Каде е границата на прељубата?

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.195
Поени од реакции
34.430
trilobite напиша:
Па нека излезе женати да вечера со чужд маж да видиме дал лежерно ќе гледаш свецко...:mist:
Клизав терен е тоа.
Нема да гледам, ама нормално дека може да излезе со кого сака. Не сум до толку посесивен. ;)
Во ред е доколку го најави тоа. Воопшто не би ми пречело. Но, веќе би била поинаква приказната ако „скришно” го стори тоа. Не дека спаѓа во неверство, ама не е во ред.
 
T

trilobite

Гостин
Acid напиша:
Не дека спаѓа во неверство, ама не е во ред.
Епа тоа е тоа што ќе тера да трчаш у меѓувреме по бајачки.
Црвот ќе те јаде што сакаш ти кажи,кога се работи за друг маж,друго е да излезе со пријателка,колешка.
Дефинитвно е на граница на прељуба.
На кого би му било е сеедно овој другиот да излезе без присуство на сопружникот?Има тука нешто!
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.195
Поени од реакции
34.430
trilobite напиша:
Епа тоа е тоа што ќе тера да трчаш у меѓувреме по бајачки.
Црвот ќе те јаде што сакаш ти кажи,кога се работи за друг маж,друго е да излезе со пријателка,колешка.
Дефинитвно е на граница на прељуба.
На кого би му било е сеедно овој другиот да излезе без присуство на сопружникот?Има тука нешто!
Нема да ме „јаде црвот” де, ама ти реков - не е во ред да излезе на вечера (или било каде) на само со друг маж, без воопшто да ти каже за тоа. Ти викам, доколку „најави” однапред дека ќе излегува - тогаш е сосема во ред.

Зошто би била вечера неверство? Колку и да ти се вртат мисли во главата дека таа ќе направи „нешто”, доколку не го стори тоа и навистина и веруваш - нема потреба да мислиш дека станува збор за неверство. Не се оптоварувај со такви работи - Полесно ќе ти биде, веруј.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Acid напиша:
Нема да ме „јаде црвот” де, ама ти реков - не е во ред да излезе на вечера (или било каде) на само со друг маж, без воопшто да ти каже за тоа. Ти викам, доколку „најави” однапред дека ќе излегува - тогаш е сосема во ред.
Во ред? мене баш не би ми било,нема да те копка цело време самата помисла дека е излезена со друг маж? онака шо се дешава кај се до сеа,шо моабет праат,дали праат моабет уопште? не знам може сте смирени вие,ама јас здивувам лесно,обична вечера,во добра атмосфера може лесно да се префрли у нешто друго,нели?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.195
Поени од реакции
34.430
mRnO напиша:
Во ред? мене баш не би ми било,нема да те копка цело време самата помисла дека е излезена со друг маж? онака шо се дешава кај се до сеа,шо моабет праат,дали праат моабет уопште? не знам може сте смирени вие,ама јас здивувам лесно,обична вечера,во добра атмосфера може лесно да се префрли у нешто друго,нели?
Јебига друже, немаат сите луѓе исто размислување и иста психолошка рамнотежа, нели? :wink:

Башка темава е за неверство, а не за тоа дали би ти било тебе глупо ако партнерката излезе во град без тебе.
 
T

trilobite

Гостин
Acid напиша:
Зошто би била вечера неверство? Колку и да ти се вртат мисли во главата дека таа ќе направи „нешто”, доколку не го стори тоа и навистина и веруваш - нема потреба да мислиш дека станува збор за неверство. Не се оптоварувај со такви работи - Полесно ќе ти биде, веруј.
Самиот чин "вечера" можеби сам по себе не изгледа нешто страшен,мада е показател дека нешто тука не штима.
Нема бе буразеру што да бара со други на вечера,па и ако се најави 200x,што ако се најави?
Друго е да речеме да отиде службено вака, групно...Ама ова е апла....!
Треба да си извеан дибидус за да не приметиш дека те дрибла дотичната госпоѓа.
А што викаш,"ако и верувам ако ми верува....."
Ако ми верува,значи ако ме познава не треба на памет да и падне бе таква работа!
-"Цуци отидов ја со шефот на вечера,чекај ме се враќам пред 12"
-"Нема проблем бејби"(и тука ти растат рогови или се дешава метаморфоза на главата у магарешка...)
Она мене...!
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
AlexanderGreat напиша:
  • trojka во присуство на дотичната/дотичниот
  • ...
  • ...
  • ...
Ова не го сфатив. Тројка во присуство на дотичниот .. јас да се работам со двајца други а тој да е во улога на посматрач или јас дотичниот и уште некој?:raz::nesvest:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
trilobite напиша:
Самиот чин "вечера" можеби сам по себе не изгледа нешто страшен,мада е показател дека нешто тука не штима.
Нема бе буразеру што да бара со други на вечера,па и ако се најави 200x,што ако се најави?
Зошто нема што да бара со други на вечера??? Ја имаш присвоено, си ја платил, твој имот е што ли??? Јас неможам да се начудам на муабетиве ... кој век сме бе луѓе ало!

Треба да си извеан дибидус за да не приметиш дека те дрибла дотичната госпоѓа.
Ајде бе ... као госпоѓата ако ти плете цел ден по дома, нема да те издрибла кога ќе тркне до продавница по леб?:nesvest:

А што викаш,"ако и верувам ако ми верува....."
Ако ми верува,значи ако ме познава не треба на памет да и падне бе таква работа!
Мило ми е што на крај сватив дека зборуваш лично за себе, а не за тоа како мислиш дека би требало сите да мислат.

-"Цуци отидов ја со шефот на вечера,чекај ме се враќам пред 12"
-"Нема проблем бејби"(и тука ти растат рогови или се дешава метаморфоза на главата у магарешка...)
Она мене...!
А што потенцираш цело време за шефот? Може да е и другар ... си се фатил шефот па шефот ... за другар или другарка нормално е да излезат некогаш на вечера и далеку е од превара истото, ако се има доверба меѓу партнерите ... ама добро, очигледно не знаеш за поимот доверба дека не би реагирал вака во тој случај.
 
Член од
14 јуни 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
The`bItCh напиша:
Ова не го сфатив. Тројка во присуство на дотичниот .. јас да се работам со двајца други а тој да е во улога на посматрач или јас дотичниот и уште некој?:raz::nesvest:
"Јас да се работам со двајца други..." - - - А тој да работи две други а ти да гледаш? :)

А во оригиналниот пост мислев, дечко и девојка и трета личност... ама ако ти е полесно, може и "ти да се работиш со двајца други".

Booya!
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
AlexanderGreat напиша:
"Јас да се работам со двајца други..." - - - А тој да работи две други а ти да гледаш? :)

А во оригиналниот пост мислев, дечко и девојка и трета личност... ама ако ти е полесно, може и "ти да се работиш со двајца други".

Booya!
Па ако се работи за тројка јас, дечко ми и уште некој значи дека не е неверство. Сигурно тројката ќе е со согласност од дечко ми така да .. последната опција испаѓа од неверство, барем според мене.:icon_lol:
 
T

trilobite

Гостин
Дивајн напиша:
Зошто нема што да бара со други на вечера??? Ја имаш присвоено, си ја платил, твој имот е што ли??? Јас неможам да се начудам на муабетиве ... кој век сме бе луѓе ало!
Па ако планирам да биде во посериозно својство со мене тогаш ДА,истото што важи за неа важи и за мене со таа разлика што нема да има потреба уопште да се расправа да ли е у ред тоа или не.
Каква врска имаат векови тука?Човек си е ист отсекогаш.
Сањате бе вие за такви типови ко Тошо....мореее
Дивајн напиша:
Мило ми е што на крај сватив дека зборуваш лично за себе, а не за тоа како мислиш дека би требало сите да мислат.
Па јасно дека од себе прво поаѓам.
"Кој и во мисли посака туѓа жена(маж)тој веќе извршил прељуба"
Финито.
Јасно ми е како функционира човечкиот(машкиот) мозок и знам колку е тешко да се истрае во вакви искушенија,затоа вакви бајки на некое недоквакано да му ги баеш.Ок :)
Дивајн напиша:
А што потенцираш цело време за шефот? Може да е и другар ... си се фатил шефот па шефот ... за другар или другарка нормално е да излезат некогаш на вечера и далеку е од превара истото, ако се има доверба меѓу партнерите ... ама добро, очигледно не знаеш за поимот доверба дека не би реагирал вака во тој случај.
Добро,другар нека биде...е..и? Мења нешто тоа сега?
Нема другари,бе жено,какви другари....не биди лесна до толку.
И ДОБРО ШТО АКО Е ДРУГАР?????
Излегува жена ми со "другар" на вечера.(сами)?!!!Не викам дека треба да се прекинат пријателства од минатото,ама со кој памет ма со кој памет....Уствари грото на жени вака размишљат,не ми е чудно.
Па да се фрлам под воз под хитно...!!
Седи ма смешна си.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Јас мислам дека имам строго мислење во врска со границата на прељубата ама ти си бре ептен за никаде. Што глупости кажа не ми се верува ... ако излезе на вечера твојата девојка/жена со нејзин другар тоа било превара ... тешко мене!

Уствари чекај како смешна појава во твојот живот да ми ти објаснам нешто ... знаеш зошто размслуваш така глупаво? Дека тргнуваш од фактот дека ти ако излезеш со некоја на вечера, не би ти била вечерата единствената намера и би имал тајна желба која би се трудел да си ја исполниш ... е па изненадување за тебе, не сите мислат така и повеќето луѓе на земјава имаат другари/ки со кои можат да поминат и цел викенд (еве работен нека е) чисто другарски.

п.с. Се извинувам што мојов пост е доста уличарско напишан, ама неможам да вратам поинаку на такво обраќање.
 
T

trilobite

Гостин
Дивајн напиша:
Што глупости кажа не ми се верува ... ако излезе на вечера твојата девојка/жена со нејзин другар тоа било превара ... тешко мене!
Тешко него!Тоа ти е отприлика ко да шутираш пенал а да нема голман меѓу стативи.Значи...???
Дивајн напиша:
Уствари чекај како смешна појава во твојот живот да ми ти објаснам нешто ... знаеш зошто размслуваш така глупаво? Дека тргнуваш од фактот дека ти ако излезеш со некоја на вечера, не би ти била вечерата единствената намера и би имал тајна желба која би се трудел да си ја исполниш ... е па изненадување за тебе, не сите мислат така и повеќето луѓе на земјава имаат другари/ки со кои можат да поминат и цел викенд (еве работен нека е) чисто другарски.
Искрено ти посакувам таков човек за другар...ако најдеш...
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Acid напиша:
Човек не мора да види некоја работа, за да знае дека се случила. :wink:
Значи според тебе, прељуба е само доколку го видиме партнерот како извршува прељуба? Мислам дека го имаме вистинскиот одговор. :wink:
Се сложувам со сите твои постови Ејсид и дефинитивно повеќе е превара галење по коса отколку излегување, кое немора да значи дека ќе прерасне во нешто друго. Тоа со косата некако може да има поголемо минато:icon_lol: :pipi:
 
T

trilobite

Гостин
Повеќе/помалку....
Повеќе трудна,поомалку трудна
 

Kajgana Shop

На врв Bottom