Искуства со одгледувачи и препродавачи на кучиња

Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Epa Kurto od tuka izleguva i onaa narodnata " Kolku pari-tolku muzika" Inaku edeen nacin da smalis trosok e da istrazis dobro na internet za pstoecki legla, da gi iskontaktiras lugeto i da otides da si go zemes kutreto so voz, ili da ti go ispratat po nekogo. Druga opcija e da se sretnete na pola pat a ke padne i nekoja pleskavica so kajmak na Predejane :P Ako sakas dobar i proveren kvalitet vredi i malku podaleku da propatuvas. Inaku ako ne ti e bitna dokumentacija ke si zemes i za 50-100 evra kutre i bez pedigre.
 
Член од
21 август 2014
Мислења
48
Поени од реакции
11
Многу често кај нас има луѓе кои се бават со препорадавање на кучиња. Кои се вашите искуства со нив (доколку сте ги имале) или пак кое е вашето мислење.
Само се надевам дека ке нема користење на имиња и навредување, бидејки не ми е целта со оваа тема некого да биде навреден или некого да биде фаворизиран ... напротив, мислам дека сите што имаат било какво искуство треба да го споделат за идните сопственици кои размисливаат на овој начин да набават миленик.
zdravo. pozdrav do temata. me interesira koi se najskapite kucinja sto se na pazarot kaj nas vo makedonija pa i vo regionot.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
zdravo. pozdrav do temata. me interesira koi se najskapite kucinja sto se na pazarot kaj nas vo makedonija pa i vo regionot.
Тоа не знам. Постојат преку 350 раси на кучиња, тоа ни најискусниот препродавач не може да ти каже. Не пратам што се случува со расите, пратам само за она што јас чувам. Подобро прашај препродавач за ова.
 
Член од
21 август 2014
Мислења
48
Поени од реакции
11
Тоа не знам. Постојат преку 350 раси на кучиња, тоа ни најискусниот препродавач не може да ти каже. Не пратам што се случува со расите, пратам само за она што јас чувам. Подобро прашај препродавач за ова.
a sto mislite za zlaten retriver? imam komsija sto ima takvi kucinja i zenkata e nekakov sampion neznam tocno sto i kako ne se razbiram mnogu i sega za nekoj den ke ja nosele na parenje vo drug grad kaj nekoj isto taka sampion mazjak . ke gi prodavale kucencata za 250 eura. mislite deka e vredno za tolku pari ?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
a sto mislite za zlaten retriver? imam komsija sto ima takvi kucinja i zenkata e nekakov sampion neznam tocno sto i kako ne se razbiram mnogu i sega za nekoj den ke ja nosele na parenje vo drug grad kaj nekoj isto taka sampion mazjak . ke gi prodavale kucencata za 250 eura. mislite deka e vredno za tolku pari ?
Да расчистиме луѓето поготови тие што ги чуваат кучињата за бизнис не ја гледаат вистинската вредност на кучето. Не 250, 1250 дај му ако сакаш ако него му е само за бизнис тоа куче ќе му биде малку. Ако веќе ти е за да го добиеш најдобриот пријател за што е можно полаку пари најдобра опција е да посвоиш куче. Да нема да има педигре, нема да одиш по изложби, ама верувај пак луѓе ке застануваат да си поиграат со твојот миленик. Двете ќе те сакаат неизмерно, двете ќе ја јадат храната која ќе им ја даваш, двете ќе ти се радуваат кога ќе дојдеш дома, двете со нетрпение ќе чекаат да одите на прошетка. Како што гледаш разлика нема. Двате ги имаат истите потреби. Небитно е какви шампиони се неговите родители тоа автоматски не повлекува дека и твоето ќе биде шампион, а и да биде шампион (еве едно од 2те што ги имам дома има освоено се што можел до сега но мкд на негова возрсаст, па има и награди во окоолните земји), на него не му пишува кој е што е и како е. Кога ги шетам на улца, парк, водно или кај и да сме отидени за останатите е само куче. Има и други на форумов кои имаат одлични резултати по изложбиве ама еве прашај ги на ниедно од тие кучиња не им пишува што освоил и колку труд ние како нивни сопственици (одгледувачи) сме вложиле за да го постигнеме тоа.

ПС еве прашај ја @Lu она кога шета со миленичката не само што луќе не и ги препознаваат наградите што ги земала на тие изложби, голем дел од луѓето и бегаат од неа. Искрено и јас би бегал да не знаев дека нејзината ДОБЕРМАНКА е опасна исто како и аквариумска рибка (мислам на оние гупи што ги викаат околу 1цм што растат).

Се надевам ти доловив колку вреди еден миленик (куче), неговата вредност не е колку ќе го платиш. Вредноста му е колку ти ќе го сакаш и колку ќе ти значи.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
Досега дали некој чувал доберман и ако може да посочи на што да се запазува фала многу :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Досега дали некој чувал доберман и ако може да посочи на што да се запазува фала многу :)
На скала од 1 до 10 колкаво е твоето знаење на темата Воспитување на куче?
Иначе мн повеќе информации можеш да добиеш од @Lu
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
Се добро фино лепо вака ве читам, ама од овие продавачите на диво многу ми е страв инцест да не прават што законски е казниво а за нас нее добро да пробаш да гледаш раса куче да си среќен и на крај да излезе ретард или да има некоја друга аномалија...
 
L

Lu

Гостин
Досега дали некој чувал доберман и ако може да посочи на што да се запазува фала многу :)
Јас чувам Доберманка.

Треба да се запази на воспитувањето и на формирањето на карактерот додека е малечко.
Значи правилна и добра социјализација, шетање низ парк, каде што уште од малечко ќе биде во контакт со многу луѓе и кучиња.

Премногу се темпераментни како раса, и си бараат секојдневно голема физичка активност, многу трчање и играње.

Имаат прекрасен карактер ... темпераментни, брзи, самоуверени, заштитнички настроени.

Но дефинитивно не е секој човек способен да се носи со карактерот на Доберманите ... потребно е да се има претходно искуство со кучиња, за да може уште од самиот почеток кога ќе се земе Доберманчето правилно да се воспитува.

Премногу се интелигентни.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
не знам колку од тука се запознаени со ова,но и јас имам своја верзија а очигледно и многу други.Значи вака,веројатно повеќето знаете дека земаВ кутре,бигл,го платив 450 евра,требаше да стигне 3+ месеци бидејќи тогаш нели најдобро се оделува од мајката итн итн.Додека не ги дадовме парите,човекот изгледаше се супер,значи слаткоречлив до безкрај,не ги давам јас кучињата испод 3 месеци,тие што го прават тоа штанцаат кучиња,овој нечини,онаа нечини,овој вака праи,оној онака прави.Кога го слушнав тоа како оговара други,иако немам години доволно за да речам дека сум искусен,сепак сфатив дека она што збориш за другиот-всушност си лечиш комплекси за самиот себе.Но не битно,немавме друга опција,видовме по огласи дека по толку се движат со мала разлика би рекол од 50-100 евра,и се решивме на тој чекор да капарисаме кутре.Ни рече дека ќе стигнело со-пасош,сите примени вакцини,педигре.Не ЗАМОЛИ ако случајно откако ќе стигне,и не можеме да го чуваме,да го контактираме,да не го ПРОДАВАМЕ,значи не замоли 2-3 пати,зошто ? затоа што наводно луѓето од Србија сакале да знаат кај им е кутрето.Му кажавме ОК,не размислуваме на тоа сега,но ако не дај Боже се деси,ќе те бараме прво тебе.Тоа го дознаа и моите дома кои патем се фамилијарни луѓе и нејќат никој лошо да ги збори.Идеме даље,кучето каснеше,овој викенд,следен викенд,нема врска важно стигна.Ми се јави ми вика ќе ги транспортирам сега со дог транспортинг(Некој таков збор беше не го ни сфатив) се израдував.Стигна,3 кучиња му беа во рацете,ги фрли у тревник да се опуштеле,тие се тресеа како лист,но не битно.Ми кажа дека за педигре ќе чекам некое време,иако по форуми србски читав дека НИКАКО не се чека,но ајде не ми се расправаше бидејќи бев израдуван за кутрето.Си го однесов дома,ама на прв поглед ми се глеаше многу мало...беше истото од сликите,но беше многу мало.Стигнав дома,не го ни видов пасошот,утредента го отворив.Гледам внатре,рачунам,прашувам дома,раччунаат,проста математика,кутрето немаше ниту 50 дена.48 ми се чини или 42 не ме држете за збор.Тоа беше првата работа што беше сумљива иако 100 пати ни кажа дека он не е тој тип,дека он ги дава на 3+месеци кога ќе се оделеле целосно од мајката.И потоа се јави уште еднашка само,за да сум го однел ОБАВЕЗНО на ветеринар за втора вакцина,иако некои ми рекоа дека на тие денови не треба втора вакцина,не битно...јас не го однесов поради тоа што не знаев главата кај ми е,а инаку кучето се чуваше дома,изолирано од мачки кучиња,луѓе кои имаат животни,само една личност(девојка ми) имаше куче но и наложував да мие раце пред да го дира господинот...јадеше само ројал канин храна со јогуртце затоа што беше премало иако таа ми ја препорачаа за таа возраст.Спиеше на топло,кај мене во соба и покриено со памучно ќебенце.Потоа пројдоа 10-14 дена,педигрето немаше ни глас за педигре,небитно не го ни барав за тоа пошто стварно не ми беше битно и се надевав дека ќе се јави.За тоа време дома ми се поремети се,посебно делот со мајка ми,едноставно не можеа да издржат дома со кутре,колку и да сакав јас едноставно не можеа.И влечи-тегни,се договоривме некако да го дадеме...и тука почнува бркањето.2 недели го баравме да го прашаме да му го вратиме кутрето.ГОРЕ ПИШАВ,ДЕКА НЕ МОЛЕШЕ 3 ПАТИ ВО РАЗГОВОР ДА ГО БАРАМЕ ПРВЕСТВЕНО НЕГО.Едноставно,го немаше.Звоневме,пишувавме пораки,пишувавме на фб...звоневме и кај жената која што прва ни се јави кога ги контактиравме,не креваш првествено ни она,потоа крена,и со образложение дека можеби бил љут бидејќи не сме можеле да го чуваме...па племе ли ти ебам кој си ти да ми кажуваш што да правам у мој живот,не го ставив во супа кучето па да ме осудуваш,живееше како цар кутрето и така заслужува секое.Потоа не идеше ништо преку него,идеше преку жената.Го ставив во меѓувреме на оглас без да знаат дома,и жената се јави вика тргнете го од оглас ќе го земам јас.Моиве се толку наивни и и рекоа добро,па го тргнав од оглас.Ај што намали цели 200 евра од цената,нема врска,моиве се уморија веќе и беа спремни и без пари да го дадат,но за да останеле луѓе кон нелуѓе,го дадовме на нив(неа).Отидовме до кај неа,требаше да ни даде 250 евра.Стигаме,вика немам јас сега пари,кога ќе ни плати другиот ќе ви дадам.Ајде ОК и тоа,иако очигледно те дупи у здрав мозок.Потоа,дале 200 евра само,со образложение дека сме требале да потпишеме дека се откажуваме од кутрето,задржале 50 евра...јас не бев вклучен во тоа пошто мајка ми комуницираше со жената,јас нејќев ништо да имам со него пошто малку фалеше да го фатам за врат,ама се до крајното,крајот го краси делото.50 евра за да сме го одјавеле,а никаде не беше заведено под наше име,односно од она што го имавме,пасош,беше на србски пасош,србско име и презиме,и код од чипот,веројатно и тој србски по логика пошто пасошот е србски.Што да одјавам ? потоа,ми пиша на фб,цитирам-КАКО НЕ ТИ Е СРАМ,ТИ КАЖАВ ДА ГО ВАКЦИНИРАШ КУЧЕТО,СЕГА СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ,НА ИНФУЗИЈА Е.Ме фати шок,бидејќи се осетив виновен,ИАКО потоа разговарав со повеќе луѓе и се смееа,дека шансите за такво нешто,при такви услови на чување,таа храна,таа возраст,и најбитното,после цели 14 дена да ти се јави и да ти каже дека ти си виновен,е апсурд.Го прашав кај е кучето,ама си се извади поштено-во Охрид е.Не знам дали ги вратил тие 50 евра,дома викаат да да,ама не верувамд ека ги вратил туку дека моите му ги оставиле да си го почасти карактерот.

Пред некој ден,со другар седам и ми вика,абе брат,ти го најдов Бак.Срце ми застана,викам каде бе брат ? еве бе вика види,кај еден мој другар,другар му..Го гледам на слики,иако бигл имаат 3 бои па потешко е да гиразликуваш,80% бев сигурен дека е тоа моето кутре бак.Изгледаше здраво и весело.Му пишав на дечкото 2 пати,другаров му пишуваше во врска со кучето,не враќа.Ова не сум сигурен дали е така бидејќи немам потврда дека тоа е тоа куче,но бидејќи дечкото не враќа а има сеен,значи дека се плаши од нешто,можеби мисли ќе го барам назад или којзнае.

Сето ова го сметав дека помалку сум и јас виновен(не знам зошто) но откако видов СЛУЧАЈНО сабајлево на почетна следново,сфатив дека не било до мене проблемот(не ме интересира и да е член на форумов или да има инсајдери тука)
https://www.facebook.com/dimitar.georgjievski/posts/895514930468931?pnref=story&__mref=message_bubble јас сум можеби "дете" но ова е човек во години,сигурно не би лажел,а и најдоле има линк од форум каде се збори стриктно за него,со не толку позитивни коментари.

Не правам ниту лоша реклама ниту добра,само кажувам мој случај од А до Ш,и линк од нечива друга приказна(и).И да,имаше и ФБ разговор после тоа дека кучето било пред умирање,каде му кажав дека може да врти на други филмови дека сум виновен јас,и му објаснив зошто мислам така дека не сум,бидејќи кучето беше во каратин+хрането со најдобра храна+чувано на топло+никаков одпир со куиња мачки и слично,и најголемиот "доказ" што ми го пиша тоа после 14 дена откако му го дадов.Тоа е исто ко да купиш кола,и после 20 дена му се јавуваш,еј абе си ми продал удрена кола.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
@JETKUNDO Дог транспорт? Хахах ама те излажал, по Карго транспорт се праќаат кучињата, затоа и биле потресени. А, многу случаи има кучето да умре за време на карго транспортот. А, истиот тој Стефан ти даде кутре?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
@JETKUNDO Дог транспорт? Хахах ама те излажал, по Карго транспорт се праќаат кучињата, затоа и биле потресени. А, многу случаи има кучето да умре за време на карго транспортот. А, истиот тој Стефан ти даде кутре?
Он ми го донесе кутрето,преку него идеше СЕ,од договарања до пари давање на рака,50% пред 50% после набавката.

Откако го баравме да го ПРАШАМЕ дали да го вратиме кутрето на него или не,го немаше 14 дена,потоа се јави жената,и понатака објаснив...а он на фб ми одржа лекција дека кучето не било за сликање само(имав 1 слика со кутрето,а и не битно ако сакам ќе ставам и илјада па утредента ќе го подарам/продадам) и дека он не бил земи куче-врати куче,и тогаш ми се скинаа конци и почнав да пишувам она што заслужува,кај те изебал ти дал младо кутре,кај ти дал само пасош,кај ти намалил 200 евра,кај ти задржал 50 евра од тие 250 евра ради не постоечка работа,уште да ми држи лекции...потоа ми држеше лекција како сум се обраќал така како не ми било срам,истото го кажал и на мајка ми,ама нека има образ да ми пише уште еднаш или не дај Боже да ми се појави пред очи и да ми каже дека сум безобразен(а ниту еднаш не го опцув,а заслужува) ќе биде весело.
 
Член од
27 март 2015
Мислења
7
Поени од реакции
5
не знам колку од тука се запознаени со ова,но и јас имам своја верзија а очигледно и многу други.Значи вака,веројатно повеќето знаете дека земаВ кутре,бигл,го платив 450 евра,требаше да стигне 3+ месеци бидејќи тогаш нели најдобро се оделува од мајката итн итн.Додека не ги дадовме парите,човекот изгледаше се супер,значи слаткоречлив до безкрај,не ги давам јас кучињата испод 3 месеци,тие што го прават тоа штанцаат кучиња,овој нечини,онаа нечини,овој вака праи,оној онака прави.Кога го слушнав тоа како оговара други,иако немам години доволно за да речам дека сум искусен,сепак сфатив дека она што збориш за другиот-всушност си лечиш комплекси за самиот себе.Но не битно,немавме друга опција,видовме по огласи дека по толку се движат со мала разлика би рекол од 50-100 евра,и се решивме на тој чекор да капарисаме кутре.Ни рече дека ќе стигнело со-пасош,сите примени вакцини,педигре.Не ЗАМОЛИ ако случајно откако ќе стигне,и не можеме да го чуваме,да го контактираме,да не го ПРОДАВАМЕ,значи не замоли 2-3 пати,зошто ? затоа што наводно луѓето од Србија сакале да знаат кај им е кутрето.Му кажавме ОК,не размислуваме на тоа сега,но ако не дај Боже се деси,ќе те бараме прво тебе.Тоа го дознаа и моите дома кои патем се фамилијарни луѓе и нејќат никој лошо да ги збори.Идеме даље,кучето каснеше,овој викенд,следен викенд,нема врска важно стигна.Ми се јави ми вика ќе ги транспортирам сега со дог транспортинг(Некој таков збор беше не го ни сфатив) се израдував.Стигна,3 кучиња му беа во рацете,ги фрли у тревник да се опуштеле,тие се тресеа како лист,но не битно.Ми кажа дека за педигре ќе чекам некое време,иако по форуми србски читав дека НИКАКО не се чека,но ајде не ми се расправаше бидејќи бев израдуван за кутрето.Си го однесов дома,ама на прв поглед ми се глеаше многу мало...беше истото од сликите,но беше многу мало.Стигнав дома,не го ни видов пасошот,утредента го отворив.Гледам внатре,рачунам,прашувам дома,раччунаат,проста математика,кутрето немаше ниту 50 дена.48 ми се чини или 42 не ме држете за збор.Тоа беше првата работа што беше сумљива иако 100 пати ни кажа дека он не е тој тип,дека он ги дава на 3+месеци кога ќе се оделеле целосно од мајката.И потоа се јави уште еднашка само,за да сум го однел ОБАВЕЗНО на ветеринар за втора вакцина,иако некои ми рекоа дека на тие денови не треба втора вакцина,не битно...јас не го однесов поради тоа што не знаев главата кај ми е,а инаку кучето се чуваше дома,изолирано од мачки кучиња,луѓе кои имаат животни,само една личност(девојка ми) имаше куче но и наложував да мие раце пред да го дира господинот...јадеше само ројал канин храна со јогуртце затоа што беше премало иако таа ми ја препорачаа за таа возраст.Спиеше на топло,кај мене во соба и покриено со памучно ќебенце.Потоа пројдоа 10-14 дена,педигрето немаше ни глас за педигре,небитно не го ни барав за тоа пошто стварно не ми беше битно и се надевав дека ќе се јави.За тоа време дома ми се поремети се,посебно делот со мајка ми,едноставно не можеа да издржат дома со кутре,колку и да сакав јас едноставно не можеа.И влечи-тегни,се договоривме некако да го дадеме...и тука почнува бркањето.2 недели го баравме да го прашаме да му го вратиме кутрето.ГОРЕ ПИШАВ,ДЕКА НЕ МОЛЕШЕ 3 ПАТИ ВО РАЗГОВОР ДА ГО БАРАМЕ ПРВЕСТВЕНО НЕГО.Едноставно,го немаше.Звоневме,пишувавме пораки,пишувавме на фб...звоневме и кај жената која што прва ни се јави кога ги контактиравме,не креваш првествено ни она,потоа крена,и со образложение дека можеби бил љут бидејќи не сме можеле да го чуваме...па племе ли ти ебам кој си ти да ми кажуваш што да правам у мој живот,не го ставив во супа кучето па да ме осудуваш,живееше како цар кутрето и така заслужува секое.Потоа не идеше ништо преку него,идеше преку жената.Го ставив во меѓувреме на оглас без да знаат дома,и жената се јави вика тргнете го од оглас ќе го земам јас.Моиве се толку наивни и и рекоа добро,па го тргнав од оглас.Ај што намали цели 200 евра од цената,нема врска,моиве се уморија веќе и беа спремни и без пари да го дадат,но за да останеле луѓе кон нелуѓе,го дадовме на нив(неа).Отидовме до кај неа,требаше да ни даде 250 евра.Стигаме,вика немам јас сега пари,кога ќе ни плати другиот ќе ви дадам.Ајде ОК и тоа,иако очигледно те дупи у здрав мозок.Потоа,дале 200 евра само,со образложение дека сме требале да потпишеме дека се откажуваме од кутрето,задржале 50 евра...јас не бев вклучен во тоа пошто мајка ми комуницираше со жената,јас нејќев ништо да имам со него пошто малку фалеше да го фатам за врат,ама се до крајното,крајот го краси делото.50 евра за да сме го одјавеле,а никаде не беше заведено под наше име,односно од она што го имавме,пасош,беше на србски пасош,србско име и презиме,и код од чипот,веројатно и тој србски по логика пошто пасошот е србски.Што да одјавам ? потоа,ми пиша на фб,цитирам-КАКО НЕ ТИ Е СРАМ,ТИ КАЖАВ ДА ГО ВАКЦИНИРАШ КУЧЕТО,СЕГА СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ,НА ИНФУЗИЈА Е.Ме фати шок,бидејќи се осетив виновен,ИАКО потоа разговарав со повеќе луѓе и се смееа,дека шансите за такво нешто,при такви услови на чување,таа храна,таа возраст,и најбитното,после цели 14 дена да ти се јави и да ти каже дека ти си виновен,е апсурд.Го прашав кај е кучето,ама си се извади поштено-во Охрид е.Не знам дали ги вратил тие 50 евра,дома викаат да да,ама не верувамд ека ги вратил туку дека моите му ги оставиле да си го почасти карактерот.

Пред некој ден,со другар седам и ми вика,абе брат,ти го најдов Бак.Срце ми застана,викам каде бе брат ? еве бе вика види,кај еден мој другар,другар му..Го гледам на слики,иако бигл имаат 3 бои па потешко е да гиразликуваш,80% бев сигурен дека е тоа моето кутре бак.Изгледаше здраво и весело.Му пишав на дечкото 2 пати,другаров му пишуваше во врска со кучето,не враќа.Ова не сум сигурен дали е така бидејќи немам потврда дека тоа е тоа куче,но бидејќи дечкото не враќа а има сеен,значи дека се плаши од нешто,можеби мисли ќе го барам назад или којзнае.

Сето ова го сметав дека помалку сум и јас виновен(не знам зошто) но откако видов СЛУЧАЈНО сабајлево на почетна следново,сфатив дека не било до мене проблемот(не ме интересира и да е член на форумов или да има инсајдери тука)
https://www.facebook.com/dimitar.georgjievski/posts/895514930468931?pnref=story&__mref=message_bubble јас сум можеби "дете" но ова е човек во години,сигурно не би лажел,а и најдоле има линк од форум каде се збори стриктно за него,со не толку позитивни коментари.

Не правам ниту лоша реклама ниту добра,само кажувам мој случај од А до Ш,и линк од нечива друга приказна(и).И да,имаше и ФБ разговор после тоа дека кучето било пред умирање,каде му кажав дека може да врти на други филмови дека сум виновен јас,и му објаснив зошто мислам така дека не сум,бидејќи кучето беше во каратин+хрането со најдобра храна+чувано на топло+никаков одпир со куиња мачки и слично,и најголемиот "доказ" што ми го пиша тоа после 14 дена откако му го дадов.Тоа е исто ко да купиш кола,и после 20 дена му се јавуваш,еј абе си ми продал удрена кола.
За Стефан Кирков и за мајка му можам да пишувам реферати.
Значи немам лично набавено куче преку него, иако за малце ќе се излажев. Значи типот е преварант ТЕЖОК.
Значи се што прави, прави само за пари, профит и ништо друго.
Прво се занимаваше со шарпланинци, па сега со француски булдози. И као демек многу ги сака, и многу се грижи за расата, а од другар знам дека кучкава шо му е, два - три пати раѓала, и умирале кученцата. :( А веќе стара три години, и сега ја продава, зошто? Затоа што неможе да ќари од неа. Доволно е ова мислам за да сватиме каков човек е тој. Од ниедно куче не би се откажала, кога веќе сум се нафатила да го чувам, освен ако немам некои сериозни причини и немам услови да го чувам. А камоли пак од куче што три години живеело, и спиело со мене. НИКОГАШ! Јас нема да јадам, ама тоа ќе јаде.
И знам многу луѓе кои се зафркнале, со купување на куче преку него. И после ни пасош, ни ништо.
Па после тој објавува по Фејсбук, тимот на КупиМиленик беше обвинет за ова, ова и ова, сакаме сите да знаат дека се превземени акции, и личностите ќе бидат пријавени кои го злоупотребуваат и омаловажуваат името на КупиМиленик во полиција, бла, бла.
И титули купувал по изложби за кучињава негови. И како што знам со 80% од луѓево, што се вклучени во Македонската Кинологија е испокаран. :D
И ти препорачувам ако можеш статусот од фб да го споделиш во групата Kinolog Makedonija i French Bulldog - Macedonia (која е патем негова), за да видат сите уште еднаш каков идиот е Стефан Кирков, и каква измама претставува КупиМиленик.
 
Последно уредено:

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Врти сучи иста ситуација е на Балканот...
Посебно со "реномираните"одгледувачници кои си имаат направено салам рекламна кампања на ФБ...
Од искуство со луѓе со кои сум комуницирал нема човек кој се нема пожалено од нешто...
А купиле кучиња од регистрирани одгледувачи,наводно лидери во развојот на расата...:blablab:
Еден другар оди во Скопје да купува ротвајлер,од одгледувачница(во успону шо би рекле Србите):kruna:,му го даваат без вакцина,на 50 дена,чуван во магацин:bravobe:...
Добра работа е само шо цената беше разумна,иначе не се исплаќа...
Друг случај,капари еден другар ротвајлер од реномирана одгледувачница во Србија,на слики му презентираат друго куче,му пуштаат друго куче...
И ај сеа барај НЗС...:)
Мајката си ебале значи,тешка превара е онлајн купувањето...
Често пишам на ФБ со ШИТКАЧИТЕ посебно со тие елитните(или барем така делуваат),баш да видам за цена...(зошто сите курнази се,и кога рекламираат легла пишат ЦЕНА ВО ИНБОКС)и ќе ги прашам за цена и ми враќа прво на Англиски...:pos:(и тоа лош англиски):icon_mrgr:ми вика 1500 евра,па после ќе се свести малку ќе види по профилот дека и јас сум БАЛКАНЕЦ:pos:,и одма она екс-југословенското МА БРАТЕ ТИ СИ ИЗ МАКЕДОНИЈЕ:icon_mrgr:,ПА ЗАШТО НИСИ РЕКАО.ШТА СЕ СТИДИШ:angel:... БРАТЕ,КАО ЗА ТЕБЕ ЕКСТРА ЦЕНА,САМО 500 ЕУРА:pos:...ЈА БИЛДАМ ЦЕНЕ ЗА ОНЕ АРАПЕ И КИНЕЗЕ ЗНАШ...:pos:
Па после другар ми ќе пиши,па и него иста финта,само различна цена...:pos:
А шо е најјако речиси сите слики по албумите им се на Фотошоп....
Друга работа е шо имаат по 10 и кусур скотни кучки на лагер во скеој момент па голема е веројатноста да пазариш едно куче,а да ти пуштат некое сосема трето...
И да не должам,ако сте за земање куче,палење колата и на инспекција таму,на лице место....
И така парите за транспорт се горе долу тие,да одиш сам да си купиш,и барем да видиш шо купуваш...
И не е мерило квалитетот на кучето шо ќе го купите демек морало да е од позната одгледувачница...
Важно е да е гледано како треба,во добри услови....па макар било и за бизнис шо е примарна цел на шиткачите...
Нека бараат цена,ама нека нудат нешто за возврат....не само за бизнис....
Па кога ја гледам на шо личи страната на КСМ на ФБ се кинам од смеење,како е можно возрасни луѓе,луѓе кои сигурно добро се знаат меѓусебе и години се гледале по изложби,семинари онака да се плукаат и вреѓаат...
И зошто?За да направат некоја банка плус на сметка на кучињата....
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
денес ми се јави една девојка која имаше братче на кучето што го земав јас...уште им го немал дадено педигрето...и кутрето имало некоја болест,се чешало нон-стоп го однеле на 3-4 ветеринари и последниот констатирал дека има некоја болест,вродена,наследна...не и кревал,односно ретко кога ќе кренел слушалка и слично...страшно нешто,какво говедо не ми се верува...а да те седне пред да ти ги земе парите,абе ќе си речеш овој ангел човек,само што мене од старт ми стана сумљив пошто сите други ги критикуваше,буквално сите...а со тоа несвесно сака самиот да си се оправда...ама бидна...за другите,памет !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom