Каде да наjдам? [Food Edition]

Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.841
Порано имаше во месара Поповски. И тоа они ги полнеа со ориз и зачини. Таа што е во близина на Педагошка академија.
Мислам дека би можеле да се замрзнат.
https://zk.mk/kompanija-popovski-prodavnica-2
Јас сакам сам да се обидам да направам. Во секој случај, благодарам
ПС: Се јавив, имаат само за нивни потреби, наполнети
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.466
Bratwurst, некаде по маркети/месари?

1617982227031.png
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Здраво, дали некој знае што е кај нас -graham crackers- ?
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Каде можам да најдам направа со која ќе можам да мелам, пример свеж рузмарин да измелам во ептен мали парченца
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Сте сретнале нешто слично на сосовите од Hot Ones низ нашите маркети?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Сте сретнале нешто слично на сосовите од Hot Ones низ нашите маркети?
Овие испорачуваат до МК само треба да порачаш повеќе производи да ти се исплати шипингот. Да се соберете повеќе љубители на сосови па да направите заедничка порачка.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Сте сретнале нешто слично на сосовите од Hot Ones низ нашите маркети?
Нема ништо такво. Ваквите сосови се само лути, немаат вкус, односно и да имаат вкусот не се чувствува од лутината, така што сеедно е кој ќе го одбереш. Разликата може да е само во лутината.

IMG_20210528_102144.jpg

Ова случајно го начекав за околу три лева во Лидл во Бугарија пред 2-3 години Се гледа колку е потрошено за толку време :) Една капка во јадењето и блуеш оган. Две капки, се потиш, тече нос, не чувствуваш јазик, непце, само оган.
Во последно време не е така јако, изгледа ветрее.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Нема ништо такво. Ваквите сосови се само лути, немаат вкус, односно и да имаат вкусот не се чувствува од лутината, така што сеедно е кој ќе го одбереш. Разликата може да е само во лутината.

Прегледај го приврзокот 296506

Ова случајно го начекав за околу три лева во Лидл во Бугарија пред 2-3 години Се гледа колку е потрошено за толку време :) Една капка во јадењето и блуеш оган. Две капки, се потиш, тече нос, не чувствуваш јазик, непце, само оган.
Во последно време не е така јако, изгледа ветрее.
Јас лично сакам да ги пробам од љубопитност :D јадам луто, ама не нешто апла вон-сериски, ама сум гледал неколку пати Hot Ones и би сакал да ги тестирам :)
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Јас лично сакам да ги пробам од љубопитност :D јадам луто, ама не нешто апла вон-сериски, ама сум гледал неколку пати Hot Ones и би сакал да ги тестирам :)
Оние што се до 100 илјади сковиле единици можеби и се вкусни но се над тоа е повеќе отров луто, отколку вкус некаков.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Јас лично сакам да ги пробам од љубопитност :D јадам луто, ама не нешто апла вон-сериски, ама сум гледал неколку пати Hot Ones и би сакал да ги тестирам :)
И јас мислев дека јадам луто додека не почнав да пробувам вакви сосови. :)
Од редовните сосови најлут што може да се најде кај нас е еден српски „опако љути“, малку сличен е на срирача и претпоставувам овој меддог на шпак, но него го немам пробано.
Ако си од Скопје, помини со едно шишенце, ќе ти претурам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom