Каков бизнис да започнам со 5000 евра?

Член од
19 февруари 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
да, ова со земјоделие не е лош предлог, само ќе треба да се потрудиш.

можеш да сееш јаготки, калинки ( кога завршува периодот на бербата, значи кога почнуваат да се чуват по визби, цената во зиме им достигнува и до 150 денари за килограм, тоа ти е 2-3 калинки ) или можеш да сееш што било, само да е ретко во мкд, може и аспарагос.
Земјоделие ти е права ствар,остави јаготки,малинки итн..Засади три работи ако сакаш да се збогатиш:
1.сол
2.макарони
3.неонки
Па кога ќе никнат пари колку сакаш!!!!!!!!:pos2:
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Како прво 5000 евра се малце за да почниш сопствен бизнис (само регистрацијата на фирма би те коштала отприлика толку). Еве ти еден предлог: Остави ги тие 5000 евра што ги имаш во банка (2-3 години) и од банката нормално ти даваат како камата затоа што ги чуваш парите кај нив. Ти за тие 3 години најди си добра работа и од тоа време имај чист ќар од 4000-5000 евра и + тие парите од банката ќе бидат тогаш околу 6000 евра и ќе имаш скоро 10.000 евра на располагање. Тогаш можеш да размислуваш за отпочнување на сопствен бизнис;)
Firma sega se registrira za 200 evra,problem se posle davackite sto se nametnuvaat.
mene mi se dopaga idejata so kirbi masinata i cistenje po stanovi,ako si od skopje inaku ako si od nekoja teska provincija toj biznis ne funkcionira
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
323
Поени од реакции
4
so 5000 evra ako mozes da izgradis edno javno wc na dobra lokacija i da znaes biznisot ke cveta
 
Член од
30 декември 2008
Мислења
212
Поени од реакции
12
Мal kafic ,maalski so 4-5 masi zemen podkirija i prosecno ureden i sam da si go rabotis.
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Не студирам економија,но парите се моја опсесија,доколки ми дадат 5000 еура на располагање не се ни мислам идам у швицарска банка,нека тече камата едно десетина години,после ги вадам,купувам акции од макпетрол и пуна капа цел живот.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Едно трафиче за "џинџири-минџири" да си отвориш не би било лошо.
 
Член од
23 февруари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
2
Па јас да би ги имал сега тие 5000 евра на лагер ,би ги користел како почетен капитал за оворање на едно продавниче на големо за пијалоци или брашно!
Барем тоа во мојов дел недостига...

Друго би почнал да се занимавам со здружение на граѓани ,и би ангажирам консултанти за изработка на предлог-проекти -би лобирал да ги добијам ,и од добиените проекти би правел пари ...многу убав бизнис е ..знам од близок пријател..
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
За вас кој немате верба во 5000 еу .... успешен бизнис потребно е МНОГУ УМ и малце пари... дајте ми 5000 еу па ќе ви ги вратам 8000 за две год
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Купи мали пластички лажичиња за шеќер, насади ги и ке испаднат големи лажици. Сакаш ли профит. :)

Ако сакаш озбилен бизнис ке ти требаат мн мн повеќе пари. Овие половина ке ти отидат за отварање фирми документи даноци маноци и уште кузне каков баждар од државава што треба да го платиш. :)

Бaждарина треба да се плаќа ејјјј. Сто јајца :)
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
За вас кој немате верба во 5000 еу .... успешен бизнис потребно е МНОГУ УМ и малце пари... дајте ми 5000 еу па ќе ви ги вратам 8000 за две год
abe deca,fatete se za rabota ,ne filozofirajte, za biznis treba i nesto drugo sto nikoj od vas ne go spomenuva a toa e V R E M E nema biznis preku nok pari da se napolnis,a ti pere ako si imal um nemase da dojdis vo situacija od drugi da gi baras-ke si gi imal.....
i uste edna rabota cice da vi kazi"VO TUGJI RACE SAMO K.. RASTIT":wink:
 
Член од
8 март 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
jas imam edna idea za biznis.rabotam vo edna avstriska kompanija za zastapuvanje na stedno kreditno penziono zivotno osiguruvanje.nie sme MLM kompanija I ne se zanimavame so prodazba na polisi odnosno toj del go pravis zaedno so cel tim a celo vreme vsusnost ti e rabota da najdes svoi sorabotnici agenti dileri kako sakas za sirenje na mreza mislam deka otprilika znaes kako funkcionira MLM-ot.zarabotkata e povekje od atraktivna nemas sef nemas rabotno vreme koga i kolku sakas zarabotuvas a eden licen potpis na polisa se dvizi od 50-250evra.napredokot vo menadzer e strasno brz i imas internacionalna kariera odnosno ne samo vo makedonija.kako ti se dopagja?mislam deka e edinstven biznis vo makedonija vo ova vreme koe e tolku dohodoven sto kje se zbunis sto kje ti se slucuva posle godina dena.ako si za ajde pisi mi na meil:gjorgji_atanasov@yahoo.com.kje dogovorime termin za razgovor vo kancelarija i kje ti go objasnam i programot i sistemot na isplata.POZ
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
jas imam edna idea za biznis.rabotam vo edna avstriska kompanija za zastapuvanje na stedno kreditno penziono zivotno osiguruvanje.nie sme MLM kompanija I ne se zanimavame so prodazba na polisi odnosno toj del go pravis zaedno so cel tim a celo vreme vsusnost ti e rabota da najdes svoi sorabotnici agenti dileri kako sakas za sirenje na mreza mislam deka otprilika znaes kako funkcionira MLM-ot.zarabotkata e povekje od atraktivna nemas sef nemas rabotno vreme koga i kolku sakas zarabotuvas a eden licen potpis na polisa se dvizi od 50-250evra.napredokot vo menadzer e strasno brz i imas internacionalna kariera odnosno ne samo vo makedonija.kako ti se dopagja?mislam deka e edinstven biznis vo makedonija vo ova vreme koe e tolku dohodoven sto kje se zbunis sto kje ti se slucuva posle godina dena.ako si za ajde pisi mi na meil:gjorgji_atanasov@yahoo.com.kje dogovorime termin za razgovor vo kancelarija i kje ti go objasnam i programot i sistemot na isplata.POZ
a zosto nemas normalen mail...?..nesto kako gjorgji_atanasov@maglovitoosiguruvanje.at ???
kako moze da bide dobar bisnis vo MKD nekoja MLM piramida?????? kolku e VLEZNICA za u pot...4999 evra ???
 
Z

zlaki

Гостин
што знам колку е добра идејата но мислам дека Агенција за недвижности за овие времиња во кои сега живееме а и кои идат е можеби идеално за остварување на добар профит.Продажба на недвижен и движен имот.А сигурно и не ти требаат 5000 евра. за старт.Како трошок сега во моментот мислам дека ќе ти треба дел.простор,локална тв за реклама,интернет страница.Луѓето заложуваат,препродаваат недвижен имот а за сето тоа препродавање сигурно се добива и добар процент.Ај ако има некој работено или има агенција за недвижности нека каже како е .:smir:
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Со 5000 евра ја би отишол за Словенија и би купил златни шипки 9999 пошо кај нас не може да се купи а исто е проблем на граница треба илегално ама.....
 
F

FilipMacedon

Гостин
Гробарство друже во ова време некако е најисплатливо:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom