Интернет радио и телевизија (стримови, прашања, генерална дискусија...)

Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
Јас чекам некој да праша како понатаму, односно дали воопшто некој се потрудил тоа да го сработи што го кажав. Потоа има уште работа и ќе одиме чекор по чекор. За на крај тој што ќе сработи се како што треба ќе се замисли дали да ја објави цела листа јавно.

EDIT
Па мајкуму ништо не кошта само треба да се пушти скенерот и терај си друга работа. Никој не се ни потрудил нешто да најде од тоа што кажав.
Кој прв ќе ги најде активните udpxy адреси од тој (шпански) ранг што го кажав ќе ја добие оваа листа:
Прегледај го приврзокот 113984
Јас ги скенирав сите адресите од дадениот опсег за Шпанија, но ниедна не беше активна.

Еве само една ип адреса:
http://79.148.217.123:4022/

При отварање со веб пребарувач ништо не се случува.
 
Член од
27 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
4
Блокирани се сите ИП надвор од Македонија.
Тоа го знам и ги имам (ги гледам) преку VPN na browser. Но ми требаат за ви ИПТВ на XBMC со некој VPN ili Proxy. Ако некој има искуство со тоа да ми помогне......
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.225
Поени од реакции
5.452
Јас ги скенирав сите адресите од дадениот опсег за Шпанија, но ниедна не беше активна.

Еве само една ип адреса:
http://79.148.217.123:4022/

При отварање со веб пребарувач ништо не се случува.
Така мислиш има таму многу повеќе адреси активни и пиши status:
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.225
Поени од реакции
5.452
Што треба понатаму да се направи за да се гледа стримот?
Значи не е еден стрим туку цела листа на канали. Ова е само половина од стримовите. Таа адреса штоси ја пронашол иако има отворен статус нема стримови.
Затоа пишав да се најдат сите активни адреси, затоа што некој клиент ќе гледа на некој канал и со тоа го дознаваме другиот дел од адресата.
Понатаму за да се најдат каналите треба и другиот дел, udp/239.0.0.xxx:8208
SimpleTV плеер ни треба за да се скенираат каналите.
Твојата адреса:


Вака треба да подесиш, но нема канали на таа адреса.

Барај уште адреси.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
Значи не е еден стрим туку цела листа на канали. Ова е само половина од стримовите. Таа адреса штоси ја пронашол иако има отворен статус нема стримови.
Затоа пишав да се најдат сите активни адреси, затоа што некој клиент ќе гледа на некој канал и со тоа го дознаваме другиот дел од адресата.
Понатаму за да се најдат каналите треба и другиот дел, udp/239.0.0.xxx:8208
SimpleTV плеер ни треба за да се скенираат каналите.
Твојата адреса:


Вака треба да подесиш, но нема канали на таа адреса.

Барај уште адреси.
Фала на инструкциите, успев да најдам една активна листа.

Дали доколку сакам да скенирам (на пр. ип адреси од Германија) повторно ќе треба да го ги скенирам порт 4022?
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.225
Поени од реакции
5.452
Фала на инструкциите, успев да најдам една активна листа.

Дали доколку сакам да скенирам (на пр. ип адреси од Германија) повторно ќе треба да го ги скенирам порт 4022?
Не опсегот може да оди од 1-65535, иако тешко да најдеш од Германија.

Има и уште удп не е само таа што ја напишав.
Сега кога ќе ги скенираш и најдеш каналите, нема да ти ги даде нивните имиња. Треба рачно да го напишеш името на каналот, десен клик на плејлистата, отвори ги поставките и напиши го името на каналот. Така по ред за сите канали. После ќе се замислиш дали таа листа ќе ја постираш некаде.
Кога ќе пратиш тука скринче да видам што си нашол ќе ја добиеш таа листата од ексју канали.
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368
Значи не е еден стрим туку цела листа на канали. Ова е само половина од стримовите. Таа адреса штоси ја пронашол иако има отворен статус нема стримови.
Затоа пишав да се најдат сите активни адреси, затоа што некој клиент ќе гледа на некој канал и со тоа го дознаваме другиот дел од адресата.
Понатаму за да се најдат каналите треба и другиот дел, udp/239.0.0.xxx:8208
SimpleTV плеер ни треба за да се скенираат каналите.
Твојата адреса:


Вака треба да подесиш, но нема канали на таа адреса.

Барај уште адреси.
Како ги скенираш, преку која програма?
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
Не опсегот може да оди од 1-65535, иако тешко да најдеш од Германија.

Има и уште удп не е само таа што ја напишав.
Сега кога ќе ги скенираш и најдеш каналите, нема да ти ги даде нивните имиња. Треба рачно да го напишеш името на каналот, десен клик на плејлистата, отвори ги поставките и напиши го името на каналот. Така по ред за сите канали. После ќе се замислиш дали таа листа ќе ја постираш некаде.
Кога ќе пратиш тука скринче да видам што си нашол ќе ја добиеш таа листата од ексју канали.

Само пошто интернетот ми е 1 MB/s HD канлите сецкаат, но тие со 720x576 супер работата.
 
Член од
11 април 2013
Мислења
355
Поени од реакции
183
Ме заинтесиравте со дискусијата и гледам подобјаснето е. Обавезно пробувам.
Инаку пак прашање, нема проблеми со ISP-то(Blizoo,T-Home). Не прават проблем што скенираш IP-a?
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
137
Поени од реакции
53
Јас чекам некој да праша како понатаму, односно дали воопшто некој се потрудил тоа да го сработи што го кажав. Потоа има уште работа и ќе одиме чекор по чекор. За на крај тој што ќе сработи се како што треба ќе се замисли дали да ја објави цела листа јавно.

EDIT
Па мајкуму ништо не кошта само треба да се пушти скенерот и терај си друга работа. Никој не се ни потрудил нешто да најде од тоа што кажав.
Кој прв ќе ги најде активните udpxy адреси од тој (шпански) ранг што го кажав ќе ја добие оваа листа:
Прегледај го приврзокот 113984
ЕЕЕ ..за наградава вреди да се скенира..јас веќе почнав :)
 
Член од
28 јануари 2012
Мислења
4.502
Поени од реакции
8.715
Нема граници, нели Европа ги нема. Само не се откажувај, можно е цел ден да скенираш и да не пронајдеш ниту една адреса.

Еве задача . Шпанија - опсег 79.144.0.0 - 79.159.255.255
WotWeb на порт 4022. За полесно да биде бидејќи има околу милион адреси, може скенерот да се вклучи повеќе пати одеднаш. Значи поделете го опсегот од адресите на 4 и исто толку пати вклучете го скенерот.
Ваша задача е да ги најдете активните udp;) од udpxy адресите кои ќе ги добиете како активни. Повеќето адреси кои ќе бидат активни се динамични и не вредат многу, но меѓу нив има и статични.
Решена е домашна задача ;)
 
Член од
25 септември 2009
Мислења
793
Поени од реакции
368
Ако сака некој да ми пише у инбокс да прашам нешто во врска со Скенирањето, IP адресите и тн
 

Kajgana Shop

На врв Bottom