Каков крвен притисок имате?

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Ista prikazna i ja imav ba4e :D ... " PROVERENO " ja imav i 190 / 110 :D :D :D ama toa bese od mnogu sofri , jadenje pienje , red buli , kafinja , cigari , neredoven zivot :D i eden den ispiv neskafe so 3 lazici kafe u solja i zavrsiv na interno , EKG-to pokaza i morfoloskata struktura deka sum za kosmonaut , AticCore vo sk me proveruvaa , od togas Audiovision therapy , batelnje cigari , kafe i alkohol , vezbanje od ko namaliv so kilaza i holesterol , od 110 namaliv na 80 i pocnav so vezbanje stasav do 72 i pritisokot mi stana 110/70 :) i se razbira mnogu mnogu seks :DDDDDDDDDDD
Ај друже ако сакаш објасни каква е таа Аудовижн терапија. ?
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Ај друже ако сакаш објасни каква е таа Аудовижн терапија. ?
Ke te napravi da ne si tolku hiperaktiven tuku malku ke te izrelaksira , malku na pocetokot e nepodnoslivo ,nemozes ni 5 min da izdrzis laseri koi ti frcat vo mozokot :D ama posle edvaj ke cekas da sednes :D mene maksimumot mi e 48 minuti , ne sum bil odamna ali kaj i da e ke se prosettam do Skopje na desetina tretmani .

- Sednuvas na ogromna stolica za masaza , ti stavaat naocari na koj ima mehanizam koj ti ispusta branovi sto na mozokot mu doagja kako na tebe da ti dojde u krevet omilenata glumica :D branovite ti prodiraat koga ti se zatvoreni ocite i e stvarno mnogu CUDNO I MNOOOOGU JAKO , ednas posle eden tretman se osekav poln so energija kako svetot da mozev da go pomrdnam !
--- надополнето: 29 март 2012 во 22:58 ---
Potocno odi vo equilibrium psihoterapeftski centar u skopje odma do fontana vo park tamu go imaat toa cudo , duri imaat i virtuelna realnost ! , Najdobro nesto vo Makedonija , da ne bese audiovisuelnoto sega pritisokot uste ke mi bese visok so sigurnost tvrdam !
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Ke te napravi da ne si tolku hiperaktiven tuku malku ke te izrelaksira , malku na pocetokot e nepodnoslivo ,nemozes ni 5 min da izdrzis laseri koi ti frcat vo mozokot :D ama posle edvaj ke cekas da sednes :D mene maksimumot mi e 48 minuti , ne sum bil odamna ali kaj i da e ke se prosettam do Skopje na desetina tretmani .

- Sednuvas na ogromna stolica za masaza , ti stavaat naocari na koj ima mehanizam koj ti ispusta branovi sto na mozokot mu doagja kako na tebe da ti dojde u krevet omilenata glumica :D branovite ti prodiraat koga ti se zatvoreni ocite i e stvarno mnogu CUDNO I MNOOOOGU JAKO , ednas posle eden tretman se osekav poln so energija kako svetot da mozev da go pomrdnam !
--- надополнето: 29 март 2012 во 22:58 ---
Potocno odi vo equilibrium psihoterapeftski centar u skopje odma do fontana vo park tamu go imaat toa cudo , duri imaat i virtuelna realnost ! , Najdobro nesto vo Makedonija , da ne bese audiovisuelnoto sega pritisokot uste ke mi bese visok so sigurnost tvrdam !
Леле,ај први ќе пробам со здрава исхрана и вежби да го нормализирам,кај мене не е од стрес и нервоза притисокот а оваа терапија ми изгледа како таква за луѓе со притисок од нервоза.Кај мене нз од што е,али ќе пробам прво самостално а тек ондак на интернист.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Сега баш го измерив, 157 со 87 :eek:
 
M

Muranyi

Гостин
110/60,120/70.И не ми пречи воопшто што е волку низок.
 
T

Tamora

Гостин
90 со 60 константно низок и тоа болница ми го мереа , се сеќавам и во лекарското докторот напиша повисок износ само колку да можат да го издадат лекарско , веќе и на кафето се навикнав пијам вода во просек по 2 литри на ден исто ми препорачаја и сол да јадам повеќе и кока кола да пијам ама се навикнав сега и не ми смета толку како порано.Секое сабајле кога се будам одма за ѓезвето за кафе се фаќам оти маф ми е планот , и така пијам едно јако турко без шеќер колку толку да се освестам оти ич ама ич не знам кај терам :)
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
120/80 пред некој месец.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Поврзани ли се пулсот и крвниот притисок? Значи ли дека ако пулсот ми е бавен или нормален и за притисокот истото важи?
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Ја имам 50 со 90. Главава ми е умрена. Никад претходно немам мерено притисок, пред некој ден ептен ме болеше глава и ај реков ќе измерам. И од тогаш навака, главоболкава не ми поминува. :confused:
Кафе не пијам, не сакам и готово. Кока кола после година дена мислам дека пробав и секојдневно пијам по една чаша, а ич нејќам! :( Сол избегавам, колку што се штедев со диетиве за солта, сеа ли да почнам да ја јадам... И само бе комплекс пијам еднаш дневно, ама и тоа не помага.
Кај сум у пмс, кај ме боли заб... уф! (n)
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Притисокот во последно време ми е повисок од нормалниот 136-119/71-81 малце се осекам неудобно а не сум ни болен и здраво се хранам, многу малце сум физички активен месециве, имам некои мали главоболки и осеќам некоја несигурност што може да е проблемот? :(:(:(
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Незнам дали може медицински да се објасни ова но додека пушев по две кутии цигари на ден и тоа од оние јаки цигари York црвени 100s кои имаат по 9-10 mg никотин и високо ниво на катран притисокот ми беше висок 150/100 , 160/110 а пулсот ми одеше и до 120 !
Кардиолозите ми даваа и терапија за притисокот апчиња Nebivolol како и некои B-блокатори за срцевата работа (mepinto) но не ги земав, ги оставив цигарите целосно, а кафињата ги намалив од 5 на вкупно 2 дневно и за краток временски период притисокот ми опадна на 115/70 , 110/60 , 105/55 и сл. а и пулсот исто така ми е скоро упола понизок од претходно !
Е сега чувството е лошо и со низок притисок да, постојано ми се врти и ми се спие !!!
П.С. Дали има и други личности кои после целосното прекинување со пушењето како и со намалување на пиењето на кафе крвниот притисок од висок им станал низок !
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Незнам дали може медицински да се објасни ова но додека пушев по две кутии цигари на ден и тоа од оние јаки цигари York црвени 100s кои имаат по 9-10 mg никотин и високо ниво на катран притисокот ми беше висок 150/100 , 160/110 а пулсот ми одеше и до 120 !
Кардиолозите ми даваа и терапија за притисокот апчиња Nebivolol како и некои B-блокатори за срцевата работа (mepinto) но не ги земав, ги оставив цигарите целосно, а кафињата ги намалив од 5 на вкупно 2 дневно и за краток временски период притисокот ми опадна на 115/70 , 110/60 , 105/55 и сл. а и пулсот исто така ми е скоро упола понизок од претходно !
Е сега чувството е лошо и со низок притисок да, постојано ми се врти и ми се спие !!!
П.С. Дали има и други личности кои после целосното прекинување со пушењето како и со намалување на пиењето на кафе крвниот притисок од висок им станал низок !
Дојде до моментот каде ти ги средија симптомите? супер, врати се сеа на цигари и лоша храна, чим е ок притисокот немаш гајле XD
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
120/80 savrseni pritisak, buduci da se hranim 100 % vegetarijanski nema nisho cudno :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom