Каде може да најдам? (Општи прашања)

Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Каде можам да најдам ваков зглоб за закачалка? (Не знам како поинаку да го наречам тоа црното)

IMG-6caf49e178afe85f563983a72bb257ff-V.jpg
 
Член од
25 јуни 2022
Мислења
5
Поени од реакции
0
Каде има Quechua (декатлон) ранци, во гтц имало некаде? Гледам ги купуваат од тука.
Автоматски споено мислење:

Каде има Quechua (декатлон) ранци, во гтц имало некаде? Гледам ги купуваат од тука.
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.883
Поени од реакции
2.084
Каде има Quechua (декатлон) ранци, во гтц имало некаде? Гледам ги купуваат од тука.
Автоматски споено мислење:

Каде има Quechua (декатлон) ранци, во гтц имало некаде? Гледам ги купуваат од тука.

Ова ќе ти врши работа?
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Итно ми требаат пари на заем, околу 500 евра, доколку знаете каде да се обратам може да ми пишете во порака.
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
1.923
Гледав на нивниот сајт имаат само 100 грамско.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Гледав на нивниот сајт имаат само 100 грамско.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
Bolje za tebe, edno go kupuvas meleno kafeto drugo cim go otvoris osven ako ne go cuvas vo vakum za nekolku dena gubi kvalitet
Primer zrna kafe od otvaranje se preporacuva da se konzumiraat vo period od 10tina dena, za veke meleno toj rok e pokratok.

Da verojatno e poskapo da kupis 5 x 100gr ama ke uzivas poveke :D
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
1.923
Bolje za tebe, edno go kupuvas meleno kafeto drugo cim go otvoris osven ako ne go cuvas vo vakum za nekolku dena gubi kvalitet
Primer zrna kafe od otvaranje se preporacuva da se konzumiraat vo period od 10tina dena, za veke meleno toj rok e pokratok.

Da verojatno e poskapo da kupis 5 x 100gr ama ke uzivas poveke :D
Се согласувам, меѓутоа кај мене повеќе од 15 дена не се задржува кутија кафе. Имам потрошено 4 кутии од нив и не приметив некоја разлика.
Пред да пробам од кај нив неколку години користев Јубиларна кафе, после неколку месеци купив и не ми е истата од претходно.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.698
Поени од реакции
5.740
Bolje za tebe, edno go kupuvas meleno kafeto drugo cim go otvoris osven ako ne go cuvas vo vakum za nekolku dena gubi kvalitet
Primer zrna kafe od otvaranje se preporacuva da se konzumiraat vo period od 10tina dena, za veke meleno toj rok e pokratok.

Da verojatno e poskapo da kupis 5 x 100gr ama ke uzivas poveke :D
Da se nadovrzam,
Meleno kafe NE se kupuva !!
Samo kafe vo zrno i sam si melish , najdobro so racna melnica i po potreba. Kafeto treba da e uzhivanje i zadovolstvo.
A ne kafena voda polna so kiselini ili gorcini.

Jas trosham godishno 20Kg kafe i imam vo sekoe vreme doma barem 5Kg , Vakuumirano i vo Izgasnat frizhider vo vizba ceka da mu dojdi redot.
A ushte podobro e direkt od lokalen Kafedjija shto peci sekoj den presno kafe.Samo takvo neshto ovde nema i moram kako shto pishav pogore.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
@Иван CFC
Ако го користиш за турско кафе незнам колку ќе ти биде од корист ама помини во Coffee & Friends, кај билна аптека во зградата се наоѓа 20тина метра повнатре на паркингот не е толку на главната улица. За македонија имаат одличен избор на кафе. Ама очекувај и да биде малку поскапо. Сигурно имаш можност и да ти го сомелат таму на лице местон ако немаш дома мелница. Само пак ќе кажам зависи што пиеш за еспресо ќе видиш разлика, ама на турско и со тој начин на припрема колку ќе влијае на вкусот незнам.

Da se nadovrzam,
Meleno kafe NE se kupuva !!
Samo kafe vo zrno i sam si melish , najdobro so racna melnica i po potreba. Kafeto treba da e uzhivanje i zadovolstvo.
A ne kafena voda polna so kiselini ili gorcini.

Jas trosham godishno 20Kg kafe i imam vo sekoe vreme doma barem 5Kg , Vakuumirano i vo Izgasnat frizhider vo vizba ceka da mu dojdi redot.
A ushte podobro e direkt od lokalen Kafedjija shto peci sekoj den presno kafe.Samo takvo neshto ovde nema i moram kako shto pishav pogore.
Мешам и single origin од локален „пржач„ (кој очаен превод ама не ми текнува дали има мкд збор) и негова мешавина, а и зимам некогаш од продавница (има неколку средно пржени што се наоѓаат тука и се пристојни). За разлика од тебе јас дома држам помала количина и обично купувам почесто.

ПС па и тазе пржено нели не е најубаво за конзумација требало да одстои неколку дена после процесот.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.698
Поени од реакции
5.740
@Иван CFC
Ако го користиш за турско кафе незнам колку ќе ти биде од корист ама помини во Coffee & Friends, кај билна аптека во зградата се наоѓа 20тина метра повнатре на паркингот не е толку на главната улица. За македонија имаат одличен избор на кафе. Ама очекувај и да биде малку поскапо. Сигурно имаш можност и да ти го сомелат таму на лице местон ако немаш дома мелница. Само пак ќе кажам зависи што пиеш за еспресо ќе видиш разлика, ама на турско и со тој начин на припрема колку ќе влијае на вкусот незнам.


Мешам и single origin од локален „пржач„ (кој очаен превод ама не ми текнува дали има мкд збор) и негова мешавина, а и зимам некогаш од продавница (има неколку средно пржени што се наоѓаат тука и се пристојни). За разлика од тебе јас дома држам помала количина и обично купувам почесто.

ПС па и тазе пржено нели не е најубаво за конзумација требало да одстои неколку дена после процесот.
Kupuvash pocesto zatoa shto pomalku troshish. Mene mi trebaat 2Kg i povejce mesecno.
I sekogash kupuvam presno pakuvano a i razlikata vo cenata e ogromna.
1kg. 18€ regularna
10€ vo Diskont prodavnica koja sekoj vtor mesec go prodava po 10€ ako zemish povejce od 3Kg.

Inace presno kaffe se podrazbira otvoreno pakuvanje do 10 dena
 

Kajgana Shop

На врв Bottom