Исчезнати лица

Член од
8 април 2019
Мислења
28
Поени од реакции
88
Јас да и бев мајка, до вечерта немаше да знам дека детето ми го нема.. Немаше ни да реагирам на тоа што не е отидена во школо на прв час, ќе си речев дете е, ќе закасни чат пат.. Ќе почнев да вртам по класна, познати луѓе итн. кога ќе немаше да дојде детето дома тек, а во полиција би отишла нареден ден од сабајле или вечерта после 11 саат.. Ова за 10 минути реакција ми е научна фантастика..
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.921
Поени од реакции
63.835
Пиша некој претходно дека политиката на класната била таква, ако некој од учениците отсуствува, требало унапред она да биде известена. Ако не, одма ѕвони на родителите.
Секоја чест за ова. Браво.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
558
Поени од реакции
2.491
Јас да и бев мајка, до вечерта немаше да знам дека детето ми го нема.. Немаше ни да реагирам на тоа што не е отидена во школо на прв час, ќе си речев дете е, ќе закасни чат пат.. Ќе почнев да вртам по класна, познати луѓе итн. кога ќе немаше да дојде детето дома тек, а во полиција би отишла нареден ден од сабајле или вечерта после 11 саат.. Ова за 10 минути реакција ми е научна фантастика..
Те молам, немој да имаш деца.
Најдобронамерен совет.
 
Член од
8 април 2019
Мислења
28
Поени од реакции
88
Те молам, немој да имаш деца.
Најдобронамерен совет.
Не сум паничар по природа, многу сум смирена, а и во 99.9% од случаите родителите за џабе паничат.. Случајов со девојчево спаѓа во оние 0.01%.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.793
Поени од реакции
26.353
Не сум паничар по природа, многу сум смирена, а и во 99.9% од случаите родителите за џабе паничат.. Случајов со девојчево спаѓа во оние 0.01%.
Не само тоа и полицијата дава 24h пред да започне официјална истрага, освен ако нема некакви други индикации.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.598
Поени од реакции
17.295
Јас да и бев мајка, до вечерта немаше да знам дека детето ми го нема.. Немаше ни да реагирам на тоа што не е отидена во школо на прв час, ќе си речев дете е, ќе закасни чат пат.. Ќе почнев да вртам по класна, познати луѓе итн. кога ќе немаше да дојде детето дома тек, а во полиција би отишла нареден ден од сабајле или вечерта после 11 саат.. Ова за 10 минути реакција ми е научна фантастика..
Куче да ми снема од дома од памет ќе излезам а камоли дете.
Ти дури пријавиш в полиција таа можи да е пренесена преку граници, не станува тука збор за паничар или смирен, дете е во прашање побогу, поготово сега во овие изопачени времиња.
 
Член од
8 април 2019
Мислења
28
Поени од реакции
88
Куче да ми снема од дома од памет ќе излезам а камоли дете.
Ти дури пријавиш в полиција таа можи да е пренесена преку граници, не станува тука збор за паничар или смирен, дете е во прашање побогу, поготово сега во овие изопачени времиња.
А што ако јас ја кренам цела држава на нозе за два саати додека она и е празен телефонот и е кај другарка отидена?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.978
Поени од реакции
12.525
Јас да и бев мајка, до вечерта немаше да знам дека детето ми го нема.. Немаше ни да реагирам на тоа што не е отидена во школо на прв час, ќе си речев дете е, ќе закасни чат пат.. Ќе почнев да вртам по класна, познати луѓе итн. кога ќе немаше да дојде детето дома тек, а во полиција би отишла нареден ден од сабајле или вечерта после 11 саат.. Ова за 10 минути реакција ми е научна фантастика..
Нина, дали си мајка? Какви глупости пишувате алал нека ви е.
И кога се работи за исчезнување на малолетно лице не се чека 24 часа за да почне истрагата, баш напротив, треба веднаш да се реагира.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.536
Поени од реакции
43.084
Не само тоа и полицијата дава 24h пред да започне официјална истрага, освен ако нема некакви други индикации.
Dava na filmovi, tuka odma e reagirano i zapocnato so istraga i baranje na devojceto, i cel oddel za isceznati lica e angaziran za konkretniov slucaj od momentot koga majkata prijavila, ne cekale. Proverkata na kompjuterot na primer e napravena odma prviot den.
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
558
Поени од реакции
2.491
Не сум паничар по природа, многу сум смирена, а и во 99.9% од случаите родителите за џабе паничат.. Случајов со девојчево спаѓа во оние 0.01%.
До вечерта нема да знаеш дека детето ти го нема, браво бе, мајка за пример.

Абе да имам дете има да знам дека сум го пратила у 7 и пол на часови и дека у школо треба да иде, да знам и до кога има часови и дали после часови има воншколски активности. Ако нема телефон, батерија или не знам што - има да знае дека треба да ме извести макар и од телефон од трафика да ми ѕвони.
Замисли му ѕвониш на детето на телефон после школо пошто го нема, а телефонот исклучен???? Абе одма има да кренем све на нозе, нема да чекам ни минута.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.222
Поени од реакции
3.219
Куче да ми снема од дома од памет ќе излезам а камоли дете.
Ти дури пријавиш в полиција таа можи да е пренесена преку граници, не станува тука збор за паничар или смирен, дете е во прашање побогу, поготово сега во овие изопачени времиња.
Ама и полицијата ќе ти речат да поминат 24 часа..24 часа да покренат по моб тел и слично..за 24 часа во Јамајка може го пренесат било кој..
Заклучок,собираш екипа и бараш ти си џандар..
Јас мислам дека мајката крие нешто..за 20 мин поточно 10 мин откако заклучиле дека ја нема во училиште викаат полиција..Па што знам прво што праем го превртуем реонот околу училиштето ,сепак се 10 мин не се во прашање часови..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.557
Поени од реакции
36.148
... прочитајте ја статијава за починатата Драгана, каква судбина, каква ситуација и тоа секогаш се случува токму на тинајџери, млади и деца на разведени или комплицирани несредени бракови.

... вака не било порано, нешто се случува на Балканов!
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.222
Поени од реакции
3.219
Dava na filmovi, tuka odma e reagirano i zapocnato so istraga i baranje na devojceto, i cel oddel za isceznati lica e angaziran za konkretniov slucaj od momentot koga majkata prijavila, ne cekale. Proverkata na kompjuterot na primer e napravena odma prviot den.
Тогаш кријат од нас народот..има нешто што кажала мајката во станица што ние не знаеме..полиција не те ферма ти викаат 24часа ако немаш некој доказ дека е ептен нешто сомнително..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom