Каде во Скопје има пластична хирургија?

Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Kaj doktor Mitanovski ..ima ordinacija privatna vo Aerodrom ,obrati se tamu,mislam deka ke bides zadovolna:wink:
 
Член од
19 март 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Hi

Мислам дека може и две години порано,но не е препорачливо.Оваа опрација на нос не е некој голем и сериозен зафат,т.е не е некоја голема интервенција.А за опасност никогаш не се знае,опрерација како операција секогаш има некој ризик.
Zdravo na site , se raduvam deka ima vakov forum i moze da sum polezen so nekoja informacija.
Toa sto ne natera da pisam e izkazuvanjeto deka operacijata na nos ne e nekoj golem i SERIOZEN zafat :) Kako prvo ne znak kakvo mislito pod seriozen i lesen zafat , ? No kako i da mislite ste vo pogresna nasoka , Operacijata za nos e edna Dosta SERIOZNA tocna i precizna operacija , i so nea nema sala, Hirurgot koj ja izvrsuva ovaa operacija treba da e dosta najasno so ovaa operacija i treba da ima dosta opit i iskustvo i toa so godini i operacii za da moze da bide najasno so ovaa operacija,i duri i togas nemozes da kazes deka si virtuoz , Barem mojot opit pokazuva i sum siguren deka e taka vrz osnova na mnogu Izvestni Profesori Vo svetoven mastab koj go potvrduvaat Ovaa .
Spravki : Prof. PeLLerin - , Molina. Monesterio. ....
Vi blagodaram za trpenieto
Za poveke informacija pisete mi na dr.gigov@gmail.com
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Мене ме оперираше Др. Даскалов Огнен во Ремедика пред неколку месеци.
Го правев носот од здравствени и естетски причини. Воопшто не е страшно,немав никакви болки. Сите хорор прикаски што ги слушав од другарите колку е болно се покажаа како неточни.
Др. Даскалов е специјалист по естетска хирургија значи оперира скоро се:
уши,нос,уста,гради,задник и што ли уште не. Човекот е професионалец и е можеби најдобар во неговата струка во мк. Имав можност да ја правам операцијата и во Германија но несакав да ми се падне некој нонејм доктор, кој знае да биде и далеку понестручен од некој индиски да кажеме.
Така да тие што советуваат странство, не прифаќајте ад хок, без темелни информации,кој оперира, какви се неговите резултати,професионалност итн.
За „мотивација„ платив 84 000 ден во Ремедика, докторот ми го препорача пријател од градска, а резултатите ги видов од презентацијата на слики од Др. Даскалов во неговата ординација(пред и по операција).
Ушите болат малку повеќе од носот.....
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Мене ме оперираше Др. Даскалов Огнен во Ремедика пред неколку месеци.
Го правев носот од здравствени и естетски причини. Воопшто не е страшно,немав никакви болки. Сите хорор прикаски што ги слушав од другарите колку е болно се покажаа како неточни.
Др. Даскалов е специјалист по естетска хирургија значи оперира скоро се:
уши,нос,уста,гради,задник и што ли уште не. Човекот е професионалец и е можеби најдобар во неговата струка во мк. Имав можност да ја правам операцијата и во Германија но несакав да ми се падне некој нонејм доктор, кој знае да биде и далеку понестручен од некој индиски да кажеме.
Така да тие што советуваат странство, не прифаќајте ад хок, без темелни информации,кој оперира, какви се неговите резултати,професионалност итн.
За „мотивација„ платив 84 000 ден во Ремедика, докторот ми го препорача пријател од градска, а резултатите ги видов од презентацијата на слики од Др. Даскалов во неговата ординација(пред и по операција).
Ушите болат малку повеќе од носот.....
Ти си прва која ова го кажала.
Сите обратното го кажуваат.
Кај клемпавите уши само малку рскавицата се смалува или корегира.

А за корекција на нос се крши коска. Па зазадравувањето трае долг период. Па потребно е 6-12 месеци за конечно заздравување и за носот да го добие правилниот изглед.

И од кај ти тоа дека помалку боли кршење на носна коска од корекција на рскавица?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ти си прва која ова го кажала.
Сите обратното го кажуваат.
Кај клемпавите уши само малку рскавицата се смалува или корегира.

А за корекција на нос се крши коска. Па зазадравувањето трае долг период. Па потребно е 6-12 месеци за конечно заздравување и за носот да го добие правилниот изглед.

И од кај ти тоа дека помалку боли кршење на носна коска од корекција на рскавица?
за носот да не знаеш колку време се носи завој?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
за носот да не знаеш колку време се носи завој?
Е не сум упатена до толку.
Иначе фамилијарно си имаме малку поиспакната коска на носот и ко мала многу сакав да правам операција :pos: Свашта :)
И се распрашував и кажуваа дека прво се бара да си повозрасен и барем полнолетен, а за клемпави уши може и како дете да се направи операција.
И корекцијата на нос е една од покомплицираните пластични операции. Се крши носната коска, па се корегира, па треба да ти заздрави каде цел си модар некој период, па сите велат ужасна болка се има и што е логично цела коска ти е испокршена и составувана, но и се е индивидувално зависи колку се крши и како се корегира носот. Но и големи се шансите да не ти се допаѓа "новиот" нос.

Така да не ми е јасен муабетот на Бубе ама баш ич.
Како е можно ушите да болат повеќе од носот.
Или нејзината корекција на носот била без кршење на носната коска, ако постои таков зафат ради здравствени проблеми.
Не е можно носот да боли помалку, кога се смета за една од најболните пластични операции.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
А одприлика колку чини една операција на носот да речеме ???
Во приватните ?
и во државна болница ?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Е не сум упатена до толку.
Иначе фамилијарно си имаме малку поиспакната коска на носот и ко мала многу сакав да правам операција :pos: Свашта :)
И се распрашував и кажуваа дека прво се бара да си повозрасен и барем полнолетен, а за клемпави уши може и како дете да се направи операција.
И корекцијата на нос е една од покомплицираните пластични операции. Се крши носната коска, па се корегира, па треба да ти заздрави каде цел си модар некој период, па сите велат ужасна болка се има и што е логично цела коска ти е испокршена и составувана, но и се е индивидувално зависи колку се крши и како се корегира носот. Но и големи се шансите да не ти се допаѓа "новиот" нос.

Така да не ми е јасен муабетот на Бубе ама баш ич.
Како е можно ушите да болат повеќе од носот.
Или нејзината корекција на носот била без кршење на носната коска, ако постои таков зафат зари здравствени проблеми.
Не е можно носот да боли помалку, кога се смета за една од најболните пластични операции.
мене не ми е за естетски
естетски е повеќе од фин (se_falam)
туку иам проблем доле на рскавицата, испакната ми е у десно
немав намера да се нафатам пошо ич не се приметува
ама ми смета па на дишење...

прашав, исто ми рекоа, 18-20 минимум да бидеш
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Ти си прва која ова го кажала.
Сите обратното го кажуваат.
Кај клемпавите уши само малку рскавицата се смалува или корегира.

А за корекција на нос се крши коска. Па зазадравувањето трае долг период. Па потребно е 6-12 месеци за конечно заздравување и за носот да го добие правилниот изглед.

И од кај ти тоа дека помалку боли кршење на носна коска од корекција на рскавица?

Прво не сум „прва„ него „прв„
А за прашањето:
-Од лично искуство, пред операција дојде еден дечко со оперирани уши на контрола, се пожали на болки, неможел да спие.
Др. Даскалов му рече дека ушите сакаат да се вратат во првоботната положба (телото се противи на новата состојба, геометријата на ушите се има развиено за таа претходна позиција), сега ушите се скастрени и зашиени и целата глава е стегната со завој. Несакам де обесхрабрувам, болките се чинат подносливи, влијаат само на расположениеето оттаму и несоницата.
А за ностот, јас сум жив сведок, не боли. Ама баш ништо!
Ни ваденје тампони ни постоперативни болки,ништо.
Секако ако кркаш цело време инфузија против болки, без неа не знам како би било.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
37
Поени од реакции
2
Бубе а дали цената е фиксна 84000, бидејќи една другарка ми рече дека докторот и рекол дека ќе ја чини 2000евра. Тебе се вкупно ли те чинеше 84000? пиши. поздрав
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
dada znam....no dali posto moznost da te utnat?????
А да почекаш уште малку? Сеуште растеш и се оформуваш, барем така ми кажаа мене пластични хирурзи. Имам јас правено операција на уво во градска и сум тотално незадоволен.
 
Член од
4 март 2007
Мислења
698
Поени од реакции
137
Бубе а дали цената е фиксна 84000, бидејќи една другарка ми рече дека докторот и рекол дека ќе ја чини 2000евра. Тебе се вкупно ли те чинеше 84000? пиши. поздрав
800 ден. ( 2 Предгледа и консултација )
1 800 ден. ( Медицински материјал )
+84 000 ден. ( Цена на операција во Ремедика )
____________
=86 600 ден.

Цените во Ремедика се покачени од неодамна,чинам дека беше 74 000ден.
Парите се единствениот проблем, другото се јаде. :)

Поздрав!
 
Член од
6 октомври 2009
Мислења
49
Поени од реакции
0
Znae li nekoj kako sto imam cueno ako se nosi stegac vo tekot na nokta za usite mozat da ti se ispravat?
 
Член од
19 март 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Znae li nekoj kako sto imam cueno ako se nosi stegac vo tekot na nokta za usite mozat da ti se ispravat?
Sakas da kazes da se priberat?
NE!!!!!!!!!!!!!!!

А да почекаш уште малку? Сеуште растеш и се оформуваш, барем така ми кажаа мене пластични хирурзи. Имам јас правено операција на уво во градска и сум тотално незадоволен.
Operacija na uvo ili OTOPLASTIKA po metodot na Stentstrom ili Converse mozata da se pravat i na 7 godisni deca so lokalna anestezija toa e mojot opit. i odma se pribirat doma so soveti za grizi i sto da pravat sto ne
Prijaten den

за носот да не знаеш колку време се носи завој?
Znaci ne znam za zavoj no za NOsenje na gisova sina , i DENver nasal spilints toa zavisi ot predpocitanjeto na hirurgot . Edna nedela.
Nema smisla ot poveke
 

Kajgana Shop

На врв Bottom