Кавадарци

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.206
Поени од реакции
6.563
Озбилно? Јбг, мене шанкот никогаш не ни ми беше нешто посебно.
Абе и мене не ми беше ништо посебно,ама у ситуација кога шанкот ти е 50% од ноќниот живот,јбг..Иначе цело време кај нас функционираа по 2 дискотеки...Ќе почнам од 2008 кога функционираа К7 и шанкот(јбг,од тогаш ме држе памтењето,тогаш почнав да излевам,а 2 пати и у Мун сум бил :D ). Кога се отвори Спејс,се затвори К7...Функционираа шанкот и Спејс. 2011 се отвори Александрија,се затвори Спејс и 2013 негде при крајот се затвори Александрија и го отворија Ал Пачино :)
 
A

Avenger99

Гостин
Абе и мене не ми беше ништо посебно,ама у ситуација кога шанкот ти е 50% од ноќниот живот,јбг..Иначе цело време кај нас функционираа по 2 дискотеки...Ќе почнам од 2008 кога функционираа К7 и шанкот(јбг,од тогаш ме држе памтењето,тогаш почнав да излевам,а 2 пати и у Мун сум бил :D ). Кога се отвори Спејс,се затвори К7...Функционираа шанкот и Спејс. 2011 се отвори Александрија,се затвори Спејс и 2013 негде при крајот се затвори Александрија и го отворија Ал Пачино :)
Од овие шо ги наброја нишо не знам сем шанкот и Ал пачино. Не сум од Кавадарци јбг :D Иначе ептен терат турбо фолк на базенот али полно е бе маме му јебем. Али па затоа кафани и ресторани си имате топ.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Крај на една ера, ни ја не го сакав ич, го надраснав одамна, немам отидено од лани, а и во последниве години еднаш годишно максимум сум одел на 15 минути, сепак има успомени од таму многу.

А за кафани и ресториани, има не дека нема, може и повеќе да ги има а и некој да поработат малце на себе (услуга, хигиена и амтосфера) ќе биде уште подобро.

Сега го имаме еден од најпознатите и најдобри ресторани „Екслузив“ се реновира уште од зимото, наводно како шо се лафе треба да биде уште подобар.
 
A

Avenger99

Гостин
Еднаш сум бил таму, итоа лани, топ беше, али вчера глеам го реновираат сеуште. Иначе и Белисимо е топ, и тој во Моклиште ресторанот е супер, Рамазоти е ок, имате кафани и ресторани стварно добри, никаде по другите помали градови нема такви.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Белисимо лом прави, нема пополно место у градот за викенд а и преку неделата, ама газдата негов многу се труди, работи, стално е таму, со гостите, го прати пресоналот, баш како што газда на локал треба да се понаша.
 
?

..........

Гостин
Шанкот си беше убаво место народот не чини, последен пат бев лани на Sven Väth човекот испушти одлична музика, а публиката внатре дрва, кафански куротресини што незнам воопшто зошто одат на диџеј и цело време сојат со рака потпрени на шанк или маса, со многу ретки исклучоци на убав народ и по некој џанак новокомпониран или од оние преживеаните од времето.
Кафани колку сакаш низ градот, се пијат ракии како никаде на др место во светот:icon_lol:
И хероин многу, незнам што им е филм со тоа многу народ е на хероин.
И патиштата катастрофа, Росоман-Кавадарци ископани кратери и така оставени, без ни еден ебан знак или известување, ќе загинев, среќа што секогаш возам полека и внимателно на таа релација и заради камиказите со тезгере навечер.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Реновираат нешто на таа делница, ама маме им ебам у право си ни знак ни кур така се на диво, малце ако побрзо возиш и не ги приметиш рано дупкиштата на патот може јако да наденеш некоја бранци да ти откорне.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.206
Поени од реакции
6.563
Ами другари,настрана Росоман-Кавадарци,али ај да прајме муабет за булеварите у градот..Северен булевар("новиот" пат) популарно кажано,кога се иде од Неготино и се врте десно кај болницата е у ОЧАЈНА состојба...Зимото па кога врнеше легендите му ставаа песок,2 коли да поминат и истите проблеми+песок и камења настрана :pos:. Западен булевар или популарно кажано обиколницата,кај Тиквеш винаријата шо мине има исто така кратери. Понатаму,Страшо Пинџур улицата према Ваташа и Моклиште-катастрофа. Правам муабет за ОГРОМНИ дупки,кај шо може да се дупне гума,да се искриве бандаж или па да комотно да се е*е амортизер.

Иначе за рестораните шо прајте муабет,Ексклузив од поодамна го реновират,демек страшен ќе бил сеа. Белисимо се слагам за газдата,Ќиро е искусен у тиа работи,20 години пред тоа Блу го држеше со Дано заедно,башка и храната е добра,контролира цело време персоналот,не смее пиле да писне додека е таму.

Моклиште не ми е по ќејф,2 пати иам отидено,келнерите се тотално непрофесионални,храната е мех..онака,ништо посебно(а мислам дека со оглед на изгледот и местоположбата да се подобре). Вила Бела има најубава летна бавча у цела околија,милина е летно време да седиш до реката,ама мајче да ебам,убедливо НАЈЛОШАТА услуга а имат..онака,на празен ден чекаш да дојде келнер 20 минути да те услуже и уште 20 да ти а донесе нарачката.

Неро ми се допаѓа искрено,ново е,има некој топол амбиент унатре,храната е одлична,цените се прифатливи ама минус е шо нема простор за пушачите и мало е реално(оно може да собира повише маси,ама би се изгубила таа топлина од местото)
Други ресторани шо знам...Балкан исто е ногу убаво место,и унатре ми се сфиѓа ногу амбиентот,ама некоаш па ногу празно ми делуе некако...(обратно од Неро :D ).

Рамазоти ми е онака,порано беше ногу поарно...тоа е за тиа ајде да кажам поарни местенца :D

Од кафичите дефинитивно Блу(оно баце Дане више скара го направи,ама нема врска). Таму беа почетоците на излевањето,уште си го поштувам најногу и ретко да не отидам кога сум у Кав. Е јбг,сеа се искомерцијализира и тоа,голема кујна направи,се изгуби дел од духот шо владееше порано..Свирки,глупости(мада сеа глеам пробуат некоа шема со афтерворк да напраат и кај нас,не сум бил до сеа и не знам како оде).

Стрит одам чат-пат,ама ногу ми е за новопечениот "џет-сет" шо ги паркират мерцедесите/бмв-ињата на Илинденска,седнуат на улицата и само посматрат шо и како се дешава и глумат чаршија(оно каа порачуат уште викат еКспресо и не а знаат разликата меѓу макијато и еспресо ама нема врска). Навечер си го поштувам,ама и таму више ногу помали генерации почнуат да одат..

Рома ми е пријатно,ама неам стекнато ич навика да одам таму денска шема,порано со тато се договориме у кафениња он кај шо оде ја да не одам,и обратно. И он си одеше редовно у Рома,јас си го поштував мојот дел од договорот и така сеа ептен ретко седнуам таму. Ноќна шема си го преферирам,има некоаш добри свирки.

Глеам сеа Елемент шо се наоѓаше у просториите на бившо Рока го преместиле на главната улица,у Круна. Тоа е ногу специфично место,ка бев 3-та,4-та средно Круна маме ебеше по градот,цела генерација киснеме буквално таму. И шо се дешава...4 према 1-ва факс(тоа ти иде негде 2012-2013) летото коа буквално у вторник правеа свирки и викаа дј-и,на еден месец го затворија од УЈП. Од каа го отворија пак,жив човек не влези унатре. Не знам искрено поради коа причина. Неколку месеци покасно го затворија,па после тоа го отворија демек Корзо,беше пријатно летото пред 2 години,изгледаше горе интересно,ама пак го затворија и лани летото го зема Тац,он проба нешто така поспецифично да го напрае,ама и него не му успеа и сеа пак нови газди. Ај нека се разработе,поштувам нови работи,а и да се растерете малце народ од другите локали(бар летно време,у период од октомври-јуни освен поедини викенди и празници како Велигден,еве Гроздоберот каа е е фул градот,другиот период нема жив човек).

Сеа гледам некоа шема е станато и барот 37-цата. Онака,пријатно местенце,ама ногу мали деца за мој вкус. Коа почна да работе пред 3-4 години ми беше пријатно искрено,не одеше ногу народ,цело време имаше место на тарасата и си го гледаш кејот(и до тебе иде реата од канализацијата,романтики за девојче на кафе да го носиш у пм :pos:). Не знам како го разработија,ама браво,секоа чест...Тешко е кај нас да отвориш нешто ново и да ти успее,милион кафиќи пробаа ама не му успеа(случајот со Круна погоре,Пикасо беше ногу актуелно ка бев средно,сеа жив човек неам слушнато да отиде).

Уф ама се отвори,ама има уште за кажуење...to be continued.. @Bateman кажи за некое место плус ако иам заборавено се докажам :D
 
A

Avenger99

Гостин
Е да, Вила Бела е топ, мислам местенцето, посебно во лето. Блу не ми се свиѓа ради локацијата, а и некако многу шемаџии таму. Заборавив да спомнам Бриони ли се вика и сеа? Многу јако го ебаја ресторанот, топ кафана за опивање беше порано, тој во паркот шо е, сеа на ниш не личе. Рома исто не ми се свиѓа многу, многу гужва и се некој мангупи со опасни коли. Стрит е ок, кафето им е убаво, има Синалко Плус :D Ноќе не сум бил, пошо обично коа идам Кавадарци, по кафани прво идиме :D
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Кажани се речиси сите не знам кое би го додал, од лошите места Пикасо е дно, ниту услуга ниту храна, затоа нема жив човек, Бриони сега е веќе у свадбарска шема, и тоа малце шо вредеше сега не го бива, жити локацијата му остана за летно време, у Рамазоти сум имал лоша епизода со хигиена и го избегавам, Астрато има супер пици ама како локал за седење е пропаднато скроз, Стрит мене лично не ми се свиѓа ич, ај Рома е прифатлива ама Стрит буквално истопорен на тротоарот, за да поминиш треба шо се вика низ маси и низ келнери да се издутниш, на шо личе тоа, а не знам и тиа шо живеат у зградата над како им е викедни со прегласната музика.

Балкан е добро но слабо посетено пред се оти е ептен тихо и мирно, не треба да биде галама и свирки како Белисимо ама мене ми е баш да дојдиш да си ручаш и да си одиш, за Неро имаше критики (оправдани) на почетокот оти услугата беше преспора, сеа демек се подобриле у тој поглед иначе ОК место, коа беше Монако на времето многу пати сме се опивале таму. Е сеа ако сакаш некое ниво, најчесто гости од страна ако имаш тука е ресторанот на Тиквеш у винаријата.
Круна (сега Елемент) може да го биде, ама пак најбитно е како ќе го разработиш, т.е дали ќе го направиш шема, тоа е битно у такви „чаршиски“ локали, локациски и просторно според мене е многу боље од Стрит ама ако не привлечиш народ да има навика да иде џабе е се. Рома и Стрит држат на Илинденска, ги има тука и други ама цело време паѓат у сенка од виа двата, Тоскано и тоа другото до Хотел Балкан (не ми текнува како се викаше), до Рома сега еден или два ли беа Тотал и тоа другото.

Биртиите не ги спомнаме, ама поарно ич да не ги спомнујме, срам ме фаќа од таа биртијата позади Тинекс(Х.Балкан), викенд ли е работен ден ли е стално завива некоја певаљка и ече се слуша у цел центар. Буки да не го заборавам, тоа не класична биртија со певаљки со глупости, туку типично машко кафене, жена тешко стапнуе таму, си играат луѓето кој карти, кој табла, сам си праиш мени, може и од дома да си донесиш и интересно старосни граници се од дечишта тинејџери до некои дедовци шо немат работа па седат таму по цел ден.
 
Член од
11 август 2016
Мислења
2
Поени од реакции
1
Бев пред некој ден во Кавадарци, приметив направиле нов кружен тек погоре од кружниот тек хахa, и црква нова направиле... Друго се по старо, реката од градинката нагоре е како амазон со прашума наоколу, вообичаено за овој дел од годината, низ градот ништо ново, мислам и 100 години да поминат пак ке биде исто, малку свет по кафетериите седнати исчупани сељаци со паркирани голфови и бандажи со сполјери, ми се слоши, како ши.птарите се тие кавадарчани искомплексирани турбофолк тиквари, и wanna-be рапери......
Единствена позитивна ствар е што еден мој стар пријател извади многу убава трева, бев кај него да го посетам се убаво се начадив па ми се прејаде, ама касно беше, му викам да порачаме нешто за јадење, само мерлин работе вика, и ај од мерлин земав хамбургер и тост, луге тостот беше изгорен црн како рингла, бев многу напушен за да се замарам да го сликам и да се расправам со нив, срамота, ако порачаш храна и се најлошо ке ти стават оти не си таму да видиш...
Тие малку луге шо ги сретнав рекоа дека на шанкот било добро понекогаш имало Дј или Фрик пуштал музика which is nice ама па коа ке ми текне какви луге одат таму no thanks.
И да ја ебам жена му на Наќо Липтов.
so pa nako liptov :D
Бев пред некој ден во Кавадарци, приметив направиле нов кружен тек погоре од кружниот тек хахa, и црква нова направиле... Друго се по старо, реката од градинката нагоре е како амазон со прашума наоколу, вообичаено за овој дел од годината, низ градот ништо ново, мислам и 100 години да поминат пак ке биде исто, малку свет по кафетериите седнати исчупани сељаци со паркирани голфови и бандажи со сполјери, ми се слоши, како ши.птарите се тие кавадарчани искомплексирани турбофолк тиквари, и wanna-be рапери......
Единствена позитивна ствар е што еден мој стар пријател извади многу убава трева, бев кај него да го посетам се убаво се начадив па ми се прејаде, ама касно беше, му викам да порачаме нешто за јадење, само мерлин работе вика, и ај од мерлин земав хамбургер и тост, луге тостот беше изгорен црн како рингла, бев многу напушен за да се замарам да го сликам и да се расправам со нив, срамота, ако порачаш храна и се најлошо ке ти стават оти не си таму да видиш...
Тие малку луге шо ги сретнав рекоа дека на шанкот било добро понекогаш имало Дј или Фрик пуштал музика which is nice ама па коа ке ми текне какви луге одат таму no thanks.
И да ја ебам жена му на Наќо Липтов.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.206
Поени од реакции
6.563


"Новиот" пат кај болницата.. :pos: Воа е лудница..
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
135
Поени од реакции
21
Некој да издава соба во Кавадарци месечно или за краток рок?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom