Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
@Yo Blow доколку марата ти помага при болеста терај и немај гајле (y) . Само мене ме интересира во врска со ова дали марихуаната ти ја лекува болеста или само ти ги намалува болките ? :)
со пушење се подобруваат одредени работи, не знам дали може да се нарече лекување, бидејќи од неа спијам убаво и се будам одморен и свеж, јадам и ставам килажа постепено ( со мојата болест не е лесно да се одржава тежина, а јас дури успевам и да накачам некое кило ) и фистулата помалку ми тече.

е сега дали е тоа од марата или од тоа што марата ми ги подобрува горенабројаните работи, тоа не знам да ти кажам. но со сигурност ми помага, ми ја олеснува болеста :)

ако не друго, барем надеж ми дава. за болен човек тоа многу значи.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.262
Поени од реакции
81.422

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Ве молам да не постирате random видеа од песни, се губи целта на темата.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Позитивно.......................+ ако се искомбинира синергистички со вакво нешто :drk:
Неколку работи за марихуаната и за медитацијата.
Медитацијата, душата, духовното и потрагата по просветлувањето се индивидуална работа и зависи од нас по кој пат ке одлучиме да патуваме. Мое лично мислење е дека не треба да се меша марихуана и медитација за да се постигне состојба на "просветлување". Користењето на ова психоактивна супстанција е застапено во многу "духовни обреди".
Едно е кога си хај и медитираш, исто така се доживува некој вид на "просветлување" и опуштање, но не е исто како што ке го сетиш истото кога си трезен. Значи користењето на марихуаната освен во медицински цели е за да дојдеме до некоја "состојба на умот" и истото тоа го бараме во медитацијата. И мислам ако навлезеш во твоето умствено, духовно царство трезен, задоволството ке биде поголемо.

Немаше никаква врска ова со линкот ниту со тоа што го пиша, ама ми беше интересно да напишам. :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Неколку работи за марихуаната и за медитацијата.
Медитацијата, душата, духовното и потрагата по просветлувањето се индивидуална работа и зависи од нас по кој пат ке одлучиме да патуваме. Мое лично мислење е дека не треба да се меша марихуана и медитација за да се постигне состојба на "просветлување". Користењето на ова психоактивна супстанција е застапено во многу "духовни обреди".
Едно е кога си хај и медитираш, исто така се доживува некој вид на "просветлување" и опуштање, но не е исто како што ке го сетиш истото кога си трезен. Значи користењето на марихуаната освен во медицински цели е за да дојдеме до некоја "состојба на умот" и истото тоа го бараме во медитацијата. И мислам ако навлезеш во твоето умствено, духовно царство трезен, задоволството ке биде поголемо.

Немаше никаква врска ова со линкот ниту со тоа што го пиша, ама ми беше интересно да напишам. :)
Јас би го нарекол altered state of awareness, во која способноста да се фокусираме на една одредена ситуација е многу голема. Проблемот е што имаме интерференција помеѓу оваа "реалност" и некои други. Она што е евидентно, барем за поголемиот дел од луѓе што сум дискутирал на оваа тема, е тоа префрлање на свеста од оваа реалност во некои други. А доказ е....пази добро, и тебе би требало да ти се има случено :)
Доказ е течењето на времето.....во истиот момент кога се исклучуваш од оваа реалност во истиот и се вклучуваш....а се плашиш цело време нешто да не се случило додека те немало....што не е случај. Од друга страна моментите додека те "нема"(си исклучен, или би рекол си во некоја друга реалност) се по неколку секунди....десетици по некогаш. Можно е да се некои квантни феномени...кој да знае. Арно ама, во секој случеј, Рави Шанкар и овој тип на тревки се некако тесно поврзани :D
 
Член од
22 април 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
sakam da prasam se nadevam na brz odgovor deneska pusev marihuana potocno samo 4 dima ali me fati strasno vo sreda treba da davam krv i mokraca vase mislenje dali ke pokaze na rezultative pozdrav ocekuvam brz odgovor ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.262
Поени од реакции
81.422
„Кодот“ 4/20 стартувал од САД, а сега е прошитен низ целиот свет, но сепак никој не го знае неговото вистинско потекло ниту пак вистинско значење.

Ја колку што знам, тоа е у спомен на 16 и 20, времето у кое, таму некои на некој факултет ли, или на друго место излегуеле на пауза ли или после предавања, да пушат.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
sakam da prasam se nadevam na brz odgovor deneska pusev marihuana potocno samo 4 dima ali me fati strasno vo sreda treba da davam krv i mokraca vase mislenje dali ke pokaze na rezultative pozdrav ocekuvam brz odgovor ?
мора да е специјален тест за пронаоѓање на тревата. не можесо обичен тест да ти најдат.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
„Кодот“ 4/20 стартувал од САД, а сега е прошитен низ целиот свет, но сепак никој не го знае неговото вистинско потекло ниту пак вистинско значење.

Ја колку што знам, тоа е у спомен на 16 и 20, времето у кое, таму некои на некој факултет ли, или на друго место излегуеле на пауза ли или после предавања, да пушат.
Точно. 4:20 е времето кога завршувале часевите во Сан Рафаел средно училиште во Калифорниа. И тогаш се собирале дечките пред споменикот на Луис Пастер, позади школото и се релаксирале со марихуана. И секој знаел дека точно во 4.20 на таму има собрано кул дечки што се забавуваат. Тоа место било чест таргет за џандарите, што дури и тие почнале да го користат бројот 420 како код/шифра за повик кога има некаде замешано марихуана. :)
Од тогаш наваму оваа урбана легенда, т.е. бројот 420 е тесно поврзан со канабис културата. Секоја година на 20 Април насекаде во светот се одржуваат собири каде што јавно се зборува за позитивните дејства на марихуаната и се апелира за нејзино легализирање.

Ова е споменикот на Луис Пастер, од каде што потекнува овој мит за 420.

А ова се дел од прославите низ светот. :)












 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
дали некој има или знае некој кој има индика? се работи за дете со рак, неговите родители барале, само пренесувам.

ако можете да помогнете, пиште во пп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom