Интернет и мрежи помош (прашања, совети, трикови)

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Дечки пред некое време го префрлив бројот (пакетот) на Оне од Чаир во Хиподром и интернетот за разлика од Чаир е светлосни години НАНАЗАД во Хиподром.Ми дадоа и друг модем/рутер, Sinope 568+ R4. И по 100 пати јавување и проверување од нивна страна тврдат дека ЈАС сум немал проблем, и незнаат каков е проблемот, кај нив се е во ред ама пробај рестартирај,ке се направи ;) . А проблемите се со отварањето на некои страни од ваков тип:

Нема слика бидејки толку многу е гомно интернетот што на Photobucket а и општо на страните го дава ова:

This webpage is not available.
DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG

па ќе го дава ова:

This webpage is not available.
ERR_NAME_NOT_RESOLVED

па у мегувреме го отвара FB-то, или некоја друга страна како со 32кб интернет на времето... :uzi:

Има чаре за овие работи или да си барам одма да ги мењам зашто ич, ама баш ич немам трпение за вакви работи.:uzi:
ne si samo ti isti frki u karpos mi se desavaat
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Tenda w308r проблем со замунда никако не ја отвара страната, дирекно преку модем си работи замунда без проблем најнов апгрејдт му ставив на рутерот пак исто чаре?
 
Т

Триптико

Гостин
Tenda w308r проблем со замунда никако не ја отвара страната, дирекно преку модем си работи замунда без проблем најнов апгрејдт му ставив на рутерот пак исто чаре?
Пробај со MTU. Намести на помала вредност (обично е 1500). Почни од 1300 + - некоја десетка и зголемувај. Се додека работи е ок, оди погоре. Кога нема да отвори, ќе знаеш дека тоа е максимумот.
Или почни обратно...1490, 1480, 1470... До рутерот е, да знаеш. Како е наместен, не хардверски. :)
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Tenda w308r проблем со замунда никако не ја отвара страната, дирекно преку модем си работи замунда без проблем најнов апгрејдт му ставив на рутерот пак исто чаре?
да не имаш на пц подесено некои други DNS сервери. рутерот ги зима од провајдерот, па може не им чинат днс серверите.
најдобро во рутер стави ги opendns серверите 208.67.222.222 и 208.67.220.220
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Нејке ни едното ни другото.

Преку хотспот поврзување одма се уклучува замунда .дирекно исто одма само преку рутер не сакс
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
adsl или cable? за MTU на adsl/pppoe обично е 1492, а за кабелски е 1500.
направи пинг до замунда. cmd> ping zamunda.net

пробај дали отвара zamunda.ch
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
adsl или cable? за MTU на adsl/pppoe обично е 1492, а за кабелски е 1500.
направи пинг до замунда. cmd> ping zamunda.net

пробај дали отвара zamunda.ch
Близоо 1500mtu

72мс koga pinguvam

Zamunda.ch isto ne saka
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Близоо 1500mtu

72мс koga pinguvam

Zamunda.ch isto ne saka
да не ти доделува разни ип адреси кога си директно на модем и преку рутер. а едната ип да е блокирана од замунда. провери која ти е ип адресата преку некој од whatismyip сајтовите.
пробај во рутерот направи clone ip на мрежната од компјутерот. моќеби ќе ти додели иста ип.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
да не ти доделува разни ип адреси кога си директно на модем и преку рутер. а едната ип да е блокирана од замунда. провери која ти е ип адресата преку некој од whatismyip сајтовите.
пробај во рутерот направи clone ip на мрежната од компјутерот. моќеби ќе ти додели иста ип.
Точно модемот со рутерот дава различни адреси
Ова клоне ип не го разбирам баш што треба да направам?
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Untitled.png

најди го mac clone менито во рутерот и кликни на clone mac address па apply. рутерот ќе ја копира mac адресата од мрежната на компјутерот. и на WAN портот кон модемот рутерот ќе ја има истата MAC адресата што ја има мрежната од компјутерот. и би требало да ти ја дава истата јавна IP адреса како да е директно врзан модемот на мрежната од компјутерот.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
2.905
Поени од реакции
400
има ли некое чаре за овие срањава AD BLOCK , RAZOR WEB BLOCK, и тие срања, кога отварам нешто ми се појавуват реклами и се треба да гасам..
слегнав едно adblock и пак има .
..а, и кога отварам страница да отворам некоја не ми отвара само about:blank има .. многу тешко да ми се отвори..
поздрав и фала однапред
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
има ли некое чаре за овие срањава AD BLOCK , RAZOR WEB BLOCK, и тие срања, кога отварам нешто ми се појавуват реклами и се треба да гасам..
слегнав едно adblock и пак има .
..а, и кога отварам страница да отворам некоја не ми отвара само about:blank има .. многу тешко да ми се отвори..
поздрав и фала однапред
Имаш и вируси закачено, скенирај со некоја програма, отстрани ги.
 
Член од
18 март 2011
Мислења
60
Поени од реакции
12
Имам проблем со емитување на wi-fi сигнал од рутерот. Се додека сум поврзан со кабел од рутерот до компјутерот се е во ред, но не можам да се поврзам безжично на интернет. Ниту компјутерот ниту мобилните телефони не можат да најдат wi-fi мрежа. Се јавив кај операторот од кој користам интернет и ми објаснија дека единствено има проблем со рутерот, ми препорацаа да се преинсталира/преконфигурира. Доколку имате некоја идеја споделете :)
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Имам проблем со емитување на wi-fi сигнал од рутерот. Се додека сум поврзан со кабел од рутерот до компјутерот се е во ред, но не можам да се поврзам безжично на интернет. Ниту компјутерот ниту мобилните телефони не можат да најдат wi-fi мрежа. Се јавив кај операторот од кој користам интернет и ми објаснија дека единствено има проблем со рутерот, ми препорацаа да се преинсталира/преконфигурира. Доколку имате некоја идеја споделете :)
Убаво ти рекле. Доколку си DOCSIS реон нема да има никаков проблем со MAC адреси и слично. Доколку имаш интернет преку кабел (Модем > PC) тогаш дефинитивно е до рутерот. Но препорачливо е да го ресетираш доколку одамна го немаш тоа направено. Ресетирај го, па пиши 192.168.1.1 во Search на пребарувачот и конфигурирај го.
 
Член од
25 април 2012
Мислења
443
Поени од реакции
580
Имам проблем со конектирање на игри и симнување програми. Пред 2-3 дена се си работеше супер, почна прво на world of tanks неможам да се конектирам некој ерор ми дава. Исто неможам да симнувам скоро ништо од програми на интернет, ке се симне програмот и на крај ми пишува failed connection и неможам да го отворам. Денес гледам и на Trackmania несака да се конектира на сервер. Вака на интернет страни е ок (бар порничи можам да глеам) :cool:. Не ми е јасно до што може да е, компјутерот го форматирав пред 3 недели, читав нешто по гугал на рутерот требало да сменам некои шифри. Цел ден пробувам некако да го оправам и пак исто :(. Дајте некои помагала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom