Иран: Смрт - ако преминеш од исламот во друга религија

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
More Secenje raka za kradenje i kamenuvanje do smrt za bludnici, kaj nas kako sto se krade nikade taka, i promiskuitet na golemo, zatoa dobar e islamot i toa bas onoj sto vie vikate deka e extremen, toa e pure islam!

- Кога Бог не би бил долготрпелив и многумилостив, и кога не би чекал сите да Му се обратат, тогаш, гневот Негов би ја направил Земјата чиста пустелија.
- Кога би почнале да ги казнуваме луѓето за нивните гревови, тогаш човековата заедница. т.н. општество, би станало збирка од инвалиди и социјалци, разбираш...
 
Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
Селам + Шалом, побратиме!

Одсрце им простувам на сите припадници - побратими и посестрими припадници - на мухамеданскиот Ислам! :smir:

Само многу важно е секој припадник на овој ислам да знае дека ИСУСОВИОТ СОВРШЕН ИСЛАМ е целта на патувањето во времето и просторот на верникот!

Какви грозотии правела “црквата“ несакам нити да зборам, нити да знам, единственото што сигурно го знам е дека ВИСТИНСКАТА ЦРКВА секогаш го следела ХРИСТА и никого никогаш нити убила, нити повредила!

Тие ИСУСОВИ “следбеници“ што убиваат, што водат војни, што повредуваат, ... тие го изневеруваат ХРИСТА, додека следбениците на мухамед (с.а.в.с.) кога убиваат, се повикуваат баш на суната и слични преданија кои им ги одобри и покажа овој голем (по мајка и татко) арабски пратеник!







Вистинските следбеници ХРИСТОВИ и Вистинската ХРИСТОВА ЗАЕДНИЦА (црква), никогаш никого не убивала, нити присилувала на вера или остаток во вера!

Тие “верници“ и “цркви“ што го правеле тоа, го напуштиле СОВРШЕНИОТ ХРИСТОВ ПАТ и ќе одговараат како сите други чии раце им се крвави!

БОГ (Елоах, Алах) да им биде на сите Милостив

Во Името и Срцето ИСУСОВО

АМИН



Е побратиме, баш како што ти гледаш на шиитите и останатите залутани вери, така ние припадниците на ИСУСОВИОТ ИСЛАМ гледаме на сите кои не го следат СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ!

Иншалах :cuc: да се отворат срца и очи за Чистата ВОЛЈА БОЖЈА (Елоахова, Алахова) која - наместо земја, камен, сперма од маж или билокаква друга творба - за спасение на сите се отелотвори во ИСУС!

АМИН



Побратиме liomkd, секој кој е заслепен за ИСУС и Неговиот СОВРШЕН ИСЛАМ прави такви грозотии. Секој!

Ти малку погоре велиш дека ИСЛАМОТ никого не нападнал. Побратиме таа Вистина само за ИСУСОВИОТ ИСЛАМ важи!
Ако зборуваш и објаснуваш нешто друго тука, јас најљубезно те молам - во Името БОЖЈО ( АЛАХОВО, ЕЛОАХОВО) - не лажи!

Селам!
IN THE NAME OF ALLAH MOST PRECIOUS MOST MERSIFULL.
 

Attachments

Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
- Кога Бог не би бил долготрпелив и многумилостив, и кога не би чекал сите да Му се обратат, тогаш, гневот Негов би ја направил Земјата чиста пустелија.
- Кога би почнале да ги казнуваме луѓето за нивните гревови, тогаш човековата заедница. т.н. општество, би станало збирка од инвалиди и социјалци, разбираш...
IN THE NAME OF ALLAH MOST PRECIOUS MOST MERSIFULL
 

Attachments

Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
Побратиме liomkd, секој кој е заслепен за ИСУС и Неговиот СОВРШЕН ИСЛАМ прави такви грозотии. Секој!
.
IN THE NAME OF ALLAH MOST PRECIOUS MOST MERSIFULL.
Ima edna stara makedonska izreka"BABA LAZI TRAP NE LAZI"
AKO OVIE DECA ZA VAS SE TERORIST I UBIJCI TOGAS I JAS SUM TERORIST
 

Attachments

O

Omer el Faruk

Гостин
СубханАллах! - Славен нека си Боже!

Колку човекот е егоистично и самобендисано битие. Колку човекот брзо заборава. Цело време овде имаме поплави од наводната христијанска лјубов,а цело време таа поплава ја пратат колежи, силувања,убивања,масакрирања,тероризам, фундаментализам и што уште не. И во чие име?

Мене едно ме чуди, како може некој да ти дојде дома,да ти ја силува жената, убие детето,запали куќата,одземе имотот и ако пружиш и малце отпор да ти рече: ТИ СИ ТЕРОРИСТ!

Очигледно лукавиот перфектно си ја игра својата игра.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
SAKATE USTE IMAM USTE POBRATIMI MOJ I POSESTRIMI MOJ OD BOSNA IMAM I OPD KOSOVO IMAM I OD IRAK IMAM I OD AVGANISTAN IMAM I OD CECENIJA VAKVI SLIKI NA KOJ KRISTIJANSTVOTO POKAZUVA LUBAV PREMA ISLAMOT....SAMO POBARAJTE NA KRAJ KE VIDIME KOJ KE ISPADNE TERORIST.
 
Член од
7 декември 2008
Мислења
81
Поени од реакции
3
SAKATE USTE IMAM USTE POBRATIMI MOJ I POSESTRIMI MOJ OD BOSNA IMAM I OPD KOSOVO IMAM I OD IRAK IMAM I OD AVGANISTAN IMAM I OD CECENIJA VAKVI SLIKI NA KOJ KRISTIJANSTVOTO POKAZUVA LUBAV PREMA ISLAMOT....SAMO POBARAJTE NA KRAJ KE VIDIME KOJ KE ISPADNE TERORIST.
Епа брат, ако сакаш да гледаме слики еве ти линк, па и ти нешто разгледај:

http://www.faithfreedom.org/gallery.htm

Или ако сакаш и некое видео:

http://www.faithfreedom.org/audio-video.htm

Има на овој сајт многу работи да видиш и прочиташ:

http://www.faithfreedom.org/

:toe:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Секој кој врши терор е терорист.Секој! Но посебно зли терористи се тие што убиваат невини деца и жени!
Како можат да живеат понатаму овие луѓе? Јас несакам да кажам дека сум нешто подобар од никого! Нити од хитлер, нити од садам хусеин, нити од милошевиќ, нити од бин ладин, ... нити од билојој друг. Но, Тој што живее во моето срце и пред кого доземја му се поклонувам е подобар од сите вооружени и невооружени терористи на овој свет!
Тој баш децата и жените ги стави во центарот на своето Чисто Учење!

Јас несакам на ниедна власт - која е допуштена од БОГА - да се спротиставам и повредам а уште помалку да земам оружје и да се борам против истата, (без разлика дали е еврејска, арапска, иранска, американска, руска, ...) но се прашувам дали 2000 години после ИСУС сеуште човечанството може да биде толку слепо за ВИСТИНАТА?

Како може сега баш тој народ врз кого е сторено најголемо злосторство во историјата на човечанството, да “брани“ убивајќи невини деца?

Овие случки само потврдуваат дека се доближува она што ИСУСОВИТЕ очевидци и сведоци го предскажаја што ќе се случи со планетата земја, поради неверата на ЕВАНГЕЛИЕТО!

Кој вистински верува во ИСУС и оди по Неговите стапки, тој засигурно нема нити да земе оружје во рака а камоли да пука со него и тоа на жени и деца!

Се срамам за сё што е во мене и во сите други луѓе (без разлика на нивната национална и верска припадност) а не е складно со Животопријатниот ДУХ БОЖЈИ (Христос) кој се отелотвори во ИСУС и го покажа единствениот пат на спасението!

Се срамам!
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
pa zosto ne? dobro razmislil iran...sekoja cest
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
pa zosto ne? dobro razmislil iran...sekoja cest
Да се убиваат луѓе затоа што се трудат да и се доближат на Љубовта и Мирот БОЖЈИ (Алахов, Елоахов) е најголемата глупост што може да се направи!
Сите царства и држави што го направиле тоа, се рушат себеси!

Најдобриот пример затоа е фараонот во времето на Мојсеј. Тој и се противеше на Волјата БОЖЈА (ХРИСТОС) и затоа ја доживеа најголемата катастрофа. Тој ја изгуби државата и своето машко чедо!

Секој човек без разлика на неговата големина кој се противи или се израмнува со Вечната Волја БОЖЈА (ХРИСТОС) нетреба да се чуди кога ќе дознае дека со таа глупост си ги убивал своите сопствени деца а посебно машките!

Затоа за следбениците на СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ има само Еден е БОГ и еден ГОСПОД имено Чистата ВОЛЈА БОЖЈА (Алахова, Елоахова) која за спасение на сите се отелотвори во ИСУС!

Кој се споредува со Него или Него го споредува со други луѓе (без разлика колку да се тие големи и моќни) се противи на БОГА (Алах, Елоах) и го угрозува животот на своите (посебно машки) деца!

Иншалах да се отворат очите и срцата на сите луѓе во светот а со тоа и на сите луѓе во иран

АМИН

Епа брат, ако сакаш да гледаме слики еве ти линк, па и ти нешто разгледај:

...
Излезот од ѓаволската мамка не се нити слики, нити камења, нити оружја, нити ... туку Чистата ВОЛЈА БОЖЈА ( ХРИСТОС )!
 
A

ateist

Гостин
религиите се злото на земјата

едно зло прихранува и оправдува друго зло

па така на луѓето им се нудат секоја себе како

"еве ние сме помалото зло"................

иако сите овие џаболебачи најрационално е да си ги

спакуваат куферите и да си побараат чесна работа како

и сиот нормален свет...........................

а не да ги с"скаат луѓето на омраза на крвопролевања па после

овој бил крив оној бил крив , ние нив малку они нас многу ете ги лошите

дрн дрн..................

библијата непогрешливо ги идентификувала баш религиите како

ИЗВОР НА ЗЛОТО НА ЗЕМЈАТА............................

па спрема тоа луѓето треба да се сложат и еднаш засекогаш да им го

покажат местото каде припаѓаат....каде им е местото....:kesa:......канта
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Да се убиваат луѓе затоа што се трудат да и се доближат на Љубовта и Мирот БОЖЈИ (Алахов, Елоахов) е најголемата глупост што може да се направи!
Сите царства и држави што го направиле тоа, се рушат себеси!

Најдобриот пример затоа е фараонот во времето на Мојсеј. Тој и се противеше на Волјата БОЖЈА (ХРИСТОС) и затоа ја доживеа најголемата катастрофа. Тој ја изгуби државата и своето машко чедо!

Секој човек без разлика на неговата големина кој се противи или се израмнува со Вечната Волја БОЖЈА (ХРИСТОС) нетреба да се чуди кога ќе дознае дека со таа глупост си ги убивал своите сопствени деца а посебно машките!

Затоа за следбениците на СОВРШЕНИОТ ИСЛАМ има само Еден е БОГ и еден ГОСПОД имено Чистата ВОЛЈА БОЖЈА (Алахова, Елоахова) која за спасение на сите се отелотвори во ИСУС!

Кој се споредува со Него или Него го споредува со други луѓе (без разлика колку да се тие големи и моќни) се противи на БОГА (Алах, Елоах) и го угрозува животот на своите (посебно машки) деца!

Иншалах да се отворат очите и срцата на сите луѓе во светот а со тоа и на сите луѓе во иран

АМИН



Излезот од ѓаволската мамка не се нити слики, нити камења, нити оружја, нити ... туку Чистата ВОЛЈА БОЖЈА ( ХРИСТОС )!
abe ti same isus znaes da go kazes...kade ti e gospod? ili spored tebe isus e gospod. vlezi na internet i gledaj kolku mnogu luge (hristijani) od svetot se pretvorat vo muslimani imas za ova odgovor? ili pak ke mi go spomnis ISUS.......wtf
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
178
Поени од реакции
3
treba da znaete edna rabota IRANCITE ne praktukuvaat takov islam kako sto ostatokot od arapskiot svet praktikuvaat
nivniot islam e po misticen i po okulten so zbir na stari rituali od zoroastereizam pa i ranohristinajnstvo i gnosticizam
za toa i se seiti i se ubivaat vo irak so sunitite
IRAN e majka na se sto deneska veruvame site dogmi religii veruvanje epovi sveti knigi pocnuvaat od tamu pa taka da imaat nokja privilegija lugeto
 
A

ateist

Гостин
Овие ти се од Иран и другите земји, кои во своето учење вметнале толку паганштини што едноставно немаат никаква врска со вистинскиот Ислам. Нешто слично како што православните прават од христијанството. Ако малце подетално ги проучиш шиитите и дервишите,како и православците ,ќе дојдеш до заеднички заклучок: ЧИСТ ПАГАНИЗАМ! - НИ ТРАГА ОД ВИСТИНСКИОТ МОНОТЕИЗАМ!:toe:
Точно.........тоа е тоа.......

lele ama si napnal iran pa iran,koj del ne go razbra? POLITKATA NA IRAN I ISLAMOT SE 2 RABOTI!
Да две работи се !

Шеријатскиот Закон без разлика што е СУЕТЕН сепак е Самоуправен Закон

во својата суштина тој е примитивна форма на Анархистичи Закон

оти Анархистичката Идеологија се залага за моментно укинување на државата
а истото го прави и Шеријатскиот Закон
Разликата е што Шеријатскиот Закон е Суетен
Анархистичката Идеологија е антисуетна....ја укинува не само државата туку и приватната сопственост над средствата за производство

Комунистичката Идеологија за разлика од анархистичката предвидуваше преоден период каде би постоела држава која етапно би слабеела и би се укинала....инаку целите со анархистите им се исти ,,,,.....без држава и без приватна сопственост над средства за производсво-Антисуета антикапитализам

ЗНАЧИ :
Шеријатскиот Закон врши ОГРОМНИ ОВЛАСТУВАЊА НА ОГРОМЕН ДЕЛ ОД НЕГОВИ ЧЛЕНОВИ - ВЕРНИЦИ со тоа што може да фукционира и без држава...што му е главна поента

нооооооооооооооооооооооо
ако истиот закон го спроведува творба наречена држава тогаш СЕ РАЗВЛАСТУВАТ СИТЕ НЕГОВИ ЧЛЕНОВИ - ВЕРНИЦИ....се врши концентрација на власта во мал број луѓе кој одлучуват за судбината на сите други - властољубие а тоа веќе нее по дефиниција ниту религија..........
туку по дефиниција е ПОЛИТИКА..........
Всушност....ТОТАЛИТАРНА ДРЖАВА........иста таква каква што си создал по нарачака царот константин ...држава+религија = тоталитаризам....од кој денес останале православието католицизмот протестанизмот и еден куп граѓански здруженија , верски здруженија асоцијации движења итн..........
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
treba da znaete edna rabota IRANCITE ne praktukuvaat takov islam kako sto ostatokot od arapskiot svet praktikuvaat
nivniot islam e po misticen i po okulten so zbir na stari rituali od zoroastereizam pa i ranohristinajnstvo i gnosticizam
za toa i se seiti i se ubivaat vo irak so sunitite
IRAN e majka na se sto deneska veruvame site dogmi religii veruvanje epovi sveti knigi pocnuvaat od tamu pa taka da imaat nokja privilegija lugeto
Селам роде драги, принцу оф персиа!
Јас можам со тебе делумично и да се сложам но за жал не потполно!

Ти си толку вљубен во твојата татковина што си заборавил кој е Вистинскиот Татко и Мајка на Животот и (со тоа на) СОВРШЕНОТО УЧЕЊЕ!

БОЖЈАТА Вечно Чиста СВЕТЛИНА и ДУХ - Која/Кој од љубов кон сите луѓе се отелотвори во ИСУС - е ВИСТИНСКИОТ Отец и Мајка на Животот - и Чистиот ИЗВОР на СОВРШЕНОТО УЧЕЊЕ!

Се надевам дека без поголем бол и гнев ќе можеш да и погледнеш на СОВРШЕНАТА ВИСТИНА во очи!

Иншалах

п.с. Јас многу ја сакам и иранската култура!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom