Каков темперамент имате?

каков темперамент имате?


  • Вкупно гласачи
    370

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Каков темперамент имате? Според Хипократ


Што мислите, каков темперамент имате?


Според Хипократ постојат 4 видови на темперамент кои се користат во психологијата со што кажува дека секој темперамент зависи од концентрацијата на хуморот или "животниот сок" во организмот. Зборот хумор на многу јазици означува темперамент или расположение(good humor,добро расположение)

холерик-
(holea-жолчка), овие лица реагираат брзо, силно, со долго време траење, на лицето им се гледа што чуствуваат(екстравертно) основна емоција им е лутина и раздразливост. Поради својата екстравертна природа тие се добри организатори, амбициозни, често сакаат да се "главни" со што ги свртуваат другите против себе. Брзо пламнуваат и таа лутина долго ја задржува и останува лут и гневен. Кога ќе започни нешто го завршува до крај

сангвиник-(sangvis-крв), реагираат брзо со слаби реакции кои траат кратко, екстравертно основна емоција им е веселост и оптимизам. Активен е, започнова некои работи но не ги завршува до крај, лесно воспоставува контакти со многу луѓе кои најчесто се површни. Брзо пламнува а потоа може да се кае

меланхолик-(melan hole- црна жолчка), реагираат многу бавно, но силно и долготрајно, на лицето не им се забележува што чуствуваат(интравертно), основна емоција им е тага и песимизам. Настаните длабоко ги преживува, тешко воспоставуваат контакти, но кога ќе воспостават тие се вистински пријатели. депресивно реагира. Не реагира брзо и ако некој ги навреди , таа навреда ја памти

флегматик-(flegma-слуз) реагираат бавно со слаби реакции, интравертни се, основна емоција им е рамнодушноста. Овиe лица делуваат спокојно и сталожено. навредата не ја памти долго време


Според Јунг сангвиникот и колерикот се екстравертни, сакаат да комуницираат, а колерикот може да бидде и водач, а флегматикот и мелахоникот се насочени кон внатре, сакаат да бидат во тишина, се повлечени, и имаат најмногу енергија кога се сами.
Според Павлов најлош темперамент е меланхоликот

Луѓето се најчесо со мешан тип. Освен тоа што се наследува темпераментот може да се контролира и "воспитува". На пр. избувливите луѓе можат да "избројат до десет", мирните да ги интензивираат своите чувства и сл.

A Simple Story:
Some children were walking through a forest one day when they discovered a huge tree that had fallen directly across their path. The melancholics said "Oh, dear, what will we do now - our outing is ruined!" The cholerics threw off their jackets, rolled up their sleeves and began strenuously working to move the tree out of their way. The sanguines danced merrily across the fallen tree, and the phlegmatics sat down, waiting patiently until the matter was resolved.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
сангвиник-(sangvis-крв), реагираат брзо со слаби реакции кои траат кратко, екстравертно основна емоција им е веселост и оптимизам. Активен е, започнова некои работи но не ги завршува до крај, лесно воспоставува контакти со многу луѓе кои најчесто се површни. Брзо пламнува а потоа може да се кае

Ova najvise lici na mene..
 
Член од
12 март 2006
Мислења
354
Поени од реакции
1
IsidoraD напиша:
сангвиник-(sangvis-крв), реагираат брзо со слаби реакции кои траат кратко, екстравертно основна емоција им е веселост и оптимизам. Активен е, започнова некои работи но не ги завршува до крај, лесно воспоставува контакти со многу луѓе кои најчесто се површни. Брзо пламнува а потоа може да се кае

Ova najvise lici na mene..
i na mene ova lici najmnogu :)
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
црна жучка ке да е, јес да у моментов не се гледам така али у глобала тека ке да е со некои примеси по малце од другите.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
сангвиник-(sangvis-крв), реагираат брзо со слаби реакции кои траат кратко, екстравертно основна емоција им е веселост и оптимизам. Активен е, започнова некои работи но не ги завршува до крај, лесно воспоставува контакти со многу луѓе кои најчесто се површни. Брзо пламнува а потоа може да се кае


Ова најмногу ми одговара. А последната реченица е најточна. :)
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Епа што човек сум јас?:lud: Мене ништо не ми одговара!:vozbud:
 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
сангвиник-(sangvis-крв), реагираат брзо со слаби реакции кои траат кратко, екстравертно основна емоција им е веселост и оптимизам. Активен е, започнова некои работи но не ги завршува до крај, лесно воспоставува контакти со многу луѓе кои најчесто се површни. Брзо пламнува а потоа може да се кае
Ova mi odgovara najmnogu!:)
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
сангвиник-(sangvis-крв), реагираат брзо со слаби реакции кои траат кратко, екстравертно основна емоција им е веселост и оптимизам. Активен е, започнова некои работи но не ги завршува до крај, лесно воспоставува контакти со многу луѓе кои најчесто се површни. Брзо пламнува а потоа може да се кае.


Последната реченица е најточна.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
RealGirL напиша:
Епа што човек сум јас?:lud: Мене ништо не ми одговара!:vozbud:
па некои може да поседуваат и повеќе типа на тремпераменти
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Ќе да сум нешто прилично лошо ... не се наоѓам целосно во ниеден од дадените темпераменти, но во овој има најточни работи, а тоа се само болдираните.

меланхолик-(melan hole- црна жолчка), реагираат многу бавно, но силно и долготрајно, на лицето не им се забележува што чуствуваат(интравертно), основна емоција им е тага и песимизам. Настаните длабоко ги преживува, тешко воспоставуваат контакти, но кога ќе воспостават тие се вистински пријатели. депресивно реагира. Не реагира брзо и ако некој ги навреди , таа навреда ја памтат.
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
RealGirL напиша:
Епа што човек сум јас?:lud: Мене ништо не ми одговара!:vozbud:
шо чурук ке беше ?! :)))))

MoNa` напиша:
сангвиник-(sangvis-крв), реагираат брзо со слаби реакции кои траат кратко, екстравертно основна емоција им е веселост и оптимизам. Активен е, започнова некои работи но не ги завршува до крај, лесно воспоставува контакти со многу луѓе кои најчесто се површни. Брзо пламнува а потоа може да се кае
Ova mi odgovara najmnogu!:)
остај шо ти одговара, пиши шо си :img:
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
tina89 напиша:
па некои може да поседуваат и повеќе типа на тремпераменти
абе јасно ми е тоа..али сакав да кажам дека не се пронајдов во никој од дадените,ни приближно:wink:
 
Член од
16 јуни 2006
Мислења
97
Поени од реакции
1
Zgresimi ke vidis,kakov Temperament imam :P
Брзо пламнува а потоа може да се кае....i ova e vistina za mene :P
 

*P|nK_G|rL*

~Pretty in Pink~
Член од
21 мај 2006
Мислења
761
Поени од реакции
5
сангвиник-(sangvis-крв), реагираат брзо со слаби реакции кои траат кратко, екстравертно основна емоција им е веселост и оптимизам. Активен е, започнова некои работи но не ги завршува до крај, лесно воспоставува контакти со многу луѓе кои најчесто се површни. Брзо пламнува а потоа може да се кае


Mislam deka ova e toa:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom