Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

C

cige

Гостин
Оброк еден: 200ml јогурт 1%мм 1/2 лажичка ленено семе и 20 грама семки од тиква
Оброк два:75 грама протеински леб од жито лукс и туна 185 или тестенини со 50 грама сирење и 300мл јогурт 1мм
Оброк три:туна со 1-2 парчина леб и салата
Оброк четири:Изварка 250 грама со 1 јајце пржена
Пред слиење шејк: 300 мл млеко 3 лажици несквик едно јајце и 1-2 лажички кокос
Колку протеини има ова од прилика и што да додадам и да одземам совети,цел дефиниција без многу губење на мускул.
wat?
 

Mariusz

biohemija
Член од
22 октомври 2014
Мислења
149
Поени од реакции
46
Ova ti e samo zdravo hranenje. Imas vo sve ova I dosta masti I dosta sekeri.
Sto znaci deka ke se zategnes ama daleky od definicija.
Za da go postones toa sto go baras ti treba poveke vnes na protein I ako ne si zimas suplementi nesto da si pravis nikulci za da nadoknadis aminokiselini. Obavezno omega 369 I poveke mleko ili jogurt.
Pozz
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Во фаза на Bulk дале е ок да ги јадам овие Петит бисквитиве ? имаат доста калории во 100 грама и јаглехидрати и секако имам многу енергија за време на тренинг кога ги јадам. Колку често да ги јадам ?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Во фаза на Bulk дале е ок да ги јадам овие Петит бисквитиве ? имаат доста калории во 100 грама и јаглехидрати и секако имам многу енергија за време на тренинг кога ги јадам. Колку често да ги јадам ?
Ако нешто треба да знае е дека треба да го лимитираш шеќерот во фаза на булкање.
Јас не би ги користел често, макс 2 пати неделно и тоа како блага закуска а не основа во јадењето.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Ако нешто треба да знае е дека треба да го лимитираш шеќерот во фаза на булкање.
Јас не би ги користел често, макс 2 пати неделно и тоа како блага закуска а не основа во јадењето.
Знам за шеќерот,не ми е јасно колку максимум да внесам шеќер во текот на денот...по што скоро невозможно е без шеќер..
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.704
Поени од реакции
2.348
Ај некој совет дајте за исхрана, никако не можам да се средам...пред тренинг што да се јаде, после тренинг итн...Не треба да спуштам килажа 78кг сум на 186цм висина.
Фала :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ај некој совет дајте за исхрана, никако не можам да се средам...пред тренинг што да се јаде, после тренинг итн...Не треба да спуштам килажа 78кг сум на 186цм висина.
Фала :)
Мој совет ти е да ја прочиташ темава.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ај некој совет дајте за исхрана, никако не можам да се средам...пред тренинг што да се јаде, после тренинг итн...Не треба да спуштам килажа 78кг сум на 186цм висина.
Фала :)
Во кратки црти-во целиот тек на денот треба да имаш храна богата со-протеин,ЈХ,здрави масти,салата.Пред тренинг треба да јадеш повеќе ЈХ за енергија,после тренинг веј протеин или протеин повеќе,пак во комбинација со тоа погоре.

Односно,треба да имаш избалансирана исхрана,со акцент на пред и после тренинг на тие две работи.

протеин го има најмногу во-бело месо,црвено месо(најмногу телешко,говедско)риба,јајца.Го има и во млечни производи,но базиран треба да си на тие 4 работи.ЈХ најдобро да с ибазиран на компир,овес,ориз,грашак,пченка.Здрави масти-бадеми,ораси,лешници.

Ова е најосновното.
 

Mariusz

biohemija
Член од
22 октомври 2014
Мислења
149
Поени од реакции
46
Во кратки црти-во целиот тек на денот треба да имаш храна богата со-протеин,ЈХ,здрави масти,салата.Пред тренинг треба да јадеш повеќе ЈХ за енергија,после тренинг веј протеин или протеин повеќе,пак во комбинација со тоа погоре.

Односно,треба да имаш избалансирана исхрана,со акцент на пред и после тренинг на тие две работи.

протеин го има најмногу во-бело месо,црвено месо(најмногу телешко,говедско)риба,јајца.Го има и во млечни производи,но базиран треба да си на тие 4 работи.ЈХ најдобро да с ибазиран на компир,овес,ориз,грашак,пченка.Здрави масти-бадеми,ораси,лешници.

Ова е најосновното.[/quote
Se e ubavo kazano I tocno na 1kg telesna tezina treba da IMA vkupen vnes 60% protein 30%jagleni hidrati 10% masti.
Na 70 kg so visina 184sm
Mnogu podobro e da se potrudis masata da ja transformiras go muskul otkolku da namaluvas mass.
To a go kazuvam zosto. Pozdravo e za organizmot da my ja odrzis taa tezina. Taka sto nemoras da my ja menuvas memoriskata vrednost so koja kilaza funkcionira a ke postiges podobar efekt I vnatresno I nadvoresno.;):(
 
Член од
9 март 2014
Мислења
43
Поени од реакции
11
Има ли кај нас некаде да се најде обезмастен кашкавал или тешко ?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.052
Поени од реакции
954
Во кратки црти-во целиот тек на денот треба да имаш храна богата со-протеин,ЈХ,здрави масти,салата.Пред тренинг треба да јадеш повеќе ЈХ за енергија,после тренинг веј протеин или протеин повеќе,пак во комбинација со тоа погоре.

Односно,треба да имаш избалансирана исхрана,со акцент на пред и после тренинг на тие две работи.

протеин го има најмногу во-бело месо,црвено месо(најмногу телешко,говедско)риба,јајца.Го има и во млечни производи,но базиран треба да си на тие 4 работи.ЈХ најдобро да с ибазиран на компир,овес,ориз,грашак,пченка.Здрави масти-бадеми,ораси,лешници.

Ова е најосновното.
а пилешкото месо не се смета за здраво и со повеке протеини?
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Дефиниција: Здраво дечки вежбам 2 години имам 89кг и 1.80cm е сеа сакам да напраам малце мускул да се исчистам можете ли да ми кажете некој diet plan?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom