тебе пошто ти имаш многу поголемо ивкуство во животот како резултат на тоа што си доволно повоздрасен од мене. Иначе во животот имаа некоја работа да секогаш учиме нешто ново.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom