Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Момци, почнав да вежбам во една од скопскиве групи за Insanity/P90x и ми препорачаа некоја исхрана за слабеење па да си прашам дал е ок - или да додадам нешто.

http://prntscr.com/3ptx3m

Сортирани се Доручек (овошјето) ручек (макароните) и вечера (стекот)

Не можев да најдам за урда адекватен збор како да пребарувам :))
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Момци, почнав да вежбам во една од скопскиве групи за Insanity/P90x и ми препорачаа некоја исхрана за слабеење па да си прашам дал е ок - или да додадам нешто.

http://prntscr.com/3ptx3m

Сортирани се Доручек (овошјето) ручек (макароните) и вечера (стекот)

Не можев да најдам за урда адекватен збор како да пребарувам :))
Одлично мени ако имаш 40 килограми
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Одлично мени ако имаш 40 килограми
Aбе иам 100 и кусур - него не ми се баш адекватни пресметкиве (калорични) на страната пошто ваљда со 700 калории на килажа од 100 и кусур треба да осеќам глад ?

Воопшто не осеќам глад, и никогаш посвежо не сум се чувствувал (имајќи во предвид дека пиев по литро/две кока кола до прошла недела и премногу масна храна + благо тепав.)

Дополнително, ме интересира дали % е добар на масти/протеини јаглехидрати или ?
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Момци, почнав да вежбам во една од скопскиве групи за Insanity/P90x и ми препорачаа некоја исхрана за слабеење па да си прашам дал е ок - или да додадам нешто.

http://prntscr.com/3ptx3m

Сортирани се Доручек (овошјето) ручек (макароните) и вечера (стекот)

Не можев да најдам за урда адекватен збор како да пребарувам :))
Пиши дека се заебаваш, и ова ти е еден оброк а не целодневно мени :icon_lol:

За да не ти филизофирам јас, на Википедија си стои убаво објаснето:

When individuals go on these crash diets, they are motivated initially due to the rapid weight loss that occurs. Although weight loss does occur, water weight is lost through the reduced glycogen stores and not the fat loss that individuals often strive for.[2] In order to lose 1 pound of fat, a caloric deficit of 3500 kcals has to be made. Eventually the ability to rapidly lose weight diminishes due to numerous factors. A vicious circle often exists for dieters who go on these crash diets. It is often known as yo-yo dieting, which is the repeated loss and regain of body weight due to dieting.[2] Diets often cause caloric deficits, resulting in weight loss in the initial start of the program due to the use of glycogen, protein, and fat stores. However, eventually metabolism begins to slow down to preserve the energy stores that are left in the body. This is caused by the numerous factors, such as the hypothalamus detecting changes in fat stores and thus lowering metabolism to replenish the fat lost.[10] As lean body mass is also broken down to supply protein, the loss of muscle mass further accelerates the decline in metabolism, as muscles are energy utilizing organs. Eventually the individual reaches a weight loss plateau, loses motivation as rapid weight loss is no longer occurring, and thus returns to their normal eating habits.[11] As normal dietary habits are resumed, the weight that was lost is often regained quickly, and even more. As the caloric intake increases along with carbohydrate consumption, glycogen stores become replenished and thus the water weight. Since the basal metabolic rate is now lower than the rate at the initial start of the diet in the individual, further weight gain occurs as the body is "less efficient" than it was before in burning calories. Studies have proven that weight is readily regained at a much faster rate than it was lost. With the rapid regain in weight, eventually the dieter may find a new crash diet to try or a new gain in confidence, thus resulting in the vicious circle seen below. With repeated bouts of starvation, it results in faster and more significant lowering of the basal metabolic rate, and thus weight being regained faster.[12]

Crash diets are low caloric diets that often include some gimmick to attract consumers that desire a "quick fix" solution.[13] Along with the vicious circle that is seen, crash diets can have negative implications for one's health, especially if carried over the long term due to the avoidance and elimination of food groups.[1] Depending on the diet, negative health effects can include malnutrition, electrolyte imbalances, and increased susceptibility to chronic conditions such as osteoporosis. Side effects include nausea, diarrhea, lethargy, headaches, dehydration, and much more.[13]

Целата статија:

 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Пиши дека се заебаваш, и ова ти е еден оброк а не целодневно мени :icon_lol:

За да не ти филизофирам јас, на Википедија си стои убаво објаснето:




Целата статија:
Хммм, чаре истиве работи ама да дуплирам дозите?
 

Ivicamk

Count Grishnackh
Член од
25 ноември 2009
Мислења
61
Поени од реакции
28
Хммм, чаре истиве работи ама да дуплирам дозите?
како прво, треба да дознаеш колку калории ти требаат за да ја одржиш твојата тежина. Кога ќе го најдеш тоа, одземи 300 до 500 калории максимум, се под тоа ќе го натера твоето тело да се адаптира многу брзо, и ќе изгубиш малку килограми и најверојатно ќе ги вратиш за многу брзо време. И еднаш во 7-10 дена дозволи си cheat ден, јади што сакаш, само не претерувај.
http://www.mayoclinic.org/calorie-calculator/itt-20084939
внеси висина и тежина, и ќе ти даде груба пресметка на тоа колку ти е дневната потреба за калории.
а после ќе си ставиш една бројка, и ако не слабееш после недела две, намали ги калориите за 100-200.


Не можев да најдам за урда адекватен збор како да пребарувам :))
cottage cheese е на англиски, ама проблемот е што овде урдата има многу масти, и многу е лесно да претераш со калориите посебно ако си на диета.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Хммм, чаре истиве работи ама да дуплирам дозите?
Ако имаш 100 кила да ги триплираш иначе ќе колабрираш - ќе те освежуваат со инфузија у рок од 1 недела со диетава.
 
Член од
23 февруари 2010
Мислења
626
Поени од реакции
1.317
Дај пообјасни кај е таа продавница 5 години се врткам по Клиничкиот Центар ја немам приметено

Инаку баш пред некој ден ги прашав овие од Виталија на официјалната страна кај им е продавницата и разговорот еве го

Јас: Kade tocno vi se naodja prodavnicata vo blizina na Drzavna Bolnica ?

Виталија Продавницата се наоѓа во близина на Клинички центар. Поздрав

Работата е, ма немој да ме јебеш :icon_lol:
Pred paparaco kaficot e.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Ако имаш 100 кила да ги триплираш иначе ќе колабрираш - ќе те освежуваат со инфузија у рок од 1 недела со диетава.
Тоа ми е и чудно - или странава дава погрешни информации за калориите, или нешто не е ок со мене.

Посвежо се немам осеќано одамна .... као препороден сум - мада можда е тоа пошто не пијам више кока кола на тони па не ми мава шеќер у глава xD
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Тоа ми е и чудно - или странава дава погрешни информации за калориите, или нешто не е ок со мене.

Посвежо се немам осеќано одамна .... као препороден сум - мада можда е тоа пошто не пијам више кока кола на тони па не ми мава шеќер у глава xD
Абе ја ти кажувам од искуство - иако не е за фалење ама ја напраив истата грешка - комбинирано со неспиење ради испитна и капут.
Јади не се заебавај.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
Абе ја ти кажувам од искуство
А исто ти беше искуството како него? Се чувствуваше свеж и препороден со 700 калории на ден?

Деко ти завидувам, да се чувствуваш свеж со 100 кила и јадење 700 калории дневно, алал да ти е :)
Мада ќе те степа yoyo ефектот сигурно.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Тоа е скоро 1.5 кг брокули. Тоа го осеќаш убаво се додека не почне да си бара организмот и да покажува што му фали. Уште ако си физички поактивен...
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
Aбе иам 100 и кусур - него не ми се баш адекватни пресметкиве (калорични) на страната пошто ваљда со 700 калории на килажа од 100 и кусур треба да осеќам глад ?

Воопшто не осеќам глад, и никогаш посвежо не сум се чувствувал (имајќи во предвид дека пиев по литро/две кока кола до прошла недела и премногу масна храна + благо тепав.)

Дополнително, ме интересира дали % е добар на масти/протеини јаглехидрати или ?
Ako vezbas kako sto pisa e sega neznam kolku pati nedelno vezbas, so koj intenzitet i kolku vreme ama samo so vezbanjeto barem pola od ovie kalorii gi trosis, a kade se tie za ostanatiot del od denot . . . :S 700 kalorii se premalku za mene sto sum zensko i metro i zilet so 50 kila, a ne za masko od 100 kila . . . momentalniot vnes mene mi e 1900 kalorii taka da definitivno moras da go zgolemis, bez razlika dali celta ti e gradenje muskul ili namaluvanje na masti, a za odnos na macros odi na www.iifym.com i imas vo kalkulatori ke si vneses se sto bara i ke ti presmeta pa mozes da pocnes od tamu a posle da prilagoduvas vo zavisnost od toa kako ke ti reagira teloto, ama za da osetis mora da sledis eden plan barem 3-4 nedeli pa ako mislis deka e mnogu carbs ke namalis ako e malku ke kacis i tn . . . :)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Момци, почнав да вежбам во една од скопскиве групи за Insanity/P90x и ми препорачаа некоја исхрана за слабеење па да си прашам дал е ок - или да додадам нешто.

http://prntscr.com/3ptx3m

Сортирани се Доручек (овошјето) ручек (макароните) и вечера (стекот)

Не можев да најдам за урда адекватен збор како да пребарувам :))
вака ни во логор не ги хранеле :) ако како што пиша вежбаш инсенити или п90 види симни ги имаат тие програми сопствен план за исхрана би требало да ти заврши работа ако не ништо
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
кој алкохолен пијалок најмалце дебели ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom