Каков компјутер имате?

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од deXterche, 5 март 2006.

 1. DESPERADO1990

  DESPERADO1990

  Член од:
  9 јануари 2015
  Мислења:
  110
  Допаѓања:
  38
  Во право си ,650 евра не се малку пари за монитор во Македонија плус треба да купиш 2 графички GeForce 970GTX (пример како другарот што зема) или една GeForce Titan X/980Ti што се негде околу 1000 евра плус трошок ако сакаш smooth gaming во 2К со 120-144 fps .Jас имам една GeForce 970GTX и тоа е доволно сега за сега за 1080p 60fps gaming али не и за 2К gaming со 120-144fps.Приметив дека е некако строго за gaming мониторот не е баш монитор за гледање филмови, ТВ серии, за слики ,за графичка обработка.
  Некако е ептен ако си hardcore gamer ,сепак тоа е мое мислење и од тоа што јас можев да го видам кај другарот што го купи од Сетек.
  Јас лично не би го купил тој монитор не дека не играм игри али ретко од време на време ,јас би одел со варијанта 4K бидејќи моментално користам FULL HD 1080p и не би купил монитор со 2К нешто што е помеѓу 1080p и 4K.
  Овој е добар/солиден 4K монитор али го нема во Македонија ниту па ќе го има во блиска иднина :)
  http://www.samsung.com/us/computer/monitors/LU32D97KQSR/ZA
   
  На Skorp му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Skorp

  Skorp That guy....

  Член од:
  30 јуни 2010
  Мислења:
  708
  Допаѓања:
  617

  Za nekoja godina po dostapno ke bide 2k/4k. Sega igrive i so dve graficki ako ne e dobro optimizirana... tesko deka 144 fps ke imas. Inace, objasni zaso strogo za gaming? Hercazata ne izglea dobro na filmovi ?
   
 3. DESPERADO1990

  DESPERADO1990

  Член од:
  9 јануари 2015
  Мислења:
  110
  Допаѓања:
  38
  Инсталиравме некои игри(GTA V,Assassin's Creed Unity,Metro:Last Light,Far Cry 4,Crysis 3)
  и пријатно се изненадив со 2 x GeForce 970GTX не видов некоја игра да е со помалку од 100fps претежно беше помеѓу 120-144fps.

  Што се однесува до тоа што го напишав претходно за моето мислење дека мониторот е строго за gaming прво би почнал со самото име ASUS ROG SWIFT каде што ROG е нормално Republic of Gamers самото име кажува нешто нели?
  Ајде да го оставиме името на страна прво нешто кога ке го видиш мониторот, самиот дизајн те асоцира на монитор за gaming- alien дизајн го викам јас , тешко е да се објасни со зборови како да споредуваш Alienware лаптоп и Apple лаптоп или Razer mouse и Logitech mouse. Не е елегантен и едноставен дизајн како кај Apple и Logitech или пример link-от од другиот монитор Samsung што ти го пратив некако е поразлично дизајниран ,воопшто не е тенок монитор ,копчињата не се на допир и се чудно поставени, држачот свети и менува бои .Сето ова ајде да кажеме зависи од личен вкус на купувачот.
  Последно нешто што го приметив што не ми се допадна , се самите бои што ги прикажува мониторот и brightness кој треба да го ставиш на минимум во спротивно би ослепел за недела дена од толку силен brightness .Самото мени што го има мониторот повторно е некако насочено за gaming опции и се што може да се сетира додека играш некоја игра.Боите и не се баш добри кога ќе го подесиш brightness на минимум се е темно на мониторот а и кога не е на минимум не би го препорачал на некого за гледање филмови , за сурфање знаеш everyday use :) Искрено некои монитори 1080P со 60Hz refresh rate и 5ms response time кои се 200-300 ЕУР имаат подобри бои и контраст за разлика од овој монитор.Можеби немаат 144Hz refresh rate и 1ms response time али според мене се подобри за секојдневно користење и повремено играње на некоја игра.
  Сепак ова е мое лично мислење и моја лична проценка на мониторот немора да важи истото за сите. :)
   
  На krkac и Skorp им се допаѓа ова.
 4. StormRage

  StormRage Веома Опасна Фигура

  Член од:
  9 јануари 2008
  Мислења:
  5.804
  Допаѓања:
  4.538
  Ај тазе машината
  MB: AsRock z170m Extreme4
  CPU: Intel i5 6500
  Ram: 16gb G.Skill TridentZ 3000MHz DDR4
  Storage: WD Velociraptor 320gb 10000rpm/ Samsung SM951 120gb ssd
  Psu: (половно Delta, се чека Evga Supernova 550W G2)
  GPU: такоџе се чека новата nVidia архитектура
  Case: кутијата од матичната :D
  монитор: Dell Ultrasharp U2312HM
   
  Последно уредено: 17 март 2016
 5. krkac

  krkac

  Член од:
  11 февруари 2009
  Мислења:
  874
  Допаѓања:
  849
  Колку те чини конфигурацијава до сега, без мониторот се разбира бидејки тоа нешто што највеќе може да трае :icon_mrgr:
   
 6. StormRage

  StormRage Веома Опасна Фигура

  Член од:
  9 јануари 2008
  Мислења:
  5.804
  Допаѓања:
  4.538
  околу 40к :)
   
  На krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 7. lightningterror

  lightningterror Game Developer

  Член од:
  31 октомври 2015
  Мислења:
  203
  Допаѓања:
  142
  • CPU Intel Core i3 4160 - undervolted -0.114v vcore offset
  • Motherboard Asrock B85M - DGS
  • RAM 2x 4GB Kingston 1600 mhz CL9
  • GPU Asus AMD Radeon R7 360 2GB GDDR5
  • Case Delux DLC-MG866 mid tower ATX case
  • Storage WD Caviar Blue 1 TB 7200 rpm 64MB cache HDD
  • PSU Corsair CX 430 V2
  • Display(s) Main Monitor LG 24M45HQ-B - 24" LED Dual Smart Wide Monitor. Second monitor Samsung Syncmaster 720n (for quick synch encoding)
  • Cooling CPU ( Hyper TX3 EVO) , 120mm front intake , outtake psu & cpu fan.
  • Mouse Delux DLM-528BU 5D Optical Mouse
  • Sound Through HDMI (AMD True Audio) , Philips speakers with subwоofer
  • Operating System Windows 7 Ultimate sp1 64 bit
  Мал Upgrade пред 2-3 месеци негде.
  Тастатура: Genius KB-G265
  Глушец: Genius X-G300
  Рам: Hyper X Savage 16 GB (2x8 ) Kit 1600mhz CL9
   
  На marambo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Fredy Guarin

  Fredy Guarin Second to none

  Член од:
  20 јули 2009
  Мислења:
  2.514
  Допаѓања:
  3.292
  cpu: i7 4790k/4.7Ghz
  cpu cooler: Noctua D14
  Mobo: Asus Maximus Hero VII
  GPU:Sapphire R9 290x tri-x
  SSD:Samsung 850pro 256Gb
  HDD:WD EZEX 1Tb blue
  RAM:2x8 gb kingston 1866Mhz
  PSU:Chieftec Navitas 750w Gold
  Case: DeepCool Teseract SW Black
  Display: Dell U2414H 1080p
  Keyboard: ASUS Cerberus
  Mouse: CM Spawn(се чека Logitech G502)
   
 9. Fredy Guarin

  Fredy Guarin Second to none

  Член од:
  20 јули 2009
  Мислења:
  2.514
  Допаѓања:
  3.292
   
  На Skorp му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Fredy Guarin

  Fredy Guarin Second to none

  Член од:
  20 јули 2009
  Мислења:
  2.514
  Допаѓања:
  3.292
   
 11. samunoske

  samunoske unidentified specie

  Член од:
  21 април 2007
  Мислења:
  241
  Допаѓања:
  17
 12. Skorp

  Skorp That guy....

  Член од:
  30 јуни 2010
  Мислења:
  708
  Допаѓања:
  617

  Mala dopuna :brlav:
   
  На Bateman и Fredy Guarin им се допаѓа ова.
 13. gorantuborg

  gorantuborg

  Член од:
  5 октомври 2012
  Мислења:
  1.490
  Допаѓања:
  842
 14. Blazing Guns

  Blazing Guns

  Член од:
  29 декември 2011
  Мислења:
  2.916
  Допаѓања:
  2.348
 15. Fredy Guarin

  Fredy Guarin Second to none

  Член од:
  20 јули 2009
  Мислења:
  2.514
  Допаѓања:
  3.292
  cpu: i7 4790k/4.7Ghz
  cpu cooler: Noctua D14
  Mobo: Asus Maximus Hero VII
  GPU:Аsus strix 1080 8gb
  SSD:Samsung 850pro 256Gb
  HDD:WD EZEX 1Tb blue
  RAM:2x8 gb kingston 1866Mhz
  PSU:EVGA supernova 750w g3
  Case: NZXT 340 elite
  Display: Asus pg 279q 165hz IPS 1440p
  Keyboard: ASUS Cerberus
  Mouse: Logitech G502

  Неколку апдејти од минатиот пат.Сменив напојување,графичка и куќаре во меѓувреме :)
   

Сподели преку: