Каков е интернетот на Телекабел, Теленет...

Статус
Затворена за нови мислења.

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Како тоа ти се гуши мрежата??
Ние сме 3ца у мрежа со рутер и кога едниот другар ке пушти торент (уторент1.8.8) едноставно страна не може да се отвори..
А ја кога ке пуштам торент(уторент 1.7.7) нема гајле ,е сеа он е само на Вајрлес ,а ние на кабел ....
Дали е тоа до ТК?
Дали е до верзијата негова на Уторент.. 1.8.8?
Или до рутерот е нешто...(linksys)

Иначе отидени сме преку 100гига..и торентот во моментов иде со преку 175 кб/с значи не не ограничиле ...како што се шпекулираше :)
Поздрав..
И јас користам 1.7.7, плус имам пробано со повеќе различни клиенти, така да не е до тоа. Имам пробано од сите 4 компјутери што ми се во мрежа (3 на wireless, 1 со кабел), со исти/непроменети сетинзи на рутерот - исто. Имам пробано без рутер, на еден компјутер - не се отвараат страни ако е пуштен некој торент, дури и да оди со 2 KB/s.

Попладне кога има повеќе гужва торенти идат со ~30-40 KB/s (вкупна брзина за сите), па после 10 саат негде пуштаат нормално. Последниве неколку саати не мрда над 110 KB/s, иако во peer list во првите 10 од кои земам, барем 5 се сервери од kimsufi.com :)

Се случува нешто во ТК, ама дали е проблем или е намерно, не знам.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Овер,на што сурфаш,да не е опера?

Јас кога ќе пуштам Opera,ми краде пола од конекцијата (си резервира за себе) па ако торентот идел со 150 кб/с,паѓа на некои 75 кб/с.

Пробај со Chrome,ако е до тоа ќе се поправи :)
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
И јас користам 1.7.7, плус имам пробано со повеќе различни клиенти, така да не е до тоа. Имам пробано од сите 4 компјутери што ми се во мрежа (3 на wireless, 1 со кабел), со исти/непроменети сетинзи на рутерот - исто. Имам пробано без рутер, на еден компјутер - не се отвараат страни ако е пуштен некој торент, дури и да оди со 2 KB/s.

Попладне кога има повеќе гужва торенти идат со ~30-40 KB/s (вкупна брзина за сите), па после 10 саат негде пуштаат нормално. Последниве неколку саати не мрда над 110 KB/s, иако во peer list во првите 10 од кои земам, барем 5 се сервери од kimsufi.com :)

Се случува нешто во ТК, ама дали е проблем или е намерно, не знам.
Сепак мислам дека е проблем,. и дека не е ништо намерно али ке видиме..
 
Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
кај мене денес се подобруваат торентите. моментално 13.30, симнува со 150 кб/с. кај вас како е?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Овер,на што сурфаш,да не е опера?

Јас кога ќе пуштам Opera,ми краде пола од конекцијата (си резервира за себе) па ако торентот идел со 150 кб/с,паѓа на некои 75 кб/с.

Пробај со Chrome,ако е до тоа ќе се поправи :)
Firefox, и колку за да проверам го вратив од мртвите IE :)

Ајде, наредниов месец ќе се види што-како..
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Firefox, и колку за да проверам го вратив од мртвите IE :)

Ајде, наредниов месец ќе се види што-како..

Овердрајв пријателу мој немој многу да жалиш по нивниот Интернет од сигурни информации ти кажувам дека линкот им е преоптерен а и вработените таму симнувале со големи брзини така да за нас обичните смртници малку останува.

На времето така правеа во Телеком ама им стегнаа казни и сега си користат пакети дома со брзина предвидена за користење.


А не вака на работа да тегнеш со 1Гигабит мислам ме сфаќаш паметен чоек си.Знаеш дека на лажам по форуми.

Поздрав
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
ДА СЕ ПОФАЛАМ!!! ТОПОИНИ! ВРВ! НАИБОЉЕ.... НООООООООООООООООООООТ!




ај сеа? :mad:

значи, пуштам торент и во рок од 2 минути ми паѓа конекцијата. форумов ми го чита во просек со 3кб/с а и повеќето www македонски. МАМАТА У ПИЧКА ДА ИМ ЈА ЕБАМ, 3 МЕСЕЦИ ИМ Е КАТАСТРОФА ИНТЕРНЕТОТ!

ве молам, дали да се префрлам на адсл, задоволни ли се од него луѓево? кејблтел не доаѓа во предвид, пошо и тој бил срање. т.е. кај кого-како, нешто ко телекабелов. ептен сум накурчен ! :mad::mad::mad:
или кажете ми како да ги пцујам овие од телекабел? :mad:
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
CableTEl
се катастрофа невидена, ме оставија 10 ден абез интернет немале екипа да поправи. КАТАСТРОФА
значи ова моево не било страшно... веќе една недела немам интернет... секој ден им се јавувам, никако да пратат некој да дојде...
а шо е поглупо, од ко го ставив само 2 дена имав интернет...:tapp:
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
мамата мамина. симнав и уторент, ама кур. паѓа после 2-3 минути цел нет. морам да рестартирам модем и да чекам да му текне да се стабилизира за да можам да се убацам :mad: дај кажујте што да праам.
 

Red

41M847
Член од
10 јуни 2007
Мислења
388
Поени од реакции
6
мамата мамина. симнав и уторент, ама кур. паѓа после 2-3 минути цел нет. морам да рестартирам модем и да чекам да му текне да се стабилизира за да можам да се убацам :mad: дај кажујте што да праам.
Стави адсл или соло...Едино решение =/
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Момци како нетот на ТК ,се опраи ли секаде ??
Кај мене лета ли лета.. ТОП ЈЕ,нека остане ваков :)


 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Мене вчера навечер прв пат во овие 6 месеци ми падна нетот :(
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
мамата мамина. симнав и уторент, ама кур. паѓа после 2-3 минути цел нет. морам да рестартирам модем и да чекам да му текне да се стабилизира за да можам да се убацам :mad: дај кажујте што да праам.
Moes da si naprais shortkut za restart na modemot da nemoras da go ostekuvas od struja celo vreme :)
Ti treba CURL i eden bat fajl u koj ke go pastiras ova:
curl -d "BUTTON_INPUT=Restart+Cable+Modem" http://192.168.100.1/configdata.html

:smir:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Момци како нетот на ТК ,се опраи ли секаде ??
Кај мене лета ли лета.. ТОП ЈЕ,нека остане ваков :)


Брзинава ти е волкава затоа што некои корисници вчера немаа нет :)
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Абе не е од вчера така ..
Цело време е така само вчера го пишав ... Топ је, :zver: e нетов :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom