Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Јас сум бил и на Блед и на Бохињ, и навистина е штета ако некој е во близина и да не ги посети барем на по еден ден, фантастични места, а башка и таму може да се бања :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Минатата година два пати ги имам посетено Крањска Гора, Блед и Бохињ и околина и е преубаво.
Прашањето ми е дали некој е бил на одмор на Порторож и Пиран. Прв пат идам во овој дел и дали се места кои има што да понудат за тие две недели, каква е поврзаноста со други места еве пример излет до Венеција и Трст. Плажите, какви туристи има итн
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
дечки ајде една мала помош
сакам летово да идам со дечко на одмор во Грција(првпат идеме заедно) ,планираме агенциски значи без кола ке сме
местото да биде ни премногу за забава(како Кавос),ни пак некое скроз пензионерско(Неа Врасна,Неа Пори,Лептокарија)
предлози ваши?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
дечки ајде една мала помош
сакам летово да идам со дечко на одмор во Грција(првпат идеме заедно) ,планираме агенциски значи без кола ке сме
местото да биде ни премногу за забава(како Кавос),ни пак некое скроз пензионерско(Неа Врасна,Неа Пори,Лептокарија)
предлози ваши?
Скиатос. Толку :)
 
Член од
23 март 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
дечки ајде една мала помош
сакам летово да идам со дечко на одмор во Грција(првпат идеме заедно) ,планираме агенциски значи без кола ке сме
местото да биде ни премногу за забава(како Кавос),ни пак некое скроз пензионерско(Неа Врасна,Неа Пори,Лептокарија)
предлози ваши?
Лефкада немам појдено ама гледам слики убаво е. Паралија е многу убаво за шетање и плажите не се лоши, Калитеа исто. И Мармарас е убаво.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Дечки дајте предлог за Хрватска некаде? Ќе одиме две другарки, значи сакам место што ќе има и добри плажи и добар ноќен живот? Од прилика и цени ако можете да ми дадете на местата што ќе ги предложите за да знам од прилика колку би коштало.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Нешто ми се роди идеја од видеа по јутјуб да го посетам ова лето Копер во Словенија. Има некој искуство како е со плажи, журки, смештај и такви работи?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не очекувај плажи и море како во Хрватска, а цените се високи за тоа што го нудат по апартманите. Иначе и јас ова лето идам во тој дел и веќе одлучивме на краток престој, затоа што не ми изгледа за подолго од 3 дена. 300 евра за 3 ноќи за четричлена фамилија.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Нешто ми се роди идеја од видеа по јутјуб да го посетам ова лето Копер во Словенија. Има некој искуство како е со плажи, журки, смештај и такви работи?
Бев Копер пред 6 години, август 2011. Плажа не очекувај нешто добра, има една плажа така во центарот на градот и е многу груба, со тврди камења, а истиот случај е и во вода. Не е ни нешто чиста водата, барем овие импресии ги имам од тогаш иако тешко дека би имало преголем простор за некаква промена и напредок. Блиску до Копер ти е Порторож (20-30 мин) кој се смета како подобар за плажа, сепак и тука не е ништо посебно, ќе се обидам да речам лошо бидејќи немаш ништо од плажа, лежалките се ставаат на голема тревна површина, а водата не е ни блиску до чиста полна со некои тревки, без веза. Значи ако сте за море, дефинитивно Грција што се однесува до поблиските дестинации. За ноќен живот не можам да ти одговарам бидејќи бев фамилијарно, а и се на се имав 15-16 години, така да. Околу цените, стандардно за Словенија повисочки, кока кола околу 2 и пол евра, кафе 2-3 евра, јадењето изгор.
Ако сте за на север од Македонија, дефинитивно подобро решение Будва, за ноќен живот е сигурно подобро од било кое место во Словенија на море, иако не е нешто wau за бањање, сепак е подобро од Копер, Порторож, Пиран.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Бев Копер пред 6 години, август 2011. Плажа не очекувај нешто добра, има една плажа така во центарот на градот и е многу груба, со тврди камења, а истиот случај е и во вода. Не е ни нешто чиста водата, барем овие импресии ги имам од тогаш иако тешко дека би имало преголем простор за некаква промена и напредок. Блиску до Копер ти е Порторож (20-30 мин) кој се смета како подобар за плажа, сепак и тука не е ништо посебно, ќе се обидам да речам лошо бидејќи немаш ништо од плажа, лежалките се ставаат на голема тревна површина, а водата не е ни блиску до чиста полна со некои тревки, без веза. Значи ако сте за море, дефинитивно Грција што се однесува до поблиските дестинации. За ноќен живот не можам да ти одговарам бидејќи бев фамилијарно, а и се на се имав 15-16 години, така да. Околу цените, стандардно за Словенија повисочки, кока кола околу 2 и пол евра, кафе 2-3 евра, јадењето изгор.
Ако сте за на север од Македонија, дефинитивно подобро решение Будва, за ноќен живот е сигурно подобро од било кое место во Словенија на море, иако не е нешто wau за бањање, сепак е подобро од Копер, Порторож, Пиран.
Фала за одговоров, ме разубеди набрзина :) Нејќам веќе Грција, идев неколку лета по ред. Исто и Бугарија. Лани бев во Саранда и Ксамил за промена ама не сум многу задоволен па си решив за летово малку посеверно, Црна Гора, Хрватска, Словенија и барајќи по нет не знам зошто но Копер ми остана во ум.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Дечки, Кушадаси или Анталија на одмор, која дестинација би ми ја предложиле?
Некој да каже предности, недостатоци...

Не сум бил, а сакам да одам, па ме интересира...
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Дечки, Кушадаси или Анталија на одмор, која дестинација би ми ја предложиле?
Некој да каже предности, недостатоци...

Не сум бил, а сакам да одам, па ме интересира...
Тоа се две различни опции.
Кушадаси си сместен во град, или во центар или долу на Long Beach.
Дискотеки кафичи имаш во центарот во една улица, што значи треба да идеш со турските мини автобуси (комбиња) на искачање навечер. Цената е 4 лири / 1 еур во правец.

Анталија ти е друга прича, идеш во огромни ресорти на All Inclusive и не мрдаш од хотел.
:)
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Се двоумиме помеѓу бугарија и црна гора, во бугарија сме биле , во Несебар, така да повеќе не влече за до Црна Гора да идеме оваа година. Планот е за со сопствен превоз. Ако може некој со искуство за плажите во црна гора да даде свое видување и предлог во кој град да се иде.
Најбитното ми е песочна плажа и чиста вода нели.
Секако се прифаќа и мислење од типот Идете си пак бугарија и слично.
Фала ви
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Јас би прашал дали одење со другари тројца на одмор е добра идеја или не? горе доле јас сум на мислата дека не баш секогаш одењето со повеќе другари е позитивно/добра идеја, затоа обично практикувам сам да одам или со девојка што би прифатил или максимум со еден другар со кој знам дека исти мисли имаме
 
Член од
8 мај 2017
Мислења
5
Поени од реакции
1
Zdravo
Sakam da prasam dali nekoj bil na odmor vo Uranopoli na tret krak
Imame besplatno smestuvanje od 5 juni ama nema direkten prevoz do tamu
Pa planirame da odime do Solun so nekoja od agenciive pa od Solun da odime so nekoj avtobus
Dali nekoj znae kako se dvizat cenite na avtobuskite karti vo Grcija
Ne sakame da odime so kola bidejki prv pat odime tamu
Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom