Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
дали некој има или знае некој кој има индика? се работи за дете со рак, неговите родители барале, само пренесувам.

ако можете да помогнете, пиште во пп.
Кај нас може да се најде само сатива, но дејството на уљето без разлика дали е од сатива или индика, лековитоста е иста. Единствена разлика е што од индиката мн полесно се спие и повеќе смирува. Затоа индиката ја препорачува Рик Симпсон. Мене ме интересира, дали некој има искуство со маслото од канабис, што боледува од мултиплекс склероза.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Малце е постаро ова ама ако е вака, вреди за сите пари

Pot Fights Colon Cancer

Mon Jan 06, 2014
Cannabidiol, the non-psychoactive compound in marijuana, may soon be used to treat patients suffering from colon cancer.

Researchers affiliated with British-based GW Pharmaceuticals, a drug company specializing in producing cannabis-based medicine, say that while the world of science has been privy for sometime to the positive effects cannabidiol has on many types of cancer, a new study now shows that CBD is capable of diminishing the progression of colon cancer.

According to the study, which was published in a recent issue of the journal Phytomedicine, scientists were successfully able to slow down tumor growth in laboratory animals with colon cancer by injecting them with a CBD-rich cannabis extract. Unlike many treatment options currently available, cannabidiol not only caused a reduction in pre-cancerous lesions and tumor growth, but it did so without attacking healthy cells.

“In conclusion, we have shown that CBD BDS (botanical drug substance) exerts beneficial actions in experimental models of colon cancer and antiproliferative CB1 and CB2 mediated effects in colorectal cancer cells,” according to the study.

Researchers say they feel confident that the findings will pave the way for colon cancer treatments that are more effective and far less toxic than current methods. With federal law currently prohibiting marijuana in the United States, it is anyone’s guess as to how long it will be before the medical community is permitted to research and develop cannabis-based cancer treatments in the US.

Unfortunately, time is running out for those requiring effective treatments to stay alive: in 2008 alone, there were over 1 million individuals diagnosed with colon cancer worldwide, which led to the untimely demise of more than 600,000 people.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Словенија дозволи медицинска употреба на производите од марихуана, со рецепт. За друга употреба и понатаму е забранета

U Sloveniji će se lijekovi na bazi konoplje dobivati na recept
Мислам дека они и ќе бидат првите на Балканот кои ќе ја легализираат, или бар декриминализираат. :)
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.916
Поени од реакции
924
од марихуаната више од пола 2013 ми е во бледо сеќавање :cautious:
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
пред недела дена имав прегледи и за разлика од пред 6 месеци, сега нема воспаление. тревата почнав да ја пушам почесто после тие прегледи, оти немав надеж што друго да пробам, а ситуацијата одеше на полошо.

сега рекоа дека е подобро, така да едвај чекам да го направам улјето, а ќе почнам неделава и со храна да ја конзумирам, не само преку пушење. инаку еве студија за пушење во која има докази за излекување на луѓе од кронова болест, преку пушење на трева.

овде имате како да направите улје за еднодневна доза
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205

Kajgana Shop

На врв Bottom