Исфрлување на масло од мерачот за масло

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Има татко ми камион Mercedes 1625. Неодамна му цркна моторот.
Сега, он почна да го дијагностицира, али неќе мајстор сака сам да види.
Е сега, ме праша ДА ВЕ ПРАШАМ што може да биде причината за тоа што исфрлува (дува) масло од мерачот за масло. Е сега, нема скршено ништо (кариката не е скршена, отворени се главите), само гумичките на вентилите се изедени, т.е. истрошени.
Дали може тоа да е причината што дува масло, односно дали се гумичките на вентилите или нешто друго?
--- надополнето: 6 јануари 2014 во 23:13 ---
и да додадам:
усисната гранка е многу валкана
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.697
Има татко ми камион Mercedes 1625. Неодамна му цркна моторот.
Сега, он почна да го дијагностицира, али неќе мајстор сака сам да види.
Е сега, ме праша ДА ВЕ ПРАШАМ што може да биде причината за тоа што исфрлува (дува) масло од мерачот за масло. Е сега, нема скршено ништо (кариката не е скршена, отворени се главите), само гумичките на вентилите се изедени, т.е. истрошени.
Дали може тоа да е причината што дува масло, односно дали се гумичките на вентилите или нешто друго?
--- надополнето: 6 јануари 2014 во 23:13 ---
и да додадам:
усисната гранка е многу валкана
Брат, камионот ти бара ремонт на моторот.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Освен кариките не знам друго што би можело. Претпоставувам дека они пропуштаат ваздух у картер и затоа го исфрла маслото низ цефчето.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.763
Исфрлањето на маслото е знак дека притисокот од коморите за согоревање се префрла во картерот на моторот каде се наоѓа маслото.Причина можи да биди секој дел што претставува бариера помеѓу овие две комори-напрснат клип,скршена карика или премногу истрошени карики,недајбоже прснат блок од моторот,прегорен дихтунг,нерамна глава од моторот(декла),како и гумиците од вентилите но тие се најмал фактор иако и тие можат да го предизвикаат овој феномен
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Frla ulje koga e sipkata stavena ili samo koga e izvadena. Ako prska po malku koga e izvadena toa e normalno (zavisi kolku e visoka sipkata) ,dobro si raboti pumpata za ulje. Ako mnogu *duva* bel dim niz sipkata togas e verovatno motorot slab,povtoruvam mnogu, poso ako duva pomalce i ne e strasno, ponovite common rail dizeli duvaat site niz sipkata. Ako frla mnogu ulje i koga e izvadena i koga e stavena sipkata sumljam deka ima nekoj problem so odusakot na motorot, ili e zatnat od gjubre ili e prekrseno crevoto i ne mu dava na motorot da dise i zatoa ke duva niz sipkata. Nekoi motori imaat nepovraten ventil kaj odusakot i znae toj da se poebe (zatne) i zatoa da ne pusta vazduh. cestopati moze i karika da se skrsi zaradi ova. Znaci jas sumljam na odusakot, nemoguce tolku da e slab motorot da frla ulje na zatvorena sipka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom